Ile kosztuje wiza do Australii?

Ile kosztuje wiza do Australii?

author
Sandra Tessmer
28 maja 2019

Zdobycie wizy jest podstawowym warunkiem, dzięki którego Polacy mogą odwiedzić Australię. Jest to często wybierany kierunek, ze względu na bardzo dobre płace, rozwinięte szkolnictwo oraz wysokie zapotrzebowanie na specjalistów. Sprawdzamy, ile zapłacimy za wizę do Australii.

Wiza do Australii – ile to kosztuje?

Cena wizy nie jest w Australii taka sama. Wszystko zależy od tego, w jakim celu wybieramy się do kraju. Jeśli wybieramy się na wakacje, możemy złożyć aplikację o e-wizę, która jest całkowicie darmowa. Za wszystkie inne rodzaje wiz będzie trzeba zapłacić.

Wiza E-VISITOR

Jeśli wybieramy się do Australii w formie wakacji, możemy aplikować o darmową wizę turystyczną E-VISITOR. Można się o nią starać samodzielnie, składając internetową aplikację. Na stronie należy wpisać jedynie podstawowe dane, adres e-mail i hasło.

Aplikację składa się online i nie trzeba jej nigdzie wysyłać. Potwierdzenie otrzymania wizy i ewentualnie dodatkowe pytania otrzymamy na adres e-mail. 

Wiza E-VISITOR jest ważna przez 12 miesięcy od daty jej otrzymania i uprawnia do wielokrotnego wjazdu do Australii. Warunkiem jest jednak, że jednorazowo nie można zostać na terenie kraju dłużej niż 3 miesiącu. Na zasadach tej wizy nie można również podjąć się pracy na terenie Australii. 

Wiza E-VISITOR jest całkowicie bezpłatna, ale jej aplikacji można dokonać jedynie poza granicami Australii. Jest to dokument elektroniczny, który nie jest wbijany w paszport, jedynie widnieje w australijskim systemie przy naszym nazwisku.

Visa VISITOR

Jeśli nasze wakacje mają okazać się dłuższe i zamierzamy zostać w Australii dłużej niż 3 miesiące, warto aplikować o płatną wizę turystyczną VISITOR VISA. Aplikujemy o nią w tej sam sposób, jak o darmową wizę turystyczną, jednak czeka nas opłata jednorazowa 345,44 zł. 

Jeśli na miejscu będziemy chcieli przedłużyć ważność wizy o kolejne 3 miesiące pobytu, będziemy musieli liczyć się z o wiele większym kosztem. Za przedłużenie wizy w Australii zapłacimy 890 zł. 

Ten typ wizy uprawnia do jednorazowego sześcio- lub dwunastomiesięcznego pobytu w Australii. Na podstawie tej wizy jesteśmy uprawnieni do odwiedzenia rodziny, znajomych oraz zwiedzania kraju. Nie możemy natomiast podjąć się pracy – jest to wiza typowo turystyczna. 

Nie jest określone czy wiza VISITOR jest jednokrotnego czy wielokrotnego wjazdu. Jest to kwestia indywidualna, o której dowiemy się w momencie przyznawania wizy. Potwierdzenie otrzymuje się na wskazany adres e-mail, a sano przyznanie nie jest wbijane w paszport.

Wiza Work&Holiday

Jeśli zamierzamy wyjechać do Australii na dłużej, a naszym celem jest połączenie wakacji z pracą, możemy aplikować o wizę Work&Holiday. O ten typ wizy nie możemy aplikować online, a jedyną drogą zdobycia wizy jest przesłanie aplikacji drogą pocztową do Urzędu Imigracyjnego Australii w Berlinie.

Wiza Work&Holiday uprawnia do rocznego pobytu w granicach kraju. W tym czasie można podróżować oraz podjąć się pracy. Wiza przeznaczona jest dla osób od 18 do 31 lat i jest przyznawana określonej liczbie osób – rocznie wizę Work&Holiday może otrzymać 500 Polaków. Po przekroczeniu tej liczny, aplikacje nie są przyjmowane.

Okres przyjmowania wniosków wizowych rozpoczyna się każdego roku na przełomie czerwca i lipca. Wiza daje możliwość pracy na pełen etat w dowolnym zawodzie, jednak nie możemy wykonywać pracy dłużej niż 6 miesięcy u jednego pracodawcy. Oprócz tego przez 4 miesiące możemy studiować w dowolnej szkole. 

O wizę należy aplikować poza granicami kraju. Po otrzymaniu dokumentu, na jego podstawie możemy wielokrotnie wjeżdżać i wyjeżdżać z kraju w ciągu 12 miesięcy. Co ważne – nie możemy starać się o ten typ wizy więcej niż raz w życiu.

Co ciekawe, od listopada 2016 roku można starać się o przedłużenie wizy o kolejny rok. Aby to zrobić, należy przez 90 dni pracować na mało zaludnionych terenach Australii, powyżej Zwrotnika Koziorożca.

Wiza Studencka

Australia daje również możliwość studiowania. Rząd australijski przygotował specjalną wizę dla osób, które chcą się podjąć nauki podczas pobytu w Australii.

Wiza studencka kosztuje 550 AUD za głównego aplikanta, czyli ok 1460 zł. Jeśli mamy zamiar zabrać ze sobą partnera, musimy przygotować się na kolejne 410 AUD, czyli ok. 1089 zł. Dodatkowe koszta do wizy studenckiej to opłata za kurs, badania lekarskie oraz ubezpieczenie medyczne.

Bardzo ważne jesyt, żeby pamiętać o tym, że w momencie aplikacji o kolejną wizę studencką w Australii należy doliczyć  jeszcze 700 AUD – ok. 1860 zł za tzw. Subsequent temporary application charge. Warto aplikować o wizę studencką na dłuższy okres zamiast przedłużać w Australii.

Wiza partnerska

Wiza partnerska przygotowana jest dla osób, które chcą na stałe przyjechać do swojego australijskiego partnera. Jest to wiza stałego pobytu. Jej koszt to 6865 AUD, czyli ok. 18 242 zł. Dodatkowe koszty to badania lekarskie, tłumaczenia, zaświadczenia o niekaralności.

Wiza pracownicza 457

Za wizę pracowniczą do Australii zapłacimy 1060 AUD, czyli ok. 2816 zł. Dodatkowo sponsorowanie pracodawcy 420 AUD – 1116 zł oraz nominacja pozycji 330 AUD, ok. 877 zł. Dodatkowo musimy przygotować się na badania lekarskie, tłumaczenia, zaświadczenia o niekaralności oraz egzamin językowy.

Dodatkowa opłata jest pobierana za osoby, które ujęliśmy w aplikacji – partner to kolejne 1060 AUD, czyli 2818 zł, a każde małoletnie dziecko 265 AUD – 704 zł. 457 jest wizą tymczasową, lecz po 2 latach na 457 można aplikować o stały pobyt, więc jest bardzo często wybierana przez osoby, które nie są w stanie aplikować jeszcze o wizę stałego pobytu skilled.

Wiza pracownicza ENS / RSMS

Wiza pracownicza ENS / RSMS do Australii – kosztuje 3600 AUD – 9569 zł – za głównego aplikanta, następnie należy doliczyć 1800 AUD – 4784 zł – za partnera plus 900 AUD – 2392 zł – za każde zależne dziecko. Dodatkowo – test językowy, badania lekarskie, zaświadczenie o niekaralności, tłumaczenia. Jest to wiza stałego pobytu.

Wizy skilled do Australii kosztują tyle samo co ENS/RSMS – 9569 zł za głównego aplikanta, 4784 zł za partnera i dodatkowo 2392 zł za każde zależne dziecko. Dodatkowo należy się liczyć z opłatą za uznanie kwalifikacji (500-1000 AUD zależne od instytucji nostryfikującej), tłumaczenia dokumentów, egzamin językowy dla wszystkich członków rodziny (oprócz dzieci) i badania lekarskie.

Podsumowanie

Z powyższego zestawienia dokładnie można zauważyć, że istnieje zależność między czasem trwania pobytu a ceną wizy. Im dłużej obowiązuje pozwolenie na pobyt, tym koszty wizy bardziej rosną. Wybór właściwej wizy nie tylko wpłynie na późniejszy wynik aplikacji ale też ma ogromne znaczenie w całym procesie planowania.

Wybierając najlepszą opcje należy rozważyć miedzy innymi: jak odległe są moje plany i jak wiele może się zmienić, jakie są koszta i czas oczekiwania, jakie warunki pobytu będziemy mieć, jakie dodatkowe opłaty należy przewidzieć. Na wszystkie te pytania warto odpowiedzieć sobie przed zaplanowanym wyjazdem, by uniknąć późniejszego stresu i większych wydatków niż te, które zaplanowaliśmy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Zmiany w aplikacji Santander mobile
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
07 lutego 2019

Zmiany w aplikacji Santander mobile

Kredyt hipoteczny Zielona Góra
Kredyty miasta
autor wpisu
Dorota Cholewicka
11 lutego 2022

Kredyt hipoteczny Zielona Góra

Pożyczki Gdynia
Pożyczki miasta
author
Patryk Byczek
22 stycznia 2022

Pożyczki Gdynia

Credit Agricole w Turku
Oddziały
author
Patryk Byczek
02 sierpnia 2019

Credit Agricole w Turku

Darmowe lodowiska od mBanku 2019/2020
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
02 grudnia 2019

Darmowe lodowiska od mBanku 2019/2020

Porównaj