Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania?

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania?

author
Sandra Tessmer
03 listopada 2019

Nad ubezpieczeniem mieszkania myśli każdy, kto postanawia zakupić swoje cztery kąty. Sprawdziliśmy, jakie są ceny ubezpieczeń mieszkań w Polsce.

Cena za ubezpieczenie nieruchomości zależna jest od wielu czynników. Im szerszy zakres i bardziej kompleksowa ochrona, tym droższa będzie polisa nieruchomości. Na cenę składki nie mniejszy wpływ ma suma ubezpieczenia oraz wartość nieruchomości. Pamiętać warto, że cena nie powinna być jedynym wyznacznikiem wyboru, jednak bez rozeznania w ofertach można za taki sam zakres ochrony sporo przepłacić.

Od czego zależy cena ubezpieczenia?

Przede wszystkim od zakresu polisy oraz wysokości sumy ubezpieczenia. Wersja podstawowa, czyli ochrona murów od ognia i innych zdarzeń losowych będzie znacznie tańsza niż wersja rozszerzona, która obejmuje m.in. elementy stałe i ruchomości, w tym od kradzieży z włamaniem, powodzi czy dewastacji.

Z kolei im wyższa suma ubezpieczenia, tym większa cena polisy. Dobre oszacowanie sumy ubezpieczenia to podstawa. Nie należy jej zaniżać ani niepotrzebnie zawyżać. Dla przykładu: ubezpieczając się od ryzyka kradzieży warto określić sumę nie tyle całego dobytku, ale wartość ruchomości, które w pierwszej kolejności mogą paść łupem złodziei np. sprzęt RTV, elektronika (laptopy, smartfony, konsole do gier, aparaty fotograficzne) czy biżuteria.

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania?

Sprawdziliśmy ile kosztuje polisa ubezpieczeniowa na przykładzie 3 mieszkań na parterze o wartości 200 tys. zł, 500 tys. zł oraz 800 tys. zł we Wrocławiu.

W przypadku podstawowego ubezpieczenia od ognia i innych zdarzeń losowych tzn. “murów” w pierwszym przykładzie różnice cenowe są stosunkowo niewielkie i wynoszą 8 zł. Inaczej wygląda to w przypadku rozbudowanego ubezpieczenia zawierającego ochronę nie tylko samych murów, ale także elementów stałych i ruchomych od ognia i innych zdarzeń losowych, jak również ubezpieczenia ruchomości domowych od kradzieży. Różnice między najtańszą ofertą a najdroższą wynoszą prawie 100 zł.

Im wyższa jest wartość nieruchomości, tym droższe ubezpieczenie oraz większe różnice między cenami polis u różnych ubezpieczycieli. Najtańsza polisa od ognia i innych zdarzeń losowych, ubezpieczająca same “mury” kosztuje 291 zł, najdroższa 330 zł, a więc o 40 zł więcej. W przypadku ubezpieczeń o większym zakresie ochrony różnice są jeszcze większe i wynoszą ponad 150 zł.

W przypadku ostatniej nieruchomości różnice cenowe w polisach mieszkaniowych są najwyższe. Najtańsze, minimalistyczne ubezpieczenie samych “murów” kosztuje 452 zł, natomiast najdroższe, z szerszym wachlarzem ochrony to koszt 642 zł. Różnica wynosi niecałe 200 zł.

Zakres ochrony – co może objąć ubezpieczenie?

W ramach ubezpieczenia mieszkaniowego możemy objąć ochroną ściany (tzw. mury) naszej nieruchomości, a także elementy stałe trwale przymocowane do budynku takie jak np. podłoga, boazerie, czy drzwi. Ponadto ochroną można objąć ruchomości znajdujące się w lokalu lub w budynkach do niego przylegających, na przykład w garażu, czy komórce lokatorskiej.

Często razem z polisami mieszkaniowymi oferowane są również takie ubezpieczenia jak domowe assistance, czy OC w życiu prywatnym lub NNW, o których również warto pamiętać, wybierając polisę mieszkaniową.

Ryzyka

W momencie, kiedy będziemy już pewni, co chcemy objąć ochroną w ramach ubezpieczenia mieszkaniowego, wtedy należy zwrócić uwagę na ryzyka, przed którymi będzie chronić nasza polisa. Ważne jest, żeby ubezpieczyć wszystko, co mogłoby ulec zniszczeniu.

Tu wybór jest równie szeroki, ponieważ zagrożeń związanych z naszą nieruchomością oraz odpowiedzialnością jest wiele i nie chodzi tu tylko o przypadkowe uszkodzenie, ale również o takie zagrożenia, które my sami możemy spowodować.

Wyliczając po kolei wśród zdarzeń losowych, które mogą dotknąć nasze mieszkanie, czy dom są przede wszystkim: pożar, ulewny deszcz, uderzenie pioruna, powódź, a nawet huragan lub trzęsienie ziemi. Oczywiście zdarzenie losowe to także włamanie z kradzieżą. Szczególnie jeżeli mieszkamy na parterze, warto przewidzieć tego typu ryzyko w naszej polisie. Podejmując decyzję zakupu ubezpieczenia mieszkania, należy przewidzieć wszystkie, nawet te nietypowe sytuacje, które mogą wydarzyć się w mieszkaniu.

Dodatkowa ochrona – pakiet OC

Razem z ubezpieczeniem mieszkaniowym ubezpieczyciele często oferują klientom OC w życiu prywatnym oraz tzw. domowe assistance. To pierwsze przydaje się w sytuacjach, gdy to my lub nasi domownicy przez przypadek wyrządzimy szkodę osobie trzeciej.

Najczęściej OC mieszkaniowe przydaje się w sytuacji, gdy przydarzy się sytuacja, w której zalejemy sąsiada, ale nie tylko. Co ciekawe tego typu polisa działa również poza naszym domem, czyli w momencie gdy, jedziemy rowerem lub nawet na nartach i w takiej sytuacji wyrządzimy komuś szkodę. Z kolei domowe assistance to polisa, która zapewnia szybką reakcję fachowców w sytuacji, gdy w naszym domu doszło do awarii pralki, przecieku dachu, ale też w momencie, gdy potrzebujemy interwencji hydraulika lub pomocy innego specjalisty, jak np. ubezpieczenie Home Experts, które pokryje koszt naprawy i pracy specjalisty.

Podsumowanie

Jeśli zakupiliśmy nowe mieszkanie, warto zainwestować w ubezpieczenie, które pokryje koszty ewentualnych niespodziewanych przypadków, które mogą pojawić się na drodze. Dobranie odpowiedniego ubezpieczenia jest bardzo ważne dla naszego komfortu i może pomóc zmniejszyć stres w przypadku niespodziewanego pożaru lub zalania, dlatego z pewnością jest to dobry pomysł dla każdego, kto posiada własne mieszkanie.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Podobne artykuły

Pożyczki bez zaświadczeń Żagań
Wpisy Inne
author
Sandra Tessmer
25 maja 2017

Pożyczki bez zaświadczeń Żagań

#zdalnidopomocy – nowa kampania ING
Bez kategorii
author
Sandra Tessmer
12 kwietnia 2020

#zdalnidopomocy – nowa kampania ING

Traficar – wypożycz auto na minuty
Blog
author
Sandra Tessmer
03 listopada 2016

Traficar – wypożycz auto na minuty

Kasa Stefczyka Miechów
Oddziały
author
Sandra Tessmer
27 października 2020

Kasa Stefczyka Miechów

Kasa Stefczyka kredyt konsolidacyjny – opinie
Bez kategorii
author
Sandra Tessmer
19 listopada 2020

Kasa Stefczyka kredyt konsolidacyjny – opinie

Ubezpieczenie NNW – najważniejsze informacje
Wpisy Inne
author
Sandra Tessmer
04 marca 2020

Ubezpieczenie NNW – najważniejsze informacje