Jedyny taki sprzęt na rynku, wieloletnia gwarancja, tysiące zachwyconych Klientów, najczęściej kupowane urządzenie w ubiegłym roku - tymi i innymi hasłami mamią nas często osoby prezentujące produkty na pokazach. Cena za oferowane produkty jest zazwyczaj bardzo wysoka, ale zostajemy skutecznie przekonani, że nie będziemy żałowali wydanych pieniędzy. W efekcie zostajemy ze zwykłym odkurzaczem, za który zapłaciliśmy 10 razy więcej, niż jest on warty i z kredytem na jego spłatę... Co zrobić, jeżeli chcemy zwrócić produkt zakupiony na pokazie? 

Autor: Dominika Sobieraj
Dodano: 27.03.2018
Udostępnij:

Organizatorzy pokazów stosują wobec nas różne chwyty marketingowe, które mają nas skłonić do zakupu. Grupą docelową takich działalności jest ogół osób starszych, które często przechadzają się po mieście samotne i są skłonne przystanąć na chwilę, by obejrzeć ciekawe wydarzenie. Najczęściej starsze osoby łatwiej jest także przekonać do zakupu… i łatwiej później zastraszyć ewentualnymi kosztami zwrotu. 

Prawo do zwrotu 

W przypadku zakupu towaru na pokazie przysługuje nam takie samo prawo do jego zwrotu, jak w przypadku innych zakupów. Od umowy możemy odstąpić w ciągu 14 dni kalendarzowych. Czas ten liczymy od momentu zakupu towaru. 

Stan towaru 

Zwracany przez nas towar musi być oddany dokładnie w takim stanie, w jakim go otrzymaliśmy. Abyśmy nie zostali posądzeni o zniszczenie, najlepiej przed zwrotem zrobić dokładne zdjęcia (z każdej strony) towaru, by potem mieć dowód, w jakim stanie został on odesłany. 

Co ze sprawdzeniem sprzętu? 

Zakupy na pokazach charakteryzują się tym samym, co zakupy w Internecie – nie mamy faktycznej możliwości sprawdzenia towaru (lub przymierzenia go) przed zakupem, co możliwe byłoby w sklepie stacjonarnym. W związku z tym prawo do sprawdzenia towaru przysługuje nam w domu – możemy wyjąć towar z pudełka, oczywiście uważając, by go przy tym nie porwać. Towar wyjęty jedynie w celu sprawdzenia i nie zniszczony w żadnym stopniu, musi zostać przyjęty do zwrotu bez obciążania nas dodatkowymi kosztami. 
 

JAK ZWRÓCIĆ TOWAR? 

1. Pakujemy towar.
Starajmy się zapakować towar w taki sposób, w jaki go otrzymaliśmy (wkładamy do pudełka, zabezpieczamy). 

2. Spisujemy oświadczenie.
Sporządzamy dokument odstąpienia od umowy kupna-sprzedaży (zawarciem takiej umowy jest sam zakup, którego potwierdzeniem jest paragon). Wystarczy, że w oświadczeniu napiszemy: 


Do oświadczenia powinniśmy dołączyć również dowód zakupu (paragon w przypadku wysyłki listownej lub skan paragonu w przypadku wysyłki internetowej). Oświadczenie wysyłamy na własny koszt na adres siedzimy firmy (podany na paragoeni) albo adres e-mail. 

czas: Na sporządzenie oświadczenia i wysłanie go do sprzedawcy mamy 14 dni od zakupu. 

3. Wysyłamy towar.
Towar wysyłamy na adres sprzedawcy podany zazwyczaj na paragonie (siedziba). Zazwyczaj towar wysyłamy na własny koszt, ale możemy później domagać się zwrotu tej kwoty. 

czas: Na wysłanie towaru mamy 14 dni od dnia wysłania oświadczenia ostąpienia od umowy kupna-sprzedaży. 

4. Oczekujemy na zwrot środków. 

Po rozwiązaniu umowy kupna-sprzedaży sprzedawca powinien zwrócić nam środki za towar (z ewentualnym potrąceniem za oddanie go w gorszym stanie, niż się go otrzymało) oraz za przesyłkę.

czas: Na zwrot pieniędzy sprzedawca ma 14 dni od otrzymania od nas oświadczenia o odstąpieniu od umowy. 


 

CO Z KREDYTEM?

Wszystko wydaje się być takie proste… ale często okazyjny zakup podczas pokazu wiąże się z wzięciem równie okazyjnego kredytu na dany produkt. Co z kredytem, kiedy odstąpimy od umowy?

W momencie rozwiązania umowy kupna-sprzedaży anulowane zostają wszystkie powiązane z nią umowy – w tym głównie umowy kredytowe i pożyczkowe oraz ich ubezpieczenia. Po unieważnieniu umowy automatycznie nasze pozostałe, związane z nią zobowiązania fiansowe, wygasają.  


 

Komentarze (3)

To że taka firma nie odbierze towaru od kuriera to jej problem. Umowa zostaje rozwiązana z chwilą odesłania sprzętu a nie odebrania przez odbiorcę. W takim przypadku sprzedający musi odebrać od nas towar we własnym zakresie. Proszę zachować tylko protokół wysyłki.

rzeczywistość jednak nie jest taka łatwa i prosta. Moi teściowie kupili sobie jakieś cuda na kiju za 8500 i chcieli oddać towar. Nie wiem dlaczego , ale mimo że wszystko niby było tak jak napisane wyżej, to firma (nazwę zachowam dla siebie) nie przyjęła towaru od kuriera. i trzeba było zapłacić za przywóz towaru do domu. Na różnego rodzaju forach chciałem znaleźć skuteczną metodę i sposób na skuteczne odstąpienie. Trafiłem dzięki temu na fundację która pomaga w odstąpieniu od umowy (nie wiem czy mogę podać ich nazwę, jak coś to moderator najwyżej wykasuje – Fundacja Daje Siebie www.dajesiebie.com) Oglnie mówiac – kompleksowo się wszystkim zajęli. I skutecznie pomogli. Reasumując – takei treści jak te które mozna przeczytać jak i pomoc fundacji – dzięki temu udało się wyplątać z problemów. Pozdrawiam

    Kiedy szukałam informacji jak skutecznie zwrócić niechciany zakup z pokazu, trafiłam na Twój komentarz pod powyższym artykułem, niby proste odstępujesz od umowy i odsyłasz towar, ale obawiałam się właśnie tego o czym napisałeś, co jeśli firma odmówi przyjęcia zwracanego towaru? Dzięki Tobie i ja skorzystałam z pomocy Fundacji Daje Siebie(www.dajesiebie.com). Pomogli i mnie, są szybcy i skuteczni. Dzięki Fundacji teraz śpię spokojnie. Dziękuję Fundacji Daje Siebie i Tobie za Twój komentarz. Serdecznie pozdrawiam