Ile zarabia headhunter?
Headhunter, w wolnym tłumaczeniu oznaczający łowcę głów, lub łowcę talentów, należy do grupy stosunkowo młodych zawodów przyszłości, z roku na rok zdobywających coraz większą popularność na rynku pracy. Sprawdzamy, ile zarabiają osoby na tym stanowisku.
Ile zarabia headhunter?
Headhunter, inaczej łowca głów, to osoba poszukująca pracowników wysokiego szczebla, czyli menadżerów i wyspecjaliowanych pracwników. To on pierwszy nawiązuje kontakt a ijego zadaniem jest przekonanie potencjalnego pracownika do zmiany pracodawcy.
Headhunter – zarobki
Zarobki headhuntera są stosunkowo ciężkie do określenia. Takie informacje są zazwyczaj poufne, i zależą od realizowanego projektu oraz od rodzaju kontraktu między headhunterem a jego pracodawcą. Zarobki headhuntera mogą być jednak bardzo zbliżone do zarobków starszego specjalisty ds. rekrutacji.
Headhnter – potencjalne zarobki
Średnie zarobki: 4520 zł;
Średnie zarobki osoby z większym doświadczeniem: 5820 zł;
Premie: prowizja od zatrudnienia.
Wynagrodzenie headhuntera wzrasta, jeśl poszukuje on kandydata na wyjątkowo trudne stanowisko. Zazwyczaj oprócz pensji podstawowej otrzymuje on także prowizję. Może być ona jednorazowa w określonej kwocie, ale czasem jest też rozkładana w jakimś okresie. Jeśli headhunter jest tzw. freelancerem, wynagrodzenie może opierać się wyłącznie o prowizję.
Jak zostać headhunterem?
Headhunterzy przeglądają dziesiątki, czasami setki CV, aby znaleźć dokładnie takiego kandydata. Headhunter to także rekruter, ale aktywnie poszukujący osób, które zamierza rekrutować. W skrócie może oznaczać to, że kontaktuje się z osobami, które nie szukają aktualnie pracy — nie czekają na nadesłane oferty pracy, ale sami poszukują osób, które spełniają ich wymagania.
Headhunterzy zazwyczaj zatrudniani w agencjach rekrutacyjnych lub realizują projekty na zlecenie klientów. Rzadziej, ale jednak, stanowią pracownika kadry rekrutacyjnej w dziale HR danej firmy. Zajmują się oni poszukiwaniem pracowników specjalistycznych, ponieważ takich znaleźć najtrudniej.
Cechy dobrego headhuntera
- Dobre rozeznanie w branży;
- Zrozumienie wobec oczekiwań klienta;
- Umiejętność weryfikacji kompetencji klienta;
- Umiejętność nawiązywania kontaktu;
- Zdolności negocjacyjne;
- Ukierunkowanie na wynik;
- Wytrwałość;
- Cierpliwość;
- Umiejętność organizacji czasu;
- Elastyczność.
Headhunter powinien doskonale rozumieć oczekiwania swojego klienta. Ważna jest także umiejętność trafnego rozpoznania kwalifikacji przyszłego pracownika. W pracy headhuntera ważna jest także komunikatywność. Przeprowadza on wiele rozmów, co powoduje, że często ma niewiele czasu na wyciągnięcie wniosków co do danego pracownika.
Potrzebujesz szybkiej gotówki? Sprawdź najlepsze oferty:
Pożyczki na dowód – bez zaświadczeń o dochodach;
Pożyczki dla zadłużonych – bez sprawdzania BIK.
Headhunter powinien dobrze zorganizować swoją pracę, ponieważ przez większość czasu pracuje sam. Praca nie zawsze daje także się zamknąć w ramach 8 godzin etatu, więc ważna jest dobra organizacja czasu. Kandydaci na stanowiska wysokiego szczebla bardzo często nie są w stanie spotkać się w godzinach roboczych, więc headhunter powinien umieć dopasować swój czas do czasu danej osoby.
Jak wygląda ścieżka kariery headhuntera?
Na początku zwykle zaczyna się od stanowiska researchera, czyi osoby, której zadaniem jest wyszukiwanie potencjalnych pracowników do firmy. Poszukuje on osób o określonych kwalifikacjach, jednak na tym jego zadanie się kończy i jest przekazywane do bardiej doświadczonych pracowników.
Kolejny stopień rozwoju to praca konsultanta. Do zadań takiej osoby będzie należał już także bezpośredni kontakt z potencjalnymi kandydatami. konsultanci mają za zadanie przeprowadzić daną osobę przez cały proces rekrutacyjny zweryfikować kompetencję oraz przedstawić go danemu pracodawcy. Jego praca nie dotyczy jednak wysokokwalifikowanych specjalistów.
Szczeble rozwoju headhuntera
- Researcher;
- Konsultant;
- Starszy konsultant;
- Headhunter.
Starszy konsultant, posiadający już odpowiednie doświadczenie zawodowe, przechodzi na stanowisko head huntera. W praktyce nazwa head hunter nie jest zbyt często wykorzystywana do określania tego stanowiska. W ramach rozwoju osobe na stanowisku starszy konsult delegowane są projekty polegające na rekrutacji specjalistów i menedżerów wysokiego szczebla. To czyni z niego headhuntera.
Podsumowanie
Jestb to praca dla osób, które nie boją się wyzwań. Opiera się na negocjowaniu z osobami, które często nie są zainteresowanie pracą w danej firmie i namawiania ich do ewentualnej zmiany. Headhunter to jednak zawód, bez którego nie wyobraża sobie poszukiwania pracowników wiele firm. Może on być bardzo rozwojowy oraz prowadzić do dużej satysfakcji z wykonywanej pracy.
Dodaj komentarz