Bursztyn to piękny szlachetny surowiec wykorzystywany głównie w jubilerstwie. Dla wielu osób zbieranie bursztynu stało się stałym źródłem dochodu. Sprawdziliśmy, ile kosztuje kilogram bursztynu.

Autor: Dominika Sobieraj
Dodano: 12.12.2018
Udostępnij:

Należy wiedzieć, że choć cena bursztynu podawana jest zawsze za kilogram, to jest ona tym wyższa, im większe bryłki chcemy sprzedać. Za jeden duży bursztyn dostaniemy o wiele więcej niż za całą torbę małych okazów.

Najmniejsze bryłki kosztują zaledwie kilkaset złotych za kilogram, natomiast duże bryły surowca można sprzedać nawet za kilkadziesiąt tysięcy.

Poniżej przedstawiamy skrótowy wykaz cen.

Najdroższe są zatem bursztyny o wadze większej niż 200 g. Za surowiec takich rozmiarów można dostać nawet 20000 zł. Zebranie takiego okazu jest marzeniem większości przybrzeżnych zbieraczy bursztynu.

Mniejsze okazy bursztynu są warte dużo mniej – w zależności od wagi jest to od 3 tysięcy do nawet 15 tysięcy. Najmniej można dostać za najpopularniejsze drobiny o średnicy kilku milimetrów. Zazwyczaj skupują je producenci bursztynowych nalewek. Za małe bursztynki można otrzymać kwotę około 300 zł/kg.

CENA BURSZTYNU Z INKLUZJĄ

Dużo więcej można otrzymać za bursztyn z inkluzją, czyli zatopionym owadem lub innym typem pozostałości dawnych czasów. Tutaj niestety kwoty nie są jednoznaczne.

Cena bursztynu takiej samej wielkości z inkluzją będzie na pewno dużo wyższa niż takiego samego bez inkluzji. Ustalenia cen odbywają się jednak zazwyczaj indywidualnie między sprzedającym i kupującym.

KTÓRY BURSZTYN JEST NAJCENNIEJSZY?

Z obserwacji rynku sprzedaży bursztynu wynika, że najwięcej kosztują okazy w odcieniu miodowym. Nieco mniej można otrzymać za bursztyny mleczne lub ciemne.

Drugim ważnym kryterium jest stan bursztynu. Cenę podbijają ładne brzegi okazu i fakt, iż jest on niepopękany. Takie bursztyny zdarzają się jednak nieczęsto.

Najcenniejszy jest zatem bursztyn: niepopękany, w odcieniu miodowym i z inkluzją.

CZY OPŁACA SIĘ ŁOWIĆ BURSZTYN?

Sprzedaż złowionego dobrego okazu może być – jak widać po cenach za kilogram – bardzo korzystna. Dobre przygotowanie do połowu surowca nie jest natomiast aż takie drogie.

Do łowienia bursztynu potrzebne są:

 • czerpak rybacki (od 30 do 100 zł),
 • wodery – gumowe spodnie na szelkach (od 50 do 200 zł),
 • nieprzemakalna kurtka (od 50 do 200 zł).

Amatorskim poławiaczem bursztynów można zatem zostać za niewiele ponad 100 zł. Można też oczywiście szukać bursztynów na brzegu bez żadnego specjalnego ubrania i rękoma, ale znajdziemy tam tylko najmniejsze okazy.

Jeżeli zależy nam na znalezieniu okazów większych niż kilkumilimetrowe, trzeba niestety wejść do morza na odległość maksymalnie kilku metrów i poszukiwać bursztynów wśród zalegających na dnie wodorostów, muszli i patyków.

PODSUMOWANIE

 1. Bursztyn jest tym droższy, im jest większy.
 2. Najcenniejszy jest bursztyn w kolorze miodowym.
 3. Ceny bursztynów ważących więcej niż 200 g sięgają aż 20 000 zł za kilogram.
 4. Dużo warte są bursztyny z inkluzją (zatopionym owadem).
 5. Najmniej można dostać za bursztyny o średnicy kilku milimetrów.
 6. Na cenę wpływa też stan bursztynu – droższe są te niepopękane.
 7. Niektóre bursztyny są cenniejsze niż złoto.
 8. Amatorski strój potrzebny do połowu bursztynu można mieć już za 100 zł.
Oceń:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
Średnia: 4.5 / 5, łącznie 6 ocen
Komentarze (5)

Nie widzicie że artykuł jest po to aby zaciągnąć kredyt na sprzęt do połowu bursztynów i na wyjazd? Że niby się zwróci zachęcają cenami z kosmosu

Lol
🍷🍷🍷

ceny z sufitu i same bzdety w artykule 100 g bursztynu kupisz za 600 zl 200 gram za okolo 1000/1600 zl

Chętnie sprzedam bursztyn w podanych cenach. Ktoś chętny? Tylko 14 brył od 100g -200g I od 200g – 300g. Również z pięknymi widocznymi inkluzjami. Proszę pisać [email protected]

Wskazówki podane w artykule są(brakuje mi tu odp. wyrazu)Bardzo nietrafne.Ludzie najpierw pożyczają od rodziny później w bankach i parabankach.Nie wyjeżdżają za granicę bo chcą być z rodziną itd.
KTO PISZE TE WSKAZOWKI W ARTYKUŁACH?