Ile kosztuje badanie kleszcza?

Ile kosztuje badanie kleszcza?

author
Sandra Tessmer
10 lipca 2019
Jej obszarem zainteresowań w ramach pracy na stronie zadluzenia.com są pytania typu "ile kosztuje" oraz "ile zarabia," a jej teksty dostarczają czytelnikom wglądu w koszty różnych usług i życiowych wydatków, oraz średnie zarobki w różnych zawodach.
Kategoria

Kleszcze mogą być nosicielami niebezpiecznych dla człowieka chorób, które w początkowej fazie mogą nie być wykrywalne. Sprawdziliśmy, ile kosztuje badanie kleszcza.

Badanie kleszcza

Kleszcze coraz częściej stają się nosicielami groźnych bakterii , wirusów i pierwotniaków, wywołujących choroby. Do najczęściej spotykanych należą: borelioza, babeszjoza i bartonelloza. Szansę na wyleczenie i uniknięcie groźnych powikłań daje tylko szybka diagnoza. Niestety choroba w początkowym stadium może nie żadnych objawów, dlatego coraz bardziej popularnym  rodzajem diagnostyki jest badanie kleszcza. .

Badanie kleszcza na boreliozę – cena

Ceny badań kleszcza są zróżnicowane, ustalane indywidualnie przez laboratorium. Zależą również od badań, jakie wykonuje się na kleszczu, czy jest to badanie jednokierunkowe, np. tylko w kierunku boreliozy czy badanie wielokierunkowe mające zdiagnozować czy kleszcz przenosił więcej chorób. Ceny wahają się od ok. 100 zł do nawet 500 zł.

Warto pamiętać, że nie wszystkie kleszcze przenoszą boreliozę, zatem nie zawsze ukłucie będzie się wiązało z zakażeniem boreliozą.

Zbadaj kleszcza – gdzie można zbadać kleszcza?

Kleszcza bada się w ten sam sposób, w jaki bada się człowieka. Wykonuje się na nim test serologiczny Real-Time PCR, który potwierdza lub wyklucza obecność krętków Borellia w jego ciele. Badanie kleszcza na boreliozę można wykonać w wybranych punktach pobrań przy laboratoriach w większych przychodniach i szpitalach. Na badanie nie jest wymagane skierowanie od lekarza.

Badanie kleszcza na boreliozę – wyniki

Na wynik testów kleszcza na boreliozę czeka się od jednego do nawet 10 dni roboczych, w zależności od laboratorium. Wynik dodani oznacza podjęcie dalszych kroków diagnostycznych. Oznacza to przeprowadzenie badań serologicznych lub bezpośrednich u pacjenta. Dopiero po badaniu pacjenta lekarz może rozpocząć leczenie.

Wynik ujemny oznacza z kolei, że kleszcz nie był nosicielem. Wynik ujemny w badania kleszcze nie wyklucza jednak zarażenia samego pacjenta. W tym samym czasie pacjent mógł zostać ukąszony przez innego kleszcza, który był nosicielem.

Podsumowanie

Lato to okres wzmożonej aktywności kleszczy, których szczególnie dużo jest po mało mroźnej zimie. Jeśli zostaniemy ugryzieni przez kleszcza, warto wykonać profilaktyczne badania, które pozwolą na wykluczenie choroby.

author
Sandra Tessmer
Jej obszarem zainteresowań w ramach pracy na stronie zadluzenia.com są pytania typu "ile kosztuje" oraz "ile zarabia," a jej teksty dostarczają czytelnikom wglądu w koszty różnych usług i życiowych wydatków, oraz średnie zarobki w różnych zawodach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Santander Consumer Bank Pszczyna

Santander Consumer Bank to jeden z większych banków detalicznych w Polsce. Specjalizuje się w kredytach gotówkowych, ratalnych oraz samochodowych. Sprawdź oddziały Santander Consumer Banku w Pszczynie – adres, telefon, godziny otwarcia oraz mapę dojazdu.

author
Dorota Grycko
18 lipca 2021
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Santander Bank Polska w Puławach

Santander Bank Polska jest drugim największym bankiem detalicznym w naszym kraju. Jeden z oddziałów banku zlokalizowany jest w Puławach. Sprawdź dane kontaktowe do placówki i jej ofertę.

author
Dominika Byczek
22 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Czym zajmuje się JP Morgan Chase ?

JP Morgan Chase & Co jest jednym z największych holdingów finansowych na świecie z aktywami wartymi 2,5 bln USD. Działa już w ponad 50 krajach i jest liderem w zakresie bankowości inwestycyjnej oraz usługach dla klientów biznesowych. Przyjrzyjmy się mu bliżej.

author
Aneta Jankowska
25 października 2017
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Biuro Terenowe ZUS w Jędrzejowie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych posiada 39 oddziałów w największych polskich miastach. Do każdego oddziału przynależą jednostki podległe, takie jak Inspektoraty i Biura Terenowe. Sprawdzamy dane Biura Terenowego w Jędrzejowie: kontakt, dane adresowe, infolinię oraz godziny otwarcia.

author
Patryk Byczek
14 sierpnia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Alior Bank w Wolbromiu

W Wolbromiu znajduje się tylko jedna placówka partnerska Alior Banku – w ścisłym centrum. Sprawdź adresy i dane kontaktowe placówek.

author
Aleksandra Gościnna
05 maja 2024
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Alior Bank w Starachowicach

Alior Bank to jeden z największych banków detalicznych w Polsce. Sprawdziliśmy placówki i oddziały w Starachowicach – poznaj godziny otwarcia, dane kontaktowe i opinie.

author
Aleksandra Gościnna
10 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.
Porównaj