Rośnie zadłużenie firm “śmieciowych”

Rośnie zadłużenie firm “śmieciowych”

author
Halszka Gronek
02 sierpnia 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.
Kategoria

W przeciągu ostatniego roku zadłużenie firm zajmujących się wywozem śmieci wzrosło aż o dwie trzecie. Obecnie zaległości branży szacowane są na 237 milionów złotych. Problem nieterminowości w płaceniu zobowiązań dotyczy co dziewiątej firmy „śmieciowej” – to dwa razy więcej niż wskazują przeciętne wyniki dłużnicze dla całej gospodarki.

„Przestały płonąć hałdy śmieci, ale przybywa przedsiębiorstw gospodarujących odpadami, które wzniecają pożar w finansach swoich dostawców” – czytamy w najnowszym raporcie Biura Informacji Kredytowej. Jak wynika z danych odnotowanych przez jedną z trzech największych czarnych list dłużników w Polsce, BIG InfoMonitor, w przeciągu ostatniego roku zadłużenie firm zajmujących się wywozem śmieci wzrosło aż o 70%. Wynik ten budzi spory niepokój wśród analityków rynkowych. 

Obecnie zaległości branży szacowane są na zawrotną kwotę 237 milionów złotych. Co gorsza, problem nieterminowości w płaceniu zobowiązań finansowych dotyczy już co dziewiątej firmy „śmieciowej”. To dwa razy więcej niż wskazują przeciętne wyniki liczbowe dłużników wszystkich sektorów gospodarki. Niestety wszystko wskazuje na to, że dynamika wzrostu zadłużenia branży „śmieciowej” nie straci wiele na swej sile. Powód? Zastraszająco szybko przyrastająca ilość śmieci.

Coraz większa świadomość społeczna w kwestii wpływu nadmiernego zaśmiecenia na środowisko powoduje, że rośnie znaczenie firm zajmujących się gospodarowaniem odpadami. Niestety samo wzmożenie zainteresowania branżą nie pomoże przedsiębiorcom wyjść z piętrzących się długów. A te są największe w przypadku firm odzyskujących surowce z materiałów segregowanych, czyli przedsiębiorstw odpowiedzialnych za recykling. Mowa łącznie o 86 mln zł zobowiązań z conajmniej 30-dniowym opóźnieniem w spłacie.


Sprawdź najczęściej powtarzane mity dotyczące Biura Informacji Kredytowej.

Recykling z długami

Jeszcze przed rokiem niechlubnym liderem wśród firm „śmieciowych” z największym zadłużeniem okazały się przedsiębiorstwa specjalizujące się w zbieraniu odpadów. Wówczas łączna kwota zobowiązań niespłaconych przezeń w terminie wynosiła 62,2 mln złotych. W tym roku owa suma wzrosła aż do 80,8 mln zł, choć wynik ten i tak nie pozwolił podsektorowi na zajęcie najwyższego miejsca na podium wśród „śmieciowych” dłużników. Tytuł zwycięzcy przypadł firmom odzyskującym surowce z materiałów segregowanych (firmom recyklingowym).

Przedsiębiorstwa zajmujące się odzyskiwaniem surowców takich jak plastik czy szkło uzbierały aż 86 milionów złotych długu. Mowa tu jedynie o zobowiązaniach na kwotę nie mniejszą niż 500 złotych, których okres spłaty minął conajmniej 30 dni wcześniej. Lider „śmieciowych” dłużników pod względem wartościowym (łączna suma zobowiązań firm z danego podsektora branży) nie pokrywa się jednak z tegorocznym liderem w ujęciu liczbowym (odsetek dłużników w danym podsektorze). W tej kategorii wygrywa przedsiębiorstwa prowadzące rekultywację. 

Udział nieterminowych płatników w przypadku firm zajmujących się rekultywacją, czyli odkażaniem gleby, wód gruntowych i powierzchniowych, a także usuwaniem azbestu, oleju itp., wynosi obecnie aż 14,9%. Warto na koniec dodać jeszcze, iż w podsektorze obróbki i usuwania odpadów innych niż niebezpieczne firmy „śmieciowe” odnotowały największą średnią zaległość przypadającą na jedno przedsiębiorstwo. Wynosi ona aż 647 899 złotych. 

„Śmieciowy” biznes nie jest stabilny

Rosnące zadłużenie firm zajmujących się szeroko rozumianym gospodarowaniem odpadami wskazuje na to, iż branża „śmieciowa” – w rozumieniu dosłownym – staje się coraz bardziej śmieciowa – w sensie przenośnym. Jak podsumowuje Sławomir Grzelczak, prezes Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor:

"

Niepokojące jest, że dynamika wzrostu zaległości tej branży wobec banków i kontrahnetów w minionym roku była ponad czterokrotnie wyższa niż w całej gospodarce. […] Zmiany zachodzące w sumie zaległości oraz w rozpowszechnieniu problemu opóźnionych płatności wśród firm z poszczególnych obszarów gospodarowania odpadami pokazują, że sytuacja na rynku jest dynamiczna. Firma, która dziś jest pewnym płatnikiem za kilka miesięcy niestety może już mieć kłopoty.

Ciężką sytuację branży zaostrza sama produkcja śmieci. Raport BIG wskazuje, iż w Polsce rocznie powstaje 12 milionów ton (!) odpadów komunalnych. Z każdym kolejnym miesiącem napływa też coraz więcej odpadów z zagranicy. Na przełomie ostatniego roku koszt przeciętnego Polaka powiększył się aż 9 kg. Dane GUS-u potwierdzają natomiast, że z odebranych odpadów komunalnych do odzysku udało się przeznaczyć tylko 56,6%. Nie udaje nam się osiągnąć unijnego pułapu recyklingowego. Niestety nasz kraj powoli tonie w śmieciach. 


Źródła:
https://media.bik.pl/informacje-prasowe/454180/firmy-smieciowe-czesciej-nie-placa

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Alior Bank w Kudowie-Zdroju

Alior Bank to jeden z największych banków detalicznych w kraju. Sprawdziliśmy placówki i oddziały w Kudowie-Zdroju – dowiedz się, jakie są godziny otwarcia, dane kontaktowe i opinie.

author
Aleksandra Gościnna
17 lipca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

BNP Paribas wciąż wspiera energetykę odnawialną

BNP Paribas poinformował w komunikacie prasowym o drugim już finansowaniu zielonych inwestycji realizowanych przez firmę Fair Polska. BNP Paribas w ramach konsorcjum banków pomoże w budowie portfela aktywów z sektora energetyki odnawialnej, których łączna moc wynosi 106 MW. Sprawdzamy szczegóły.

author
Patryk Byczek
10 lutego 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Coraz rzadziej poręczamy

Dane Biura Informacji Kredytowej wskazują, że w Polsce 370 tys. osób udzieliło poręczenia ponad 300 tys. kredytom. W latach 2014-2017 liczba poręczycieli zmniejszyła się o połowę.

author
Aneta Jankowska
28 lutego 2017
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Oszustwo na aktualizację karty płatniczej

Wejście w życie unijnej dyrektywy PSD2 miało zwiększyć między innymi poziom bezpieczeństwa finansów w erze cyfryzacji. Niestety z dezorientacji, jaką zmiany mogły wywołać u klientów, pożywkę zrobili sobie cyberprzestępstwo. Oszustwo na aktualizację karty płatniczej to nowość, której celem stali się klienci Santander Bank Polska. Sprawdzamy szczegóły.

author
Alicja Hirsekorn
31 sierpnia 2023
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

Biuro Terenowe ZUS w Rawie Mazowieckiej

Zakład Ubezpieczeń Społecznych posiada oddziałów w największych polskich miastach Do każdego oddziału przynależą jednostki podległe, takie jak Inspektoraty i Biura Terenowe Sprawdzamy dane Biura Terenowego w Rawie Mazowieckiej: kontakt, dane adresowe, infolinię oraz godziny otwarcia.

author
Patryk Byczek
23 sierpnia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

SKOK Chmielewskiego Bełżyce

Jednym z największych SKOK-ów w Polsce jest Kasa Chmielewskiego. Instytucja posiada już ponad 200 000 członków w całym kraju. Sprawdź placówkę SKOK-u Chmielewskiego w Bełżycach – adres, numer telefonu, godziny otwarcia i mapę dojazdu.

author
Aleksandra Gościnna
13 kwietnia 2021
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.
Porównaj