Jak wycofać sprawę od komornika

Jak wycofać sprawę od komornika

author
05 lutego 2014
Egzekucja komornicza wiąże się z ogromnym stresem, a przede wszystkim utrudnieniami dla Klienta-Dłużnika. Trudno się zatem dziwić, że osoby  które znalazły się w takiej sytuacji dążą do wycofania sprawy od komornika. Jak to zrobić ?

Jedno jest pewne: nie ma jednego złotego środka na cofnięcie sprawy od komornika. Każda sprawa jest inna. Każdy Klient-Dłużnik znajduje się też w innej sytuacji życiowo-finansowej.

Mimo wszystko portal Zadłużenia.com przedstawia 11 wskazówek pomocnych przy zawieszeniu egzekucji u komornika sądowego:

1. Tylko wierzyciel może wycofać komornika

Podstawowa zasada. To wierzyciel (a najczęściej jest nim: Bank, SKOK czy firma pożyczkowa) kieruje sprawę do komornika sądowego. I tylko wierzyciel może ją od niego wycofać.

Komornik działa wyłącznie na jego wniosek. Przykładowo jeżeli wierzyciel wskazał zajęcie rachunku bankowego jako jeden ze sposób prowadzenia egzekucji, to komornik nie może bez jego wniosku odstąpić od tej egzekucji. Podobnie wygląda egzekucja z wynagrodzenia, emerytury, renty,  wierzytelności etc.

2. Wnioski kierujemy do wierzyciela

Wszystkie pisma i wnioski o zawieszenie/umorzenie egzekucji wysyłamy do wierzyciela, a nie do komornika sądowego. Kancelaria po otrzymaniu takiego pisma może jedynie przekazać je do wierzyciela celem ustosunkowania się. Znacznie utrudni to jednak rozpatrzenie sprawy.

3. Negocjuj z wierzycielem, a nie komornikiem

Komornik sądowy nie jest także właściwy do prowadzenia jakichkolwiek negocjacji z dłużnikiem. Jeżeli chcemy np. wnieść o umorzenie części odsetek to prośbę kierujemy do wierzyciela.

4. Zaproponuj dobrowolną spłatę

Istota tematu. Wierzyciel będzie skłonny wycofać komornika tylko wtedy jeżeli będzie to opłacalne z jego perspektywy. Szczegóły konkretnej ugody uzależnione są oczywiście od możliwości finansowych Dłużnika. Dla jednego lepsza będzie spłata w ratach, kto inny woli spłacić jednorazowo, ale w późniejszym terminie (np. rolnicy po otrzymaniu dotacji).

Jeżeli chcesz spłacić dług w ratach – zaproponuj takie wpłaty bezpośrednio do banku, które będą większe od potrąceń dokonywanych przez komornika. Jeżeli masz możliwości spłaty całego zadłużenia – wnieś o umorzenie całości lub przynajmniej części odsetek karnych.

5. Składaj reklamacje i wpłacaj do wierzyciela

W przypadku negatywnego rozparzenia przez wierzyciela wniosku o zawieszenie egzekucji komorniczej – odwołaj się od decyzji. W miarę możliwości staraj się także wpłacać pieniądze na konto wierzyciela. Znacznie poprawia to sytuację Dłużnika w czasie negocjacji z wierzycielem. 

6. Ustalenia na piśmie

Teoretycznie ugoda zawarta w formie ustnej jest tak samo ważna jak ta zawarta w formie pisemnej. Mimo wszystko zachęcamy do zawierania pisemnej ugody. O wiele trudniej jest podważyć treść pisemnych ustaleń.

7. W razie sporu skieruj sprawę do Rzecznika Praw Konsumentów

Jeżeli czujesz się pokrzywdzony działaniem wierzyciela – zawsze możesz skierować sprawę do Rzecznika Konsumentów. Rzecznik nie ma wprawdzie możliwości zawieszenia egzekucji komorniczej, ale samo zajęcie się przez niego sprawą często powoduje przychylniejsze traktowanie ze strony wierzyciela. Jest zatem spora szansa, że dostaniemy korzystną ugodę, a postępowanie u komornika zostanie zawieszone.

8. Bądź w częstym kontakcie z wierzycielem

Nikt nie zadba o nasze sprawy lepiej niż my sami. W pierwszej kolejności wskazany jest kontakt telefoniczny z Wierzycielem. Jeżeli wierzyciel prosi o wniosek na piśmie – najlepiej wysłać go także w drodze e-mail lub faksem. W razie konieczności wysyłamy wniosek (najlepiej w drodze e-mail)

9. Czas to pieniądz

Nie odwlekaj sprawy na później. Im szybciej zaczniesz działać tym lepiej. Najlepiej od razu po uzyskaniu informacji od komornika o wszczęciu egzekucji. Jeżeli niezwłocznie skontaktujesz się z wierzycielem to jest spora szansa, że komornik nie zajmie jeszcze wynagrodzenia, rachunku bankowego, emerytury, renty lub nieruchomości.

10. Pożyczka oddłużeniowa

Zaciąganie kolejnych zobowiązań przez osobę z komornikiem to jak gaszenie pożaru benzyną. Z drugiej strony – pożyczone pieniądze można przeznaczyć na ugodę z Wierzycielem i w rezultacie – na zawieszenie egzekucji komorniczej. Robi tak wielu Dłużników, ale zawsze trzeba to zrobić po dokładnej analizie naszej sytuacji finansowej.

Kto pożycza z komornikiem ? Wiadomo, że nie mamy co liczyć na kredyt w Banku. Znamy natomiast dwie inne sensowne oferty:

Profi Credit – do 25 000 zł na 36 miesięcy – także z komornikiem sądowym

Pożyczka oddłużeniowa w SKOKu – do 30 000 zł bez dodatkowych zabezpieczeń

SKOK oferuje także pożyczki na wyższą kwotę – wówczas warunkiem jej otrzymania jest posiadanie nieruchomości przez dowolnego kredytobiorcę oraz stały dochód.

11. Nie poddawaj się

Komornik to nie koniec świata. Zawsze jest sposób na wyjście z problemów finansowych. Najważniejsze to działać. Nie od jutra czy za tydzień. Od dzisiaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

NIKA
NIKA
2022-03-17 16:47:04

PROVIDENT UWAGA OSZUSTWO WYSOKIE ODSETKI KARNE ZLODZIEJE POZYCZASZ 1000 ODDAJESZ5000 OMIJAC NIEUDACZNIKOW NIECH SIE WEZMA ZA UCZCIWA PRACE

NIKA
NIKA
2022-03-17 16:43:17

PROFI CREDIT MASAKRA BANDA NIEUDACZNIKOW ZLODZIEI POWINNI ZAMKNAC TALICHWEPIERDOLONA JAK MOZNA WYZYSKIWAC TAK LUDZI SKURWYSYNY JAKIE PROWIZJE ODSETKI PIS POWINIEN NA ZBITY PYSK PRZEGONIC TA LICHWE DO PRACY KURWA UCZCIWEJ LOPATA I JADA

nika
nika
2022-03-17 16:38:03

tak profi credit i prowident to zlodzieje ludzienigdy tego nie bierzcie nawet gdybysciebyli bez chleba to skurwysyny zlodzieje z 1000 trzeba oddac 10000

Kacper
Kacper
2021-04-07 22:53:23

Za przeproszeniem gó*** prawda, lepiej dogadać się z komornikiem (może zależeć od firmy) ale komornik dobrze powie a firma wali w **ja i obiecuje nie wiadomo co po dogadaniu z wierzycielem może się okazać ze płacisz długi czas i tu i tam ;)

Piotr Ochotny
Piotr Ochotny
2020-11-15 01:04:03

MOżna zawsze się dogadać

Podobne artykuły

Najpopularniejsze imiona w Polsce
Bez kategorii
author
02 lutego 2019

Najpopularniejsze imiona w Polsce

Powstanie Fundusz Edukacji Finansowej?
Ekonomia
author
13 września 2018

Powstanie Fundusz Edukacji Finansowej?

PKO BP w Rejowcu Fabrycznym
Oddziały
author
02 października 2019

PKO BP w Rejowcu Fabrycznym

Pandemia koronawirusa: zapobiegawcze zmiany w Biedronce
Bez kategorii
author
20 marca 2020

Pandemia koronawirusa: zapobiegawcze zmiany w Biedronce

ZUS oddział w Elblągu
Oddziały
author
21 sierpnia 2019

ZUS oddział w Elblągu

Pożyczki Mikrokasa
Firmy pożyczkowe
author
25 kwietnia 2018

Pożyczki Mikrokasa