Jak wycofać sprawę od komornika?

Jak wycofać sprawę od komornika?

author
Dominika Byczek
13 listopada 2022
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Egzekucja komornicza wiąże się z ogromnym stresem, a przede wszystkim utrudnieniami dla dłużnika. Trudno się zatem dziwić, że osoby, które znalazły się w takiej sytuacji, dążą do wycofania sprawy od komornika. Jak to zrobić?

Jedno jest pewne: nie ma jednego złotego środka na cofnięcie sprawy od komornika. Każda sprawa jest inna, więc każda wymaga innego działania. Każdy Klient-Dłużnik znajduje się też w innej sytuacji życiowo-finansowej, więc jego możliwości będą zupełnie inne. Udało nam się jednak zebrać wiele uniwersalnych porad, dzięku którym można uniknąć dalszego postępowania egzekucyjnego i automatycznie wstrzymać egzekucję komorniczą.

Aby wycofać komornika, podstawowa zasada to współpracować z wierzycielem. Można również skorzystać z pożyczki dla zadłużonych i po prostu spłacić swój dług, a potem nie dopuścić do opóźnień w spłacie nowej pożyczki.

Zgłoś się do wierzyciela

Czy to nie błąd? Na pewno do wierzyciela, a nie do komornika? Tak! Komornik jest bezradny w kwestii wstrzymania egzekucji komorniczej dopóki nie nakaże mu tego sam wierzyciel. Wierzyciel to ten, któremu jesteśmy winni pieniądze, czyli najczęściej:

  • bank,
  • SKOK,
  • firma pożyczkowa.

Żeby wycofać sprawę od komornika sądowego, musimy zgłosić się więc do tego podmiotu, u którego mamy dług. Tylko na jego polecenie komornik może wycofać egzekucję komorniczą. Takie same zasady dotyczą także kwestii egzekucji należności w konkretny sposób. To nie komornik wybiera, w jaki sposób będzie ściągał dług. Przykładowo: jeżeli wierzyciel wskazał zajęcie rachunku bankowego jako jeden ze sposób prowadzenia egzekucji, to komornik nie może bez jego wniosku odstąpić od tej egzekucji. Podobnie wygląda to egzekucją z wynagrodzenia, emerytury, renty,  wierzytelności etc.

Pism i wniosków nie wysyłaj przez komornika

Pamiętaj, że wszystkie pisma i wnioski o zawieszenie/umorzenie egzekucji wysyłamy do wierzyciela, a nie do komornika sądowego. Kancelaria po otrzymaniu takiego pisma może jedynie przekazać je do wierzyciela celem ustosunkowania się. Znacznie wydłuży to jednak proces rozpatrywania sprawy, dlatego lepiej przekazać pismo prosto do wierzyciela.

Komornik sądowy nie jest także właściwy do prowadzenia jakichkolwiek negocjacji z dłużnikiem. Jeżeli chcemy np.: wnieść o umorzenie części odsetek, to prośbę kierujemy do wierzyciela. Warto mieć na uwadze, że będąc w trakcie egzekucji komorniczej zawsze można wnioskować o pożyczki z komornikiem.

Zaproponuj wierzycielowi ugodę w sprawie spłaty

Wierzyciel będzie skłonny wycofać komornika tylko wtedy, jeżeli będzie to opłacalne z jego perspektywy. Szczegóły konkretnej ugody uzależnione są oczywiście od możliwości finansowych Dłużnika. Opłacalność to przede wszystkim skrócenie czasu spłaty długu. Jeżeli stać nas na to, żeby rozłożyć dług na raty, ale dzięki temu na pewno go spłacimy – wierzyciel będzie wolał takie rozwiązanie niż kosztowną wielomiesięczną egzekucję.

Dla jednego lepsza będzie spłata w ratach, kto inny woli spłacić jednorazowo, ale w późniejszym terminie (np. rolnicy po otrzymaniu dotacji). Jeżeli chcesz spłacić dług w ratach – zaproponuj takie wpłaty bezpośrednio do banku, które będą większe od potrąceń dokonywanych przez komornika. Jeżeli masz możliwości spłaty całego zadłużenia – wnieś o umorzenie całości lub przynajmniej części odsetek karnych. Możesz również rozważyć wzięcie pożyczki bez zdolności kredytowej, by uzyskać środki na spłatę całości lub części zadłużenia.

Składaj reklamacje i wpłacaj do wierzyciela

W przypadku negatywnego rozparzenia przez wierzyciela wniosku o zawieszenie egzekucji komorniczej – odwołaj się od decyzji. W miarę możliwości staraj się także wpłacać pieniądze na konto wierzyciela. Znacznie poprawia to sytuację Dłużnika w czasie negocjacji z wierzycielem.

Wszystkie ustalenia miej na piśmie

Teoretycznie ugoda zawarta w formie ustnej jest tak samo ważna jak ta zawarta w formie pisemnej. Mimo wszystko zachęcamy do zawierania pisemnej ugody. O wiele trudniej jest podważyć treść pisemnych ustaleń. W razie zawarcia umowy ustnej nikt potem może nie uznać naszych zapewnień, że tak właśnie było.

W razie sporu skieruj sprawę do Rzecznika Praw Konsumenta

Jeżeli czujesz się pokrzywdzony działaniem wierzyciela – zawsze możesz skierować sprawę do Rzecznika Praw Konsumenta. Rzecznik nie ma wprawdzie możliwości zawieszenia egzekucji komorniczej, ale samo zajęcie się przez niego sprawą często powoduje przychylniejsze traktowanie ze strony wierzyciela. Jest zatem spora szansa, że dostaniemy korzystną ugodę, a postępowanie u komornika zostanie zawieszone.

Bądź w częstym kontakcie z wierzycielem

Nikt nie zadba o nasze sprawy lepiej niż my sami. W pierwszej kolejności wskazany jest kontakt telefoniczny z Wierzycielem. Jeżeli wierzyciel prosi o wniosek na piśmie – najlepiej wysłać go także w drodze e-mail lub faksem. W razie konieczności wysyłamy wniosek (najlepiej w drodze e-mail).

Pożyczka oddłużeniowa

Zaciąganie kolejnych zobowiązań przez osobę z komornikiem to jak gaszenie pożaru benzyną. Z drugiej strony – pożyczone pieniądze można przeznaczyć na ugodę z Wierzycielem i w rezultacie – na zawieszenie egzekucji komorniczej. Robi tak wielu Dłużników, ale zawsze trzeba to zrobić po dokładnej analizie naszej sytuacji finansowej. Nasi specjaliści przeanalizowali oferty dostępne na rynku i opracowali ranking kredytów oddłużeniowych.

Nie odkładaj sprawy na później

Im szybciej zaczniesz działać, tym lepiej. Najlepiej zacząć działać od razu po uzyskaniu informacji od komornika o wszczęciu egzekucji. Jeżeli niezwłocznie skontaktujesz się z wierzycielem to jest spora szansa, że komornik nie zajmie jeszcze wynagrodzenia, rachunku bankowego, emerytury, renty lub nieruchomości.

Pamiętaj – komornik to nie koniec świata. Zawsze jest sposób na wyjście z problemów finansowych. Najważniejsze to działać. Nie od jutra czy za tydzień. Od dzisiaj.

Podsumowanie

  1. Żeby szybko wycofać egzekucję komorniczą, negocjuj z wierzycielem, a nie z komornikiem. Komornik sądowy  może odstąpić od egzekucji tylko na wniosek wierzyciela.
  2. Umorzenie egzekucji komorniczej jest możliwe, ale nie zawsze jest proste. Wymaga zawziętości i wielu starań ze strony dłużnika.
  3. Kontaktowanie się z komornikiem, zamiast z wierzycielem, może wydłużyć rozpatrzenie sprawy.
  4. Sądowy nakaz zapłaty jest początkiem egzekucji komorniczej.
  5. Cofnięcie wniosku egzekucyjnego jest możliwe na wniosek wierzyciela.
  6. Jeżeli chcemy zmienić sposób wykonywania egzekucji (np.: z egzekucji na rachunku bankowym na egzekucję z wynagrodzenia), również musimy wnioskować o tę zmianę do wierzyciela.
  7. Aby przekonać wierzyciela do tego, by wstrzymał postępowanie komornicze, trzeba zaproponować mu alternatywną spłatę długu.
author
Dominika Byczek
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Krzysztof Z.
Krzysztof Z.
2023-03-10 10:39:36

Poproszę o wskazówkę, komu mam zapłacić zaległe alimenty: komornikowi, wierzycielowi (którym jest burmistrz), czy bezpośrednio do MOPSu? Czy w pierwszej kolejności mam zapłacić zaległości alimentacyjne, czy odsetki? Poproszę o odpowiedź. Krzysztof Z.

ewik
ewik
2023-02-02 18:57:31

Mam pytanie dotyczące kwestii zajęcia części emerytury z ZUS-u na poczet komornika z tytułu zadłużenia kredytowego czy osoba która podjęłaby się pracę na umowę zlecenie może zwrócić się do komornika aby pensja z tej umowy zlecenia mogła być przelewana lub wpłacana na poczet zadłużenia na konto komornika? Gdyż chce aby emerytura z ZUS-u była wolna od egzekucji komorniczej . Proszę o poradę.

Daniel
Daniel
2022-11-11 07:29:35

Witam dostałem SMS od siebie z banku, że komornik wszedł mi na konto. Jest podana suma, która musi mi zostać. Wczoraj tj 10.11 dostałem tę wiadomość, ale zadzwoniłem do firmy w której mam dług i wypracowaliśmy kompromis, ugodę. Powiedziano mi, że jeżeli wpłacę pierwszą ratę na zasadzie działającej ugody to oni wyjdą z listem do komornika by ten zaprzestał procedury egzekucji. Z komornikiem mam się kontaktować w poniedziałek telefonicznie, bądź osobiście w celu przedstawienia tej umowy. Moje pytanie brzmi, czy przyjdzie on do domu dzisiaj, bądź czy przyjdzie wgl, skoro kwota jest niewielka, bo razem z jego egzekucja wynosi 6200zł a na konto już mi wszedł Ma do mnie stanowczo nie daleko, bo zaledwie parę kilometrów, ale czy będzie mu się to opłacało? Mieszkam z rodzicami, nie mam na siebie żadnych nieruchomości, oraz rzeczy na taką kwotę, którą mógłby zabrać. Czy jest jaka kolwiek szansa na odwiedziny?

Podobne artykuły

Nowy prezes Alior Banku

Formalne, lecz bardzo ważne zmiany zaszły w zarządzie Alior Banku. We wtorek, Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie podjęła decyzję o powołaniu Katarzyny Sułkowskiej na stanowisko prezesa instytucji. Nowa prezes na podjęcie decyzji czekała zaledwie dwa miesiące.

author
Patryk Byczek
17 maja 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Kto kupuje obligacje skarbowe?

Z prognoz na 2018 rok wynika, że Minister Finansów sprzeda w tym roku detaliczne obligacje skarbowe o łącznej wartości ponad 12 mld zł. Jeśli szacunki się potwierdzą, będzie to prawie dwukrotny wzrost w porównaniu do ubiegłego roku. Kto najczęściej sięga po obligacje skarbowe?

author
Aneta Jankowska
22 listopada 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Rodzinna bankowość elektroniczna od Nest Bank

Najnowszy komunikatem Nest Banku informuje o dwóch kolejnych produktach przy okazji aktualizacji systemu wdrożonej w październiku zeszłego roku bankowości internetowej. Nowa wersja bankowości proponowana przez bank zdaje się być bardzo rodzinna, na co wpływają niewątpliwie dwa nowe produkty zaprezentowane przy okazji aktualizacji.

author
Alicja Hirsekorn
30 lipca 2019
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

PKO Bank Polski wygrał konkurs Best in Cloud

PKO Bank Polski poinformował w komunikacie o wygraniu 9. edycji konkursu Best in Cloud. Jury wydarzenia doceniło w PKO BP migrację zasobów banku do chmury, którą zrealizowano w związku z Programem Transformacji Technologicznej “Road to Cloud”, oryginalność tego projektu oraz jego efekty operacyjne i innowacyjność. Sprawdzamy szczegóły.

author
Patryk Byczek
27 maja 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Prace nad podatkiem od detalistów w impasie

Przyjęta 6 lipca 2016 r. Ustawa o podatku od sprzedaży detalicznej nie obowiązywała w Polsce długo. Przyczyną wstrzymania mocy prawnej aktu były wątpliwości Komisji Europejskiej. Chociaż postępowanie już się zakończyło, to nadal nie udało się ustalić, czy dojdzie do ponownego opodatkowania detalistów.

author
Alicja Hirsekorn
03 lipca 2019
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

Ile komornik może zająć z umowy zlecenia

Jeśli Dłużnik wykonuje pracę na podstawie umowy zlecenia, potrąceniu podlega cała kwota wypłacana z tytułu takiej umowy. Co za tym idzie, cała wypłata przekazywana jest komornikowi. Co zrobić żeby tego uniknać - wyjaśnia asesor komorniczy z jednej z największych kancelarii komorniczych w Polsce.

author
Patryk Byczek
21 maja 2016
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj