Facebook Marketplace to nowa sekcja największego portalu social media na świecie. Facebook teraz także w Polsce oferuje użytkownikom przeglądanie lokalnych ogłoszeń kupna - sprzedaży. Markeplace ma służyć kojarzeniu sprzedawców i nabywców z pobliskich miejsc, dzięki czemu znacznie ułatwiony będzie handel używanymi przedmiotami. 

Autor: Dominika Sobieraj
Dodano: 01.12.2017
Udostępnij:

Facebook Marketplace może stać się konkurencją dla popularnych portali aukcyjnych – głównie z tego powodu, że jest całkowicie darmowy. Inne portale (OLX, Allegro, czy też Gumtree) pobierają opłatę za wystawienie produktu na sprzedaż. Darmowe posty sprzedażowe są wielką rewolucją w kwestii sprzedaży i kupna przedmiotów z drugiej ręki.

Pomysł wyszedł od użytkowników

Właściwie działania użytkowników Facebooka – tworzenie lokalnych grup sprzedaży i kupna przedmiotów opanowało nie tylko całą Polskę, ale i inne kraje. Rok temu – kiedy Facebook Marketplace został wprowadzony za granicą – z grup sprzedażowych korzystało aż 450 mln użytkowników na świecie. Dzisiaj ich liczba sięga pół miliarda, zatem utworzenie odrębnej sekcji sprzedażowej wydaje się być realizacją potrzeb użytkowników. 

Dotychczas grupy takie tworzone były przez samych użytkowników – ktoś musiał przyjąć funkcję moderatora i nimi zarządzać, ktoś inny musiał wyszukać odpowiednią grupę i się do niej zapisać. Generowało to wiele trudności, a także umożliwiało liczne oszustwa, ponieważ ogłoszenia sprzedażowe wstawić mógł dosłownie każdy. Nowa sekcja Facebooka selekcjonuje użytkowników pod względem wieku, w związku z czym osoby niepełnoletnie nie bedą miały dostępu do takiej funkcji. 

Dostępność sekcji Facebook Marketplace  

Na początku Facebook Marketplace dostępny był tylko dla pełnoletnich użytkowników ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Nowej Zelandii i Australii. Polska czekała około rok na dostęp do tej sekcji Facebook. Póki co dostęp do sekcji sprzedażowej dostępny jest w mobilnych aplikacjach Facebook (można je pobrać w wirtualnych marketach, np.: Google Play, AppStore). Pierwszymi użytkownikami, którym pojawi się w aplikacji dostęp do sekcji Facebook Marketplace będą osoby, które były dotychczas dołączone do grup Sprzedam/Kupię/Zamienię. 

Sprzedaż osobista 

Zadaniem sekcji Facebook Marketplace jest skojarzenie ze sobą użytkowników mieszkających blisko siebie. Dzięki temu będzie można dokonać transakcji osobiście i nie wystąpi ryzyko opłacenia przesyłki, która nie zostanie odebrana. W związku z tym Facebook nie będzie zajmował się płatnościami – sprzedający będzie musiał sam umówić się z kupującym na dokonanie transakcji. Rozmowę z dowolnym użytkownikiem Facebooka można przeprowadzić za pomocą aplikacji Messenger. 

Dodawanie ogłoszenia w Facebook Marketplace 


Aby wystawić produkt na sprzedaż, należy dodać zdjęcie oferowanego przez nas przedmiotu.
Potem kolejno dodajemy:

– nazwę (krótki opis tego, co sprzedajemy, np.: "Zestaw do manicure Nails", "Klocki Lego Robot"),
– cenę przez nas proponowaną, 
– kategorię produktu (do wyboru z listy),
– lokalizację (automatycznie zostana dodana lokalizacja, w której aktualnie się znajdujemy, ale możemy zmienić ją na dowolnie wybraną),
– opis produktu (dokładny opis produktu, zawartości zestawu, opis stanu technicznego).
Możemy także zaznaczyć opcję wysyłki tego przedmiotu. 

Kategorie przedmiotów w Facebook Marketplace 

Aby sprzedać swój produkt, musimy go umieścić w odpowiedniej kategorii. Do wyboru mamy następujące kategorie: 
 

  • Dom i Ogród 

Meble
Gospodarstwo domowe
Urządzenia
Narzędzia
Ogród

  • Odzież i akcesoria 

Odzież i obuwie – damskie
Odzież i obuwie – męskie 
Biżuteria i akcesoria
Torby i walizki 
 

  1. Elektronika

Elektronika i komputery
Telefony komórkowe
 

  1. Rodzina

Dzieci
Zdrowie i uroda
Zabawki i gry
Artykuły dla zwierząt domowych 
 

  • Ogłoszenia drobne

Wyprzedaż garażowa
Różne
Usługi
 

  • Hobby

Sport i aktywność na świeżym powietrzu
Części samochodowe
Rowery
Antyki i kolekcje
Instrumenty muzyczne

Sztuka i rzemiosło 

  • Rozrywka

Gry wideo
Książki, filmy i muzyka 

A ponadto kategorie ogólne, takie jak: Domy na sprzedaż, Wynajem, czy Pojazdy. 

Jak działa Facebook Marketplace? 

W aplikacji Facebook znajdziemy nową ikonę – symbol sklepu. Po kliknięciu zostaniemy automatycznie przeniesieni do sekcji Marketplace. Automatycznie pojawią się na wyświetlaczu oferty użytkowników w promieniu 60 km. Możemy wybrać kategorię i przeglądać interesujące nas oferty z tak dużej okolicy albo zmniejszyć promień odległości.

Wyszukiwarka umożliwia nam także wpisanie konkretnego hasła, które chcemy znaleźć, np. "mikser", a także określenie przedziału cenowego, który nas interesuje. Jeśli będziemy zainteresowani kupnem produktu, powinniśmy dać znać w komentarzu pod postem sprzedażowym albo odezwać się do sprzedającego w prywatnej wiadomości w aplikacji Messenger. Ostatnim etapem transakcji jest spotkanie kupującego ze sprzedającym. 
 

Komentarze