Składając wniosek o wyrobienie nowego dowodu osobistego lub paszportu, należy bezwzględnie pamiętać o dostarczeniu prawidłowo przygotowanego zdjęcia. Sprawdziliśmy, jakie są najnowsze wytyczne rządu w sprawie zdjęć do dokumentów.

Autor: Halszka Gronek
Dodano: 09.07.2018
Udostępnij:

Spis treści:
1. Podstawowe wymagania.
2. Format i techniczne detale zdjęcia.
3. Czy można mieć okulary?
4. Zakrycie głowy.
5. Ustawienie twarzy, biżuteria i zarost.
6. Zdjęcia do dokumentu dla dzieci.

Od 2015 roku wyrabiane są w Polsce nowe dowody osobiste. Wymagane do nich zdjęcia upodobnione zostały do tych, jakie znane nam są od lat w przypadku paszportów.

Zebraliśmy wszystkie najważniejsze informacje dotyczące rządowych wymagań wobec zdjęć do dowodu osobistego, czy też paszportu. 
 

 

 

PODSTAWOWE WYMAGANIA

Najważniejszym warunkiem, jaki musi spełniać każde zdjęcie do dokumentu, jest jego aktualność. Zaleca się, by owa fotografia nie została wykonana wcześniej niż 6 miesięcy przed złożeniem dniem wniosku.

Na zdjęciu do dowodu oraz paszportu nie możesz mieć nakrycia głowy, okularów z ciemnymi szkłami ani innych rzeczy, które utrudniają rozpoznanie – chyba, że wymagają tego szczególne okoliczności, o których przeczytasz w sekcjach Czy można mieć okulary? oraz Zakrycie głowy.

Zdjęcie powinno przedstawiać całą głowę wnioskodawcy. Sama twarz powinna natomiast zajmować ok 4/5 zdjęcia i być ustawiona przodem do obiektywu.

 
fot. oficjalne materiały Ministerstwa Cyfryzacji

FORMAT I TECHNICZNE DETALE ZDJĘCIA

Format
Zdjęcie do dowodu osobistego oraz paszportu powinno mieć wymiary 35 mm szerokości na 45 mm wysokości. Należy dostarczyć je odpowiedniego urzędu na kolorowym papierze zdjęciowym.

W przypadku dowodu osobistego wniosek o jego wyrobienie można złożyć także drogą elektroniczną. W takiej sytuacji należy do dokumentów elektronicznych dołączyć także kolorowe zdjęcie w rozdzielczości minimalnej 492 x 633 pikseli. 
 

Wielkość zdjęcia nie powinna przekraczać 2,5 MB, a jego wymiary muszą zachowywać proporcje standardowego zdjęcia papierowego.
 


 

Jakość zdjęcia
Bardzo istotne jest, by zdjęcie do dokumentu posiadało dobrą rozdzielczość. Niedopuszczalne jest dostarczenie fotografii z widocznymi pikselami.

Kolory powinny by naturalne i rzeczywiste. Nie należy stosować zbyt wysokiego kontrastu barw ani skrajnej gęstości tonalnej.

Papierowe zdjęcie powinno przede wszystkim zostać dostarczone w stanie niezniszczonym. Nie zostanie przyjęte zdjęcie, na jakim widoczne są zagięcia, odbarwienia i plamy.

Tło i oświetlenie
Tło fotografii powinno być białe i pozbawione widocznych cieni oraz ornamentów.

Twarz fotografowanej postaci powinna być równomiernie rozświetlona. Nie zostanie przyjęte zdjęcie, na którym widoczne są cienie oraz świetlane odbicia – na twarzy, bądź na włosach.

 

 

CZY MOŻNA MIEĆ OKULARY?

Założenie okularów do zdjęcia jest możliwe w przypadku noszenia przez osobę fotografowaną okularów korekcyjnych. Ważne jest jednak to, by na zdjęciu oczy były dobrze widoczne, a szkła nie odbijały światła lamp lub flash’a.

W przypadku wyjątkowych wad wrodzonych lub nabytych wzroku, możliwe jest pozostanie do zdjęcia w ciemnych okularach. W takim przypadku należy jednak dołączyć do swego wniosku o dowód lub paszport oficjalne orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności.
 

Możliwe jest także pozostanie na zdjęciu w korekcyjnych soczewkach kontaktowych – o ile  nie zmieniają one naturalnego kształtu i koloru oczu osoby fotografowanej.

 

 

ZAKRYCIE GŁOWY

Choć zakrycie głowy nie jest powszechnie dopuszczalne w przypadku zdjęć do dokumentów tożsamości, istnieje odstępstwo od tej reguły.

Jeśli dana osoba nosi nakrycie głowy w związku wyznawaną przez nią religią, dopuszalne jest zachowanie owego nakrycia na zdjęciu-  jeśli tylko twarz w dalszym ciągu pozostanie widoczna.

W takim przypadku należy do wniosku o dowód lub paszport dołączyć zaświadczenie, które potwierdzi przynależność do danej wspólnoty wyznaniowej – dotyczy to wyłącznie wspólnot zarejestrowanych w Polsce.

 
fot. oficjalne materiały Ministerstwa Cyfryzacji

 

USTAWIENIE TWARZY, BIŻUTERIA I ZAROST

Twarz na zdjęciu
Twarz osoby fotografowanej powinna być skierowana prosto w obiektyw aparatu. Nie należy przekrzywiać twarzy, zbytnio jej unosić ani pochylać.

Na fotografii do dowodu lub paszporty należy zachować naturalny wyraz twarzy. Oczy powinny być naturalnie otwarte i dobrze widoczne, usta zamknięte, a brwi w pełni widoczne. 
 

Niedopuszczalny na fotografii do dokumentu jest efekt tzw. „czerwonych oczu”.


fot. oficjalne materiały Ministerstwa Cyfryzacji

Zarost
Zarost nie jest zakazany w przypadku fotografii do dowodu – o ile nie utrudnia on rozpoznania danej osoby.

W przypadku obciętego zarostu, jakie zakrywa linie twarzy, dobrze jest go skrócić na czas wykonania zdjęcia.

Biżuteria
Założenie biżuterii do zdjęcia jest możliwe, o ile nie zasłania ona owalu twarzy i nie zaburza jednolitego tła zdjęcia.

O ile z drobną biżuterią nie będzie problemu, tak w przypadku sporych dodatków lepiej będzie wykonać zdjęcie bez biżuterii.

 

ZDJĘCIA DO DOKUMENTU DLA DZIECI

Wytyczne dotyczące zdjęć do dowodu i paszportu różnią się tylko od tych ogólnie przyjętych w przypadku dzieci poniżej 5-go roku życia. J

edyną i najważniejszą zasadą podczas wykonywania zdjęcia dla dziecka, jest to, by twarz dziecka pozostała odsłonięta. Rodzic ani opiekun nie może pozostawać w kadrze fotografii.


fot. oficjalne materiały Ministerstwa Cyfryzacji

Oceń:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
Średnia: 2.25 / 5, łącznie 4 ocen
Komentarze (6)

te babki w chuście richtik słowiańska kultura – wstyd

Aha..bo dopiero teraz się zorientowałem. Podaliście 14-cie przykładów zdjęć nieprawidłowych i 3 prawidłowe. Z czego dwa to zdjęcia dzieci, a jedynym dorosłym to baba w arabskiej chuście. Nie mam pytań…

Skąd wam przyszło do głowy żeby ilustrować przykłady zdjęć prawidłowych/nieprawidłowych w chustach arabskich….? Czy to naprawdę codzienny element naszego społeczeństwa i kultury?? Czy też tego pragniecie jak wody?? czy już naprawdę wszystkim się w głowach w tym kraju powywracało??

Ja robiłem zdjęcia w Fotopress55 w Krakowie i wyszły świetnie, a do tego dostałem je praktycznie od razu.

poraRZka to jest jak się czyta taką wypowiedź. byki ortograficzne, błędy w interpunkcji, składnia nieskładna… przeraża to bym bardziej, że formularz do komentarzy podkreśla błędy.

jak to do dowodu to jakas jest tragedia jedns, uszy na wieżchu, i jeszcze na wprost tak beznadziejne, twarz jest ogromn jak kartofel nawet na tych przykladowych tutaj PORARZKA!!!!!