Ile kosztuje weterynarz?

Ile kosztuje weterynarz?

author
Sandra Tessmer
04 lipca 2019
Jej obszarem zainteresowań w ramach pracy na stronie zadluzenia.com są pytania typu "ile kosztuje" oraz "ile zarabia," a jej teksty dostarczają czytelnikom wglądu w koszty różnych usług i życiowych wydatków, oraz średnie zarobki w różnych zawodach.
Kategoria

Wizyty u weterynarza są obowiązkowym elementem posiadania czworonogów. Sprawdziliśmy, ile kosztuje weterynarz w poszczególnych przypadkach.

Koszt wizyty u weterynarza

Utrzymanie zwierzaka nie jest tanie. Specjalistyczne karmy i akcesoria to zaledwie ułamek pieniędzy, jakie wydać u weterynarza. Decydując się na zwierzę, musimy pamiętać, że zapłacimy zarówno za podstawowe zabiegi higieniczne, jak i specjalistyczne badania.

Wizyta w gabinecie

Przede wszystkim musimy wiedzieć, ile zapłacimy za samą wizytę u weterynarza. Niezależnie czy jest to pierwsze spotkanie lekarza z pupilem, czy wizyta kontrolna, za samo spotkanie z weterynarzem zapłacimy od 30 do 100 zł. Za co zapłacimy? Podczas takiej wizyty weterynarz sprawdzi uzębienie zwierzaka, stan sierści oraz ewentualne nieprawidłowości w pracy narządów wewnętrznych.

Są również przypadki, w których nasz zwierzak jest bardzo chory i nie możemy dowieźć go do lecznicy. Jeśli gabinet weterynaryjny oferuje taką możliwość, możemy skorzystać z wizyty domowej. Niestety jest ona droższa – zapłacimy za nią od 80 do nawet 160 zł. Warto również pamiętać, że jeśli umówimy się w weekend lub dzień świąteczny, zapłacimy większą stawkę.

Podstawowe zabiegi higieniczne – koszt

Aby zwierzak był zdrowy, powinniśmy regularnie dbać o jego higienę. O ile w przypadku małych zwierząt nie jest to problemem, o tyle z dużymi psami lub kotem może się to okazać o wiele trudniejsze. W tej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest wizyta u weterynarza.

Za obcinanie pazurów zapłacimy od 15 do 30 zł. Podobny wydatek to czyszczenie uszu i usuwanie kleszczy. Więcej będą nas kosztowały zabiegi stomatologiczne – czyszczenie zębów kosztuje od 80 do 200 zł, a usuwanie kamienia nazębnego – 50-150 zł. Nie należy o nim zapominać – nieleczony kamień nazębny może spowodować przewlekłe zapalenie dziąseł i obluzowanie zębów.

Zabiegi lecznicze

Jeśli zwierzę zachoruje, prawdopodobnie będzie potrzebowało specjalistycznych zabiegów. Drobne operacje chirurgiczne kosztują od 150 do 250 zł, ale już na przykład dializy będą kosztowały nawet 600 zł. Do tej ceny należy doliczyć koszty kroplówek witaminowych – około 30-60 zł.

Odrębną kwestią jest antykoncepcja – na kastrację wydamy od 100 do 550 zł w zależności od wielkości zwierzaka. Sterylizacja kosztuje z kolei  170-600 zł. Jeśli suka lub pies mają problem z pokryciem, możemy zdecydować się na inseminację. Ten zabieg kosztuje około 100-150 zł. Jeśli będzie skuteczny, na przyjmowanie porodu wydamy od 100 do 200 zł.

Zabiegiem często wykonywanym w lecznicach jest też czipowanie psa potrzebne np. do wyrobienia zwierzęciu paszportu. Koszt zaczipowania zwierzęcia będzie wynosił od 40 do 60 zł.

Szczepienia zwierząt

Szczepienia są niezbędne, aby zapobiec groźnym chorobom mogącym doprowadzić nawet do śmierci zwierzęcia. Ich podawanie powinno się zacząć około 9 tygodnia życia. Za pierwsze szczepienie psa na parwowirozę i nosówkę zapłacimy około 30-50 zł. W następnej kolejności podawane są szczepionki wieloskładnikowe na parowirozę, nosówkę, leptospirozę i adenowirusy. Kosztują one od 60 do 100 zł.

Obowiązkowe szczepienie na wściekliznę to coroczny wydatek 30 zł. Za szczepienie kota zapłacimy z kolei od 50 do 120 zł w zależności od rodzaju leku. Szczepienia zwierząt futerkowych są tańsze – kosztują około 25-60 zł.

Specjalistyczne badania

W przypadku poważnych chorób, takich jak nowotwór, choroby serca czy nerek, konieczne będzie wykonanie RTG i EKG. Koszt wykonania tych badań waha się od 30 do 100 zł. Z kolei badanie USG jamy brzusznej kosztuje 40-150 zł.

Także badania laboratoryjne nie są tanie – za analizę kału i moczu zapłacimy od 25 do 30 zł, badanie krwi kosztuje już 15-300 zł w zależności od jego zakresu. Jeśli istnieje możliwość, że podejrzewamy u zwierzaka jakąś alergię, za specjalistyczne testy zapłacimy 150-200 zł. Badania te niestety bardzo często trzeba powtórzyć kilkukrotnie.

Kiedy wybrać się na pierwszą wizytę do weterynarza?

Wizyta u weterynarza to jedna z pierwszych czynności, którą powinniśmy wykonać po przyjęciu pupila pod swój dach. Najlepiej by było, gdyby odbyła się ona jeszcze tego samego dnia, w którym pies trafia w nasze ręce, a jeśli nie ma takiej możliwości, to warto umówić się na nią jak najszybciej po przyjęciu czworonoga.

Idealną sytuacją jest taka, kiedy udało nam się umówić na wizytę do weterynarza na konkretną godzinę, by pies nie musiał zbyt długo czekać na swoją kolej w poczekalni. Takie czekanie w miejscu, gdzie jest dużo innych zwierząt, a w powietrzu czuje się ich strach, nie wpłynie pozytywnie na stosunek psa do weterynarza.

Jak się przygotować do wizyty?

Wybierając się do weterynarza warto zabrać ze sobą psie smakołyki. Dzięki nim można złagodzić strach psa przed wizytą u weterynarza, nagradzając go, gdy zachowuje się odpowiednio. Bardzo weterynarze mają również swoje przysmaki dla psów i częstują je nimi, by nawiązać nić porozumienia z psem. W ten sposób często udaje się im wywołać pozytywne zaskoczenie, związane z wizytą w tym nieprzyjemnym miejscu.

Warto również poczytać o tym, jakie choroby genetyczne mogą zagrażać psom tej rasy, by w trakcie wizyty dopytać lekarza o szczegóły. Dobrze by było również dowiedzieć się, jakie akcesoria powinniśmy kupić, by jak najlepiej zadbać o swojego czworonoga, jeśli dopiero kupiliśmy lub przygarnęliśmy zwierzę. Jeśli natomiast mamy więcej pytań, warto umówić się na oddzielną wizytę bez psa, by spokojnie porozmawiać z lekarzem i nie stresować pupila długim przebywaniem w gabinecie weterynarza.

Jak przebiega pierwsza wizyta u weterynarza?

Podczas pierwszej wizyty z psem weterynarz sprawdzi, czy pies rozwija się prawidłowo. Dokona oceny stanu sierści i sprawdzi, czy nie ma na niej pasożytów oraz sprawdzi stan uszu, zębów itp. Jeśli mamy szczeniaka, weterynarz sprawdzi również, czy został prawidłowo odrobaczony przez hodowcę, a jeśli odrobaczenie nie zostało przeprowadzone, to poda lek przeciw robakom i zaleci dalsze postępowanie z odrobaczaniem.

W trakcie pierwszej wizyty weterynarz powinien również omówić z nami kalendarz szczepień oraz ustalić, które szczepienia dodatkowe byłyby zalecane. Polskie prawo wymaga, by każdy pies był zaszczepiony przeciwko wściekliźnie.

Właścicielowi psa, który nie będzie szczepiony przeciw wściekliźnie grozi kara grzywny w wysokości 500 zł.

Pozostałe szczepienia to wyraz naszej troski o zdrowie swojego pupila. Warto wiedzieć, że można szczepić tylko odrobaczonego psa, dlatego podanie leków na robaki jest tutaj priorytetem.

Podsumowanie

Bardzo często leczenie chorego zwierzęcia jest dużym stresem oraz ogromnym wydatkiem dla właścicieli. Odpowiednio prowadzona profilaktyka zwierzęcia pozwala na uniknięcie wielu chorób lub szybkie wykrycie ich, a co za tym idzie – bardziej skuteczne leczenie.

author
Sandra Tessmer
Jej obszarem zainteresowań w ramach pracy na stronie zadluzenia.com są pytania typu "ile kosztuje" oraz "ile zarabia," a jej teksty dostarczają czytelnikom wglądu w koszty różnych usług i życiowych wydatków, oraz średnie zarobki w różnych zawodach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Jasss
Jasss
2022-04-04 13:05:42

Milion razy bywałam u wetów i mało który brał za wizyty kontrolne, zdarzało się nawet, że szłam ze szczurem, dostawał witaminy jakieś, zastrzyk sterydy i wet nie chciał pieniędzy. Ostatnio 1 raz zapłaciłam za wizytę kontrolną, która trwała 2 minuty dosłownie. A kot, z którym byłam chodzi tam od dwóch lat i jest stałym, regularnym klientem. To zależy od weterynarza tak naprawdę ile zapłacimy.

Tomasz Walczak
Tomasz Walczak
2020-11-06 02:04:46

ciekawą opcją są pakiety medyczne dla psów i kotów

Podobne artykuły

Credit Agricole w Inowrocławiu

Credit Agricole jest jednym z największych banków uniwersalnych w Polsce. Oddziały banku zlokalizowane są w Inowrocławiu – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę placówek.

author
Patryk Byczek
15 lipca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Najpopularniejsze serwisy VoD wśród Polaków

Polacy kochają oglądać seriale i chętnie korzystają z serwisów i aplikacji VoD. Które z nich są najpopularniejsze i przyciągają najwięcej widzów?

author
Aneta Jankowska
26 marca 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Komornik Sądowy Emil Smolarz

Jeżeli nie spłacamy naszych zobowiązań, sprawa może trafić do Komornika Sądowego. Sprawdź co możesz zrobić, gdy zostanie wszczęta egzekucja komornicza.

author
Patryk Byczek
06 lipca 2022
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

KredytOK w Kędzierzynie-Koźlu

KredytOK jest polską firmą pożyczkową, która działa na rynku od blisko 20 lat. Firma posiada ponad 100 oddziałów w największych miastach. Sprawdź, gdzie znajdziesz placówkę w Kędzierzynie-Koźlu.

author
Patryk Byczek
04 lutego 2017
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

ING Bank Śląski w Tomaszowie Mazowieckim

ING Bank Śląski jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Jeden z jego oddziałów mieści się w Tomaszowie Mazowieckim – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę placówki.

author
Dominika Byczek
04 lipca 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

BNP Paribas oddziały w Bolesławcu

Szukasz danych o placówce BNP Paribas w Bolesławcu? Poniżej znajdziesz adres, numer kontaktowy, godziny pracy oraz szczegóły oferty dostępnej w Twoim mieście.

author
Patryk Byczek
20 kwietnia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj