Ile zarabia maszynista?

Ile zarabia maszynista?

author
Sandra Tessmer
22 grudnia 2019

Miejsce pracy maszynisty to przede wszystkim kabina lokomotywy lub pociągu elektrycznego. Kabina musi dawać bardzo dobrą widoczność w kierunku jazdy. Maszynista pracuje sam lub z pomocnikiem, a jego praca jest bardzo stresująca i odpowiedzialna. Sprawdzamy, ile zarabiają maszyniści.

 

Ile zarabia maszynista?

Pociągami podróżuje zazwyczaj wiele osób, dlatego na maszyniście spoczywa bardzo duża odpowiedzialność. Od niego zależy to czy pasażerowie będą bezpieczni. Masztnista nadzoruje również pracę osób, które są mu podległe. W lokomotywach współpracuje on z pomocnikiem maszynisty, w parowych z palaczem.

Maszynista w PKP – zarobki

Jak podają statystyki, w ciągu najbliższych pięciu lat ponad 4000 maszynistów odejdzie na emeryturę, Oznacza to, że wielu młodych kandydatów ma szansę, aby rozpocząć taką ścieżkę kariery.

Na stanowisku maszynisty można uzyskać wynagrodzenie na poziomie nawet 5000 zł brutto. Dla porównana – średnie zarobki w Polsce wynoszą 4500 zł brutto. Zarobki maszynistów mogą się jednak różnić z względu na to, jakim pociągiem kieruje dana osoba. Inne będą zarobki maszynisty w pociągu regionalnym, a inne w PKP Cargo.

Maszynista – zakres obowiązków

Do zakresu pracy maszynisty należy przede wszystkim trzymanie w dobrym stanie technicznym pojazdu, który jest mu przydzielony na stałe lub czasowo.

Do obowiązków maszynisty należy także wykonywanie poleceń kierownika pociągu oraz dyżurnego ruchu podczas prowadzenia pociągu. Przestrzegają również obowiązujących przepisów i instrukcji, ponieważ nieznaczne na pozór odchylenia mogą być zagrożeniem dla ruchu i być przyczyną  awarii lub wypadku. Ponadto maszynista powinien:

  1. Oszczędnie gospodarować paliwem, energią, smarami oraz wszelkimi materiałami i sprzętem stosowanym przy obsłudze pojazdów.
  2. Regularne uczęszczać na szkolenia okresowe.
  3. Nadzorować i kierować pracą przydzielonych pomocników maszynistów we wszystkich czynnościach związanych z ich obowiązkami i bezpieczeństwem pracy.
  4. Przeprowadzać praktyczne szkolenie pomocnika maszynisty oraz przydzielonego kandydata na pomocnika maszynisty lub maszynistę w zakresie wiadomości potrzebnych maszyniście do samodzielnego prowadzenia pojazdu trakcyjnego.

Zadania maszynisty są bardzo ważne dla bezpiecznego pokonania trasy przez pociąg. Dzięki temu, że stosuje się on do przepisów oraz wykonuje swoje obowiązki – wszystkie osoby przebywające w pociągu są bezpieczne.

Jak zostać maszynistą?

Choć wymagania mówią, że należy posiadać minimum wykształcenie średnie, najlepiej techniczne,  to nie jest to zawsze ściśle przestrzegane. Często przyjmowane są osoby, posiadające wykształcenie odległe od technicznego. Kandydat na to stanowisko powinien mieć ukończone 20 lat i dostarczyć zaświadczenie o niekaralności.

Bardzo ważne jest też zdrowie kandydata. Badania lekarskie są szczegółowe i muszą być perfekcyjne. Wykluczyć przyszłego maszyniste mogą również choroby przewlekłe. Przeprowadzane są także teksty psychologiczne oraz narkotesty. Jeśli zdrowie kandydata nie jest idealne, najprawdopobniej na tym etapie skończy się jego rekrutacja.

Podsumowanie

Łatwo zauważyć, że praca maszynisty to zawód niesamowicie odpowiedzialny i wymagający. Maszyniści często narażeni są na wysoki poziom stresy oraz pracują bez przerwy po wiele godzin, w tym również w nocy. Nie wpływa to jednak na fakt, że zainteresowanie pracą w tym zawodzie stale wzrasta i coraz więcej osób decyduje się na krok w kierunku kariery maszynisty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Massyjista
Massyjista
2023-03-06 16:33:05

Jprdl artykuł z dupy, byłem maszynista w PKP cargo to zarobki 2700 do 3500 na rękę, w kolejach wielkopolskich 5 tys. Chłopie doucz się i dopiero pisz artykuły

ADVI36
ADVI36
2022-06-04 19:00:07

żałosne pracuje w pkp cargo i jak nie zrobnie nadgodzin to mam 3900 max 4000 zł na rękę przy 32 nadgodzinach około 5 .000 na rękę nie kłamcie chociaż w tych artykułach bo to jest irytujące dla kogoś kto parcuje jako maszynista w pkp cargo jak czyta takie bzdury

Henryk Szczepaniak
Henryk Szczepaniak
2021-05-20 14:18:21

Jeśli to prawda, co piszą osoby ,zatrudnione w tym zawodzie, to wstydź się zakłamany pismaku... I natychmiast pisz sprostowania do swojego kłamliwych wypocin...

Podobne artykuły

Co zdrożeje w 2021 roku?
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
21 września 2020

Co zdrożeje w 2021 roku?

Inspektorat II ZUS w Łodzi
Oddziały
author
Patryk Byczek
18 sierpnia 2019

Inspektorat II ZUS w Łodzi

Konto dla Młodych
Wpisy
autor wpisu
Lukasz_Zubrzycki
16 stycznia 2015

Konto dla Młodych

Nowa oferta mobilna SGB-Banku
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
08 kwietnia 2020

Nowa oferta mobilna SGB-Banku

mBank ostrzega przed oszustami internetowymi
Wpisy
author
Aneta Jankowska
17 października 2018

mBank ostrzega przed oszustami internetowymi

NOTUS Finanse – oddział w Śremie
Wpisy
author
Patryk Byczek
28 września 2018

NOTUS Finanse – oddział w Śremie

Porównaj