Ile zarabia farmaceuta?

Ile zarabia farmaceuta?

author
Dorota Grycko
26 sierpnia 2023
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Praca farmaceuty to nie tylko praca w aptece. Okazuje się, że osoby z wykształceniem farmaceutycznym mogą pracować również w innych zawodach. Sprawdzamy, ile zarabia farmaceuta.

Spis treści:

 1. Farmaceuta - czym się zajmuje?
 2. Ile zarabia farmaceuta?
 3. Jak zostać farmaceutą?
Zwiń spis treści

Farmaceuta - czym się zajmuje?

Praca farmaceuty zazwyczaj kojarzy nam się wyłącznie z pracą w aptece, niewiele osób wie jednak, że możliwości jakie daje ten zawód, są dużo większe. Profesjonaliści z dziedziny farmacją mogą zajmować się terapiami farmakologicznymi, lekami i ich skutkami ubocznymi oraz opieką nad pacjentami. Poniżej przedstawiamy niektóre z głównych obszarów, którymi zajmuje się farmaceuta:

 • Doradztwo farmaceutyczne: podstawowym zajęciem farmaceutów jest doradztwo z zakresie leków. Przedstawiają pacjentom dawkowanie leków, skutki uboczne ich zażywania oraz ewentualne interakcje z innymi lekami lub suplementami.
 • Wydawanie leków: Farmaceuci w aptekach lub placówkach medycznych przygotowują i wydają przepisane leki pacjentom.
 • Przygotowywanie leków: farmaceuci mogą się również zajmować produkcją i przygotowywaniem różnych form leków, takich jak tabletki, syropy, maści itp.
 • Badania naukowe: wielu farmaceutów poświęca bardzo dużo czasu na badania naukowe poświęcone farmakologii (opracowują nowe leki, analizują działania terapii itp.)
 • Praca w szpitalach: farmaceuci pracują również w szpitalach i ich działania polegają na zaopatrywaniu placówki w niezbędne leki, monitorowaniu terapii pacjentów oraz konsultowaniu się z zespołem medycznym w kwestiach farmakologicznych.
 • Dbanie o dostępność leków: farmaceuci dbają o dostępność i stan leków w aptece, monitorując daty ważności i dostawę nowych produktów.
 • Kontrolowanie jakości leków: zdarza się również, że farmaceuci zajmują się kontrolowaniem składu leków oraz ich zgodnością z wyznaczonymi normami.

Ile zarabia farmaceuta?

Na zarobki farmaceutów w Polsce wpływa bardzo wiele czynników, między innymi doświadczenie, wykształcenie, lokalizacja (na przykład województwo) oraz typ pracy. Niżej przedstawiamy średnie wynagrodzenie farmaceutów:

Praca w aptece:

 • kierownik apteki – około 6000 zł netto,
 • magister farmacji – około 4500 zł netto,
 • technik farmaceutyczny – około 3150 zł netto.

Praca poza apteką:

 • farmaceuta szpitalny: farmaceuci pracujący w szpitalu mogą zarobić więcej niż w przypadku pracy w aptece. W zależności od doświadczenia i rodzaju szpitala,  ich zarobki mogą wynosić od 4000 zł do 8000 zł brutto miesięcznie.
 • farmaceuta przemysłowy: zarobki farmaceutów pracujących w przemyśle farmaceutycznym wynoszą od 5700 zł do 7300 zł brutto.
 • farmaceuta kliniczny: Zarobki farmaceutów klinicznych mogą wynosić od około 4000 złotych do 8000 złotych brutto miesięcznie.

Jak zostać farmaceutą?

Aby zostać farmaceutą, konieczne jest ukończenie odpowiednich studiów farmaceutycznych i spełnienie wymagań zawodowych. Podczas nauki kładzie się nacisk nie tylko na chemię i biologię, ale również na przedmioty medyczne (takie jak fizjologia czy anatomia). Ponadto, aby uzyskać prawo do wykonywania zawodu należy odbyć obowiązkowy 6-miesięczny staż.

Z kolei technicy farmacji  muszą ukończyć dwuletnią szkołę policealną oraz zdać specjalne egzaminy przygotowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Kolejnym etapem jest dwuletni staż w aptece. Po odbyciu dwuletniego stażu, technik farmacji uzyska pełne kwalifikacje do pracy w zawodzie.

Poniżej przedstawiamy kroki, które trzeba podjąć, aby zostać farmaceutą:

 1. Ukończenie szkoły średniej.
 2. Wybór i podjęcie studiów na kierunku farmacji w szkole wyższe.
 3. Odbycie praktyk (trakcie studiów wymagane jest odbycie określonej liczby godzin praktyk w aptekach, zakładach farmaceutycznych lub innych placówkach związanych z farmacją).
 4. Uzyskanie dyplomu magistra farmacji.
 5. Odbycie sześciomiesięcznego stażu. 
 6. Zdanie egzaminu państwowego (potwierdza on kwalifikacje do wykonywania zawodu farmaceuty).
 7. Rejestracja zawodowa (po zdobyciu dyplomu i ewentualnym zdaniu egzaminu państwowego, trzeba ubiegać się o wpis do rejestru farmaceutów).
 8. Kontynuacja edukacji (farmaceuci muszą być ciągle na bieżąco z nowymi wiadomościami dotyczącymi przemysłu farmaceutycznego).
author
Dorota Grycko
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Angelika
Angelika
2021-04-26 09:58:19

Straszne bzdury.

Podobne artykuły

Kredyt hipoteczny Krosno

Zastanawiasz się nad kupnem mieszkania, ale nie masz na tyle dużo pieniędzy? Nie orientujesz się, jakie banki w Krośnie oferują kredyt hipoteczny? Sprawdź w naszym rankingu, które oferty dostępne są w Twoim mieście. Maksymalny okres spłaty wynosi 35 lat.

author
Dominika Byczek
23 maja 2017
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Kredyty na finansowanie mikroinstalacji OZE w Banku Pocztowym

Bank Pocztowy poinformował w najnowszym komunikacie o wprowadzeniu finansowania zarówno na zakup, jak i montaż mikroinstalacji OZE. Ponadto zmieniły się także warunki i wysokość przyznawania premii w ramach oferty. Premię w wysokości 21% kosztów całego przedsięwzięcia przyzna Bank Gospodarstwa Krajowego w momencie, gdy Klient zdecyduje się na zakup oraz instalację mikroinstalacji odnawialnego źródła energii, np. paneli fotowoltaicznych..

author
Patryk Byczek
24 maja 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Kredyt konsolidacyjny Piła

Zastanawiasz się, który kredyt konsolidacyjny wybrać? Sprawdź nasz ranking ofert dostępnych w Pile, by wybrać taką, która najlepiej spełni wszystkie Twoje oczekiwania. Maksymalna kwota, którą możesz uzyskać, to nawet 200 000 zł.

author
Aleksandra Gościnna
31 stycznia 2022
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Scoring kredytowy – na czym polega i jak poprawić

Starając się o kredyt, musimy liczyć się z tym, że banki dokonują starannej oceny wiarygodności kredytobiorcy. Taka ocena ryzyka to scoring kredytowy. Jest to narzędzie, które przy wykorzystaniu głównie modeli statystycznych, służy do sprawdzenia wiarygodności kredytowej. Sprawdzamy, na czym dokładnie polega scoring kredytowy i jak można go poprawić.

author
Patryk Byczek
26 stycznia 2023
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Ile zarabia elektromechanik?

Praca elektromechanika wymaga szczególnego wykształcenia i dużego nakładu zaangażowania ze strony pracownika. Okazuje się jednak, że dzięki temu można dostać naprawdę godziwe wynagrodzenie. Sprawdziliśmy, ile zarabia elektromechanik.

author
Sandra Tessmer
14 grudnia 2019
Jej obszarem zainteresowań w ramach pracy na stronie zadluzenia.com są pytania typu "ile kosztuje" oraz "ile zarabia," a jej teksty dostarczają czytelnikom wglądu w koszty różnych usług i życiowych wydatków, oraz średnie zarobki w różnych zawodach.

Pożyczki bez BIK Świdwin

Pożyczki bez BIK z każdym dniem stają się coraz bardziej popularne. Określeniem tym posługują się firmy, które nie interesują się historią kredytową swoich Klientów w BIKu lub w pełni zgadzają się negatywną historię kredytową sprawdzoną w bazie BIK. Spośród gigantycznej liczby ofert pożyczek pozabankowych warto wybrać firmę godną zaufania, bezpieczną i rzetelną. Odradzamy korzystania ze świeżo powstałych firm i ich specjalnych promocji. Sprawdzamy szczegóły.

author
Aleksandra Gościnna
01 sierpnia 2022
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.
Porównaj