Ile kosztuje rejestracja samochodu z Holandii?

Ile kosztuje rejestracja samochodu z Holandii?

author
Sandra Tessmer
05 czerwca 2019

Ile kosztuje rejestracja auta z Holandii?

Po pierwsze, należy pamiętać, że po przekroczeniu granicy z Polską, właściciel pojazdu ma 30 dni na zarejestrowanie sprowadzonego samochodu. Jeśli nie zrobi tego w określonym czasie, nie będzie mógł zgodnie z prawem poruszać się po drogach.

Do rejestracji konieczne jest wniesienie opłaty, co można zrobić przelewem albo w kasie urzędu. Potwierdzenie wpłaty, później trzeba będzie dołączyć do wniosku.

Do opłat, jakie będziemy musieli ponieść należy 85 zł za dowód rejestracyjny oraz komplet znaków i naklejek. Pozwolenie czasowe, standardowo wyniesie nas 13,50 zł. Za zwykłe tablice rejestracyjne zapłacimy 80 zł. Jeśli samochód nie posiada karty pojazdy, będzie ona kosztowała 75 zł. Oprócz tego należy doliczyć jeszcze 50 gr. opłat ewidencyjnych. 

Na początek trzeba opłacić akcyzę w urzędzie celnym. Jej koszt można oszacować wcześniej na podstawie wartości pojazdu i wielkości silnika. Akcyza jest różna w zależności od tych parametrów:

Co ważne, nieodpowiednie będzie sztuczne zaniżanie wartości aut. W razie wątpliwości urzędnicy mogą przeprowadzić dodatkową wycenę na koszt właściciela. Kolejny krok to pierwszy przegląd techniczny kraju.

Samochód należy zabrać na specjalną stację diagnostyczną i zapłacić za badanie. Jego koszt to ok. 170 zł. Pozytywny wynik badania jest niezbędny do rejestracji. Oprócz tego czeka nas jeszcze przetłumaczenie dokumentów pojazdu na język polski za pośrednictwem tłumacza przysięgłego za co zapłacimy ok. 200 zł.

Jakie dokumenty są potrzebne do rejestracji?

Oprócz dowodu wpłaty należy także wypełnić wniosek, a także dostarczyć do urzędu dokumentów w formie załączników:

Potwierdzeniem zakupu pojazdu może być umowa kupna-sprzedaży lub faktura. Nie musimy również wykonywać badania technicznego, jeśli mamy aktualny wpis w dowodzie rejestracyjnym. Wszystkie dokumenty, które są w języku holenderskim należy przetłumaczyć.

Rejestracja auta z Holandii – gdzie zarejestrować?

Ostatni etap formalności będzie czekał nas w wydziale komunikacji. Wiele spraw, między innymi pobranie wniosku czy jego opłacanie, można załatwić on-line, jednak wizyta w urzędzie będzie konieczna. W zależności od miejsca zamieszkania wydział komunikacji mieści się w:

Samochód zarejestrujemy w urzędzie starostwa powiatowego. W mieście na prawach powiatu musimy wybrać się do urzędu miasta, natomiast w Warszawie będzie to urząd dzielnicy.

By zarejestrować pojazd, w urzędzie musi stawić się właściciel lub jego pełnomocnik np. małżonek. Jeśli decydujemy się na pełnomocnika, musimy wypisać mu stosowne pismo, a pełnomocnik powinien uiścić opłatę 12 zł w urzędzie.

Podsumowanie

Coraz więcej Polaków decyduje się na sprowadzenie auta zza granicy. Często za taki samochód zapłacimy mniej i będzie on w lepszym stanie. Warto jednak zdawać sobie sprawę z kosztów, jakie czekają nas po drodze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

PKO BP w Wołominie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
02 września 2019

PKO BP w Wołominie

Lokata 3,5% w Toyota Bank
Wpisy
autor wpisu
Marek_Rutkowski
23 czerwca 2014

Lokata 3,5% w Toyota Bank

Bank Pekao w Sędziszowie
Oddziały
author
Patryk Byczek
09 lipca 2019

Bank Pekao w Sędziszowie

ING Bank Śląski „Najbardziej Przyjaznym Bankiem”
Bez kategorii
author
Aneta Jankowska
24 kwietnia 2019

ING Bank Śląski „Najbardziej Przyjaznym Bankiem”

Kredyt hipoteczny Chorzów
Kredyty miasta
author
Dominika Sobieraj
30 maja 2017

Kredyt hipoteczny Chorzów

Bank Pekao rozwija usługę otwierania rachunków na selfie
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
13 lutego 2021

Bank Pekao rozwija usługę otwierania rachunków na selfie

Porównaj