Ile zarabia opiekunka do dziecka?

Ile zarabia opiekunka do dziecka?

author
Sandra Tessmer
16 grudnia 2019

Według danych statystycznych w 2015 na rynku mogło pracować około 350 tys. niań, natomiast według ZUS-u zarejestrowanych było zaledwie 10% z nich. Z kolei w 2017 ZUS zaprezentował dane o 9 111 legalnie zatrudnionych nianiach. Można stwierdzić, iż zdecydowana większość rodzin nie zatrudnia opiekunek na umowę. Praca niani jest bardzo odpowiedzialna i wymagająca. Sprawdzamy, ile zarabiają opiekunki do dzieci.

Ile zarabia opiekunka do dziecka?

Niania zajmuje się opieką nad dzieckiem, a na jej usługi decydują się rodzice, którzy nie mają możliwości znalezienia miejsca w żłobku. Najczęstszym miejscem pracy opiekunku jest dom, w którym na stałe mieszka dziecko, jednak wiele kobiet decyduje się na możliwość przywiezienia dziecka do swojego mieszkania.

Niania – zarobki

Według statystyk, średnia stawka netto za godzinę pracy niani w 2018 roku wynosiła 12,73 zł.  Średnie pokazały również, że w stosunku do 2017 roku nastąpił niewielki wzrost wynagrodzeń. Wzrost zarobków w skali roku wynosił 1,65 zł.

Gdzie nianie zarabiają najwięcej? Na najwyższe zarobki mogą liczyć nianie w województwach: mazowieckiim, gdzie zarobią średnio 15,48 zł, dolnośląskim (13,07 zł) oraz pomorskim ze średnimi zarobkami na poziomie 12,67 zł. Najniższe stawki godzinowe obowiązują w podlaskim (10,16 zł), warmińsko-mazurskim (10,18 zł) oraz podkarpackim (10,39 zł).

W największym mieście każdego z wymienionych województw średnia stawka opiekunki jest wyższa niż w całym województwie. W Warszawie nianie zarabiają średnio 16,51 zł za godzinę, we Wrocławiu 14,41 zł, a w Gdańsku 13,69 zł.

Co wpływa na zarobki niani?

To,  czym zajmuje się opiekunka może podwyższać lub obniżać wynagrodzenie niani. Zarobki niani mogą różnić się także ze względu na to czy będzie ona opiekowała się tylko dzieckiem, czy oprócz tego będzie miała za zadanie także dbanie o dom pod nieobecność rodziców? Połączenie pomocy domowej i opiekunki do dziecka w jednej osobie sprawia, że wynarodzenie może być jeszcze wyższe.

Inaczej zarabiają także nianie, które opiekują się chorymi dziećmi, które wymagają specjalnej opieki. W takim przypadku wyborem rodziców powinna być wysokokwalifikowana niania. Podobnie ma się sytuacja, jeśli będziemy chcieli, aby niania zajmowała się również edukacją naszego dziecka.

Jak zostać nianią?

Praca jako opiekunka do dziecka to odpowiedzialna zajęcie, które może przynieść nam bardzo dużo satysfakcji. Od 2011 roku można jako niania pracować już w pełni legalnie. w Październiku 2011 weszła ustawa, zawterająca przepisy, dotyczące zatrudniania nian na podstawie umowy uaktywniającej.

Wymgi formalne

Niania to osoba sprawująca opiekę nad dzieckiem lub od 20 tygodnia życia do 3 lat. Nie wymaga się od niej specjalnego przygotowania pedagogicznego – nie ma żadnych ograniczeń, jeżeli chodzi o  posiadane wykształcenie. Warto pamiętać, że często pracodawca zwraca uwagę podczas przeglądania CV na to czy kandydatka ma ukończone studia pedagogiczne.

Są natomiast wymogi dotyczące wieku niani. Osoba, która chce pracować jako niania musi być pełnoletnia. To bardzo ważne, ponieważ opieka nad dzieckiem to praca trudna i odpowiedzielana. Ważne jest także, aby niania regularnie poddawała się badaniom sanitarno-epidemilogicznym.

Podsumowanie

Praca niani wymaga bardzo dużej odpowiedzialności i przede wszystkim tego, aby lubić dzieci. Są to podstawy do tego, aby móc zacząć poszukiwania pracy w tym zawodzie. Dla wielu osób jest to praca bardzo satysfakcjonująca, jednak może być również przyczyną ogromnych stresów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

PKO BP w Bełżycach
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
02 października 2019

PKO BP w Bełżycach

Lendo – nowa platforma pożyczkowa
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
28 listopada 2018

Lendo – nowa platforma pożyczkowa

Kredyt konsolidacyjny Płońsk
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
25 sierpnia 2022

Kredyt konsolidacyjny Płońsk

Mozipo pożyczki
Firmy pożyczkowe
author
Dominika Sobieraj
03 sierpnia 2018

Mozipo pożyczki

Koniec z papierowymi ulotkami w mBanku
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
19 sierpnia 2020

Koniec z papierowymi ulotkami w mBanku

Porównaj