Ile zarabia dietetyk?

Ile zarabia dietetyk?

author
Sandra Tessmer
17 sierpnia 2019

Coraz więcej osób chętnie wybiera się do skorzystania z oferty usług dietetyka. Zdrowy styl życia jest z roku na rok popularniejszy, a rola lekarza staje się coraz poważniejsza. Sprawdziliśmy, ile może zarobić dietetyk.

Ile zarabia dietetyk?

W dzisiejszych czasach coraz popularniejszy staje się zdrowy tryb życia. Coraz więcej osób zwraca uwagę na to, co i w jaki sposób je, zwiększa się świadomość żywieniowa, a aktywność fizyczna jest wręcz modna.

Z każdej strony docierają do nas nowinki o kolejnych produktach, dietach-cud i sposobach na to, by jedzenie nas leczyło. Nic więc dziwnego, że wiele osób sięga po usługi dietetyka, a zawód ten przeżywa prawdziwy rozkwit.

Ile zarabia dietetyk w Polsce?

Średnie zarobki na tym stanowisku to około 2000 złotych netto. 25% osób z najniższą pensją otrzymuje ok. 1700 złotych netto i mniej, z kolei grupa 25% najlepiej zarabiających dietetyków otrzymuje więcej niż ok. 2300 złotych netto.

Według portalu pracuj.pl najlepiej opłacani są dietetycy z województwa mazowieckiego, gdzie zarabiają średnio 2000 złotych miesięcznie, dolnośląskiego (ok. 1880 złotych netto) oraz pomorskiego. Tam średnia pensja wynosi ok. 1830 złotych netto.

Najmniej z kolei zarabiają dietetycy z województwa łódzkiego (ok. 1685 złotych netto), warmińsko-mazurskiego, gdzie mogą zarobić ok. 1600 złotych netto oraz podkarpackiego (ok. 1480 złotych netto).

Ile zarabia dietetyk, jeżeli weźmiemy pod uwagę miasto, w którym pracuje? Najlepiej zarabiają przedstawiciele tego zawodu z Warszawy (ok. 2020 złotych netto), Szczecina, Wrocławia i Poznania (ok. 2000 złotych netto) oraz Gdańska (ok. 1955 złotych netto).

Zarobki dietetyka zależą od wielu czynników. Głównym jednak jest jego renoma, wynikająca z ilości zadowolonych klientów. Na większe zarobki mogą liczyć bardziej znani dentyści. Mniej natomiast zarobią początkujący w zawodzie.

Jaki powinien być dietetyk?

Jeżeli interesuje nas praca na stanowisku dietetyka, powinniśmy poznać cechy, które ułatwiają pracę w tym zawodzie. Przede wszystkim warto pamiętać, że dietetyka to dziedzina, która stale się rozwija. Trzeba więc śledzić wszystkie badania, wykazywać się chęcią ciągłej nauki i rozwoju.

Dobry dietetyk powinien również stawiać na rozwój. Kursy i szkolenia powinny być dla niego częścią szkolenia się w zawodzie i nie powinien ich unikać.

Niezwykle istotne jest również podejście do pacjenta. Dietetyk musi wykazywać się wysoką kulturą osobistą. Poza tym powinien wzbudzać zaufanie, być osobą komunikatywną i potrafić nawiązywać długotrwałe kontakty.

Aby móc uprawiać zawód dietetyka potrzebne jest zorientowanie na branżę żywieniową, głównie pod kątem medycznym. Osoby, które chcą uprawiać ten zawód w przyszłości, muszą mieć świadomość, że dietetyka to w dużej mierze medycyna, a więc biologia, chemia, fizyka i wiele innych przedmiotów.

Zawodu dietetyka uczy się w szkołach państwowych lub prywatnych i po ich ukończeniu z tytułem magistra można już podjąć pracę. Zanim to się jednak zacznie, należy przejść szereg praktyk i staży, od szpitali po prywatne gabinety zajmujące się profesjonalnym doradztwem w kwestii żywienia.

Jak wygląda praca dietetyka?

Osoba o tym tytule zajmuje się ogólnie rzecz biorąc układaniem jadłospisu przystosowanego pod konkretnych pacjentów tak, by nie tylko im nie zaszkodzić, ale wręcz pomóc.

Dietetycy pomagają nie tylko schudnąć, ale także wyleczyć się z różnych chorób za pomocą zdrowej diety, przykładem takiej choroby może być cukrzyca lub insulinooporność.

Wiele osób nie ma świadomości, jakie błędy żywieniowe popełniają i jak je zwalczyć. Właśnie w tym miejscu powinna rozpocząć się rola dietetyka. W szpitalach dietetyce układają specjalne menu dla wszystkich pacjentów i dbają o to, by pozwolić im na prawidłową rekonwalescencję.

W prywatnych gabinetach doradzają osobom, które pragną w zdrowy sposób, skutecznie schudnąć, a także osobom chorym na choroby metaboliczne oraz ściśle powiązane z żywieniem, Dietetyk musi być osobą o ogromnej wiedzy dotyczącej żywienia i funkcjonowania organizmu ludzkiego.

Jakie są możliwości pracy po dietetyce?

Zdecydowana większość studentów dietetyki rozpoczyna studia z chęcią zatrudnienia się w poradni dietetycznej.

Od 2006 roku zawód dietetyka jest profesją medyczną, dzięki czemu rozwinęła się wizja pracy dla przyszłych dietetyków. Niestety z drugiej strony często przy cięciach budżetowych, na przykład w szpitalach, jest to pierwszy etat przeznaczony do likwidacji.

Jednak możliwości przyszłych dietetyków nie kończą się na poradniach. Kwalifikowani dietetycy poszukiwani są jako:

  1. Specjalista w Poradni Dietetycznej;
  2. Samodzielny Dietetyk (własna działalność gospodarcza);
  3. Trener Żywieniowy;
  4. Specjalista w ośrodkach sportowych i centrach fitness z zakresu diety i żywienia;
  5. Specjalista w publicznej bądź niepublicznej placówce zdrowotnej;
  6. Szkoleniowiec z zakresu zdrowego żywienia (zarówno dla osób indywidualnych jak i organizacji);
  7. Specjalista w firmie cateringowej;
  8. Układanie diet w placówkach żywienia zbiorowego.

Powyższa lista nie jest pełną, ponieważ umiejętności i wiedza dietetyka często są poszukiwane na pograniczu różnych innych dziedzin i specjaliści takich kierunków mogą sprawdzać się także w innych branżach szczególnie przy połączeniu tej wiedzy z innymi umiejętnościami.

Przyszłość zawodu dietetyka na terytorium krajów Unii jest jednak zagwarantowana, ponieważ stosowne przepisy przewidują obowiązkowe zatrudnienie dietetyków w określonych instytucjach. W naszym kraju dietetycy znajdą też swoje miejsce jako osobiści konsultanci polityków czy gwiazd estrady. Taki model obowiązuje od dawna na Zachodzie.

Dietetyk – jak wyglądają studia?

Dietetykę można studiować na akademiach rolniczych lub na akademiach medycznych. Kandydaci mają przed sobą często egzamin wstępny z biologii i chemii lub decydują przedmioty zdawane na maturze, przy czym preferowane to wspomniana biologia i chemia.

Jak wygląda pierwszy rok studiów?

Na pierwszym roku studenci zapoznają się z dietetyką. Uczą się w tym czasie podstaw fizjologii człowieka połączonej z anatomią, biochemii, chemii ogólnej z elementami chemii fizycznej oraz mikrobiologii i wirusologii wraz z biologią, genetyką i parazytologią.

Dla wielu studentów jest to najtrudniejszy rok, ponieważ muszą zdać najtrudniejsze egzaminy, między innymi z anatomii. Nowa sytuacja, w której studenci się znajdują również nie pomaga w odnalezieniu się na trudnych zajęciach.

Studia dietetyczne składają się z dwóch etapów: stopnia licencjackiego oraz stopnia magisterskiego.

Te biologiczno-chemiczne dziedziny to baza, na której studenci zbudują swoją wiedzę o żywności i żywieniu. Muszą więc najpierw poznać technologię wraz z towaroznawstwem żywności oraz podstawy żywienia człowieka.

Ten ostatni przedmiot obejmuje też zajęcia praktyczne w pracowni i polega na nauce sporządzania posiłków.

Jak wygląda drugi rok studiów?

Na II roku ważna jest bromatologia, czyli nauka badająca produkty spożywcze pod względem wartości odżywczych i składu oraz wiadomości o lekach. Uzupełnieniem, ważnym ze względu na przyszłe zadania dietetyka głównie w szpitalnictwie, jest medycyna katastrof, ratunkowa, a także immunologia.

Natomiast takie dziedziny, jak żywienie dzieci i niemowląt czy żywienie ludzi starszych, to wstęp do wiedzy o żywieniu specjalizowanym. Uzupełnia go znana już z I roku pracownia żywienia i dietetyki.

Jak wygląda trzeci rok studiów?

Na III roku przyszli dietetycy spotkają się z zagadnieniem medycyny rodzinnej – kolejny dział medycyny ważny dla dietetyków, poza tym kliniczny zarys schorzeń, prawo żywnościowe z podstawami ekonomii, choroby zakaźne, a także dietoprofilaktyka chorób cywilizacyjnych.

Studenci na III roku studiów mają także przedmioty uzupełniające, takie jak statystyka, psychologia, socjologia czy etyka zawodowa. Oczywiście poza pracownią żywienia zaliczają także praktykę w placówkach medycznych.

Po zdaniu egzaminu licencjata można rozpocząć uzupełniające studia magisterskie trwające dwa lata.

Jakie są wymagania pracodawców?

Po przeanalizowaniu kilkudziesięciu ogłoszeń o pracę na stanowisku dietetyka można wywnioskować, że najbardziej poszukiwane są osoby o wykształceniu wyższym kierunkowym.

Ważna jest również umiejętność pracy z klientem, łatwość w nawiązywaniu kontaktów, komunikatywność, wysoka kultura osobista, samodzielność, kompetencja, zaangażowanie w powierzoną pracę, umiejętność nawiązywania długotrwałych relacji, kreatywność, chęć poszerzania wiedzy, entuzjazm i dobra organizacja pracy i umiejętność zastosowania nabytej wiedzy w  praktyce.

Podsumowanie

Dietetyka to jedna z najbardziej rozwijających się dziedzin współczesnej nauki. Wpływa na nią coraz większe zainteresowanie społeczeństwa zdrowym stylem życia oraz dbaniem o zdrowie.

Coraz więcej znanych osób również rozpowszechnia zdrowe odżywianie i konsultacje z dietetykiem, który jest w stanie odpowiednio dobrać żywienie. Dlatego właśnie praca dietetyka z roku na rok staje się coraz popularniejszym zawodem.

Pytania i odpowiedzi

Ile zarabia dietetyk za granicą?

Zarobki poza granicami Polski wyglądają znacznie bardziej zachęcająco. Tam jednak zazwyczaj odbywa się to w prywatnych placówkach. Ile zarabia dietetyk za granicą?

Wszystko zależy od tego, gdzie pracuje. W Stanach Zjednoczonych pojedyncza konsultacja potrafi kosztować od 50 do 200 dolarów. Tymczasem wiadomo powszechnie, że praca dietetyka do pojedynczej konsultacji się nie ogranicza.

W Zachodniej Europie dietetyk z doświadczeniem potrafi pochwalić się pensją w wysokości ok. 3 000 euro, co w przeliczeniu na złotówki wygląda już bardziej przekonująco. Warto zastanowić się nad inwestycją w odpowiednie studia. Już dziś dietetyka jest coraz bardziej popularna, a niebawem może cieszyć się jeszcze większym zainteresowaniem


Ile zarabia dietetyk w Naturhouse?

Część osób szuka sieci zajmujących się zdrowiem i planowaniem diet. Jedną z nich jest międzynarodowa sieć Naturhause. O zarobkach w tej firmie próżno szukać oficjalnych informacji. Jeśli jednak poczyta się trochę na forach internetowych, można znaleźć satysfakcjonujące nas odpowiedzi.

Według znalezionych informacji każdy właściciel lokalnego punktu sieci – tak zwany franczyzobiorca, zobowiązany jest płacić swoim pracownikom 130% najniższej krajowej. Jeśli sytuacja od 2017 roku się nie zmieniła, dziś oznacza to niecałe 3 tys. zł brutto czyli nieco ponad 2100 zł netto.


Ile zarabia dietetyk z własnym gabinetem?

Jeśli jednak uda się utrzymać, zarobki potrafią być całkiem przyzwoite. Dietetyk z własnym gabinetem potrafi pochwalić się miesięcznym obrotem rzędu nawet 20-30 tys. zł. Nie jest jednak tak, że to kwestia szczęścia i wyjątku pośród bardzo dużej ilości zamkniętych gabinetów.

Większość najbogatszych dietetyków na swoje nazwisko i markę pracuje już kilkanaście lat. Mogą pochwalić się ogromnym doświadczeniem, są polecani i mają wiele pozytywnych recenzji.


Czy łatwo otworzyć własny gabinet dietetyczny?

Okazuje się, że to jedna z najtrudniejszych branży w kraju. Okazuje się, że aż 90% prywatnych gabinetów nie jest w stanie przetrwać dłużej, niż rok. Większość z nich kończy swoją karierę z długami sięgającymi kilkunastu tysięcy złotych.

Tak trudna sytuacja dietetyków, którzy decydują się na własny biznes wynika przede wszystkim z coraz większej ilości otwierających się gabinetów oraz z tego, że na rynku od lat istnieją znani i polecani lekarze dietetycy, którzy najbardziej przyciągają klientów.


Czy potrzebne są studia, żeby zostać dietetykiem?

Prawda jest taka, że nie trzeba ukończyć studiów, można odbyć jedynie kurs, bądź po prostu nazywać siebie trenerem żywienia, trenerem personalnym lub diet coachem.

Niestety dietetyka to bardzo rozległy dział i trzeba mieć naprawdę ogromną wiedzę oraz doświadczenie. Może łatwo jest posłać kilka rad i kogoś szybko odchudzić, ale konsekwencje zdrowotne mogą być bardzo poważne. Sztuką jest zrobić to mądrze, zdrowo, biorąc pod uwagę np.: wiek, choroby, wyniki badań, system pracy, zapotrzebowanie energetyczne.

Dlatego właśnie najbardziej znani i polecani dietetycy to lekarze po ukończonych studiach dietetycznych.


Kim jest diet coach?

Diet Coaching to indywidualny program odżywiania zbudowany na podstawie informacji zebranych w wywiadzie z osobą zainteresowaną.

W Diet Coachingu najważniejszy jest rozwój samoświadomości, a następnie zmiana nawyków, zachowań i przekonań związanych z jedzeniem. Wiedza o organizmie pomoże ci pokonać problemy ze zdrowiem i wagą.

W trakcie sesji ze specjalistą od Diet Coachingu pacjent odpowiada na zadane pytania, określa mocne i słabe strony swojego odżywiania, opowiada o swoim dotychczasowym stylu życia, stanie zdrowia, poziomie aktywności, zwyczajach kulinarnych i na tej zasadzie określa się odpowiednią dietę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Coraz rzadziej poręczamy
Blog
author
Aneta Jankowska
28 lutego 2017

Coraz rzadziej poręczamy

Tracimy fortunę na nieprzemyślane zakupy żywności
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
16 marca 2020

Tracimy fortunę na nieprzemyślane zakupy żywności

Wspólna promocja Banku Pocztowego, Caritas i Mastercard
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
08 sierpnia 2020

Wspólna promocja Banku Pocztowego, Caritas i Mastercard

Santander Bank Polska w Zielonej Górze
Oddziały
author
Patryk Byczek
03 czerwca 2019

Santander Bank Polska w Zielonej Górze

Porównaj