Jak zostać zapomnianym w Google?

Jak zostać zapomnianym w Google?

author
Dominika Byczek
02 marca 2018
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Co raz znajdzie się w Internecie, nigdy już z niego nie zniknie… Po części to prawda, a po części już nie - niechlubne treści na nasz temat mogą zniknąć z wyszukiwarki Google. To wszystko dzięki możliwości powołania się na prawo do bycia zapomnianym. Jak to działa i jak sprawić, by Internet o nas zapomniał? 

Prawo do bycia zapomnianym gwarantuje, że w uzasadnionych przypadkach konkretne linki mogą zniknąć z wyszukiwarki Google, w związku z czym nie będą mogły być wyszukane przy wpisywaniu jakiekolwiek frazy. Nie możemy sprawić, by konkretne strony internetowe lub wpisy zupełnie zniknęły z sieci, ale możemy wpłynąć na to, by trudniej było je znaleźć. 

JAK ZOSTAĆ ZAPOMNIANYM W GOOGLE? 

1. Wchodzimy w formularz prośby o usunięcie treści zindeksowanej przez wyszukiwarkę Google na mocy europejskiego prawa ochrony danych: https://www.google.com/webmasters/tools/legal-removal-request?complaint_type=rtbf&visit_id=1-636556180234632301-2886753893&rd=1&pli=1. 

2. Logujemy się na swoje konto Google. 

3. Wypełniamy kolejne etapy formularza:

a) zapoznajemy się z podstawą prawną i informacjami teoretycznymi dotyczącymi składanej prośby:

b) przechodzimy do sekcji potwierdzających nasze dane osobowe (z rozwijanej listy wybieramy odpowiedni kraj/region, podajemy swoje imię i nazwisko, aktualny e-mail oraz zaznaczamy, w czyim imieniu składamy prośbę o usunięcie treści w wyszukiwarce Google):

c) potwierdzamy swoją tożsamość za pomocą przygotowanej wcześniej kopii dokumentu

d) wskazujemy imię i nazwisko osoby, z którą związane są treści, o które zgłaszamy do usunięcia z wyszukiwarki Google

e) w niebieskiej ramce na samym końcu prośby wskazujemy wszystkie adresy URL, o których usunięcie wniokujemy, a do każdego z adresów określamy konkretnie, w jaki sposób dana strona nas dotyczy oraz w jaki sposób treść tej strony:
– łamie prawo,
– jest nieaktualna,
– jest nieprecyzyjna. 


 

POZOSTAŁE INFORMACJE

Mroczna przeszłość

Głównym powodem usuwania wyszukiwań jest ich nieaktualność. Często bowiem zdarza się, że nasze dawno spłacone długi  nadal widoczne są po wpisaniu w wyszukiwarkę naszego imienia i nazwiska i niekorzystnie rzutują na naszą przyszłość. Wnioski o usunięcie takich wyszukań są w zdecydowanej większości rozpatrywane pozytywnie. Informacja oczywiście zostanie w Internecie, ale bedzie ją można otworzyć jedynie z konkretnego linku, a nie bezpośrednio z wyszukiwarki. 

Jaką mamy szansę na zostanie zapomnianym? 

Stosunkowo dużą. Od 2014 do 2017 roku mieszkańcy Unii Europejskiej wysłali do Googla 655 000 wniosków o usunięcie łącznie niemal 2,5 miliona adresów URL z wyszukiwarki. Pozytywnie zostało rozpatrzonych 43% wszystkich wniosków. 
 

author
Dominika Byczek
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Alior Bank w Wyrzysku

Jednym z największych banków detalicznych w Polsce jest Alior Bank. Sprawdziliśmy placówki i oddziały w Wyrzysku – zobacz godziny otwarcia, dane kontaktowe i opinie.

author
Aleksandra Gościnna
13 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Bank Pekao posiada najlepszą infolinię

Bank Pekao poinformował w komunikacie prasowym, że obsługiwana przez Pekao Direct infolinia Banku Pekao zajęła pierwsze miejsce w mailowej i telefonicznej obsłudze Klienta, w XXI edycji badania realizowanego przez ARC Rynek i Opinia. Sprawdzamy szczegóły.

author
Patryk Byczek
14 stycznia 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Podpis elektroniczny w EPU

Do prawidłowego wniesienia pozwu w EPU konieczne jest podpisanie pozwu. W EPU zarówno powód jak i jego pełnomocnik posługują się wyłącznie podpisem elektronicznym. Podpis ten służy do podpisywania wszelkich pism procesowych składanych w e-Sądzie.

author
Emilia
08 września 2023
author
Autor
Radca prawny, członkini Okręgowej Izby Radców Prawnych w Gdańsku. Znana z profesjonalizmu oraz zaangażowania w świadczenie usług prawnych na najwyższym poziomie.

Mity na temat pożyczek pozabankowych

Mity pojawiają się na niemal każdy temat. O ile te powtarzane jedynie w formie żartu są zwykle niegroźne, o tyle mity traktowane jako absolutny pewnik mogą poważnie zaszkodzić. Podobnie w przypadku pożyczek pozabankowych – nieświadomy faktów konsument może wiele stracić. Dlatego w dzisiejszym artykule sprawdzamy, jakie są najczęściej powtarzane mity dotyczące pożyczek pozabankowych. 

author
Halszka Gronek
27 kwietnia 2023
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Matczyne emerytury prawdopodobnie od 1 marca 2019

Wszystko wskazuje na to, że matczyne emerytury, czyli Program “Mama 4 Plus” wejdzie w życie już od marca 2019 roku. Aktualnie projekt czeka na rozpatrzenie przez odpowiednie organy.

author
Aneta Jankowska
30 listopada 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

PEPSI, ale nie ta od napojów

W ostatnim czasie ponownie na światło dzienne wyszedł pomysł stworzenia paneuropejskiego systemu kart płatniczych. W mediach Europy Zachodniej już zawrzało od spekulacji, a inicjatywa zakłada przede wszystkim stworzenie konkurencji dla amerykańskich i azjatyckich firm. Pomysł otrzymał nazwę PEPSI.

author
Alicja Hirsekorn
19 listopada 2019
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.
Porównaj