Już 1 października będziemy obchodzić Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pamiętało o seniorach i zaprosiło ich do wspólnego świętowania z tej okazji.

Autor: Dominika Sobieraj
Dodano: 28.09.2018
Udostępnij:

Święto to z udziałem seniorów było obchodzone przez resort już po raz trzeci. W spotkaniu z osobami starszymi uczestniczyli: minister Elżbieta Rafalska, premier Beata Szydło oraz prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – Gertruda Uścińska. Premier Mateusz Morawiecki wystosował także list do seniorów, który publicznie odczytano podczas spotkania. 

Seniorzy chcą aktywnie żyć

Na spotkaniu z resortem pojawili się przedstawiciele osób starszych z różnych regionów Polski. Minister Elżbieta Rafalska podkreślała, że seniorzy, którzy obecnie stanowią dużą część naszego społeczeństwa, chcą żyć bardzo aktywnie i nie zawsze mają taką możliwość. Dlatego też rząd dąży do zapewnienia im miejsc do spotkań i różnorodnych form spędzania wolnego czasu. 

Rząd od 2015 roku przeznaczył już 250 000 000 zł na program „Senior +”, dzięki któremu budowane są domy i kluby seniora. Dzięki tej inicjatywie obecnie funkcjonuje już 560 tego typu placówek. W 2019 roku zostanie na to przeznaczone kolejne 80 milionów złotych. 


 

Domy seniora i kluby, które świadczą seniorom opiekę w godzinach dziennych, cieszą się bardzo dużą popularnością szczególnie w mniejszych miejscowościach, w których możliwości spędzania wolnego czasu są dość ograniczone. Placówki, które będą wybudowane w przyszłym roku, zapewnią seniorom kolejne ponad 8000 miejsc. 

„Dostrzegając te potrzeby przywiązujemy dużą wagę na stworzeniu osobom starszym warunków do aktywnego, ciekawe i satysfakcjonującego życia po zakończeniu aktywności zawodowej” – komentuje minister Rafalska tłumacząc, dlaczego aż tyle pieniędzy przeznaczane jest na potrzeby osób starszych. Przeciętna długość życia rośnie i lepszy jest także poziom dbania o zdrowie osób starszych, dlatego seniorzy chcą być jak najdłużej aktywni życiowo.

Beata Szydło doceniła emerytów

Podczas spotkania z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych Beata Szydło także zabrała głos i zaznaczyła, że osoby starsze są bardzo ważne z punktu widzenia więzi rodzinnych i dlatego należy o nie szczególnie dbać. Według byłej premier seniorzy są osobami, które łączą polskie rodziny w całość i szczególnie zwracają uwagę na to, by relacje między bliskimi były jak najlepsze. 

Powrócił temat 500+ dla seniora 

Emeryci coraz bardziej domagają się wprowadzenia dla nich 500+, więc nie dziwi fakt, że temat ten wypłynął także podczas spotkania z seniorami. Minister Elżbieta Rafalska nie dała jednak żadnej konkretnej odpowiedzi, a zamiast niej podkreśliła, że póki co 7 mld zł zostało przeznaczone na waloryzację emerytur, co i tak jest kwotą bardzo dużą.

Komentarze