Jak zostać zapomnianym w Google?
Prawo do bycia zapomnianym gwarantuje, że w uzasadnionych przypadkach konkretne linki mogą zniknąć z wyszukiwarki Google, w związku z czym nie będą mogły być wyszukane przy wpisywaniu jakiekolwiek frazy. Nie możemy sprawić, by konkretne strony internetowe lub wpisy zupełnie zniknęły z sieci, ale możemy wpłynąć na to, by trudniej było je znaleźć.
JAK ZOSTAĆ ZAPOMNIANYM W GOOGLE?
1. Wchodzimy w formularz prośby o usunięcie treści zindeksowanej przez wyszukiwarkę Google na mocy europejskiego prawa ochrony danych: https://www.google.com/webmasters/tools/legal-removal-request?complaint_type=rtbf&visit_id=1-636556180234632301-2886753893&rd=1&pli=1.
2. Logujemy się na swoje konto Google.
3. Wypełniamy kolejne etapy formularza:
a) zapoznajemy się z podstawą prawną i informacjami teoretycznymi dotyczącymi składanej prośby:
b) przechodzimy do sekcji potwierdzających nasze dane osobowe (z rozwijanej listy wybieramy odpowiedni kraj/region, podajemy swoje imię i nazwisko, aktualny e-mail oraz zaznaczamy, w czyim imieniu składamy prośbę o usunięcie treści w wyszukiwarce Google):
c) potwierdzamy swoją tożsamość za pomocą przygotowanej wcześniej kopii dokumentu
d) wskazujemy imię i nazwisko osoby, z którą związane są treści, o które zgłaszamy do usunięcia z wyszukiwarki Google
e) w niebieskiej ramce na samym końcu prośby wskazujemy wszystkie adresy URL, o których usunięcie wniokujemy, a do każdego z adresów określamy konkretnie, w jaki sposób dana strona nas dotyczy oraz w jaki sposób treść tej strony:
– łamie prawo,
– jest nieaktualna,
– jest nieprecyzyjna.
POZOSTAŁE INFORMACJE
Mroczna przeszłość
Głównym powodem usuwania wyszukiwań jest ich nieaktualność. Często bowiem zdarza się, że nasze dawno spłacone długi nadal widoczne są po wpisaniu w wyszukiwarkę naszego imienia i nazwiska i niekorzystnie rzutują na naszą przyszłość. Wnioski o usunięcie takich wyszukań są w zdecydowanej większości rozpatrywane pozytywnie. Informacja oczywiście zostanie w Internecie, ale bedzie ją można otworzyć jedynie z konkretnego linku, a nie bezpośrednio z wyszukiwarki.
Jaką mamy szansę na zostanie zapomnianym?
Stosunkowo dużą. Od 2014 do 2017 roku mieszkańcy Unii Europejskiej wysłali do Googla 655 000 wniosków o usunięcie łącznie niemal 2,5 miliona adresów URL z wyszukiwarki. Pozytywnie zostało rozpatrzonych 43% wszystkich wniosków.
Dodaj komentarz