Jedyny taki sprzęt na rynku, wieloletnia gwarancja, tysiące zachwyconych Klientów, najczęściej kupowane urządzenie w ubiegłym roku - tymi i innymi hasłami mamią nas często osoby prezentujące produkty na pokazach. Cena za oferowane produkty jest zazwyczaj bardzo wysoka, ale zostajemy skutecznie przekonani, że nie będziemy żałowali wydanych pieniędzy. W efekcie zostajemy ze zwykłym odkurzaczem, za który zapłaciliśmy 10 razy więcej, niż jest on warty i z kredytem na jego spłatę... Co zrobić, jeżeli chcemy zwrócić produkt zakupiony na pokazie? 

Autor: Dominika Sobieraj
Dodano: 27.03.2018
Udostępnij:

Organizatorzy pokazów stosują wobec nas różne chwyty marketingowe, które mają nas skłonić do zakupu. Grupą docelową takich działalności jest ogół osób starszych, które często przechadzają się po mieście samotne i są skłonne przystanąć na chwilę, by obejrzeć ciekawe wydarzenie. Najczęściej starsze osoby łatwiej jest także przekonać do zakupu… i łatwiej później zastraszyć ewentualnymi kosztami zwrotu. 

Prawo do zwrotu 

W przypadku zakupu towaru na pokazie przysługuje nam takie samo prawo do jego zwrotu, jak w przypadku innych zakupów. Od umowy możemy odstąpić w ciągu 14 dni kalendarzowych. Czas ten liczymy od momentu zakupu towaru. 

Stan towaru 

Zwracany przez nas towar musi być oddany dokładnie w takim stanie, w jakim go otrzymaliśmy. Abyśmy nie zostali posądzeni o zniszczenie, najlepiej przed zwrotem zrobić dokładne zdjęcia (z każdej strony) towaru, by potem mieć dowód, w jakim stanie został on odesłany. 

Co ze sprawdzeniem sprzętu? 

Zakupy na pokazach charakteryzują się tym samym, co zakupy w Internecie – nie mamy faktycznej możliwości sprawdzenia towaru (lub przymierzenia go) przed zakupem, co możliwe byłoby w sklepie stacjonarnym. W związku z tym prawo do sprawdzenia towaru przysługuje nam w domu – możemy wyjąć towar z pudełka, oczywiście uważając, by go przy tym nie porwać. Towar wyjęty jedynie w celu sprawdzenia i nie zniszczony w żadnym stopniu, musi zostać przyjęty do zwrotu bez obciążania nas dodatkowymi kosztami. 
 

JAK ZWRÓCIĆ TOWAR? 

1. Pakujemy towar.
Starajmy się zapakować towar w taki sposób, w jaki go otrzymaliśmy (wkładamy do pudełka, zabezpieczamy). 

2. Spisujemy oświadczenie.
Sporządzamy dokument odstąpienia od umowy kupna-sprzedaży (zawarciem takiej umowy jest sam zakup, którego potwierdzeniem jest paragon). Wystarczy, że w oświadczeniu napiszemy: 


Do oświadczenia powinniśmy dołączyć również dowód zakupu (paragon w przypadku wysyłki listownej lub skan paragonu w przypadku wysyłki internetowej). Oświadczenie wysyłamy na własny koszt na adres siedzimy firmy (podany na paragoeni) albo adres e-mail. 

czas: Na sporządzenie oświadczenia i wysłanie go do sprzedawcy mamy 14 dni od zakupu. 

3. Wysyłamy towar.
Towar wysyłamy na adres sprzedawcy podany zazwyczaj na paragonie (siedziba). Zazwyczaj towar wysyłamy na własny koszt, ale możemy później domagać się zwrotu tej kwoty. 

czas: Na wysłanie towaru mamy 14 dni od dnia wysłania oświadczenia ostąpienia od umowy kupna-sprzedaży. 

4. Oczekujemy na zwrot środków. 

Po rozwiązaniu umowy kupna-sprzedaży sprzedawca powinien zwrócić nam środki za towar (z ewentualnym potrąceniem za oddanie go w gorszym stanie, niż się go otrzymało) oraz za przesyłkę.

czas: Na zwrot pieniędzy sprzedawca ma 14 dni od otrzymania od nas oświadczenia o odstąpieniu od umowy. 


 

CO Z KREDYTEM?

Wszystko wydaje się być takie proste… ale często okazyjny zakup podczas pokazu wiąże się z wzięciem równie okazyjnego kredytu na dany produkt. Co z kredytem, kiedy odstąpimy od umowy?

W momencie rozwiązania umowy kupna-sprzedaży anulowane zostają wszystkie powiązane z nią umowy – w tym głównie umowy kredytowe i pożyczkowe oraz ich ubezpieczenia. Po unieważnieniu umowy automatycznie nasze pozostałe, związane z nią zobowiązania fiansowe, wygasają.  


 

Komentarze (13)
Joanna Dettnik, 2 lutego 2020 o 22:53

Kupiliśmy sprzęt za 10000zl i chcemy to oddać. Minęło 5dni. Z banku zatrzymaliśmy kredyt. Firma comfort med straszy nas że nie możemy się wycofać z umowy bo rzekomo grozi za to kara umowna( o której niby jest w umowie ale nie dali nam ostatniej strony )

\Uwaga emeryci nie dajcie się nabrać. To są szkoleni oszuści zostałam oszukana było na koniec losowanie wielki gratulacje zaproszenie na rozmowę do stoliczka . Propozycje to super towar . Nabyty towar to lipa . W momencie gdy chciałam zrezygnować z tak zwanej nagrody za sporą kasę panowie stali się agresywni zostałam sama ogarnął mnie strach spanikowałam podpisałam tylko dlatego aby się wyrwać stamtąd.To oszuści , tym powinni się zająć organy ścigania ( policja , prokuratura,) .Uważam że media też mogą to nagłośnić.To jest wnuczek w innym wydaniu.

Karpowicz Barbara, 22 lipca 2019 o 14:29

Nigdy się nie spodziewałam że dam się wmanewrować w zakup na pokazie ,ale emocje kiedy ‘wygrywa się’nagrody wzięły górę.Po ochłonięciu w domu zaczęłam szukać pomocy.Natrafiłam na Fundację Daję Siebie.Udało się zwrócić cały towar.Fundacja nie żąda od nas żadnych pieniędzy ,trzeba zastosować sie do ich wskazówek .Wymaga to trochę pracy i cierpliwości ale pomogą wszystko załatwić.Nie wiem dlaczego pod ich opieką czułam się bezpieczna i pewna że się uda. Cena jaką poniosłam to koszt wysłania paczek kurierem, a po zakończeniu wszystkich formalności można wpłacić na konto fundacji dobrowolną kwotę . Bardzo polecam ich usługi i nigdy więcej zakupów na pokazie.

Grzegorz Nazar, 21 lipca 2019 o 01:12

czy ktoś może mi powiedzieć co mam zrobić
w czerwcu kupiłem zestaw garnków na pokazie za 4500 zł i chciał bym je zwrócić wiem ze jest prawdo podobnie za późno , proszę mi powiedzieć czy jest jeszcze jakaś szansa na zwrot

Ja odstąpiłam od umowy zawartej na prezentacji wysłałam towar do sprzedawcy a , oni nie przyjęli dwukrotnie . Nie wiem co robić .

ELŻBIETA LISAK, 8 czerwca 2019 o 09:51

Wykonałam krok po kroku.nie otrzymałam zwrotu pieniędzy,ale zarzuca sie zniszczenie sprzętu i żąda zwrotu kwoty 3.800 zł….zapłaciłam 2.000zł

B. Orzechowski, 27 maja 2019 o 22:02

Wysłałem towar na adres przedsiębiorcy, a ten odmówił przyjęcia, co mam zrobić?

Barbara Gaska, 15 maja 2019 o 16:34

Chce zwrucic towar do firmy Welmax.

Kurcze … gdyby teoria szła w parze z praktyką, to życie byłoby prostsze. Bo w teorii jest tak, że jak już kupisz na pokazie to mozesz oddać i nikomu sie nie musisz tlumaczy dlaczego , po co i co się stało , że dzień po zakupie chcesz się wycofać z umowy. Gdyby takie firmy co organizują pokazy respektowały prawo i uczciwie podchodziły do klientów – to wtedy nie mówiłoby się tyle w TV o oszustwach na tych pokazach.
Moi rodzice kupili. Niby wiedziałem co zrobić żeby ten cały towar oddać ale mieliśmy obawy czy firma towar przyjmie (wiele się w internecie czyta o tym, żę firmy paczek nie przyjmują). Ale to byl najmniejszy dylemat. Problem był w tym że mój ojciec, na spotkaniu wpłacił zaliczkę. W sumie to prawie połowę kwoty – 4000zł !!! Nie wiedziałem czy kasę się uda odzyskać. I gdzieś w sieci , ja też trafiłem na opisaną wyżej Fundację Daje siebie (www dajesiebie com ).
Chcecie znać prawdę ? Proszę – myślałem że to kolejny przekręt !!! Nie chciało mi się wierzyć żę Ci z Fundacji pomogą nam – niczego w sumie nie oczekując w zamian. Podejrzana ta bezinteresowność i tekst że jak będę chciał to sam się im odwdzięczę wpłacając darowiznę, ale to dopiero na koncu jak będzie po wszystkim i gdy sprawę Fundacja zakończy. Czyli oni pomogą moim rodzicom a my będziemy mogli się odwdzięczyć ale nie będziemy musieli? jakoś zbyt pięknie mi to brzmiało. W zasadzie jednak nie mieliśmy nic do stracenia. I jakoś tak wyszło , że im zaufaliśmy. Wszystko poszło niemal pięknie ładnie i sprawnie. Niemal … bo problem był tylko z tym , aby firma która rodzicom to sprzedała – zwróciłą kasę . Po prostu nie mieli zamiaru oddać wpłaconych przez ojca pieniędzy !!!
Kończąc wątek – prawda jest taka że gdyby nie Ci panowie z Fundacji, gdyby nie ich rady, wysłane instrukcje meilowo ; co robić i jak robić – to byśmy sami na to nie wpadli. I w zasadzie to oni interweniowali w firmie i domagali się zwrotu ojca zaliczki .My nawet z tymi oszustami z pokazu rozmawiać nie musieliśmy !! I wierzcie mi lub nie – ale po jakimś czasie – kasa wróciła . Całą !!! to co ojciec wpłacił wróciło na wskazany przez nas numer konta !!! Jestem pewien że gdyby nie Fundacja Daje Siebie – pieniędzy byśmy do dziś od firmy nie zobaczyli !!! Wielki szacun dla chłopaków z fundacji – robicie niewiarygodną robotę !!!

Ja byłem na takim pokazie wcisneli mi odkużacz i garki i termomix .Rozwiązałem umowę sprzedawca mnie straszy że kupiłem rzeczy w cenie promocyjnej a takie nie podlegają zwrotowi i straszą sądem

To że taka firma nie odbierze towaru od kuriera to jej problem. Umowa zostaje rozwiązana z chwilą odesłania sprzętu a nie odebrania przez odbiorcę. W takim przypadku sprzedający musi odebrać od nas towar we własnym zakresie. Proszę zachować tylko protokół wysyłki.

rzeczywistość jednak nie jest taka łatwa i prosta. Moi teściowie kupili sobie jakieś cuda na kiju za 8500 i chcieli oddać towar. Nie wiem dlaczego , ale mimo że wszystko niby było tak jak napisane wyżej, to firma (nazwę zachowam dla siebie) nie przyjęła towaru od kuriera. i trzeba było zapłacić za przywóz towaru do domu. Na różnego rodzaju forach chciałem znaleźć skuteczną metodę i sposób na skuteczne odstąpienie. Trafiłem dzięki temu na fundację która pomaga w odstąpieniu od umowy (nie wiem czy mogę podać ich nazwę, jak coś to moderator najwyżej wykasuje – Fundacja Daje Siebie www.dajesiebie.com) Oglnie mówiac – kompleksowo się wszystkim zajęli. I skutecznie pomogli. Reasumując – takei treści jak te które mozna przeczytać jak i pomoc fundacji – dzięki temu udało się wyplątać z problemów. Pozdrawiam

    Kiedy szukałam informacji jak skutecznie zwrócić niechciany zakup z pokazu, trafiłam na Twój komentarz pod powyższym artykułem, niby proste odstępujesz od umowy i odsyłasz towar, ale obawiałam się właśnie tego o czym napisałeś, co jeśli firma odmówi przyjęcia zwracanego towaru? Dzięki Tobie i ja skorzystałam z pomocy Fundacji Daje Siebie(www.dajesiebie.com). Pomogli i mnie, są szybcy i skuteczni. Dzięki Fundacji teraz śpię spokojnie. Dziękuję Fundacji Daje Siebie i Tobie za Twój komentarz. Serdecznie pozdrawiam