UOKiK chce zawieszenia spłaty kredytów na rok
UOKiK wychodzi z propozycją wprowadzenia rocznych wakacji kredytowych, a resort rozwoju przyznaje: propozycja Urzędu została włączona do pakietu ustaw antykryzysowych. Czy polscy konsumenci będą mogli liczyć na roczne odroczenie spłaty kredytów i pożyczek? Jaki jest status ustawy nazwanej „tarczą antykryzysową”? Na te i na wiele innych pytań odpowiedź znaleźć można w naszym artykule.
Polacy potrzebują wsparcia finansowego
Sytuacja związana z pandemią koronawirusa okazała się być trudna nie tylko dla przedsiębiorców, lecz także dla zwykłych obywateli, którym kwarantanna społeczna pokrzyżowała wiele planów i doprowadziła do trudnej sytuacji finansowej. Wielu Polaków straciło źródło utrzymania na skutek nagłych cięć w kadrach, przymusowego wstrzymania działalności pewnych branż, a nawet – konieczności wzięcia bezpłatnego urlopu na opiekę nad dzieckiem.
Niestety wiele z tych osób na karku zobowiązania finansowe. Mowa tu nie tylko o czynszu za mieszkanie, opłatach za media, rachunkach abonamentowych i tym podobnych. Równie duże grono musi zmagać się ze spłatą kredytów i pożyczek. Rząd co prawda obiecał im rozwiązania zawarte w tak zwanej tarczy antykryzysowej, jednak wielu ekspertów uważa, że są one niewystarczające i nie zdołają zaspokoić realnego zapotrzebowania pomocowego ze strony konsumentów.
Teraz na sprawę rzucono nowe światło. Dziennikowi “Puls Biznesu” udało się dotrzeć do informacji, jakoby Urząd Ochrony konkurencji i Konsumentów chciałby umożliwienia zawieszenia spłaty na wniosek każdego klienta nawet do 365 dni od daty wejścia w życie ustawy. Co więcej, okres tak zwanych „wakacji kredytowych” miałby nie być wliczany do okresu spłaty, a odsetki w tym czasie nie zostałyby w ogólne naliczane. Więcej na temat tego pomysłu w kolejnych sekcjach artykułu.
UOKiK – najważniejsze informacje
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów to państwowy urząd monopolowy, którego najważniejszym organem jest Prezes UOKiK. Do kompetencji Prezesa należy przede wszystkim kształtowanie polityki antymonopolowej i polityki ochrony konsumentów oraz opiniowanie projektów pomocy publicznej. UOKiK prowadzi rejestr klauzul niedozwolonych, czyli zapisów niezgodnych z prawem, i dodatkowo dba o dydaktyczną stronę swej działalności (przewodzi licznym programom edukacyjnym).
Potrzebujesz pilnie gotówki? Sprawdź najlepsze oferty:
Kredyty online – do 300 tys. złotych
Pożyczki na dowód – minimum formalności
Rekomendacja UOKiK
PB ustalił, iż władze UOKiK chcą wyjść z postulatem wprowadzenia wakacji kredytowych na okres 1 roku. Cały ten czas miałby nie być wliczany do okresu spłaty, a odsetki – nie zostałyby w ogólne naliczone. Propozycja, którą wysunąć ma UOKiK, wiąże się także z wprowadzeniem ustawowego algorytmu wyliczającego koszty kredytu i ich nowego maksymalnego limitu. Udało się ustalić, iż łączne pozaodsetkowe koszty kredytu konsumenckiego nie mogłyby być wyższe niż 45 procent wartości kredytu (dziś ich próg wynosi 100% pożyczonego kapitału).
Jednemu z dziennikarzy Dziennika Gazety Prawnej udało się dotrzeć do fragmentu dokumentu, w którym UOKiK wysuwa następujące propozycje:
[…] W okresie zawieszenia wykonywania umowy konsument nie jest zobowiązany do dokonywania płatności wynikających z umowy. Okres zawieszenia wykonywania umowy nie jest traktowany jako okres kredytowania. Okres kredytowania oraz wszystkie terminy przewidziane w umowie ulegają przedłużeniu o okres zawieszenia umowy. W związku z okresem zawieszenia wykonywania umowy nie są naliczane odsetki ani inne opłaty. […].
Reakcje na propozycje UOKIK
Jak można było się spodziewać, środowisko ekonomistów i polityków nie jest zachwycone propozycją zmian w ustawie, z jaką ma – według doniesień dziennikarzy – wyjść Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Przewodniczącym Komisji Nadzoru Finansowego Jacek Jastrzębski napisał na swoim Twitterze, że propozycja Urzędu dotycząca rocznych wakacji kredytowych jest jedynie „robocza i wyjściowa”. W kolejnym (2/2) „twicie” dodał, że postulat UOKiK jest obecnie analizowany pod względem „odpowiedniego zrównoważenia interesów kredytobiorców” oraz „zdolności utrzymania aktora bankowego do finansowania gospodarki i jego stabilności”
Przemysław Wipler, były poseł partii KORWIN, dołączył się do internetowej dyskusji na temat propozycji UOKiK. Jego zdaniem pomysł wprowadzenia rocznych wakacji kredytowych jest „próbą zdetonowania ładunków nuklearnych w polskim systemie instytucji finansowych”, co może doprowadzić do „wyrządzenia gigantycznych szkód polskim pożyczkobiorcom”.
Ministerstwo przyznaje, że propozycja UOKiK weszła do ustawy
W niedzielę 22 marca br. ministra rozwoju Jadwiga Emilewicz napisała na swoim twitterze, że przepisy zaproponowane przez UOKiK sąga obecnie włączane do treści głównej ustawy. „Piszemy ją pod presją czasu „ – przyznała ministra.
Kilka godzin później Emilewicz uspokoiła komentujących, publikując informację, iż pakiet ustaw (tak zwana tarcza antykryzysowa), do którego włączono propozycje UOKiK, jest na razie „materiałem roboczym”. „Koncentrujemy się na rozwiązaniach antylichwiarskich. Musmy chronić ludzi, aby nie wpadli w pętlę zadłużenia” – dodała ministra rozwoju.
Dodaj komentarz