Ile zarabia bokser?

Ile zarabia bokser?

author
Sandra Tessmer
30 września 2019
Jej obszarem zainteresowań w ramach pracy na stronie zadluzenia.com są pytania typu "ile kosztuje" oraz "ile zarabia," a jej teksty dostarczają czytelnikom wglądu w koszty różnych usług i życiowych wydatków, oraz średnie zarobki w różnych zawodach.
Kategoria

Zawód boksera jest trudny i ryzykowny. Często wiąże się z kontuzjami i silnymi stłuczeniami, a nawet złamaniami. Sprawdzamy, ile zarabiają bokserzy i jakie były najwyższe zarobki w historii.

Ile zarabia bokser?

W mediach panuje mit, że pięściarze zarabiają krocie. Zawodnicy ubrani w rękawice bokserskie, za wymianę paru ciosów i podbite oko dostają miliony na swoje konto. To jednak nie do końca prawda.

Zarobki bokserów

Przy wielkich galach mówi się, że bokserzy zarabiają miliony. To prawda. Niestety tyczy się to tylko najbardziej znanych nazwisk. Dla przykładu pięściarz Andrzej Gołota potrafił nawet na przegranej walce zarobić 2-3 miliony zł. Dużo większe kwoty wpływały na konta takich gwiazd jak Mike Tyson czy Lennox Lewis.

Zupełnie inna sytuacja wygląda w przypadku 90% pozostałych bokserów. Przeważnie, jak pokazują dane z polskiej sceny pięściarskiej, kwoty te są wielokrotnie niższe. Średniej klasy,  bokser za walkę zarabia od 5000 – 10000 tysięcy złotych.

Ponadto pięściarz może zarobić dodatkowe pieniądze na reklamie. Co ciekawie reklama na spodenkach czy rękawicach nie należy do boksera. Organizuje ją promotor i to on bierze dla siebie dochód z tych miejsc promocji.  Pięściarzowi pozostają więc tylko jego plecy i tatuaże z henny. Zarobek z takiego „zadrukowania” ciała może wynosić w zależności od hojności reklamodawcy. W takim przypadku pięściarz zarobi łącznie od 7 000 do 12 000 zł.

Jak zostać bokserem?

Każdy sport wymaga zaangażowania oraz systematycznych treningów. W przypadku boksu jest dokładnie tak samo. Jeśli interesuje nas ten sport i chcielibyśmy go trenować, to nic nie stoi na przeszkodzie, by zacząć to robić.

Musimy jednak wiedzieć, jak zacząć, by z czasem stać się prawdziwym bokserem.

Sekcja bokserska

Powinniśmy rozejrzeć się za miejscową szkołą lub sekcją bokserską, w której pod okiem trenera będziemy mogli zacząć swoje treningi. Samemu będzie trudno się nauczyć tej sztuki walki, a doświadczony trener nauczy nas podstawowych technik i podpowie, jak efektywnie trenować.

Sala do treningów

Zapisując się do sekcji bokserskiej powinniśmy zwrócić uwagę, jak jest wyposażona sala do ćwiczeń. Niektóre ośrodki sportowe mają naprawdę dobrej jakości sprzęt do ćwiczeń, a inne nie mają na to zbyt wielu funduszy. Zanim wybierzemy ośrodek, sekcję i trenera, dobrze się rozejrzyj.

Nie warto inwestować w sprzęt na początku

Być może nasze wyobrażenie o boksie jest mylne. Jest to sport brutalny i wymagający doskonałej kondycji fizycznej. Jeśli nie będziemy umieli się zmobilizować do systematycznej pracy i ćwiczeń, to nic z tego nie wyjdzie. Zatem na początku nie inwestujmy we własny sprzęt.

Skorzystajmy z tego, co oferuje ośrodek sportowy. Po kilku treningach będziemy wiedzieć czy nadal chcemy kontynuować trening. Jeśli nie, to większych kosztów nie poniesiesz. Jeśli jednak nadal będziesz chciał zostać bokserem, to wówczas zakupimy sobie odpowiedni ekwipunek.

Trening pod okiem trenera

Choć może się wydawać, że sami nauczymy się sztuki bokserskiej, jesteśmy w dużym błędzie. Tylko doświadczony trener będzie umiał pokazać nam, jak poprawnie trenować i skoryguje popełniane przez nas błędy. Nie warto rezygnować z takiej pomocy.

Współzawodnictwo

Pierwsze treningi mogą być wyczerpujące, ale nie warto się poddawać. Pamiętajmy, że większość naszych nowych kolegów z grupy może być już wprawiona w sztukach walki i lepsza kondycyjnie, niż my. Z czasem sami dojdziemy do wprawy. Przygotujmy się także na zaciętą rywalizację. W tym sporcie przecież o to chodzi.

Otwartość na krytykę

Pierwsze treningi będą wyczerpujące i będzie nam się wydawało, że wszystko robimy źle i każdy obserwuje nasze błędy. Jeśli ktoś nam je wytyka, to tylko dlatego, abyśmy więcej ich nie popełniali. Nie obrażajmy się zatem i bądźmy otwarci na każdą pomoc. Boks jest bowiem sportem także taktycznym, dlatego warto wszystkie ciosy perfekcyjnie opanować.

Systematyczny trening

Każdy następny trening będzie dla nas wyzwaniem, dopóki nie opanujemy wszystkich ruchów i nie nauczymy się, jak poprawnie wykonywać ciosy. Najważniejsze jest jednak to, aby się nie poddawać. Tylko systematyczne treningi mogą przynieść prawdziwą wprawę oraz kondycję fizyczną.

Sparingi

Kiedy będziemy już zaprawieni w boksie nie odmawiajmy sobie sparingów. Wychodząc na ring i walcząc z przeciwnikiem doskonalimy umiejętności uprzednio praktykowane jedynie na worku treningowym. Taki sparing jest również współzawodnictwem, dzięki któremu sprawdzimy, jak dobrze opanowaliśmy technikę boksowania.

Bokserem nie można zostać z dnia na dzień. W treningi i samodoskonalenie własnej techniki należy włożyć dużo zaangażowania i poświęcić sporo czasu. Jeśli jednak jest to sport, który zawsze chciałeś trenować, to nie zwlekaj dłużej. Spełnij swoje marzenia, a jednocześnie popraw własną kondycję fizyczną.

Historia boksu – najwyższe zarobki w historii

O tym, że podczas jednej walki bokserskiej do wygenerowania możliwe są przychody, o jakich mogą pomarzyć nawet piłkarze, wiedzą wszyscy. Trudno się temu dziwić, gdyż zintensyfikowana i kompaktowa walka bokserska potrafi dostarczyć kibicom takich emocji, jakich nie jest w stanie żadna inna rozgrywka sportowa. Nie dziwi zatem niemalejąca popularność boksu zarówno wśród oglądających, jak i aktywnie obstawiających zakłady bukmacherskie. Kto i ile zarobił podczas 5 najdroższych walk w historii? Sprawdźmy.

Mike Tyson vs. Evander Holyfield – 1996

Mowa tutaj o walce pomiędzy Tysonem a Holyfieldem z 1996 roku. Okoliczności walki nie były sprzyjające dla obu zawodników, gdyż zdawać by się mogło, że dopiero wracali na arenę światowego boksu. W świetle odzyskania tytułu przez Tysona i kilku mało znaczących zwycięstwie Holyfielda wszyscy obstawiali, że to właśnie ten pierwszy wygra z przytłaczającą przewagą.

W pierwszej rundzie kibice mogli być świadkiem ostrej wymiany ciosów niczym z filmu. W kolejnej Holyfield wyprowadził cios, który chwilowo ogłuszył Tysona. Jednak, jak się okazało później, sam niezbyt pewnie trzymał się już na nogach. Kolejne rundy pokazały znaczącą dominację Holyfielda. W 10 rundzie przed jego szarżą Tyson został uratowany przez gong. Mike w całej swojej karierze nie zaliczył tak sromotnej przegranej. Pomimo porażki zarobił on 30 mln dolarów.

Evander Holyfield vs. Mike Tyson 2 – 1997

Walka pomiędzy Holyfieldem a Tysonem z 1997 roku przeszła do historii, nie tylko jako jedna z najdroższych, ale również jedna z najbardziej kontrowersyjnych. To właśnie w czasie jej trwania, gdy Evander znowu zyskiwał przewagę nad Tysonem, Mike Tydon podjął się desperackiej próby przechylenia walki na swoją korzyść. Gdy doszło do klinczu w 3 rundzie, odgryzł kawałek ucha Evanderowi.

Sędzia poprosił o przerwę, gdyż sytuacja była tak niespotykana, że ciężko było mu zdecydować, co zrobić w takiej sytuacji. Tyson nie został zdyskwalifikowany i oboje zawodników powróciło na ring. Kontynuacja 3 rundy i kolejny klincz był okazją dla Tysona dla odgryzienia kawałka drugiego ucha swojego przeciwnika. Gdy po walce kolejny “faul” wyszedł na jaw, Mike został zdyskwalifikowany, a Holyfield otrzymał tytuł mistrzowski. Za tą walkę Evander zainkasował 35 mln dolarów.

Oscar De La Hoya vs. Floyd Mayweather – 2007

Walka Oscara De La Hoya i Floyda Mayweathera z 2007 roku była tą, która przyćmiła oglądalnością legendarną walkę pomiędzy Tysonem i Holyfieldem sprzed 10 lat.

Podczas walki mogliśmy obserwować nieustanne próby natarcia ze strony Oscara De La Hoya, lecz były one często stopowane przez lewy prosty Mayweathera. Inne natomiast kończyły się klinczem jedną ręką lub wychodzeniem poza dystans poprzez odepchnięcie i odskok.

Ostatecznie to Mayweather wygrał niejednogłośną decyzją sędziów. Była to ostatnia walka, w której ktoś zarobił więcej niż Floyd. De La Hoya zgarnął za ten pojedynek 52 mln dolarów.

Floyd Mayweather vs. Canelo Alvarez – 2013

Historia nie odnotowała do tego czasu tak wysokiej stawki, jaką za walkę zgarnął jej zwycięzca – 80 mln dolarów dla Floyda. Mające miejsce w roku 2013 wydarzenie sportowe, zaskoczyło wszystkich wielbicieli boksu taktyką objętą przez obu zawodników.

Fani Canelo byli zadziwieni odmienną od jego innych walk postawą. Bardzo agresywny w większości potyczek zawodnik tym razem bił się wyjątkowo zachowawczo. Większość podejmowanych akcji z jego strony była jedynie kontratakiem na lewe proste Mayweathera. Można było odnieść wrażenie, że zachowywał on także większą niż zazwyczaj oszczędność w ilości zadawanych ciosów..

Floyd Mayweather vs. Manny Pacquiao – 2015

Najdroższe walki, jakie pamięta historia boksu sportowego, które wymieniliśmy do tej pory, nie pozwoliły zainkasować takich kwot, jakie zgarnęli Mayweather i Pacquiao w imprezie z roku 2015. Pod względem intensywności, jak i obrotu sum pieniężnych, walka ta została ogłoszona “walką stulecia”.

Potyczka była starciem dwóch całkowicie odmiennych od siebie stylów. Znany ze swojej szybkości i nieustępliwości Manny nie odpuszczał ani na krok cofającego się Mayweathera. Mimo tego żadna z jego akcji nie zakończyła się nokautem. Sędziowie uznali, że kontrataki Mayweathera były skuteczniejsze, co ostatecznie zadecydowało o jego zwycięstwie. Po walce, na jego konto spłynęło 180 mln dolarów.

Najdroższe walki w historii boksu przejdą do annałów zarówno ze względu na zainwestowany kapitał, jak i samych czołowych zawodników, którzy dawali od siebie czasem nawet więcej, niż oczekiwałby od nich tego sam tłum.

Bokser – jakiego używa sprzętu?

Jak w każdym sporcie, tak samo w boksie istnieje szereg przedmiotów, które mają zapewnić nam bezpieczeństwo i lepszy komfort walki. Boks jest sportem bardzo inwazyjnym, dlatego pięściarze inwestują w sprzęt, który przede wszystkim ma zapewnić im większe bezpieczeństwo i mniejsze narażenie na kontuzje.

Ochrona dłoni

Z pięściarstwem przede wszystkim kojarzą się rękawice. Te, które są wykonane ze skóry naturalnej, mają dłuższą żywotność niż wyprodukowane z materiałów syntetycznych. Różnią się też pod względem przeznaczenia. Do walk oraz sparingów wybiera się takie, które doskonale amortyzują uderzenia. Są one wypełnione pianką i regeneratem, aby zapewnić jak najlepszy komfort użytkownikowi.

Innym rodzajem są rękawice, których używa się przy treningu na sprzęcie oraz do symulowania walki w tzw. klinczowaniu. Określa się je jako „przyrządówki” oraz „piąstkówki”. Dla dodatkowej ochrony i usztywnienia dłoni stosuje się specjalne owijki.

Podstawa to praca nóg

Podczas walki ważne jest, żeby zawodnik mocno trzymał się na nogach, dlatego trzeba dobrać odpowiednie obuwie. Buty treningowe powinny być lekkie, wygodne, a ich podeszwa musi być wykonana z materiału antypoślizgowego, żeby uzyskać bardzo dobrą przyczepność do podłoża. Najczęściej jest to specjalna guma. Warto wybrać buty, które będą miały rozpinany zamek, żeby łatwo można je było zdjąć po treningu.

But do walki musi zapewniać doskonałe zachowanie równowagi oraz możliwość wykonywania szybkich ruchów. Niektóre mają dość długą cholewkę, a inne sięgają tylko za kostkę. O ich wyborze decydują indywidualne preferencje zawodników. Wybierają oni też spodenki, w jakich chcą walczyć. Amatorzy na zawodach występują w koszulkach, natomiast pięściarze zawodowi obywają się bez nich.

Ochrona głowy

Podczas sparingów zawodnicy zakładają kask, który ma za zadanie chronić ich uszy i część twarzy. Wypełniony jest specjalną pianką, która ma amortyzować uderzenia i zabezpieczać kości policzkowe oraz szczękę i podbródek. Dzięki temu trudniej o urazy, siniaki i stłuczenia. Chodzi też o to, by ból nie był zbyt mocno odczuwalny. Czasami w ferworze walki zdarzają się niekontrolowane ciosy, dlatego zabezpieczona jest potylica. Specjalne wzmocnienia chronią przed faulami.

Bardzo często stosuje się również kask z kratą, zwłaszcza dla amatorów i początkujących oraz tych, którzy boks traktują rekreacyjnie. Oprócz standardowego zabezpieczenia twarzy, chroni on również przed złamaniem nosa. Bardzo dobrze amortyzuje uderzenia, co pozwala ćwiczącym na komfort. W niektórych modelach istnieje możliwość odpięcia kraty. Podczas sparingów nie możemy również zapomnieć o zabezpieczeniu zębów oraz genitaliów.

Sprzęt do ćwiczeń

Treningi bokserskie mają za zadanie wzmocnić siłę mięśni, ale również zadbać o wydolność. Wielu bokserów w ramach poprawienia swojej wydolności stosuje ćwiczenia na skakance. Dzięki niej poprawi się skoczność i koordynacja ruchowa.

Trenując siłę uderzenia oraz techniki bokserskie, ćwiczy się głównie na przyrządach. Należy do nich worek wypełniony ścinkami materiałów. Jest on zawieszany na lince i uderzany przez zawodników podczas treningu. Szybkość, gibkość i refleks ćwiczy się na tzw. gruszkach. Mogą być podwieszane lub refleksowe.

Ważne jest, abyśmy dbali o swoją sprawność fizyczną. Ćwiczenia ruchowe pozwolą nam dłużej zachować młodość i sprawią, że nasze ciało będzie zdrowsze. W tym wszystkim mogą nam pomóc treningi bokserskie. Silne mięśnie, dobrze wyrzeźbiona sylwetka, zwinność, gibkość oraz niezła kondycja to zalety uprawiania tej dyscypliny sportu.

Podsumowanie

Boks to bardzo trudny i niebezpieczny sport. Na porządku dziennym są w nim złamania i stłuczenia. Często dochodzi również do krwawień. Jeśli jednak zależy nam na karierze bokserskiej, warto zacząć jak najwcześniej.

author
Sandra Tessmer
Jej obszarem zainteresowań w ramach pracy na stronie zadluzenia.com są pytania typu "ile kosztuje" oraz "ile zarabia," a jej teksty dostarczają czytelnikom wglądu w koszty różnych usług i życiowych wydatków, oraz średnie zarobki w różnych zawodach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Tańszy kredyt hipoteczny za proekologiczne rozwiązania w PKO Banku Polskim

PKO Bank Polski proponuję korzystną ofertę dla wszystkich tych, którym zależy na kondycji naturalnego środowiska. Klienci, którzy zdecydują się na kredyt hipoteczny „Własny Kąt” i udokumentują instalację ekologicznych rozwiązań energetycznych, będą mogli liczyć na obniżenie marży kredytu. 

author
Halszka Gronek
14 sierpnia 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Kasa Stefczyka Śrem

Potrzebujesz szczegółowych danych o placówkach Kasy Stefczyka w Śremie? Tu znajdziesz wszystko: od adresów po numery telefonów, godziny otwarcia i mapy ułatwiające dotarcie do wybranych placówek.

author
Julia Wierciło
16 marca 2024
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Deutsche Bank w Toruniu

Deutsche Bank Polska to bank z siedzibą w Warszawie. Adresatami oferty banku są zarówno Klienci detaliczni, jak i przedsiębiorcy. W Toruniu znajduje się oddział Deutsche Banku.

author
Dominika Byczek
15 listopada 2017
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Promocja: „Moto lokata z premią” w Toyota Banku

W Toyota Banku trwa kolejna promocja dotycząca lokaty. Klienci, którzy założą Moto Lokatę i zwiększą saldo na lokacie lub kontach o 10 000 złotych względem dnia 22 lutego 2021 roku i utrzymają saldo przez 150 dni, mogą liczyć na 100 złotych premii. Promocja trwa do 26 marca 2021 roku. Sprawdź warunki.

author
Patryk Byczek
24 lutego 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Przeterminowane płatności rolników wynoszą już 413,7 mln zł

Niewielu rolników zmaga się z problemem zaległości w spłacie, jednak gdy już dojdzie do zadłużenia, wartość zobowiązań potrafi przerazić. Średnie zadłużenie przedsiębiorstwa rolniczego w Polsce opiewa na kwotę bliską 287 tys. złotych, co stanowi prawie trzy razy tyle, co wartość średniego zadłużenia polskiej firmy z ogółu branż rynkowych.

author
Halszka Gronek
09 października 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Zawieszenie spłaty kredytu w Banku Millennium

Sytuacja epidemiologiczna w Polsce, którą powoduje rozprzestrzeniający się koronawirus spowodowała, że Bank Millennium umożliwił swoim Klientom zawieszenie spłat raty kredytu na trzy miesiące.

author
Patryk Byczek
24 marca 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj