Ile kosztuje paszport dla psa i kota?

Ile kosztuje paszport dla psa i kota?

author
Dominika Byczek
27 lipca 2023
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Kategoria

Wiele osób zaskoczonych jest faktem, że zwierzę wyjeżdżające za granicę musi posiadać paszport. Przepisy jednak wskazują jasno, że pies i kot (a nawet fretka!) podczas przemieszczania się, także w granicach UE, muszą posiadać paszport. Ile kosztuje taki paszport dla psa i kota? Sprawdzamy.

Spis treści:

 1. Ile kosztuje paszport dla psa?
 2. Ile kosztuje paszport dla kota?
 3. Co zawiera paszport dla zwierzęcia domowego?
 4. Jak i gdzie wyrobić paszport dla psa?
 5. Najczęstsze pytania i odpowiedzi
Zwiń spis treści

Ile kosztuje paszport dla psa?

Cena paszportu dla psa jest stała i ustalona przepisami prawnymi. Jeżeli będziemy chcieli wyrobić paszport dla naszego zwierzęcia domowego, zapłacimy za to 100 zł. Jest to koszt samego paszportu dla psa, nie obejmuje on np.: szczepienia przeciwko wściekliźnie, które musi być aktualne, by paszport mógł zostać wydany.

Ile kosztuje paszport dla kota?

Paszport dla kota również kosztuje 100 zł. Do wydania paszportu konieczne jest aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie, które nie jest wliczone w koszt wydania paszportu.

Szukasz najlepszych ofert kredytowych? Sprawdź:

Kredyty gotówkowe – do 200 000 zł

Kredyty konsolidacyjne – zamień wiele rat w jedną

Kredyty hipoteczne – na własne mieszkanie

 

Co zawiera paszport dla zwierzęcia domowego?

Paszport dla zwierzęcia domowego jest dokumentem, który pełni kilka istotnych funkcji, w tym potwierdza odbycie szczepień oraz innych niezbędnych zabiegów, takich jak ochrona przeciwko pasożytom. Regulacje dotyczące liczby i rodzajów tych zabiegów mogą różnić się między krajami. Paszport dla psa, kota i fretki, wydawany na terenie Unii Europejskiej, przyjmuje formę niewielkiej książeczki z niebieską okładką. Jego wymiary wynoszą 100 × 152 mm, a więc trochę więcej niż wymiary tego samego dokumentu dla ludzi.

Paszport zwierzęcia zawiera szereg informacji, takich jak:

 1. Informacje o umiejscowieniu czipa (transpondera) lub tatuażu (dotyczy oznakowań wykonanych przed 3 lipca 2011 roku) oraz datę ich wszczepienia lub naniesienia, wraz z kodem przypisanym do danego czipa lub widniejącym na tatuażu.
 2. Dane identyfikacyjne zwierzęcia, takie jak imię, gatunek, rasa, płeć, umaszczenie, datę urodzenia oraz cechy charakterystyczne lub wyróżniające.
 3. Informacje o właścicielu zwierzęcia, w tym imię, nazwisko, dane kontaktowe właściciela oraz podpis właściciela.
 4. Informacje lekarza weterynarii, który jest odpowiedzialny za wystawienie lub uzupełnianie dokumentu, w tym jego imię, nazwisko, dane kontaktowe oraz podpis lekarza weterynarii.
 5. Data badania poziomu przeciwciał przeciwko wściekliźnie z krwi zwierzęcia.
 6. Informacje dotyczące zastosowania innych profilaktycznych środków zdrowotnych, które dotyczą chorób innych niż wścieklizna.
 7. Szczegóły na temat szczepienia zwierzęcia przeciwko wściekliźnie.
 8. Istotne informacje na temat stanu zdrowia zwierzęcia, w tym związane z odrobaczaniem.

Paszporty nie tylko pozwalają identyfikować zwierzę za granicą, ale także ułatwiają kontrolę nad ich zdrowiem i historią medyczną, co jest szczególnie ważne w przypadku przemieszczania się po terenie Unii Europejskiej, gdzie mogą obowiązywać różne regulacje dotyczące ochrony zdrowia zwierząt. Choć nie ma obowiązku posiadania paszportu dla zwierzęcia domowego, które nie przebywa poza granicami Polski, niekiedy warto wyrobić ten dokument identyfikacyjny ze względu na podróże krajowe. Paszport zawiera informacje medyczne, które mogą pomóc nam w razie problemów zdrowotnych naszego pupila, gdy będziemy daleko od lekarz weterynarii, pod opieką którego zazwyczaj znajduje się nasze zwierzę.

Jak i gdzie wyrobić paszport dla psa?

Po paszport dla psa nie udamy się do urzędu, a do weterynarza. Co ważne, nie wszyscy weterynarze są uprawnieni do wydawania paszportów dla zwierząt! Uprawniony lekarz weterynarii od ręki uzupełnia dokument identyfikacyjny i składa swój podpis potwierdzający ważność dokumentu (ważne jest to, by na dokumencie znalazł się podpis upoważnionego lekarza weterynarii, a nie dowolnego weterynarza). Jeśli planujesz podróżować z psem za granicę, musisz jednak pomyśleć o dokumentach z wyprzedzeniem. Przygotowanie psa do wyjazdu za granicę i do wnioskowania o psi paszport może jednak zająć kilka miesięcy.

Przed wydaniem paszportu, lekarz weterynarii musi upewnić się, że zwierzę jest oznakowane za pomocą czipa lub tatuażu (o ile został wykonany przed 3 lipca 2011 roku) oraz czy ma aktualne szczepienie przeciw wściekliźnie (wykonane nie wcześniej niż 12 miesięcy przed planowanym wyjazdem). Uwaga! W przypadku pierwszego szczepienia wykonanego szczeniakowi w wieku do 3 miesięcy, ważność szczepienia uzyskuje się dopiero po 21 dniach od wykonania szczepienia.

Jeśli brakuje oznakowania lub aktualnego szczepienia, wydanie paszportu jest możliwe, ale tak wyrobiony paszport nie upoważnia psa do przekraczania granic. Dopiero po uzupełnieniu tych braków dokument będzie ważny do podróżowania ze zwierzęciem. Procedura wydania paszportu obejmuje wpisanie odpowiednich danych o psie w odpowiednie rubryki, a także podpisanie dokumentu przez opiekuna zwierzęcia i odpowiedzialnego lekarza weterynarii.

Najczęstsze pytania i odpowiedzi

pytania ogólne

Opłata za paszport dla psa, kota i fretki wynosi 100 zł.

Wyrobienie paszportu dla psa, kota i fretki zajmuje z reguły około 30 minut. Dłuższy czas może nam zająć natomiast wykonanie wszystkich wymaganych szczepień (np.: szczepienia przeciwko wściekliźnie).

Paszport wymagany jest tylko przy przewozie niektórych zwierząt domowych: psów kotów i fretek.

Paszport wymagany jest dla psów, kotów oraz fretek, z którymi planujemy podróż za granicę.

pytania o paszport dla psa

Paszport dla psa kosztuje w 2023 roku 100 zł.

Wyrobienie paszportu dla psa to koszt 100 zł. Dodatkowo zapłacimy za ewentualne szczepienia (pies do wyrobienia paszportu musi być np.: zaszczepiony przeciwko wściekliźnie).

Paszport dla psa jest wyrabiany zazwyczaj w ciągu 30 minut.

Pies do wyrobienia paszportu mieć wszczepiony mikrochip oraz posiadać aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie.

Paszport dla psa ważny jest przez całe jego życie (konieczne jest jedynie posiadanie ważnego szczepienia przeciwko wściekliźnie).

Jeżeli nie chcemy przekraczać z psem granicy państwa, nie musimy wyrabiać mu paszportu.

pytania o paszport dla kota

Paszport kota kosztuje 100 zł.

Do wydania paszportu dla kota konieczne jest to, by kot posiadał mikrochip oraz był zaszczepiony przeciwko wściekliźnie.

Paszport dla kota ważny jest dożywotnio (pod warunkiem posiadania ważnego szczepienia przeciwko wściekliźnie).

author
Dominika Byczek
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Alior Bank w Dęblinie

Alior Bank jest jednym z największych banków detalicznych w kraju. Sprawdziliśmy oddziały i placówki w Dęblinie – zobacz godziny otwarcia, dane kontaktowe i opinie.

author
Aleksandra Gościnna
28 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

PKO BP w Piotrkowie Trybunalskim

PKO BP jest największym bankiem w Polsce. Sprawdzamy placówki i oddziały w Piotrkowie Trybunalskim – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
28 sierpnia 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Kasa Stefczyka Kielce

Szukasz danych o oddziałach Kasy Stefczyka w Kielcach? Oto kompletna lista, gotowa do odkrycia. Sprawdź placówkę: adres, numer telefonu, godziny otwarcia oraz mapę dojazdu.

author
Julia Wierciło
16 marca 2024
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Wonga.com – teraz do 1500 zł

Duże zmiany w ofercie w największej firmie pożyczkowej. Wonga.com zwiększyła kwotę pierwszej pożyczki – i to dwukrotnie !

author
Patryk Byczek
20 listopada 2015
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Provident w Lublinie

 

author
Patryk Byczek
12 sierpnia 2016
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Ile zarabia geolog?

Geolodzy nie mają swojego kodeksu etycznego, choć praktyczną działalność geologiczną kodyfikują ściśle określone przepisy prawa geologicznego. Sprawdzamy, ile zarabiają geolodzy.

author
Sandra Tessmer
23 września 2019
Jej obszarem zainteresowań w ramach pracy na stronie zadluzenia.com są pytania typu "ile kosztuje" oraz "ile zarabia," a jej teksty dostarczają czytelnikom wglądu w koszty różnych usług i życiowych wydatków, oraz średnie zarobki w różnych zawodach.
Porównaj