Ile kosztuje echo serca?

Ile kosztuje echo serca?

author
Sandra Tessmer
12 lipca 2019

Echo serca jest podstawowym badaniem, pozwalającym określić to w jaki sposób pracuje serce i naczynia krwionośne. Sprawdziliśmy, ile kosztuje wykonanie takiego badania.

Echo serca – ile to kosztuje?

Badanie Echo serca jest również nazywane inaczej badaniem USG serca. Jest to precyzyjna metoda oparta na rejestracji przepływu krwi w jamach serca i naczyniach krwionośnych. Badanie pozwala ocenić struktury anatomiczne serca, grubość ścian i wielkość jam serca.

W trakcie badania jest rejestrowany ruch mięśnia sercowego i zastawek, oraz stopień ich zwężenia i niedomykalności  a także kurczliwość serca Echo serca może ocenić przecieki wewnątrz-sercowe przy wadach wrodzonych.

Ile kosztuje Echo serca?

Cena badania jest różna w zależności od wielkości miasta. Bez względu jednak na miejsce, w którym wykonujemy badanie, cena nie będzie niższa od 100 zł. Poniżej przedstawiamy cennik dla kilku wybranych miast w Polsce.

Koszt badania echa serca kształtuje się w przedziale 110,00 – 150,00 zł brutto.Najwyższe ceny za badanie echa serca są w Warszawie, Szczecinie, Swarzędzu, gdzie koszt badania zamyka się w kwocie 150 zł.

Najtaniej jest w  Białej Podlaskiej oraz w kilku miastach, które nie zostały wymienione w zestawieniu, między innymi w  Grudziądzu, Chełmie, Ostrowcu Świętokrzyskim, Włocławku, Skierniewicach, Ostródzie oraz Lublińcu. Tam cena za echo serca kosztuje niewiele powyżej 100 zł.

Średnia cena badania echa serca w całej Polsce wynosi 123,92 zł brutto.

Porównanie cen badania dla województwa mazowieckiego

Poniżej przedstawiamy również zestawienie dla województwa mazowieckiego, ponieważ na tym rejonie można zauważyć największe różnice w cenach.

Województwo mazowieckie cechuje się największymi różnicami w cenie, jakie zapłacimy za badanie serca. Najwięcej zapłacimy oczywiście w Warszawie, gdzie cena wynosi 150 zł.

Najmniej natomiast zapłacimy średnio w Płońsku i w Ostrołęce, gdzie cena wyniesie 115 zł. Zaraz za nimi będą Kozieńce, gdzie cena wynosi niewiele ponad 117 zł. W pozostałych miastach koszty badania będą wahały się od 120 zł do 145 zł.

Na czym polega badanie echo serca?

Badanie echo serca pozwala przedstawić na ekranie monitora obraz serca i naczyń krwionośnych uzyskany za pomocą ultradźwięków.

Badanie to wykonuje się dla zobrazowania morfologii serca, czyli jego obrazu anatomicznego oraz do tego, by stwierdzić czy serce pracuje w odpowiedni sposób. Aparaty, które służą do wykonania badania umożliwiają obliczenie różnych parametrów służących ocenie stanu i pracy serca.

Badanie jest bezpiecznie i zasadniczo niebolesne. Niewielki ból może wystąpić jedynie na skutek dociskania głowicy aparatu do klatki piersiowej. Badanie można wykonywać również kobietom w ciąży.

Jak przebiega badanie?

Do badania pacjent powinien rozebrać się do pasa, a następnie położyć się na leżance na plecach lub na lewym boku. W trakcie badania lekarz przykłada głowicę ultrasonograficzną aparatu posmarowaną żelem w różne miejsca klatki piersiowej.

W ten sposób lekarz może uzyskać obraz serca w wymaganych projekcjach. W zależności od indywidualnych warunków fizycznych pacjenta oraz wykrywanych patologii badanie trwa zazwyczaj od 15 do 45 minut.

Kiedy potrzebne jest wykonanie badania?

O potrzebie wykonania badania echo serca decyduje lekarz kardiolog po konsultacji z pacjentem. USG serca jest podstawowe badanie w diagnozowaniu i monitorowaniu przebiegu wielu chorób serca, w tym: wad wrodzonych i nabytych, niewydolności serca, kardiomiopatii, nadciśnienia tętniczego oraz dla oceny jego powikłań, nadciśnienia płucnego, chorób dotyczących aorty, choroby wieńcowej, u chorych po zawale serca i w jeszcze wielu innych schorzeniach.

Jednymi z podstawowych objawów, jakie składnią kardiologa do zlecenia badania serca są symptomy takie jak: szmery sercowe, duszność, niektóre rodzaje bólów w klatce piersiowej, omdlenia, niektóre rodzaje arytmii. Badanie echo jest również pomocne w trakcie leczenia choroby nowotworowej w celu uniknięcia lub szybkiego wykrycia sercowych powikłań chemio- i radioterapii.

Czego nie wykryje echo serca?

Badanie echo serca nie odpowie na pytanie o to czy cierpimy, na przykład na chorobę wieńcową ponieważ odpowiedź na to pytanie daje przede wszystkim rozmowa lekarza z pacjentem oraz inne badania diagnostyczne.

Będzie to między innymi test wysiłkowy lub koronarografia. Może natomiast wykryć powikłania choroby wieńcowej w postaci niewydolności serca, czy zawału.

Podsumowanie

Do wykonania Echo serca nie trzeba się przygotowywać w żaden specjalny sposób. Dobrze jest jednak, dla własnego komfortu zadbać o higienę osobistą, ponieważ badanie wiąże się z potrzebą rozebrania się przed lekarzem.

Jeśli lekarz zleci badanie, nie należy tego przekładać na inny termin. Choroby serca są jednymi z najniebezpieczniejszych dla naszego organizmu, jednak szybko wykryte umożliwiają reakcję i szybkie rozpoczęcie odpowiedniego leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Alusia
Alusia
2022-11-06 15:46:16

Polecam wykonywać ECHO serca i kardiologa w MEDIParku, bardzo fajny kontak i podejście do klienta. Pomogli mi z przerostem komory serca, a to wszystko bez zbędnego czekania.

Podobne artykuły

Pięciu notariuszy podejrzanych o lichwiarstwo
Aktualności
author
Halszka Gronek
25 maja 2018

Pięciu notariuszy podejrzanych o lichwiarstwo

Polacy chcą zmieniać swoje nawyki
Blog
author
Aneta Jankowska
12 października 2017

Polacy chcą zmieniać swoje nawyki

Klienci Lion’s Bank złożyli zawiadomienie do prokuratury
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
24 listopada 2019

Klienci Lion’s Bank złożyli zawiadomienie do prokuratury

Ile obligacji skarbowych kupili Polacy w 2018 roku?
Bez kategorii
author
Aneta Jankowska
15 stycznia 2019

Ile obligacji skarbowych kupili Polacy w 2018 roku?

Pożyczki bez zaświadczeń Kołobrzeg
Pożyczki miasta
author
Patryk Byczek
21 czerwca 2017

Pożyczki bez zaświadczeń Kołobrzeg

Pożyczka na dowód do 10 000 zł
Wpisy
autor wpisu
Marta-Bogacka-Nowak
09 stycznia 2015

Pożyczka na dowód do 10 000 zł

Porównaj