zadluzenia.com
zamknij

Ile zarabia policjant?

Wynagrodzenia w Policji - jak w każdej służbie mundurowej - zależą głównie od zajmowanego stanowiska. Choć pensje wahają się od 1939 zł netto na stanowisku Kursanta do nawet 15304 zł na stanowisku Komendanta Głównego Policji, to średnie wynagrodzenie w dalszym ciągu może imponować. Statystyki pokazują, że kwota brutto wynosi 4500 zł miesięcznie.

 

Według stanu na czerwiec 2017 roku 97,7 tysięcy funkcjonariuszy pełni służbę w polskiej Policji. Zarobki wzrastają nie tylko w zależności od posiadanego stopnia etatowego (odpowiadającego grupie zaszeregowania), ale także od zajmowanego stanowiska. Już od stopnia podispektora zarobki na rekę wynoszą ponad 5 tysięcy złotych.

 

ZAROBKI W POLICJI

 

źródło danych: http://www.info.policja.pl/inf/organizacja/zarobki-policjantow/147638,Zarobki-policjantow-2017-r.html

 

Przedstawione w tabeli zarobki odpowiadają przykładowym stanowiskom możliwym do objęcia w danej grupie zaszeregowania. Listę wszystkich stanowisk w każdej z szesnastu grup można sprawdzić tutaj.

 

Wypłata policjanta to nie tylko pensja

 

Na sumę wynagrodzenia policjanta składają się:

 

  • wynagrodzenie zasadnicze,
  • dodatek stażowy,
  • dodatek służbowy/funkcyjny,
  • dodatek za stopień.

 

Policjant, jak każdy mundurowy, może liczyć na coroczną mundurówkę oraz dodatkową pensję, tzw. "trzynastkę". Oprócz tego, wśród atrakcyjnych dodatków do pensji są także nagrody jubileuszowe. Wypłacane są one każdemy funkcjonariuszowi kolejno po 20, 25, 30, 35 i 40 latach służby, a ich wysokość wynosi odpowiednio 75%, 100%, 150%, 200% i 300% miesięcznego wynagrodzenia.

 

 

Wyższe emerytury, wysokie podwyżki

 

Policjanci posiadają własne warunki przechodzenia na emeryturę - służbę w Policji mogą zakończyć po upływie 25 lat pracy lub po ukończeniu 55 roku życia. Prognozy emerytalne są dla mundurowych badzo korzystne - od kilku lat wysokość emerytury jest wyliczana na podstawie wysokości pensji w wybranych przez funkcjonariusza 10 następujących po sobie kolejno lat służby.

 

Według rządowych zapowiedzi od 2019 roku policjanci mają doczekać się kolejnych podwyżek - miesięczne stawki mają wzrosnąć o nawet 309 złotych w przypadku mundurowych i o 300 złotych w przypadku cywilów.

 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY