UOKiK chce zawieszenia spłaty kredytów na rok

UOKiK chce zawieszenia spłaty kredytów na rok

author
Halszka Gronek
23 marca 2020
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.
Kategoria

UOKiK wychodzi z propozycją wprowadzenia rocznych wakacji kredytowych, a resort rozwoju przyznaje: propozycja Urzędu została włączona do pakietu ustaw antykryzysowych. Czy polscy konsumenci będą mogli liczyć na roczne odroczenie spłaty kredytów i pożyczek? Jaki jest status ustawy nazwanej „tarczą antykryzysową”? Na te i na wiele innych pytań odpowiedź znaleźć można w naszym artykule.

Polacy potrzebują wsparcia finansowego

Sytuacja związana z pandemią koronawirusa okazała się być trudna nie tylko dla przedsiębiorców, lecz także dla zwykłych obywateli, którym kwarantanna społeczna pokrzyżowała wiele planów i doprowadziła do trudnej sytuacji finansowej. Wielu Polaków straciło źródło utrzymania na skutek nagłych cięć w kadrach, przymusowego wstrzymania działalności pewnych branż, a nawet – konieczności wzięcia bezpłatnego urlopu na opiekę nad dzieckiem. 

Niestety wiele z tych osób na karku zobowiązania finansowe. Mowa tu nie tylko o czynszu za mieszkanie, opłatach za media, rachunkach abonamentowych i tym podobnych. Równie duże grono musi zmagać się ze spłatą kredytów i pożyczek. Rząd co prawda obiecał im rozwiązania zawarte w tak zwanej tarczy antykryzysowej, jednak wielu ekspertów uważa, że są one niewystarczające i nie zdołają zaspokoić realnego zapotrzebowania pomocowego ze strony konsumentów.

Teraz na sprawę rzucono nowe światło. Dziennikowi “Puls Biznesu” udało się dotrzeć do informacji, jakoby Urząd Ochrony konkurencji i Konsumentów chciałby umożliwienia zawieszenia spłaty na wniosek każdego klienta nawet do 365 dni od daty wejścia w życie ustawy. Co więcej, okres tak zwanych „wakacji kredytowych” miałby nie być wliczany do okresu spłaty, a odsetki w tym czasie nie zostałyby w ogólne naliczane. Więcej na temat tego pomysłu w kolejnych sekcjach artykułu. 


 

Rekomendacja UOKiK

PB ustalił, iż władze UOKiK chcą wyjść z postulatem wprowadzenia wakacji kredytowych na okres 1 roku. Cały ten czas miałby nie być wliczany do okresu spłaty, a odsetki – nie zostałyby w ogólne naliczone. Propozycja, którą wysunąć ma UOKiK, wiąże się także z  wprowadzeniem ustawowego algorytmu wyliczającego koszty kredytu i ich nowego maksymalnego limitu. Udało się ustalić, iż łączne pozaodsetkowe koszty kredytu konsumenckiego nie mogłyby być wyższe niż 45 procent wartości kredytu (dziś ich próg wynosi 100% pożyczonego kapitału).

Jednemu z dziennikarzy Dziennika Gazety Prawnej udało się dotrzeć do fragmentu dokumentu, w którym UOKiK wysuwa następujące propozycje:

"

[…] W okresie zawieszenia wykonywania umowy konsument nie jest zobowiązany do dokonywania płatności wynikających z umowy. Okres zawieszenia wykonywania umowy nie jest traktowany jako okres kredytowania. Okres kredytowania oraz wszystkie terminy przewidziane w umowie ulegają przedłużeniu o okres zawieszenia umowy. W związku z okresem zawieszenia wykonywania umowy nie są naliczane odsetki ani inne opłaty. […].

Reakcje na propozycje UOKIK

Jak można było się spodziewać, środowisko ekonomistów i polityków nie jest zachwycone propozycją zmian w ustawie, z jaką ma – według doniesień dziennikarzy – wyjść Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. 

Przewodniczącym Komisji Nadzoru Finansowego Jacek Jastrzębski napisał na swoim Twitterze, że propozycja Urzędu dotycząca rocznych wakacji kredytowych jest jedynie „robocza i wyjściowa”. W kolejnym (2/2) „twicie” dodał, że postulat UOKiK jest obecnie analizowany pod względem „odpowiedniego zrównoważenia interesów kredytobiorców” oraz „zdolności utrzymania aktora bankowego do finansowania gospodarki i jego stabilności”

Przemysław Wipler, były poseł partii KORWIN, dołączył się do internetowej dyskusji na temat propozycji UOKiK. Jego zdaniem pomysł wprowadzenia rocznych wakacji kredytowych jest „próbą zdetonowania ładunków nuklearnych w polskim systemie instytucji finansowych”, co może doprowadzić do „wyrządzenia gigantycznych szkód polskim pożyczkobiorcom”.

Ministerstwo przyznaje, że propozycja UOKiK weszła do ustawy

W niedzielę 22 marca br. ministra rozwoju Jadwiga Emilewicz napisała na swoim twitterze, że przepisy zaproponowane przez UOKiK sąga obecnie włączane do treści głównej ustawy. „Piszemy ją pod presją czasu „ – przyznała ministra. 

Kilka godzin później Emilewicz uspokoiła komentujących, publikując informację, iż pakiet ustaw (tak zwana tarcza antykryzysowa), do którego włączono propozycje UOKiK, jest na razie „materiałem roboczym”. „Koncentrujemy się na rozwiązaniach antylichwiarskich. Musmy chronić ludzi, aby nie wpadli w pętlę zadłużenia” – dodała ministra rozwoju. 

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

PKO BP w Czechowicach-Dziedzicach

PKO BP to największy bank w Polsce. Zobacz placówki i oddziały w Czechowicach-Dziedzicach  – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
04 sierpnia 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

mSzafir od KIR już dla klientów PKO BP

W swoim najnowszym komunikacie PKO Bank Polski poinformował o udostępnieniu owocu współpracy z Krajową Izbą Rozliczeniową. mSzafir to w pełni zdalny kwalifikowany podpis elektroniczny. W poniedziałek 23 marca spółka udostępniła go swoim klientom bezpłatnie. Dzięki temu praca z domu będzie jeszcze wygodniejsza.

author
Alicja Hirsekorn
24 marca 2020
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

Koszty kredytu konsumenckiego

Decydując się na kredyt, bierzemy różne czynniki pod uwagę. W przypadku kredytów hipotecznych bardzo istotna jest zdolność kredytowa. W przypadku kredytów ratalnych i gotówkowych większą uwagę zwracamy na koszty. Od 2 lat, tj. od wejścia w życie nowej ustawy o kredycie konsumenckim, żyjemy w nowym otoczeniu prawnym. Zmianie uległy m.in. zasady prezentowania kosztów kredytu. Ile tak naprawdę płacimy za kredyt?

author
Patryk Byczek
20 stycznia 2023
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Santander Consumer Bank Bytów

Santander Consumer Bank to jeden z większych banków detalicznych w Polsce. Specjalizuje się w kredytach gotówkowych, ratalnych oraz samochodowych. Sprawdź oddziały Santander Consumer Banki w Bytowie adres, telefon, godziny otwarcia oraz mapę dojazdu.

author
Dorota Grycko
03 czerwca 2021
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Wonga.pl rozpoczęła działalność na polskim rynku

Niedawno informowaliśmy o rozpoczęciu współpracy na linii firmy pożyczkowe – Biuro Informacji Kredytowej S.A.

author
Patryk Byczek
15 stycznia 2023
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Expander w Rzeszowie

EXPANDER RZESZÓW

author
Dominika Byczek
29 stycznia 2015
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Porównaj