Jak wycofać sprawę od komornika?

Jak wycofać sprawę od komornika?

author
Dominika Byczek
13 listopada 2022
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Egzekucja komornicza wiąże się z ogromnym stresem, a przede wszystkim utrudnieniami dla dłużnika. Trudno się zatem dziwić, że osoby, które znalazły się w takiej sytuacji, dążą do wycofania sprawy od komornika. Jak to zrobić?

Jedno jest pewne: nie ma jednego złotego środka na cofnięcie sprawy od komornika. Każda sprawa jest inna, więc każda wymaga innego działania. Każdy Klient-Dłużnik znajduje się też w innej sytuacji życiowo-finansowej, więc jego możliwości będą zupełnie inne. Udało nam się jednak zebrać wiele uniwersalnych porad, dzięku którym można uniknąć dalszego postępowania egzekucyjnego i automatycznie wstrzymać egzekucję komorniczą.

Aby wycofać komornika, podstawowa zasada to współpracować z wierzycielem. Można również skorzystać z pożyczki dla zadłużonych i po prostu spłacić swój dług, a potem nie dopuścić do opóźnień w spłacie nowej pożyczki.

Zgłoś się do wierzyciela

Czy to nie błąd? Na pewno do wierzyciela, a nie do komornika? Tak! Komornik jest bezradny w kwestii wstrzymania egzekucji komorniczej dopóki nie nakaże mu tego sam wierzyciel. Wierzyciel to ten, któremu jesteśmy winni pieniądze, czyli najczęściej:

  • bank,
  • SKOK,
  • firma pożyczkowa.

Żeby wycofać sprawę od komornika sądowego, musimy zgłosić się więc do tego podmiotu, u którego mamy dług. Tylko na jego polecenie komornik może wycofać egzekucję komorniczą. Takie same zasady dotyczą także kwestii egzekucji należności w konkretny sposób. To nie komornik wybiera, w jaki sposób będzie ściągał dług. Przykładowo: jeżeli wierzyciel wskazał zajęcie rachunku bankowego jako jeden ze sposób prowadzenia egzekucji, to komornik nie może bez jego wniosku odstąpić od tej egzekucji. Podobnie wygląda to egzekucją z wynagrodzenia, emerytury, renty,  wierzytelności etc.

Pism i wniosków nie wysyłaj przez komornika

Pamiętaj, że wszystkie pisma i wnioski o zawieszenie/umorzenie egzekucji wysyłamy do wierzyciela, a nie do komornika sądowego. Kancelaria po otrzymaniu takiego pisma może jedynie przekazać je do wierzyciela celem ustosunkowania się. Znacznie wydłuży to jednak proces rozpatrywania sprawy, dlatego lepiej przekazać pismo prosto do wierzyciela.

Komornik sądowy nie jest także właściwy do prowadzenia jakichkolwiek negocjacji z dłużnikiem. Jeżeli chcemy np.: wnieść o umorzenie części odsetek, to prośbę kierujemy do wierzyciela. Warto mieć na uwadze, że będąc w trakcie egzekucji komorniczej zawsze można wnioskować o pożyczki z komornikiem.

Zaproponuj wierzycielowi ugodę w sprawie spłaty

Wierzyciel będzie skłonny wycofać komornika tylko wtedy, jeżeli będzie to opłacalne z jego perspektywy. Szczegóły konkretnej ugody uzależnione są oczywiście od możliwości finansowych Dłużnika. Opłacalność to przede wszystkim skrócenie czasu spłaty długu. Jeżeli stać nas na to, żeby rozłożyć dług na raty, ale dzięki temu na pewno go spłacimy – wierzyciel będzie wolał takie rozwiązanie niż kosztowną wielomiesięczną egzekucję.

Dla jednego lepsza będzie spłata w ratach, kto inny woli spłacić jednorazowo, ale w późniejszym terminie (np. rolnicy po otrzymaniu dotacji). Jeżeli chcesz spłacić dług w ratach – zaproponuj takie wpłaty bezpośrednio do banku, które będą większe od potrąceń dokonywanych przez komornika. Jeżeli masz możliwości spłaty całego zadłużenia – wnieś o umorzenie całości lub przynajmniej części odsetek karnych. Możesz również rozważyć wzięcie pożyczki bez zdolności kredytowej, by uzyskać środki na spłatę całości lub części zadłużenia.

Składaj reklamacje i wpłacaj do wierzyciela

W przypadku negatywnego rozparzenia przez wierzyciela wniosku o zawieszenie egzekucji komorniczej – odwołaj się od decyzji. W miarę możliwości staraj się także wpłacać pieniądze na konto wierzyciela. Znacznie poprawia to sytuację Dłużnika w czasie negocjacji z wierzycielem.

Wszystkie ustalenia miej na piśmie

Teoretycznie ugoda zawarta w formie ustnej jest tak samo ważna jak ta zawarta w formie pisemnej. Mimo wszystko zachęcamy do zawierania pisemnej ugody. O wiele trudniej jest podważyć treść pisemnych ustaleń. W razie zawarcia umowy ustnej nikt potem może nie uznać naszych zapewnień, że tak właśnie było.

W razie sporu skieruj sprawę do Rzecznika Praw Konsumenta

Jeżeli czujesz się pokrzywdzony działaniem wierzyciela – zawsze możesz skierować sprawę do Rzecznika Praw Konsumenta. Rzecznik nie ma wprawdzie możliwości zawieszenia egzekucji komorniczej, ale samo zajęcie się przez niego sprawą często powoduje przychylniejsze traktowanie ze strony wierzyciela. Jest zatem spora szansa, że dostaniemy korzystną ugodę, a postępowanie u komornika zostanie zawieszone.

Bądź w częstym kontakcie z wierzycielem

Nikt nie zadba o nasze sprawy lepiej niż my sami. W pierwszej kolejności wskazany jest kontakt telefoniczny z Wierzycielem. Jeżeli wierzyciel prosi o wniosek na piśmie – najlepiej wysłać go także w drodze e-mail lub faksem. W razie konieczności wysyłamy wniosek (najlepiej w drodze e-mail).

Pożyczka oddłużeniowa

Zaciąganie kolejnych zobowiązań przez osobę z komornikiem to jak gaszenie pożaru benzyną. Z drugiej strony – pożyczone pieniądze można przeznaczyć na ugodę z Wierzycielem i w rezultacie – na zawieszenie egzekucji komorniczej. Robi tak wielu Dłużników, ale zawsze trzeba to zrobić po dokładnej analizie naszej sytuacji finansowej. Nasi specjaliści przeanalizowali oferty dostępne na rynku i opracowali ranking kredytów oddłużeniowych.

Nie odkładaj sprawy na później

Im szybciej zaczniesz działać, tym lepiej. Najlepiej zacząć działać od razu po uzyskaniu informacji od komornika o wszczęciu egzekucji. Jeżeli niezwłocznie skontaktujesz się z wierzycielem to jest spora szansa, że komornik nie zajmie jeszcze wynagrodzenia, rachunku bankowego, emerytury, renty lub nieruchomości.

Pamiętaj – komornik to nie koniec świata. Zawsze jest sposób na wyjście z problemów finansowych. Najważniejsze to działać. Nie od jutra czy za tydzień. Od dzisiaj.

Podsumowanie

  1. Żeby szybko wycofać egzekucję komorniczą, negocjuj z wierzycielem, a nie z komornikiem. Komornik sądowy  może odstąpić od egzekucji tylko na wniosek wierzyciela.
  2. Umorzenie egzekucji komorniczej jest możliwe, ale nie zawsze jest proste. Wymaga zawziętości i wielu starań ze strony dłużnika.
  3. Kontaktowanie się z komornikiem, zamiast z wierzycielem, może wydłużyć rozpatrzenie sprawy.
  4. Sądowy nakaz zapłaty jest początkiem egzekucji komorniczej.
  5. Cofnięcie wniosku egzekucyjnego jest możliwe na wniosek wierzyciela.
  6. Jeżeli chcemy zmienić sposób wykonywania egzekucji (np.: z egzekucji na rachunku bankowym na egzekucję z wynagrodzenia), również musimy wnioskować o tę zmianę do wierzyciela.
  7. Aby przekonać wierzyciela do tego, by wstrzymał postępowanie komornicze, trzeba zaproponować mu alternatywną spłatę długu.
author
Dominika Byczek
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Krzysztof Z.
Krzysztof Z.
2023-03-10 10:39:36

Poproszę o wskazówkę, komu mam zapłacić zaległe alimenty: komornikowi, wierzycielowi (którym jest burmistrz), czy bezpośrednio do MOPSu? Czy w pierwszej kolejności mam zapłacić zaległości alimentacyjne, czy odsetki? Poproszę o odpowiedź. Krzysztof Z.

ewik
ewik
2023-02-02 18:57:31

Mam pytanie dotyczące kwestii zajęcia części emerytury z ZUS-u na poczet komornika z tytułu zadłużenia kredytowego czy osoba która podjęłaby się pracę na umowę zlecenie może zwrócić się do komornika aby pensja z tej umowy zlecenia mogła być przelewana lub wpłacana na poczet zadłużenia na konto komornika? Gdyż chce aby emerytura z ZUS-u była wolna od egzekucji komorniczej . Proszę o poradę.

Daniel
Daniel
2022-11-11 07:29:35

Witam dostałem SMS od siebie z banku, że komornik wszedł mi na konto. Jest podana suma, która musi mi zostać. Wczoraj tj 10.11 dostałem tę wiadomość, ale zadzwoniłem do firmy w której mam dług i wypracowaliśmy kompromis, ugodę. Powiedziano mi, że jeżeli wpłacę pierwszą ratę na zasadzie działającej ugody to oni wyjdą z listem do komornika by ten zaprzestał procedury egzekucji. Z komornikiem mam się kontaktować w poniedziałek telefonicznie, bądź osobiście w celu przedstawienia tej umowy. Moje pytanie brzmi, czy przyjdzie on do domu dzisiaj, bądź czy przyjdzie wgl, skoro kwota jest niewielka, bo razem z jego egzekucja wynosi 6200zł a na konto już mi wszedł Ma do mnie stanowczo nie daleko, bo zaledwie parę kilometrów, ale czy będzie mu się to opłacało? Mieszkam z rodzicami, nie mam na siebie żadnych nieruchomości, oraz rzeczy na taką kwotę, którą mógłby zabrać. Czy jest jaka kolwiek szansa na odwiedziny?

Podobne artykuły

Vivus.pl partnerem TEDx Warszawa

Dzisiaj rusza konferencja TEDx Warsaw. Po raz kolejny partnerem wydarzenia została firma pożyczkowa Vivus Finance.

author
Patryk Byczek
31 marca 2016
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Alior Bank nawiązuje współpracę z ARP

Alior Bank SA i Agencja Rozwoju Przemysłu SA rozpoczęły współpracę. Strony podpisały porozumienie, które rozszerza dostęp przedsiębiorstw do finansowania. Mowa o restrukturyzacji zadłużenia przedsiębiorstw, a także o finansowaniu sektora MŚP.

author
Patryk Byczek
19 stycznia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Euro Bank dołączył do programu Mastercard Priceless Specials

Program lojalnościowy zyskał nowego partnera, którym stał się Euro Bank. Od teraz Klienci instytucji posiadający kartę płatniczą z logo Mastercard mogą zbierać specjalne punkty i wymieniać je na różne nagrody.

author
Patryk Byczek
01 lutego 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Santander Bank Polska w Jeleniej Górze

Santander Bank Polska to drugi w Polsce największy bank detaliczny pod względem wielkości aktywów. Sprawdzamy oddziały w Jeleniej Górze – zobacz godzinę otwarcia, dane kontaktowe i ofertę.

author
Patryk Byczek
20 maja 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Inspektorat ZUS we Włocławku

Zakład Ubezpieczeń Społecznych posiada oddziałów w największych polskich miastach Do każdego oddziału przynależą jednostki podległe, takie jak Inspektoraty i Biura Terenowe Sprawdzamy dane Inspektoratu we Włocławku: kontakt, dane adresowe, infolinię oraz godziny otwarcia.

author
Patryk Byczek
23 sierpnia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Promocja: „Wracamy do nauki” w BNP Paribas

W BNP Paribas trwa kolejna bardzo prosta promocja na start, w której w zamian za złożenie konta i spełnienie bardzo prostych warunków, Klienci mogą zgarnąć 300 złotych do Biedronki i 100 złotych do Allegro. Promocja trwa do 6 września 2020 roku.

author
Patryk Byczek
26 sierpnia 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj