Ile zarabia deweloper?

Ile zarabia deweloper?

author
Sandra Tessmer
28 sierpnia 2019
Jej obszarem zainteresowań w ramach pracy na stronie zadluzenia.com są pytania typu "ile kosztuje" oraz "ile zarabia," a jej teksty dostarczają czytelnikom wglądu w koszty różnych usług i życiowych wydatków, oraz średnie zarobki w różnych zawodach.
Kategoria

Deweloper to inwestor, czyli osoba fizyczna lub prawna, która inwestuje w budowę nieruchomości budynkowych. Sprawdziliśmy, ile zarabia się w tym zawodzie.

Ile zarabia deweloper?

Ceny nowych mieszkań w stanie deweloperskim w większych miastach naszego kraju są dość wysokie. Obecnie mało kto może sobie pozwolić na zakup dużego lokalu bez pomocy kredytu hipotecznego.

Deweloper – zarobki

Z raportu NBP  “Informacja o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce w III kwartale 2015 r.” wynika, że średnie ceny zakupu mieszkań w największych miastach naszego kraju wynoszą:

W oparciu o powyższe wyliczenia rozpatrzymy koszty zakupu przykładowego mieszkania. Przyjmijmy, że nabywamy dwupokojowy lokal o powierzchni 40m2. Ile wyniesie marża dewelopera?

Łatwo zatem zauważyć, że wynagrodzenie dewelopera jest zróżnicowane. Wszystko wynika z tego, jaka będzie cena i powierzchnia sprzedawanego mieszkania.

Czym jest marża dewelopera ?

Średnia marża dewelopera wynosi około 20 procent. Musimy jednak pamiętać, że marża nie jest dochodem dewelopera. Na cenę mieszkania składają się:

Koszty zmienne – czyli wykup ziemi, zatrudnienie budowlańców, projekt budowlany, podatek, materiały, koszty pozwoleń i formalności.

Marża – czyli różnica pomiędzy kosztami stałymi, a ceną mieszkania.

Koszty stałe – jak wspomnieliśmy powyżej, marża dewelopera nie jest wysokością jego dochodu. Od wysokości marży (przyjmijmy 20 %) trzeba jeszcze odliczyć wszystkie koszty stałe. Będzie to opłacenie biura, wynagrodzenie pracowników administracyjnych, cena marketingu itp. Koszty stałe z reguły obejmują od 5 do 12 % marży. Zatem całkowity dochód dewelopera nie jest już tak wysoki.

Procentowe zarobki deweloperów

Co prawda marża deweloperska może być dość dużym obciążeniem dla osoby, która kupuje nieruchomość. Średnia wysokość marży wynosi ok. 20 % wartości nieruchomości. Oczywiście nie oznacza to, że deweloper zarobił tyle na sprzedaży. Po odjęciu kosztów stałych pozostało w jego kieszeni od 8 do 15 %. Czy to dużo?

Z punktu widzenia kupującego zdecydowanie tak. Jednak specjaliści podkreślają, że przy często wielomilionowym wkładzie i ryzyku handlowym nie jest to zbyt wygórowana stawka. Warto zauważyć, że jeszcze kilka lat temu średnia marża wynosiła ok. 40 %.

Co prawda zdarzają się jeszcze inwestycje, na których marża wynosi powyżej 30 %. Jednak należą już do rzadkości. Coraz częściej marża deweloperska spada poniżej wartości 20%.

Skąd biorą się wysokie ceny nieruchomości

Czasem w ofertach sprzedaży pojawiają się nieruchomości, których cena znacząco odbiega od aktualnych stawek rynkowych. Czy jest to związane z nadzwyczajną pazernością dewelopera, który chce więcej zarobić na kupującym? Niekoniecznie. Pamiętajmy, że jedną ze składowych kosztów lokalu jest cena wykupu działki budowlanej.

Dlatego ceny mieszkań w wyjątkowo atrakcyjnych lokalizacjach będą dla kupującego znacznie droższe. Podczas określania ceny gruntu najczęściej stosuje się stawkę PUM (Powierzchnia Użytkowo Mieszkalna). Jest to wskaźnik, który pokazuje ile powierzchni mieszkalnej można „otrzymać” z każdego m2 powierzchni gruntu.

Najistotniejszy wpływ na wskaźnik PUM mają plany zagospodarowania przestrzennego, które wskazują maksymalną liczbę kondygnacji budynku. Przykładowo, jeśli plany przewidują budowę 4 kondygnacyjnego budynku, to współczynnik PUM dla każdego 1 m2 gruntu wyniesie 4.

Można zatem przyjąć w uproszczeniu, że im wyższa jest wartość gruntu, tym wyższy będzie współczynnik PUM. Jego średnia wartość w przypadku Warszawy wynosi ok. 1 800 zł. Dla porównania, wartość PUM w Łodzi często nie przekracza nawet kwoty 500 zł. W związku z tym ceny nieruchomości w tym mieście będą znacznie bardziej atrakcyjne.

Kim jest deweloper?

Deweloper to inwestor, będący osobą fizyczna lub prawną, który inwestuje posiadane zasoby finansowe w budowę nieruchomości budynkowych różnego rodzaju –  domów, obiektów handlowych, przemysłowych, biurowców, apartamentowców, bloków mieszkalnych itp.

Celem takiej inwestycji jest zazwyczaj jej dalsza sprzedaż lub najem oraz płynący z tego zysk. Deweloper trzyma pieczę nad całym procesem inwestycyjnym, który zaczyna się od zaprojektowania budynku, a kończy na oddaniu budowy do użytkowania. Następnie budynek jest wystawiany na sprzedaż bądź wynajem.

Ustawa deweloperska

Kwestie ochrony prawa nabywcy nieruchomości deweloperskiej reguluje tzw. ustawa deweloperska, która po licznych i głośnych aferach ma za zadanie chronić zainwestowane pieniądze potencjalnego nabywcy przed bankructwem dewelopera. Według zapisów ustawy deweloperskiej, inwestor otrzyma pieniądze nabywcy dopiero po zakończeniu budowy lub w trakcie jej trwania w ratach.

W przypadku bankructwa dewelopera, nabywca odzyskuje swoje środki pieniężne z rachunku powierniczego, założonego w banku, z którego wcześniej pobierane były pieniądze na budowę. Ustawa deweloperska nałożyła także wymóg zawierania umowy przedwstępnej z nabywcą w formie aktu notarialnego, co stanowi dodatkowe zabezpieczenie dla nabywców.

Umowa ta ma zawierać prawa i obowiązki leżące zarówno po stronie dewelopera, jak i nabywcy. Przed podpisaniem umowy przedwstępnej deweloper ma obowiązek przedstawić nabywcy najważniejsze informacje dotyczące budowy, m.in. koszty, harmonogram prac, plan budynku, plan zabudowy okolicy. Te informacje maja mieć charakter wiążący.

Podsumowanie

Deweloper to ktoś, kto może spełnić marzenie wielu o własnym mieszkaniu. Aktualnie rynek nieruchomości prężnie się rozwija, co pozwala na coraz większe rozszerzanie swojej działalności. Jest to z pewnością praca dynamiczna oraz bardzo przyszłościowa. Pozwala też zarobić niemałe kwoty.

Trzeba jednak przyznać, że praca dewelopera nie jest łatwa. Wiąże się ona ze stałym kontaktem z klientem ale też przede wszystkim z prawem oraz z finansami. Deweloper obraca niemałymi kwotami, które klienci inwestują, by móc spełnić swoje marzenie o własnych czterech kątach.

author
Sandra Tessmer
Jej obszarem zainteresowań w ramach pracy na stronie zadluzenia.com są pytania typu "ile kosztuje" oraz "ile zarabia," a jej teksty dostarczają czytelnikom wglądu w koszty różnych usług i życiowych wydatków, oraz średnie zarobki w różnych zawodach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

mBank z drugą edycją konkursu Cyfrowe Rewolucje

mBank poinformował w komunikacie prasowym o starcie drugiej już edycji konkursu Cyfrowe Rewolucje. W ramach wydarzenia mBank skupia się na znalezieniu najciekawszych pomysłów dotyczących prowadzenia e-biznesu i pomaga w zrealizowaniu tych pomysłów. Aż ośmiu Uczestników konkursu może wygrać nagrody o wartości ponad 300 000 złotych. Sprawdzamy szczegóły.

author
Patryk Byczek
25 czerwca 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

KredytOK w Suwałkach

KredytOK jest polską firmą pożyczkową, która działa na rynku od blisko 20 lat. Firma posiada ponad 100 oddziałów w największych miastach. Sprawdź, gdzie znajdziesz placówkę w Suwałkach.

author
Patryk Byczek
04 lutego 2017
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Inflacja powyżej 5% w niektórych województwach

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych według województw w I kwartale 2020 r. Inflacja dotknęła wszystkie województwa, ale nie w tym samym stopniu.

author
Dominika Byczek
01 czerwca 2020
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Promocja: „eKonto z bonem AliExpress” w mBanku

mBank wystartował z promocją, w której w zamian za założenie eKonta i spełnienie bardzo prostych warunków można zgarnąć łącznie nawet 160 złotych w gotówce oraz 50 złotych w formie bonu do AliExpress. Pula wniosków w ofercie wynosi 1000 sztuk. Sprawdź warunki promocji.

author
Patryk Byczek
08 grudnia 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Kasa Stefczyka Rybnik

Potrzebujesz informacji o placówkach Kasy Stefczyka w Rybniku? W niniejszym artykule znajdziesz wszystkie niezbędne dane, takie jak adresy, numery telefonów oraz godziny otwarcia, a także przydatne mapy ułatwiające dotarcie do odpowiedniej placówki w Rybniku. Niezależnie od tego, czy planujesz otworzyć konto czy skorzystać z innych usług finansowych, mamy wszystko, czego potrzebujesz, aby ułatwić Ci proces.

author
Dorota Grycko
22 marca 2024
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Credit Agricole w Cieszynie

Credit Agricole jest jednym z największych banków uniwersalnych w Polsce. Jedna z placówek banku mieści się w Cieszynie – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę oddziału.

author
Patryk Byczek
17 lipca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj