Kleszcze mogą być nosicielami niebezpiecznych dla człowieka chorób, które w początkowej fazie mogą nie być wykrywalne. Sprawdziliśmy, ile kosztuje badanie kleszcza.

Autor: Sandra Tessmer
Dodano: 10.07.2019
Udostępnij:

Badanie kleszcza

Kleszcze coraz częściej stają się nosicielami groźnych bakterii , wirusów i pierwotniaków, wywołujących choroby. Do najczęściej spotykanych należą: borelioza, babeszjoza i bartonelloza. Szansę na wyleczenie i uniknięcie groźnych powikłań daje tylko szybka diagnoza. Niestety choroba w początkowym stadium może nie żadnych objawów, dlatego coraz bardziej popularnym  rodzajem diagnostyki jest badanie kleszcza. .

Badanie kleszcza na boreliozę – cena

Ceny badań kleszcza są zróżnicowane, ustalane indywidualnie przez laboratorium. Zależą również od badań, jakie wykonuje się na kleszczu, czy jest to badanie jednokierunkowe, np. tylko w kierunku boreliozy czy badanie wielokierunkowe mające zdiagnozować czy kleszcz przenosił więcej chorób. Ceny wahają się od ok. 100 zł do nawet 500 zł.

Warto pamiętać, że nie wszystkie kleszcze przenoszą boreliozę, zatem nie zawsze ukłucie będzie się wiązało z zakażeniem boreliozą.

Zbadaj kleszcza – gdzie można zbadać kleszcza?

Kleszcza bada się w ten sam sposób, w jaki bada się człowieka. Wykonuje się na nim test serologiczny Real-Time PCR, który potwierdza lub wyklucza obecność krętków Borellia w jego ciele. Badanie kleszcza na boreliozę można wykonać w wybranych punktach pobrań przy laboratoriach w większych przychodniach i szpitalach. Na badanie nie jest wymagane skierowanie od lekarza.

Badanie kleszcza na boreliozę – wyniki

Na wynik testów kleszcza na boreliozę czeka się od jednego do nawet 10 dni roboczych, w zależności od laboratorium. Wynik dodani oznacza podjęcie dalszych kroków diagnostycznych. Oznacza to przeprowadzenie badań serologicznych lub bezpośrednich u pacjenta. Dopiero po badaniu pacjenta lekarz może rozpocząć leczenie.

Wynik ujemny oznacza z kolei, że kleszcz nie był nosicielem. Wynik ujemny w badania kleszcze nie wyklucza jednak zarażenia samego pacjenta. W tym samym czasie pacjent mógł zostać ukąszony przez innego kleszcza, który był nosicielem.

Podsumowanie

Lato to okres wzmożonej aktywności kleszczy, których szczególnie dużo jest po mało mroźnej zimie. Jeśli zostaniemy ugryzieni przez kleszcza, warto wykonać profilaktyczne badania, które pozwolą na wykluczenie choroby.

Oceń:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
Średnia: 0 / 5, łącznie 0 ocen
Komentarze