Zarząd Idea Banku ma do końca roku przedstawić nową strategię na kolejne lata. Bank chce dążyć do umocnienia pozycji lidera w segmencie obsługi małych firm.

Autor: Aneta Filipkowska
Dodano: 13.10.2017
Udostępnij:

Tomasz Bury pełniący obowiązki prezesa, zapowiedział, że razem z zarządem do końca roku ma przedstawić nową strategię na kolejne lata. 

Pokaże ona (strategia), które elementy chcemy wzmocnić i jaką działalność rozszerzyć. Sytuacja finansowa i kapitałowa banku jest dobra i stabilna, będziemy się dalej rozwijać – dodał.

Wspomniał również, że bank utrzymuje dotychczasowy kurs na małe firmy. 

Będziemy chcieli umocnić naszą pozycję lidera w tym segmencie bankowości. Obszar rynku, na którym działamy, nie zmieni się, kierunek strategii też. Nie przewidujemy np. wyjścia do klientów detalicznych z ofertą kredytową – dodał.

Na tapecie mikro i małe firmy

Celem Idea Banku jest oferowanie mikro i małym firmom więcej produktów, których na wcześniejszym etapie rozwoju nie potrzebowały, aby zwiększyć relacyjność, transakcyjność, oraz rentowność dla banku. Bank nie planuje strategicznego przesunięcia w stronę dużych firm.

Tomasz Bury podkreślił również, że po osiągnięciu pewnej wielkości – Idea Bank ma już 23 mld zł aktywów – procentowe tempo wzrostu nie może być tak wysokie jak wcześniej.

Niemniej zakładamy nadal dynamiczny rozwój, choć w tym drugim etapie będzie on bardziej stabilny. Priorytetem nie jest dla mnie osiągnięcie określonego poziomu aktywów. Ważniejszy jest stabilny i bezpieczny wzrost. Skokowa zamiana aktywów wymagałaby istotnego rozszerzenia działalności banku, a tego nie planujemy. Mamy już sporą liczbę klientów, ponad 300 tys. firm, i teraz chcemy pogłębić z nimi relacje, oczywiście obok dalszego pozyskiwania kolejnych – zapowiedział.

Tomasz Bury zadeklarował, że bank jest dobrze dokapitalizowany, przy obecnej rentowności i planowanym tempie rozwoju nie potrzebuje wzmocnienia kapitałów w formie emisji akcji. 

Celem nie jest, aby suma bilansowa rosła po 30% rocznie przez kolejne lata. Pod względem kapitałowym powinniśmy być do tego gotowi, choć ostatecznie przekonamy się o tym w grudniu po przedstawieniu przez Komisję Nadzoru Finansowego polityki dywidendowej wobec banków – oznajmił.

Komentarze