Citibank o bezpiecznych zakupach w Internecie

Citibank o bezpiecznych zakupach w Internecie

author
Patryk Byczek
14 maja 2020

Zakupy w Internecie w dobie wciąż rozprzestrzeniającego się koronawirusa stały się o wiele bardziej popularne niż dotychczas. To bardzo wygodne rozwiązanie dla osób, które na zewnątrz boją się o swoje bezpieczeństwo, ale również dla tych, którzy nie lubią tracić czasu stojąc w kolejkach. Niestety zakupy online mogą być równie niebezpieczne jak te w realnym świecie.

To właśnie dlatego Citi Handlowy przedstawił swoim Klientom osiem zasad bezpiecznego kupowania w Internecie. Co proponuje instytucja?

Kupuj bezpiecznie przez Internet – 8 zasad Citibanku

Bank uważa, że jeżeli Klienci bedą stosowali się do poniższych zasad, pozwoli i to uniknąć oszustwa w Internecie:

1. Zadbaj o swój komputer lub telefon. Bank radzi, by sprzęt, z którego kupujemy posiadał zainstalowany dobry program antywirusowy wyposażony w zaporę sieciową. Ponadto należy pamiętać o systematycznym aktualizowaniu oprogramowania antywirusowego, przeglądarki internetowej oraz systemu operacyjnego.

2. Sprawdź opinię o sprzedawcy. Bardzo ważną kwestią jest robienie zakupów u znanych i sprawdzonych sprzedawców (sklepów internetowych). Kupując produkty z mniejszych serwisów należy sprawdzić opinie o danym sklepie na wielu stronach internetowych i porównać je ze sobą. Jeżeli dany sprzedawca będzie miał małą liczbę pozytywnych opinii lub w ogóle nie będzie ich miał – należy być czujnym i ostrożnie podchodzić do zakupów.

3. Sprawdź, czy połączenie ze sprzedawcą jest bezpieczne. W przeglądarce należy sprawdzić, czy na początku adresu strony widnieje „https” zamiast „http”. Dodatkowo Klienci powinni szukać przy adresie witryny symbolu kłódki, ponieważ oznacza ona bezpieczne połączenie. Klikając w ikonę kłódki łatwo można sprawdzić, czy strona, na której kupujemy, posiada certyfikat bezpieczeństwa. Jest on synonimem bezpiecznych zakupów. Zielona kłódka (w nowoczesnych przeglądarkach internetowych) sygnalizuje, że strona posiada bezpieczny certyfikat.

4. Zachowaj ostrożność klikając w linki – odnośniki umieszczone w mailach od sprzedawcy. Bank zaleca szczegółowe czytanie adresu URL danej strony. Należy zwrócić uwagę czy w adresie nie ma literówki, zmienionej kolejności liter lub kombinacja na przykład dwóch liter nie wygląda jak jedna litera, która powinna widnieć w adresie (np. r+n obok siebie mogą przypominać m). Citibank przestrzega również przed klikaniem w linki i załączniki załączone do wiadomości e-mail z nieznanych nam adresów. W przypadku wysłania jakiegokolwiek linku lub załącznika warto sprawdzić jego wiarygodność kontaktując się ze sprzedawcą lub realnym nadawcą wiadomości.

5. Sprawdź oferowane metody płatności. Czujność kupującego wzbudzić powinna widniejąca na stronie jedna metoda płatności. Znane i zaufane sklepy internetowe proponują swoim Klientom przynajmniej kilka form płatności. Za każdym razem, gdy wybierzemy płatność ze strony swojego banku, należy sprawdzić czy adres strony jest poprawny.

6. Nietypowe opcje dostawy. W sytuacji, gdy sprzedawca oferuje opłacenie kuriera przez osobę kupującą towar, należy zastanowić się nad kupnem z tego źródła. Zaufane sklepy kwestie wysyłki towaru biorą na siebie, a Klient do ceny towaru musi doliczyć kwotę przesyłki.

7. Zachowaj korespondencję ze sprzedawcą. Za każdym razem warto zachować (jeżeli takowe się pojawią) wiadomości wymieniane ze sprzedawcą. Warto również zatrzymać potwierdzenie złożenia zamówienia, dokonania płatności oraz ewentualną wiadomość o wysyłce towaru przez sprzedającego. Wszystkie te rzeczy mogą pomóc w ewentualnej reklamacji zakupionego towaru.

8. Po zakończeniu transakcji, wyloguj się. Pamiętajmy o wylogowaniu się z każdego rodzaju konta po zakończeniu zakupów w danym sklepie. To kolejna forma ochrona zarówno swojego konta, jak i wszelkich danych (nawet wrażliwych) przypisanych do konta.


Citi Handlowy

Jest bankiem komercyjnym z siedzibą zlokalizowaną w Warszawie. Od 1997 roku akcje instytucji notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Na koniec IV kwartału ubiegłego roku bank odnotował 163 400 000 złotych zysku netto. Zysk za pierwszy kwartał roku bieżącego był trzy razy wyższy niż rok temu. Pod koniec trzeciego kwartału bank odnotował około 158 000 000 zysków netto. Prezesem zarządu jest Sławomir Sikora.


źródło: https://www.online.citibank.pl/bezpieczenstwo/aktualnosci.html#

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

E-dowód w oddziałach Banku Pekao
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
27 maja 2020

E-dowód w oddziałach Banku Pekao

Kredyt gotówkowy Siewierz
Kredyty miasta
author
Aleksandra Gościnna
27 czerwca 2020

Kredyt gotówkowy Siewierz

Inspektorat ZUS w Raciborzu
Oddziały
author
Patryk Byczek
21 sierpnia 2019

Inspektorat ZUS w Raciborzu

Alior Bank w Zielonej Górze
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
15 czerwca 2019

Alior Bank w Zielonej Górze

Bank Pekao ostrzega przed oszustami
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
27 maja 2019

Bank Pekao ostrzega przed oszustami

Porównaj