Ile zarabia ogrodnik?

Ile zarabia ogrodnik?

author
Sandra Tessmer
02 grudnia 2019
Jej obszarem zainteresowań w ramach pracy na stronie zadluzenia.com są pytania typu "ile kosztuje" oraz "ile zarabia," a jej teksty dostarczają czytelnikom wglądu w koszty różnych usług i życiowych wydatków, oraz średnie zarobki w różnych zawodach.
Kategoria

Ogrodnik to zawód, który może okazać się profesją o bardzo dużych możliwościach rozwoju. Sprawdziliśmy, ile zarabiają ogrodnicy.

Ile zarabia ogrodnik?

Zakładanie i pielęgnacja ogrodów nie wymagają specjalnego wykształcenia. Nie jest konieczne skończenie szkoły ogrodniczej, jednak bardzo przydatne są praktyczne umiejętności podparte książkową wiedzą. należy jednak posiadać pewne umiejętności, które pozwolą rozwinąć się w tym kierunku.

Ogrodnik – zarobki

Ceny pielęgnacji ogrodu kształtują się w zależności od tego ile trzeba mu poświęcić. Wykonanie projektu  dużego ogrodu, to zarobek najmniej o kwocie ok. 500 złotych. Dodatkowym zyskiem jest sezonowa pielęgnacja. Ciężko oszacować dochody firmy ogrodniczej, ponieważ wszystko zależy od ilości pracowników oraz wielkości zleceń.

Zapotrzebowanie na usługi ogrodnicze jest coraz większe. Co bardzo ważne, branża ogrodnicza jest działalnością sezonową, co oznacza, że w zimie należy skupić się na projektowaniu. Lato i wiosna to zaś okres realizacji projektów.

Jak wejść na rynek ogrodniczy?

Żeby rozpocząć działalność ogrodniczą nie jest konieczne skończenie szkoły ogrodniczej, jednak bardzo przydatne są praktyczne umiejętności podparte wiedzą teoretyczną. Trzeba znać się na gatunkach roślin i ich wymaganiach glebowych. Istnieje oczywiście możliwość otworzenia firmy i zatrudnienia ogrodników,ale stworzenie renomowanej i profesjonalnej firmy wymaga tego, by umieć ocenić pracę swoich pracowników, a nieznajomość tematu jest w tym przypadku sporym utrudnieniem.

Należy również zastanowić się nad tym, jakie są nasze wymagania sprzętowe. Oczywiście poza programem komputerowym służącym do tworzenia wizualizacji przestrzeni niezbędne jest zaopatrzenie się w narzędzia ogrodnicze, takie jak nożyce do przycinania, sekatory, szpadle, łopaty, glebogryzarkę, kosiarkę, czy ciągniki ogrodnicze.

Na program do projektowania będziemy potrzebowali około 3000 złotych. Średni koszt narzędzi wynosi około 30000 złotych. Przyda się także niewielki samochód dostawczy, który można wziąć w leasing. Niezmiernie ważnym czynnikiem, który może zaważyć na sukcesie naszej firmy jest dobór pracowników, którzy oprócz umiejętności muszą cechować się również lojalnością, aby nie proponować swoich prywatnych usług naszym klientom.

Jaki powinien być dobry ogrodnik?

Do pracy nad ogrodami nie potrzebna jest jedynie wiedza oraz odpowiedni sprzęt. Ważny jest również szereg cech charakteru, które pomogą w rozwoju działalności i w dbaniu o rośliny klientów.

Zamiłowanie do przyrody.

Sprawa podstawowa, a zarazem traktowana jako oczywista oczywistość. Zamiłowanie do przyrody jest fundamentem, na którym powinna opierać się chęć pracy w tej gałęzi. Jest faktem, że ogród to jakiś wycinek otaczającej nas przyrody. To rośliny, często także takie czy inne stworzenia. Jeśli nie podoba nam się to, nie mamy do tego „ręki”, trzeba sprawę na wstępie postawić jasno: nie odnajdziemy się w pracy ogrodnika.

Praca tego typu powinna być dla ogrodnika przede wszystkim przyjemnością. Dzięki temu będzie mogła ona być wykonywana dokładnie oraz bez przykrego przymusu, który może wpłynąć na jakość wykonywanych przez niego prac.

Wiedza ogrodnicza

Jeśli okaże się, że jednak praca w ogrodzie jest czymś, co sprawia nam przyjemność, powinniśmy skupić się na tym, aby osiągnąć jak najwyższy poziom naszej wiedzy. Praca w ogrodnictwie to wbrew pozorom praca nie zawsze łatwa, a żeby ją sobie ułatwić, bardzo ważne jest posiadanie odpowiedniej wiedzy w tym zakresie.

Dobry ogrodnik to osoba, która stale się rozwija. Tak samo jak w modzie, tam w ogrodnictwie pojawiają się nowe trendy oraz rzeczy, które w danym momencie są modne. Rolą dobrego ogrodnika jest nadążanie za tymi trendami, by jak najbardziej zadowolić klientów.

Poczucie estetyki

Jest to kwestia bardzo ważna, jeśli chcemy mówić o dobrym rozwinięciu swojej działalności. Dobry ogrodnik to osoba, która zwraca uwagę na najmniejsze szczegóły. Nie może umknąć jego uwadze coś, co zaburza ład miejsca, które projektuje. Odpowiednia osoba na tym stanowisku powinna zwracać uwagę na najmniejsze szczegóły.

Jeśli natomiast należymy do osób, którym nie przeszkadzają pozostawione doniczki po roślinach czy deski, które pozostawiamy po skończonej pracy – z pewnością nie rozwiniemy skrzydeł w tej branży. Ogrodnictwo wymaga bardzo dużego poczucia estetyki i piękna.

Pracowitość

Ogród to nieustanna praca. I to praca nie całkiem lekka i nie zawsze przyjemna. Więc jeśli nie należymy z natury do osób pracowitych, może być ciężko. Bo począwszy od urządzenia ogrodu, poprzez utrzymanie, cały czas jest coś do zrobienia. Może tylko zimą będzie chwila wytchnienia, jednak my działalność mogła prosperować, w tym czasie powinniśmy zająć się inną gałęzią rozwoju.

A jeśli nawet lubimy pracować i praca w ogrodzie nas nie przeraża, ale czujemy, że nie będziemy miał na nią czasu, to są to słuszne obawy. Klienci, którzy postanowią skorzystać z naszych usług, nie będą chcieli słuchać tłumaczenia, jeśli ich trawnik będzie nieskoszony lub kwiaty zwiędną z powodu braku odpowiedniej opieki.

Systematyczność

To ostatnia cecha, której w ogrodzie nie powinno nam zabraknąć i jest ona ściśle związana z tą poprzednią. Bo pracowitość wymaga jeszcze systematyczności. Ogród to miejsce, o które należy dbać systematycznie, chyba że osoba, która nas zatrudnia, postanawia robić to sama, a od nas zamawia jedynie projekt ogrodu.

W ogrodzie cały czas coś się dzieje, a każdy czas wymaga określonych czynności, które różnią się jedynie natężeniem ilości pracy. Czym większy ogród i bardziej „wymyślny” tym więcej wymaga pracy. I częstszych zabiegów.

Podsumowanie

Rozpoczęcie pracy w roli ogrodnika może okazać się nieodpowiednie dla każdego. Osoby, które nie lubią obcować z naturą i źle czują się w pracy na świeżym powietrzu – z pewnością nie odnajdą się w tej roli. Dlatego warto przemyśleć decyzję o ewentualnym podjęciu się pracy w tym zawodzie, abyśmy później nie poczuli się rozczarowani.

author
Sandra Tessmer
Jej obszarem zainteresowań w ramach pracy na stronie zadluzenia.com są pytania typu "ile kosztuje" oraz "ile zarabia," a jej teksty dostarczają czytelnikom wglądu w koszty różnych usług i życiowych wydatków, oraz średnie zarobki w różnych zawodach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Brzózka
Brzózka
2022-10-08 00:45:51

Szczera prawda

Podobne artykuły

Szybkie pożyczki Ozorków

Chcesz otrzymać pożyczkę w Ozorkowie? Zobacz ranking z najlepszymi ofertami dostępnymi przez Internet. Maksymalnie możemy otrzymać nawet 200 000 zł ze spłatą do 10 lat. W pełni bez wychodzenia z domu.

author
Aleksandra Gościnna
27 stycznia 2021
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Szybkie pożyczki Sokołów Podlaski

Banki odrzucają Twoje wnioski kredytowe? W związku z tym, szukasz pożyczki pozabankowej? Sprawdź ujęty poniżej ranking.

author
Patryk Byczek
06 stycznia 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Pożyczka Dwuosobowa w Alior Banku

„Pożyczać opłaca się we dwoje” – takim hasłem Alior Bank reklamuje swoją „Pożyczkę Dwuosobową”. Jak sama nazwa wskazuje, do umowy powinny przystąpić dwie osoby. W zamian bank zaproponuje o połowę niższe oprocentowanie.

author
Patryk Byczek
24 lutego 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Samozatrudnienie – co to jest?

Choć samozatrudnienie to coraz częstszy wybór młodych Polek i Polaków, wiele osób ma wątpliwości co do tego, czy w perspektywie długofalowej jest ono korzystną formą zarobkowania. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, czym jest samozatrudnienie, kto może z niego skorzystać i jakie są minusy pracy na swoim. 

author
Halszka Gronek
22 grudnia 2020
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

mBank placówki w Świdnicy

mBank to czwarty największy bank w Polsce. Choć zaczynał działalność jako internetowy bank, większość formalności załatwimy także w stacjonarnej placówce. Sprawdzamy oddziały mBank w Świdnicy.

author
Patryk Byczek
05 lutego 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Polacy uważają się za odpowiedzialnych konsumentów

Czy Polacy robią przemyślane zakupy? Czy wydajemy pieniądze mądrze? Na zlecenie ANG Spółdzielni, przeprowadzono badania, z których wynika, że 68% Polaków uważa się za odpowiedzialnych konsumentów. Celem badań było scharakteryzowanie poziomu konsumenckiej odpowiedzialności Polaków.

author
Aneta Jankowska
19 lutego 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.
Porównaj