Ile zarabia kierowca UBER?

Ile zarabia kierowca UBER?

author
Dominika Byczek
22 września 2017
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Kategoria

Praca w elastycznych godzinach, dopasowana do planu dnia, zarobki zależne od poświęconego czasu… jednym słowem – praca idealna. I taka rzeczywiście wydaje się wielu kierowcom Ubera, którzy cenią elastyczność swojej pracy dzięki wykorzystaniu platormy Uber. Co się bardziej opłaca – traktować Uber jako główne źródło dochodów, czy być raczej kierowcą okazjonalnym? Jak można wykorzystać tę formę pracy, żeby zarobić jak najwięcej?


źródło grafik wykorzystanych w artykule: https://www.uber.com/pl/

Potrzebujesz dodatkowego źródła dochodu? Sprawdź, ile można dorobić do emerytury.

Zarobki zależne od przepracowanych godzin 

Kierowca okazjonalny to taki, który pracuje poniżej 20 godzin tygodniowo. Okazuje się, że w Polsce tak pracujący kierowcy to aż 35% wszystkich kierowców Uber. Ich średnie dochody to 1801 zł brutto.

Kierowca standardowy pracuje od 20 do 40 godzin tygodniowo – praca w takiej liczbie godzin jest w stanie przynieść dochód w wysokości 4855 zł brutto. Kierowców takich jest w Polsce 32%. Zarówno kierowca okazjonalny i kierowca standardowy ponoszą dodatkowe koszty związane z uzyskaniem przychodu – są one jednak stosunkowo nieduże. Większość z nich zatrudniona jest w innych firmach (na umowę o pracę) albo prowadzi własną działalność gospodarczą na potrzeby innej aktywności gospodarczej. Ci pierwsi ponoszą jedynie koszt ubezpieczenia zdrowotnego (288,95 zł miesięcznie), a ci drudzy nie ponoszą właściwie żadnych dodatkowych kosztów.

Kierowca pełnoetatowy pracuje powyżej 40 godzin tygodniowo i traktuje swoją pracę jako główne źródło dochodu. Przychód z takiej liczby wyjeżdżonych godzin to średnio aż 8247 zł brutto. Kwota ta jednak nie trafia w całości do kieszeni kierowcy. Musi się on liczyć z tym, że przy pracy ponad 40 godzin tygodniowo mniej więcej 20-25% zarobionej kwoty to opłata pobierana za usługę Uber. W dodatku kierowca musi się liczyć z opłaceniem ubezpieczenia społecznego, emerytalnego, zdrowotnego i chorobowego. W przypadku pierwszych dwóch lat działalności gospodarczej kwota ta jest obniżona i wynosi 488 zł, a po tym okresie – już 1172 zł. Po odjęciu tych wszystkich kosztów dochód może wynosić jedynie 5426 zł brutto.

Koszty eksploatacji samochodu

Tzeba mieć także na uwadze, że bycie kierowcą Ubera to nie tylko same dochody – trzeba ponieść również nakłady. Do wszystkiego trzeba doliczyć koszt paliwa oraz koszty związane z ewentualnymi naprawami samochodu. Średni przebieg miesięczny kierowy pełnoetatowego to aż 4 000 km. Obecnie najczęściej używanym przez kierowców Ubera samochodem jest Skoda Fabia (rocznik 2010) napędzana paliwem LPG.

Jak poradzić sobie z elastycznością? 

Elastyczny charakter pracy oznacza, że to kierowca decyduje, kiedy danego dnia zaczyna pracę i kiedy ją kończy. Oczywiście od dobrze dokonanego wyboru będą zależały zarobki kierowcy. Czym warto się kierować przy podejmowaniu tej kluczowej w tej pracy decyzji? Okazuje się, że początkujący kierowcy często korzystają z metody przyjętej przez taksówkarzy – osiągnięcia konkretnej wysokości zarobków danego dnia. W praktyce oznacza to, że kiedy jest duży ruch, pracują krócej (bo szybciej osiągną ustaloną kwotę), a kiedy ruch spada, pracują dłużej, bo czekają na klientów. Oczywiście z racjonalnego punktu widzenia jest to nierozsądne.

Jakie są korzyści z tej pracy? 

Stawiając na Uber, jako na główne źrodło naszego dochodu, możemy zarobić naprawdę duże pieniędze. Nie musimy ponosić dodatkowych kosztów, by rozpocząć swoją działalność gospodarczą – wystarczy uczynić pożytek z naszego samochodu. 


Praca jako kierowca Uber ma też oczywiście tę zaletę, że godziny pracy można dopasować sobie do innych zajęć – w tym do obowiązków domowych. Ze zwykłego biura nie możemy wyjść, żeby odebrać dziecko ze szkoły, czy żeby pojechać do lekarza – Uber daje możliwość przerwania pracy wtedy, kiedy tego potrzebujemy.

Wreszcie – gdzie indziej można bez ponoszenia kosztów być sobie szefem we własnej firmie? Niewiele jest takich miejsc. Możliwość działania na własną rękę przyciąga wielu nowych kierowców do pracy w Uber.

Kiedy najbardziej opłaca się jeździć? 

Oczywiście największy ruch jest w godzinach szczytu – z samego rana, kiedy ludzie spieszą do pracy (6:00-10:00) i w okolicach godziny 15:00, kiedy ludzie zaczynają z pracy wracać. Ważne jest także, żeby dobrze orientować się w lokalnych wydarzeniach na bieżąco – mamy duże szanse na złapanie kursu, jeśli pojawimy się w pobliżu dużego wydarzenia (meczu, koncertu, premiery kinowej czy teatralnej).  Duży ruch całodobowy jest oczywiście w weekend – kierowcy “weekendowi” często jednak odpoczywają w poniedziałkowy poranek, a okazuje się, że tego dnia zapotrzebowanie na poranne przejazdy Uberem jest największe.

“Z platformy korzysta w Polsce już kilka tysięcy kierowców. Większość z nich w aplikacji docenia przede wszystkim elastyczność zatrudnienia. W opublikowanym przez Instytut Sobieskiego raporcie 62% kierowców przyznało, że główny powód korzystania z platformy to elastyczny sposób świadczenia pracy i wynagrodzenie, którego wysokość uzależniona jest od ilości przepracowanego czasu. Partnerzy Ubera wskazują także na atrakcyjne zarobki – 70% z nich stwierdziło, że dzięki pracy z Uberem ich sytuacja finansowa się poprawiła.” – powiedział w rozmowie z serwisem Wirtualnemedia.pl Kacper Winiarczyk, dyrektor generalny Ubera w Polsce.

author
Dominika Byczek
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Rafał
Rafał
2023-03-06 05:09:38

Czyli przychód 5000zł miesięcznie z 40 godzin jazdy minus ZUS i Karta Podatkowa 2056zł minus prowizja Uber 20 procent czyli 1000zł minus 1500zł paliwo i zostaje 444,00zł do ręki na miesiąc nie licząc utraty wartości samochodu, napraw i amortyzacji. 444,00zł na miesiąc - niezły biznes! hehehe

Podobne artykuły

Jak działa kredyt odnawialny?

Jeśli potrzebujesz większej ilości gotówki, niż ta, jaką dysponujesz każdego miesiąca, ciekawym rozwiązaniem dla Ciebie może okazać się kredyt odnawialny. Sprawdziliśmy, na czym dokładnie polega taki kredyt i jakie korzyści z niego płyną.

author
Dominika Byczek
09 maja 2023
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Studenci nie biorą kredytów

 

author
Dominika Byczek
31 sierpnia 2016
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Jak sprawdzić, czy prawo jazdy jest do odbioru?

Każdy kierowca pamięta uczucie ekscytacji na myśl o odbiorze swojego pierwszego prawa jazdy. Niestety bywa tak, że zamiast euforii po wyjściu z urzędu odczuwamy jedynie frustrację – bo dokument nie został jeszcze wyrobiony. Jak sprawdzić, czy prawo jazdy jest już do odbioru? Czy istnieje na to darmowy sposób? Sprawdzamy.

author
Halszka Gronek
02 sierpnia 2023
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Kasa Stefczyka Mielec

Kasa Stefczyka jest największą w naszym kraju kasą oszczędnościową-kredytową. W całej Polsce instytucja świadczy usługi blisko 1 mln Klientów. Sprawdź placówkę Kasy Stefczyka w Mielcu – adres, numer telefonu, godziny otwarcia oraz mapę dojazdu.

author
Patryk Byczek
26 października 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Jak oszczędzają Polacy – raport ZBP

Każdy z nas posiada oszczędności. Jedni małe, drudzy - bardzo wysokie. Różnimy się również w sposobie oszczędzania. Część Polaków wybiera konta oszczędnościowe, a inni np. inwestują w nieruchomości. Związek Banków Polskich (ZBP) przygotował raport "Infokredyt - oszczędzanie i kredytowanie Polaków", który prześwietla nasze finansowe przyzwyczajenia.

author
Aneta Jankowska
28 października 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

PKO BP w Kleczewie

PKO BP to największy bank w Polsce. Zobacz placówki i oddziały w Kleczewie – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
03 października 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.
Porównaj