Polacy masowo zamykają lokaty

Polacy masowo zamykają lokaty

author
Aneta Jankowska
08 czerwca 2017
Polacy są zniechęceni do lokat, bo przy aktualnym poziomie inflacji przynoszą one straty. Dane NBP pokazują, że w kwietniu wypłaciliśmy z nich prawie 4 mld zł. Jak zauważa Expander, to największy miesięczny spadek salda lokat od 4 lat.  


 
Według prognoz, kolejne miesiące mają przynieść wzrost cen w szybkim tempie. Expander zaznacza, że aktualnie inflacja wynosi 2%, a na rynku jest niewiele ofert lokat z wyższym oprocentowaniem. Istotne jest to, że uzyskane odsetki zostaną jeszcze pomniejszone o podatek od zysków kapitałowych. Ostatecznie, aby lokata przynajmniej pozwoliła nam zachować realną wartość naszych oszczędności, to oprocentowanie musi wynieść 2,47% (wówczas odsetki, które trafią na nasze konto wyniosą 2%, zatem nasze oszczędności wzrosną o tyle samo, co ceny towarów oraz usług). 

Oferty z odsetkami wyższymi niż 2,47% 

Chcąc uzyskać wysokie oprocentowanie, musimy założyć lokatę długoterminową ( o okresie 2-4 lata). Wtedy oprocentowanie może wynieść nawet 3% (np. Inbank na 3 lata). O ile nie chcemy lokować swoich oszczędności na tak długo, to możemy skorzystać z lokat promocyjnych (oprocentowanie może wynieść nawet 4% – Alior, Millennium, Nest Bank, Plus Bank). Niestety, takie oferty są jednak dostępne wyłącznie dla nowych klientów, którzy otworzą konto w danym banku. Co więcej, takie lokaty trwają zwykle bardzo krótko, bo 2-3 miesiące. Kwota jaką można na nich ulokować też nie jest wysoka – zwykle 10 000 zł. 

Obligacje są kolejnym sposobem na uzyskanie atrakcyjnego oprocentowania. Np. jeżeli ktoś otrzymuje świadczenia w ramach programu „Rodzina 500+”, to może zainwestować pieniądze w obligacje rodzinne. W takim przypadku oprocentowanie może sięgnąć 3,2% w pierwszych roku, a już w kolejnych latach około 4%. Trzeba pamiętać, że decydując się na taki krok lokujemy pieniądze na bardzo długi okres – 6 lub 12 lat. Chociaż środki można wypłacić wcześniej, to jednak stracimy wtedy odsetki za okres 8-10 miesięcy. 
 
Jeszcze wyższy procent

Jeśli chodzi o oprocentowanie wyższe niż 5%, można je uzyskać na obligacjach przedsiębiorstw, które zazwyczaj mają kilkuletni termin wykupu. O ile kupimy takie, które będą notowane na Catalyst, (rodzaj giełdy dla obligacji), to istnieje spora szansa, że będziemy mogli wycofać pieniądze przed terminem, bez utraty należnych odsetek. Wadą jest jednak to, że jeśli firma która wyemitowała obligacje zbankrutuje, to możemy nie odzyskać swoich pieniędzy. Dobrze jest więc zachować ostrożność i dokładnie sprawdzić kondycję finansową firmy, której chcemy pożyczyć pieniądze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Lombardy w Legionowie
Lombardy
autor wpisu
Marta Janusz
07 grudnia 2022

Lombardy w Legionowie

Provident w Oświęcimiu
Oddziały
author
Patryk Byczek
07 marca 2019

Provident w Oświęcimiu

Ratka.pl – pożyczka 3400 zł na raty
Wpisy
autor wpisu
Pawel-Zdunski
08 grudnia 2015

Ratka.pl – pożyczka 3400 zł na raty

Czy sztuczna inteligencja zajmie się naszymi finansami?
Bez kategorii
author
Aleksandra Gościnna
08 czerwca 2019

Czy sztuczna inteligencja zajmie się naszymi finansami?

Bank Pekao w Mławie
Oddziały
author
Patryk Byczek
06 sierpnia 2019

Bank Pekao w Mławie

Waloryzacja emerytur 2020
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
12 lutego 2020

Waloryzacja emerytur 2020

Porównaj