UOKiK chce zawieszenia spłaty kredytów na rok

UOKiK chce zawieszenia spłaty kredytów na rok

author
Halszka Gronek
23 marca 2020

UOKiK wychodzi z propozycją wprowadzenia rocznych wakacji kredytowych, a resort rozwoju przyznaje: propozycja Urzędu została włączona do pakietu ustaw antykryzysowych. Czy polscy konsumenci będą mogli liczyć na roczne odroczenie spłaty kredytów i pożyczek? Jaki jest status ustawy nazwanej „tarczą antykryzysową”? Na te i na wiele innych pytań odpowiedź znaleźć można w naszym artykule.

Polacy potrzebują wsparcia finansowego

Sytuacja związana z pandemią koronawirusa okazała się być trudna nie tylko dla przedsiębiorców, lecz także dla zwykłych obywateli, którym kwarantanna społeczna pokrzyżowała wiele planów i doprowadziła do trudnej sytuacji finansowej. Wielu Polaków straciło źródło utrzymania na skutek nagłych cięć w kadrach, przymusowego wstrzymania działalności pewnych branż, a nawet – konieczności wzięcia bezpłatnego urlopu na opiekę nad dzieckiem. 

Niestety wiele z tych osób na karku zobowiązania finansowe. Mowa tu nie tylko o czynszu za mieszkanie, opłatach za media, rachunkach abonamentowych i tym podobnych. Równie duże grono musi zmagać się ze spłatą kredytów i pożyczek. Rząd co prawda obiecał im rozwiązania zawarte w tak zwanej tarczy antykryzysowej, jednak wielu ekspertów uważa, że są one niewystarczające i nie zdołają zaspokoić realnego zapotrzebowania pomocowego ze strony konsumentów.

Teraz na sprawę rzucono nowe światło. Dziennikowi “Puls Biznesu” udało się dotrzeć do informacji, jakoby Urząd Ochrony konkurencji i Konsumentów chciałby umożliwienia zawieszenia spłaty na wniosek każdego klienta nawet do 365 dni od daty wejścia w życie ustawy. Co więcej, okres tak zwanych „wakacji kredytowych” miałby nie być wliczany do okresu spłaty, a odsetki w tym czasie nie zostałyby w ogólne naliczane. Więcej na temat tego pomysłu w kolejnych sekcjach artykułu. 


 

Rekomendacja UOKiK

PB ustalił, iż władze UOKiK chcą wyjść z postulatem wprowadzenia wakacji kredytowych na okres 1 roku. Cały ten czas miałby nie być wliczany do okresu spłaty, a odsetki – nie zostałyby w ogólne naliczone. Propozycja, którą wysunąć ma UOKiK, wiąże się także z  wprowadzeniem ustawowego algorytmu wyliczającego koszty kredytu i ich nowego maksymalnego limitu. Udało się ustalić, iż łączne pozaodsetkowe koszty kredytu konsumenckiego nie mogłyby być wyższe niż 45 procent wartości kredytu (dziś ich próg wynosi 100% pożyczonego kapitału).

Jednemu z dziennikarzy Dziennika Gazety Prawnej udało się dotrzeć do fragmentu dokumentu, w którym UOKiK wysuwa następujące propozycje:

"

[…] W okresie zawieszenia wykonywania umowy konsument nie jest zobowiązany do dokonywania płatności wynikających z umowy. Okres zawieszenia wykonywania umowy nie jest traktowany jako okres kredytowania. Okres kredytowania oraz wszystkie terminy przewidziane w umowie ulegają przedłużeniu o okres zawieszenia umowy. W związku z okresem zawieszenia wykonywania umowy nie są naliczane odsetki ani inne opłaty. […].

Reakcje na propozycje UOKIK

Jak można było się spodziewać, środowisko ekonomistów i polityków nie jest zachwycone propozycją zmian w ustawie, z jaką ma – według doniesień dziennikarzy – wyjść Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. 

Przewodniczącym Komisji Nadzoru Finansowego Jacek Jastrzębski napisał na swoim Twitterze, że propozycja Urzędu dotycząca rocznych wakacji kredytowych jest jedynie „robocza i wyjściowa”. W kolejnym (2/2) „twicie” dodał, że postulat UOKiK jest obecnie analizowany pod względem „odpowiedniego zrównoważenia interesów kredytobiorców” oraz „zdolności utrzymania aktora bankowego do finansowania gospodarki i jego stabilności”

Przemysław Wipler, były poseł partii KORWIN, dołączył się do internetowej dyskusji na temat propozycji UOKiK. Jego zdaniem pomysł wprowadzenia rocznych wakacji kredytowych jest „próbą zdetonowania ładunków nuklearnych w polskim systemie instytucji finansowych”, co może doprowadzić do „wyrządzenia gigantycznych szkód polskim pożyczkobiorcom”.

Ministerstwo przyznaje, że propozycja UOKiK weszła do ustawy

W niedzielę 22 marca br. ministra rozwoju Jadwiga Emilewicz napisała na swoim twitterze, że przepisy zaproponowane przez UOKiK sąga obecnie włączane do treści głównej ustawy. „Piszemy ją pod presją czasu „ – przyznała ministra. 

Kilka godzin później Emilewicz uspokoiła komentujących, publikując informację, iż pakiet ustaw (tak zwana tarcza antykryzysowa), do którego włączono propozycje UOKiK, jest na razie „materiałem roboczym”. „Koncentrujemy się na rozwiązaniach antylichwiarskich. Musmy chronić ludzi, aby nie wpadli w pętlę zadłużenia” – dodała ministra rozwoju. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Banqware z zezwoleniem KNF jako czwarty TPP
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
03 grudnia 2019

Banqware z zezwoleniem KNF jako czwarty TPP

Kasa Stefczyka Bolesławiec
Oddziały
author
Patryk Byczek
20 października 2020

Kasa Stefczyka Bolesławiec

Kredyt konsolidacyjny Kock
Kredyty miasta
autor wpisu
Marta Janusz
04 stycznia 2021

Kredyt konsolidacyjny Kock

Czym jest RRSO ?
Wpisy
autor wpisu
Irena_Kaczmarek
01 grudnia 2014

Czym jest RRSO ?

Promocja: „mKonto Intensive z Allegro” w mBanku
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
17 listopada 2020

Promocja: „mKonto Intensive z Allegro” w mBanku

Kasa Stefczyka Gdańsk
Oddziały
author
Patryk Byczek
05 października 2020

Kasa Stefczyka Gdańsk

Porównaj