Ile kosztuje europaleta?

Ile kosztuje europaleta?

author
Sandra Tessmer
26 czerwca 2019

Wykorzystywanie europalet do tworzenie autorskich mebli z roku na rok staje się coraz bardziej popularne. Żeby jednak zacząć przygodę z tworzeniem własnego wyposażenia domu, warto wiedzieć, ile kosztuje pojedyncza europaleta. Sprawdziliśmy.

Ile kosztuje europaleta?

Tanie sosnowe palety przeznaczone są do składowania różnych materiałów oraz wygodnego transportowania ich z miejsca na miejsce za pomocą wózków widłowych. Mają dość solidną, przestrzenną konstrukcję. Właśnie te zalety w ostatnich latach przyczyniły się do popularyzacji własnoręcznie robionych mebli z palet.

Cena europalety

Cena za europalety czy zwykłe palety, które są nowe i w dobrym stanie technicznym jest o wiele wyższa niż palet używanych. Europalety z wadami, uszkodzone na pewno będą tańsze.

Średnio nowe europalety kosztują około 30-40 zł, cena używanych palet wynosi – 17-25 zł. Znajdziemy również egzemplarze tańsze, jednak mogą się okazać one zbyt zniszczone do dalszego użytku.

Palety używane i nowe

Czasem może nam się udać zdobyć palety na budowie, możemy się jednak spodziewać, że będą one bardzo wyeksploatowane i zniszczone. Nowe palety i europalety oferują składy drewna lub firmy handlujące paletami. W tych drugich znajdziemy także tańsze palety używane, które będą w o wiele lepszym stanie niż te z budowy.

Paletami handlują też często składy budowlane. Jeśli nie wiemy, jak przetransportować palet, możemy zamówić ją przez Internet, a wtedy dostarczy nam je kurier. Najkorzystniej będzie pozyskać palety wprost z budowy. Niekiedy wystarczy porozumieć się robotnikami, którzy chętnie odstępują palety. Nie mamy jednak wtedy wpływu na jakość zamawianych palet, bierzemy to co jest dostępne na budowie

Palety i europalety: jakie kupić?

Poszczególne rodzaje palet różnią się między sobą wymiarami i grubością desek tworzących podest. Europalety mają na bokach wypalone znaki EPAL i EUR. Grubość ich desek to 22 mm. Produkuje się je z drewna bardzo dobrze wysuszonego komorowo i impregnowanego. Najpopularniejsze są mocne, trójwarstwowe europalety wielkości 800 × 1200 x 144 mm, zbudowane z grubych deszczułek, o wzmocnionych narożnikach wypełnionych dużymi klockami z drewna lub trocin, podbite od spodu trzema deszczułkami.

Wybierając się po palety warto znać te wymiary. Łatwo będzie wtedy dobrać palety pod konkretny projekt mebli, co pozwoli później ograniczyć ich przycinanie.

Podsumowanie

Z roku na rok coraz modniejsze staje się wtórne wykorzystanie przedmiotów, które straciły już swoją przydatność. Wykonanie mebli z palet jest jednym z hitów ostatniego sezonu, dlatego jeśli zamierzamy pójść z duchem czasu – warto wiedzieć, ile kosztuje pojedyncza sztuka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

PKO BP w Oświęcimiu
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
17 sierpnia 2019

PKO BP w Oświęcimiu

Solcredit – pożyczki online do 5000 zł
Firmy pożyczkowe
autor wpisu
Tadeusz_Miziak
16 marca 2018

Solcredit – pożyczki online do 5000 zł

Pożyczki bez zaświadczeń Kalisz
Pożyczki miasta
author
Dominika Sobieraj
10 maja 2017

Pożyczki bez zaświadczeń Kalisz

XIII edycja Office Hours w BGŻ BNP Paribas
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
28 marca 2019

XIII edycja Office Hours w BGŻ BNP Paribas

Nowości w bankowości elektronicznej Banku Millennium
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
08 sierpnia 2019

Nowości w bankowości elektronicznej Banku Millennium

KredytOK w Mińsku Mazowieckim
Oddziały
autor wpisu
Marta-Bogacka-Nowak
04 lutego 2017

KredytOK w Mińsku Mazowieckim

Porównaj