Jak przelać pieniądze w weekend?

Jak przelać pieniądze w weekend?

author
Dorota Grycko
08 stycznia 2023
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Możliwość przelania pieniędzy w sobotę lub niedzielę może okazać się skomplikowana, ponieważ to, czy przelew dotrze do nas w dzień wolny od pracy, jest zależne od wielu czynników. Zwykłe przelewy działają podczas dni roboczych, a więc otrzymanie przelewu w weekend jest niemal niemożliwe. W dzisiejszym artykule podpowiemy, jak przelać pieniądze w weekend, aby doszły do odbiorcy na czas.

Spis treści:

 1. Zwykły przelew - czy dojdzie w weekend?
 2. Przelewy natychmiastowe w weekendy
 3. Jakie banki korzystają z systemu Express Elixir?
 4. Przelew natychmiastowy a przelew ekspresowy
 5. BLIK i czek BLIK w weekend
 6. PayPal - czy dotrze w weekend?
 7. Revolut
 8. Podsumowanie
Zwiń spis treści

W czasach, gdy pieniądz coraz częściej przyjmuje postać elektroniczną, ciężko byłoby sobie wyobrazić życie bez przelewów. Przelewami płacimy za rachunki czy chwilówki, otrzymujemy wypłatę za pracę, a nawet opłacamy wizytę u lekarza.

Ilość wysyłanych przelewów z roku na rok staje się coraz wyższa. Jest jednak jeden czynnik, który znacznie ogranicza konsumentów: harmonogram realizowania transakcji międzybankowych. Niestety, większość przelewów nie dociera do nas ani w weekendy, ani w święta lub dni ustawowo wolne od pracy.

Zwykły przelew - czy dojdzie w weekend?

Standardowe przelewy realizowane w systemie Elixir (główny operator przelewów międzybankowych) odbywają się wyłącznie w dni robocze. Nie ma więc mowy o weekendowym zaksięgowaniu przelewu. Wyjątek w tej kwestii stanowią jednak przelewy wysyłane w obrębie jednego banku. Te dochodzą do adresata w ciągu kilku minut – niezależnie od dnia tygodnia, w jakim je wyślemy. 

Elixir to nic innego jak system klasycznych rozliczeń międzybankowych. Mówiąc najprościej, jak to możliwe, jest on systemem kierującym wszystkimi dokonywanymi przelewami międzybankowymi. Odpowiada zarówno za wyjścia transakcji, jak i ich wejścia do banku adresata przelewu. System Elixir działa w oparciu o odgórnie ustalony harmonogram realizowania transakcji. Sesje przelewowe realizowane są w każdy dzień roboczy w trzech turach: sesja poranna, około południowa i popołudniowa. Wyjątek stanowią ostatnie, trzecie tury sesji w dniach 24 grudnia i w ostatnim dniu roboczym danego roku kalendarzowego. Z racji dni świątecznych są one odwołane. 

Przelewy natychmiastowe w weekendy

Standardowy system Elixir nie przewodzi transakcjom w trakcie weekendów, świąt oraz dni wolnych od pracy. Jeśli jednak zależy nam na jak najszybszym dostarczeniu przelewu do odbiorcy (przede wszystkim w weekend), warto skorzystać z opcji przelewu natychmiastowego. Operatorem tego typu transakcji jest Express Elixir – nowoczesny i błyskawiczny system rozliczeń płatności.

Dzięki Express Elixirowi możliwe jest dokonywanie transakcji płatniczych w kilka sekund. W ramach usługi przelewów ekspresowych banki gwarantują, że pieniądze przesłane przelewem pojawią się na koncie odbiorcy jeszcze tego samego dnia – nawet jeśli jest to dzień weekendowy, świąteczny lub po prostu wolny od pracy.

Jakie banki korzystają z systemu Express Elixir?

 • Alior Bank S.A.
 • BGŻ BNP Paribas S.A.
 • Bank BPS S.A.
 • Bank Millennium S.A.
 • Bank Pocztowy S.A. (wraz z bankowością cyfrową instytucji – Envelo Bank)
 • City handlowy – bankowość detaliczna
 • City handlowy – bankowość korporacyjna
 • Credit Agricole
 • Getin Noble Bank
 • Idea Bank S.A.
 • ING Bank Śląski S.A.
 • mBank bankowość detaliczna
 • mBank bankowość korporacyjna
 • Narodowy Bank Polski
 • neoBANK
 • PKO Bank Polski
 • Podkarpacki Bank Spółdzielczy
 • Santander Bank Polska S.A.
 • SGB-Bank S.A.
 • T-Mobile Usługi Bankowe dostarczane przez Alior Bank

Przelew natychmiastowy a przelew ekspresowy

W ofercie banków możemy znaleźć takie propozycje przelania pieniędzy, jak przelew ekspresowy oraz przelew natychmiastowy. Czym się różnią?

Po pierwsze przelewy natychmiastowe realizowane są w systemie Express Elixir, a przelewy ekspresowe przez usługę BlueCash. Oba systemy umożliwiają przelanie pieniędzy w weekend, aczkolwiek przelewy ekspresowe wymagają założenie konta, aby móc sfinalizować transakcję. Obie usługi możemy wykonać poprzez bankowość elektroniczną lub w placówce w banku, a koszt takiego przelewu to około 5 złotych (warto sprawdzić cenę w swoim banku, ponieważ niektóre instytucje oferują je za darmo). Pamiętajmy, że przed wykonaniem takiego przelewu, powinniśmy upewnić się, że bank odbiorcy naszego przelewu obsługuje taką usługę nie tylko w dni robocze, ale również w weekendy.

BLIK i czek BLIK w weekend

Zastanawiając się nad sposobami wykonania przelewu w weekend, powinniśmy wymienić internetowe płatności BLIK. Jest to nowoczesny sposób dokonywania transakcji za pomocą telefonu lub komputera. Korzystanie z usług oferowanych przez BLIK jest bardzo proste i dostępne dla wszystkich, ale jeśli zdecydujesz się na korzystanie z tej metody, musisz upewnić się, że Twój bank obsługuje takie rozwiązanie. Nie wszystkie bowiem banki w Polsce mają podpisaną umowę z BLIK, choć popularność usługi jest już tak duża, że wiele banków sukcesywnie do niego dołącza.

Przesyłanie pieniędzy za pomocą kodu BLIK jest wyjątkowo łatwe i szybkie. W przeciwieństwie do zwykłych przelewów, BLIK działa cały czas. Dzięki tej metodzie możemy wykonać przelew na telefon zupełnie za darmo (można z tego skorzystać w celu natychmiastowego przelania pieniędzy). Pamiętajmy jednak, że pieniądze dotrą do odbiorcy natychmiast, pod warunkiem, że ma on numer telefonu powiązany z usługą.

Jak działa czek BLIK?

Istotą czek BLIKU jest szybkie i bezproblemowe wypłacanie pieniędzy z bankomatu czy też bezgotówkowe płacenie za zakupy w sklepie stacjonarnym. Nie musimy mieć w tym celu karty płatniczej, a co najważniejsze – smartphone’a w trybie online, dzięki któremu do tej pory możliwe było dokonywanie płatności tradycyjnym kodem BLIK. Czek BLIK możemy wykorzystać w dowolnej chwili, niezależnie od tego, czy posiadamy dostęp do sieci Internetu. Dzięki takim czekom możemy przelać pieniądze w kilka sekund, nawet w weekend. 

Banki, które obsługują czek BLIK: Banku Millennium, Getin Banku (w tym Noble Banku), PKO BP, Santander Bank Polska.

PayPal - czy dotrze w weekend?

Kolejnym sposobem na przelanie pieniędzy w weekend, jest usługa PayPal. Jest to portal, który w ostatnim czasie stał się bardzo popularny. Dzięki niemu możemy szybko i wygodnie przelać pieniądze, pod warunkiem, że zarówno odbiorca, jak i nadawca mają konto w PayPal. Aby sfinalizować transakcję, musimy podać adres e-mail odbiorcy oraz kwotę, którą chcemy przesłać. Dodatkowym atutem jest również możliwość wygenerowania linku PayPal.me – link zostaje wysłany do nadawcy, który musi w niego kliknąć, a następnie dokonać autoryzacji przelewu. Co istotne, aby móc wykonywać przelewy powyżej 2500 złotych, nasze konto w PayPal musi zostać zweryfikowane.

Revolut

Przelać pieniądze możemy również za pomocą Revoluta. Aplikacja umożliwia płatności kartą, wypłaty z bankomatu, przelewy międzynarodowe, a nawet oferuje wydanie własnej karty płatniczej, jednak sam w sobie bankiem nie jest. Pomaga za to znacznie zaoszczędzić na obracaniu inną walutą – płatności zagraniczne dzięki tej aplikacji obliczane są po zwykłym kursie, bez doliczania dodatkowych opłat za przewalutowanie. Usługa Revolut tworzy wirtualne konto służące do wymiany walut. Polega to na tym, że do aplikacji dodajemy swoją rzeczywistą kartę kredytową lub debetową, przelewamy z niej na konto Revolut dowolną kwotę w walucie, w której prowadzimy konto i dzięki temu możemy korzystać z naszych pieniędzy po aktualnym kursie bez żadnych dodatkowych opłat: możemy wysyłać przelewy w 26 walutach do banków na całym świecie, płacić kartą w 120 obcych walutach za pomocą karty zbliżeniowej Revolut, a także po prostu wymieniać walutę po zwykłym kursie.

Podsumowanie

 1. Standardowe przelewy realizowane w systemie Elixir (główny operator przelewów międzybankowych) odbywają się wyłącznie w dni robocze.
 2. Przelewy wysyłane w obrębie jednego banku. dochodzą do adresata w ciągu kilku minut – niezależnie od dnia tygodnia, w jakim je wyślemy. 
 3. Dzięki Express Elixirowi możliwe jest dokonywanie transakcji płatniczych w kilka sekund. Banki gwarantują, że pieniądze przesłane przelewem ekspresowym pojawią się na koncie odbiorcy jeszcze tego samego dnia.
 4. Przelewy natychmiastowe realizowane są w systemie Express Elixir, a przelewy ekspresowe przez usługę BlueCash.
 5. Internetowe płatności BLIK – to nowoczesny sposób dokonywania transakcji za pomocą telefonu lub komputera. Dzięki tej metodzie możemy wykonać przelew na telefon zupełnie za darmo.
 6. Czek BLIK jest szybkim sposobem na wypłacanie pieniędzy z bankomatu, czy też bezgotówkowe płacenie za zakupy w sklepie stacjonarnym. Nie musimy mieć w tym celu karty płatniczej, a co najważniejsze – smartphone’a w trybie online.
 7. Usługa PayPal – jest to portal, dzięki któremu możemy szybko i wygodnie przelać pieniądze, pod warunkiem, że zarówno odbiorca, jak i nadawca mają konto w PayPal.
 8. Przelać pieniądze możemy również za pomocą Revoluta. Pomaga za to znacznie zaoszczędzić na obracaniu inną walutą – płatności zagraniczne dzięki tej aplikacji obliczane są po zwykłym kursie, bez doliczania dodatkowych opłat za przewalutowanie.
author
Dorota Grycko
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego EKUZ

W okresie letnim wiele Polek i Polaków decyduje się na spędzenie urlopu za granicą. W przypadku tego typu wyjazdów warto pomyśleć o polisie turystycznej. Bezpłatną formą ubezpieczenia jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego EKUZ. Czy wszystkie kraje ją honorują? Czy karta gwarantuje darmowe leczenie? 

author
Halszka Gronek
17 września 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Promocja: “Godna Polecenia” w Santander Bank Polska

W Santander Bank Polska trwa promocja skierowana do przedsiębiorców, w której w zamian za otworzenie Konta Firmowego Godnego Polecenia i spełnienie warunków promocji, można zgarnąć do 1500 złotych premii. Promocja trwa do 28 lutego 2022 roku. Sprawdź warunki.

author
Patryk Byczek
11 listopada 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Aplikacja wykradła dane Polaków

Wirus umieszczony w jednej z popularnych ostatnio aplikacji do tłumaczeń wykradał pieniądze Polaków. Zgodnie z informacjami, jakie zostały opublikowane przez firmę ESET, aplikacja “Word Translator” zapisywała dane użytkowników do logowania w aplikacjach bankowych.

author
Aneta Jankowska
18 lutego 2019
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Kasa Stefczyka Sanok

Kasa Stefczyka jest największą w naszym kraju kasą oszczędnościową-kredytową. W całej Polsce instytucja świadczy usługi blisko 1 mln Klientów. Sprawdź placówkę Kasy Stefczyka w Sanoku – adres, numer telefonu, godziny otwarcia oraz mapę dojazdu.

author
Patryk Byczek
26 października 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Komornik próbował zająć rower byłego premiera

Były premier, Kazimierz Marcinkiewicz, jest winny swojej byłej żonie dużo pieniędzy. Komornik zajmujący się ściągnięciem należnej kwoty od polityka próbował zabrać mu rower podczas zawodów triathlonowych, w których ten startował.

author
Dominika Byczek
21 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Rekomendacja G Komisji Nadzoru Finansowego

Ostatnie tygodnie są dla polskiego sektora bankowości wyjątkowo burzliwe i pełne nieoczekiwanych zmian prawnych. Jedną z nowelizacji, jaka być może wejdzie w życie w najbliższych miesiącach jest nowa wersja Rekomendacji G. Sprawdziliśmy, czym jest ten dokument i jakie zmiany w jego obrębie zapowiedziała Komisja Nadzoru Finansowego. Zapraszamy do lektury!

author
Halszka Gronek
09 marca 2020
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.
Porównaj