Jak otrzymać emeryturę minimalną?
Podwyżka emerytury minimalnej dotyczy tylko osób urodzonych po 31 grudnia 1948 roku. Starsze osoby ubezpieczone są na wcześniejszych zasadach emerytalnych.
KTO MOŻE OTRZYMAĆ EMERYTURĘ MINIMALNĄ?
Wiek emerytalny został obniżony 1 października 2017 roku. Od tego czasu emerytura minimalna przysługuje:
– mężczyznom po 25 latach stażu pracy,
– kobietom po 20 latach stażu pracy.
CO SIĘ LICZY DO STAŻU?
W czas pracy stażu wliczone są:
– okresy składkowe (kiedy odprowadzane były składki ZUS).
– okresy nieskładkowe (studia, czas pobierania zasiłku chorobowego).
Okresy nieskładkowe nie mogą jednak przekroczyć 1/3 okresów składkowych.
WYRÓWNANIE EMERYTUR
Przepisy o gwarancji najniższego świadczenia od 1 marca 2017 roku nie objęły tych rencistów, którzy wcześniej pobierali rentę z tytułu niezdolności do pracy, a w momencie osiągnięcia wieku emerytalnego automatycznie nabyli prawo emerytalne, ale nie mieli wymaganego stażu pracy. Resort Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej szacuje, że problem ten dotyczy ponad 100 000 osób.
Zmiana przepisów pomoże osobom znajdującym się w takiej sytuacji. Wyrównanie emerytur nastąpi w okresie najbliższej waloryzacji, czyli 1 marca 2018 roku. Wyrównanie emerytury zostanie wtedy wypłacone za okres od 1 marca 2017 roku.
EMERYTURY PONIŻEJ MINIMALNEJ
Emerytury w kwocie niższej niż 1000 zł otrzymają ci, którzy nie spełniają wymogów dotyczących stażu pracy. Ich emerytura będzie wyliczana na podstawie przepracowanych lat. Dotyczy to osób, które były zatrudnione sporadyczne bądź na podstawie umowy o dzieło, od której nie odprowadza się składek emerytalnych. Emerytury w wysokości poniżej 1000 zł mogą spodziewać się także ci, którzy mieli długie przerwy w pracy (bezrobotni) albo ci, którzy długo chorowali. Gwarancji emerytury nie mają także osoby pracujące na czarno.
Dodaj komentarz