Ile kosztuje wymiana opon?

Ile kosztuje wymiana opon?

author
Sandra Tessmer
27 listopada 2019

Wiosna to okres, który dla wielu kierowców kojarzy się z koniecznością wymiany opon na letnie. Chociaż w Polsce wymiana opon nie jest obowiązkowa, to zróżnicowane warunki nie dają możliwości wyboru. Sprawdzamy, ile kosztuje zmiana ogumienia w samochodzie.

Wymiana opon – ile to kosztuje?

Wymiana opon to średni koszt ok. 100 zł, choć widełki wahają się w granicach ok. 40-250 zł. Cena usługi zależy od rodzaju i rozmiaru opon, a także od tego czy decydujemy się również na wyważenie opon.

Do ceny wymiany opon często trzeba doliczyć jednak koszt zakupu samych opon, który może być znacząco wyższy niż sama wymiana. Jest to znacznie poważniejszy wydatek od samej usługi wymiany. Najmniej za nowe opony zapłacimy, jeśli zdecydujemy się na zakup kompletu z niższej, ekonomicznej półki ok. 400 zł. Nieco lepszy produkt będzie nas kosztował już ok. 700-800 zł.

Jeśli zdecydujemy się na opony w wyższej półki, tak zwaną klasę premium mogą nas kosztować nawet ok. 1000-1500 zł za komplet. Najtaniej wyniesie nas natomiast zakup używanych opon, które można dostać już w cenie od ok. 100-200 zł (przeciętnie ok. 300-500 zł) za cztery sztuki. Trzeba jednak mieć na uwadze, że stopień ich zużycia może znacząco zmniejszać poziom naszego bezpieczeństwa na drodze.

Kiedy zmienić opony na letnie?

Trudno jest wybrać odpowiedni moment na zmianę opon na letnie, z uwagi na mniej stabilną pogodę, niż ma to miejsce jesienią, kiedy czeka nas zmiana opon na zimowe. Z reguły wiadomo kiedy robi się chłodno i, że ciepłe dni już raczej nie wrócą do wiosny.

Wiosną jest jednak inaczej i przez pewien czas temperatura może wahać się między tą odpowiednią dla opon zimowych. a tą dla opon letnich. Opony zimowe należy zmienić na letnie, gdy średnia temperatura powietrza stabilnie przekroczy 7 stopni.

Jeśli utrzymuje się taka temperatura, możemy być pewni, że opady śniegu nam nie grożą, a ewentualne sporadyczne spadki temperatury nie wpłyną zbyt negatywnie na skuteczność opon. Przed montażem opon letnich warto sprawdzić głębokość bieżnika. Minimalna wartość zgodna z prawem została określona na 1,6 mm.

Podsumowanie

Wymiana opon na letnie czeka większość kierowców, którzy nie zdecydowali się na opony wielosezonowe. Dobrze przemyśleć zakup nowych opon wcześniej, ponieważ jazda na zimowych oponach może sprawdzić, że zimą będzie nas czekał zakup nowego kompletu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Santander Consumer Bank Wschowa
Oddziały
author
Dorota Cholewicka
27 czerwca 2021

Santander Consumer Bank Wschowa

Kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem w PKO BP
Kredyty
author
Dominika Sobieraj
29 sierpnia 2018

Kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem w PKO BP

Jak wziąć pożyczkę w Rapida Money
Wpisy
autor wpisu
Marek_Rutkowski
09 marca 2017

Jak wziąć pożyczkę w Rapida Money

Biuro Terenowe ZUS w Gołdapi
Oddziały
author
Patryk Byczek
18 sierpnia 2019

Biuro Terenowe ZUS w Gołdapi

BNP Paribas oddziały w Żaganiu
Oddziały
author
Patryk Byczek
20 kwietnia 2019

BNP Paribas oddziały w Żaganiu

Porównaj