Ile zarabia deweloper?

Ile zarabia deweloper?

author
Sandra Tessmer
28 sierpnia 2019

Deweloper to inwestor, czyli osoba fizyczna lub prawna, która inwestuje w budowę nieruchomości budynkowych. Sprawdziliśmy, ile zarabia się w tym zawodzie.

Ile zarabia deweloper?

Ceny nowych mieszkań w stanie deweloperskim w większych miastach naszego kraju są dość wysokie. Obecnie mało kto może sobie pozwolić na zakup dużego lokalu bez pomocy kredytu hipotecznego.

Deweloper – zarobki

Z raportu NBP  “Informacja o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce w III kwartale 2015 r.” wynika, że średnie ceny zakupu mieszkań w największych miastach naszego kraju wynoszą:

W oparciu o powyższe wyliczenia rozpatrzymy koszty zakupu przykładowego mieszkania. Przyjmijmy, że nabywamy dwupokojowy lokal o powierzchni 40m2. Ile wyniesie marża dewelopera?

Łatwo zatem zauważyć, że wynagrodzenie dewelopera jest zróżnicowane. Wszystko wynika z tego, jaka będzie cena i powierzchnia sprzedawanego mieszkania.

Czym jest marża dewelopera ?

Średnia marża dewelopera wynosi około 20 procent. Musimy jednak pamiętać, że marża nie jest dochodem dewelopera. Na cenę mieszkania składają się:

Koszty zmienne – czyli wykup ziemi, zatrudnienie budowlańców, projekt budowlany, podatek, materiały, koszty pozwoleń i formalności.

Marża – czyli różnica pomiędzy kosztami stałymi, a ceną mieszkania.

Koszty stałe – jak wspomnieliśmy powyżej, marża dewelopera nie jest wysokością jego dochodu. Od wysokości marży (przyjmijmy 20 %) trzeba jeszcze odliczyć wszystkie koszty stałe. Będzie to opłacenie biura, wynagrodzenie pracowników administracyjnych, cena marketingu itp. Koszty stałe z reguły obejmują od 5 do 12 % marży. Zatem całkowity dochód dewelopera nie jest już tak wysoki.

Procentowe zarobki deweloperów

Co prawda marża deweloperska może być dość dużym obciążeniem dla osoby, która kupuje nieruchomość. Średnia wysokość marży wynosi ok. 20 % wartości nieruchomości. Oczywiście nie oznacza to, że deweloper zarobił tyle na sprzedaży. Po odjęciu kosztów stałych pozostało w jego kieszeni od 8 do 15 %. Czy to dużo?

Z punktu widzenia kupującego zdecydowanie tak. Jednak specjaliści podkreślają, że przy często wielomilionowym wkładzie i ryzyku handlowym nie jest to zbyt wygórowana stawka. Warto zauważyć, że jeszcze kilka lat temu średnia marża wynosiła ok. 40 %.

Co prawda zdarzają się jeszcze inwestycje, na których marża wynosi powyżej 30 %. Jednak należą już do rzadkości. Coraz częściej marża deweloperska spada poniżej wartości 20%.

Skąd biorą się wysokie ceny nieruchomości

Czasem w ofertach sprzedaży pojawiają się nieruchomości, których cena znacząco odbiega od aktualnych stawek rynkowych. Czy jest to związane z nadzwyczajną pazernością dewelopera, który chce więcej zarobić na kupującym? Niekoniecznie. Pamiętajmy, że jedną ze składowych kosztów lokalu jest cena wykupu działki budowlanej.

Dlatego ceny mieszkań w wyjątkowo atrakcyjnych lokalizacjach będą dla kupującego znacznie droższe. Podczas określania ceny gruntu najczęściej stosuje się stawkę PUM (Powierzchnia Użytkowo Mieszkalna). Jest to wskaźnik, który pokazuje ile powierzchni mieszkalnej można „otrzymać” z każdego m2 powierzchni gruntu.

Najistotniejszy wpływ na wskaźnik PUM mają plany zagospodarowania przestrzennego, które wskazują maksymalną liczbę kondygnacji budynku. Przykładowo, jeśli plany przewidują budowę 4 kondygnacyjnego budynku, to współczynnik PUM dla każdego 1 m2 gruntu wyniesie 4.

Można zatem przyjąć w uproszczeniu, że im wyższa jest wartość gruntu, tym wyższy będzie współczynnik PUM. Jego średnia wartość w przypadku Warszawy wynosi ok. 1 800 zł. Dla porównania, wartość PUM w Łodzi często nie przekracza nawet kwoty 500 zł. W związku z tym ceny nieruchomości w tym mieście będą znacznie bardziej atrakcyjne.

Kim jest deweloper?

Deweloper to inwestor, będący osobą fizyczna lub prawną, który inwestuje posiadane zasoby finansowe w budowę nieruchomości budynkowych różnego rodzaju –  domów, obiektów handlowych, przemysłowych, biurowców, apartamentowców, bloków mieszkalnych itp.

Celem takiej inwestycji jest zazwyczaj jej dalsza sprzedaż lub najem oraz płynący z tego zysk. Deweloper trzyma pieczę nad całym procesem inwestycyjnym, który zaczyna się od zaprojektowania budynku, a kończy na oddaniu budowy do użytkowania. Następnie budynek jest wystawiany na sprzedaż bądź wynajem.

Ustawa deweloperska

Kwestie ochrony prawa nabywcy nieruchomości deweloperskiej reguluje tzw. ustawa deweloperska, która po licznych i głośnych aferach ma za zadanie chronić zainwestowane pieniądze potencjalnego nabywcy przed bankructwem dewelopera. Według zapisów ustawy deweloperskiej, inwestor otrzyma pieniądze nabywcy dopiero po zakończeniu budowy lub w trakcie jej trwania w ratach.

W przypadku bankructwa dewelopera, nabywca odzyskuje swoje środki pieniężne z rachunku powierniczego, założonego w banku, z którego wcześniej pobierane były pieniądze na budowę. Ustawa deweloperska nałożyła także wymóg zawierania umowy przedwstępnej z nabywcą w formie aktu notarialnego, co stanowi dodatkowe zabezpieczenie dla nabywców.

Umowa ta ma zawierać prawa i obowiązki leżące zarówno po stronie dewelopera, jak i nabywcy. Przed podpisaniem umowy przedwstępnej deweloper ma obowiązek przedstawić nabywcy najważniejsze informacje dotyczące budowy, m.in. koszty, harmonogram prac, plan budynku, plan zabudowy okolicy. Te informacje maja mieć charakter wiążący.

Podsumowanie

Deweloper to ktoś, kto może spełnić marzenie wielu o własnym mieszkaniu. Aktualnie rynek nieruchomości prężnie się rozwija, co pozwala na coraz większe rozszerzanie swojej działalności. Jest to z pewnością praca dynamiczna oraz bardzo przyszłościowa. Pozwala też zarobić niemałe kwoty.

Trzeba jednak przyznać, że praca dewelopera nie jest łatwa. Wiąże się ona ze stałym kontaktem z klientem ale też przede wszystkim z prawem oraz z finansami. Deweloper obraca niemałymi kwotami, które klienci inwestują, by móc spełnić swoje marzenie o własnych czterech kątach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Kredyt samochodowy Nysa
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
21 listopada 2017

Kredyt samochodowy Nysa

Polska przyjazna startupom – ranking
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
14 maja 2019

Polska przyjazna startupom – ranking

Ponad milion transakcji w aplikacji goodie w I połowie 2020 roku
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
03 sierpnia 2020

Ponad milion transakcji w aplikacji goodie w I połowie 2020 roku

PKO BP w Kętach
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
01 sierpnia 2019

PKO BP w Kętach

Lombardy w Ostrowcu Świętokrzyskim
Lombardy
author
Patryk Byczek
09 stycznia 2023

Lombardy w Ostrowcu Świętokrzyskim

Porównaj