Jan Arczewski – telefon zaufania dla osób niepełnosprawnych

Jan Arczewski – telefon zaufania dla osób niepełnosprawnych

author
Aneta Jankowska
11 listopada 2017
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.
Kategoria
Człowiek, który pomimo trudności pomaga innym od ponad 31 lat. Jan Arczewski prowadzi Lubelski Telefon Zaufania dla osób niepełnosprawnych. Jako osoba z rdzeniowym zanikiem mięśni żyje i pracuje w Domu Pomocy Społecznej. Jest między innymi laureatem Nagrody Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego” w kategorii Człowiek.

Źródło zdjęcia: http://www.niepelnosprawni.pl/files/nowe.niepelnosprawni.pl/public/2016/jan_arczewski_mr.JPG

 

Jan Arczewski urodził się w 1960 roku w Łosicach niedaleko Siedlec. Od 5. roku życia choruje na rdzeniowy zanik mięśni. Jego ojciec był właścicielem gospodarstwa rolnego, ale po ujawnieniu się choroby musiał podjąć pracę jako wartownik w państwowym przedsiębiorstwie, chcąc w ten sposób uzyskać prawo do bezpłatnej opieki lekarskiej. 

W 1984 roku Jan Arczewski ukończył studia na KUL i został magistrem psychologii. Od maja 1986 roku prowadzi Telefon Zaufania dla Osób Niepełnosprawnych. Jest laureatem Nagrody Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego” w kategorii Człowiek, a także tegorocznym laureatem Nagrody Totus Tuus przyznawanej co roku w przeddzień Dnia Papieskiego przez fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Od 31 lat przy telefonie

Lubelski Telefon Zaufania dla Osób Niepełnosprawnych funkcjonuje już od 31 lat. Od 1986 roku Jan Arczewski odbył ponad 31 tys. podobnych rozmów. Osoby potrzebujące pomocy dzwonią w czterech kategoriach spraw. Pierwsza z nich to problemy natury psychologicznej i egzystencjalnej. Druga – problemy socjalno-bytowe (np. pomoc w załatwieniu wózka inwalidzkiego). Trzecia –  towarzyszenie w samotności osobom niepełnosprawnym oraz czwarta – interwencje w sprawach trudnych, takich jak np. maltretowanie rodziców, rodzin patologicznych, narkotyków, sekt itp..

Jak mówi Jan Arczewski, w latach osiemdziesiątych przeprowadzał około 100 rozmów miesięcznie. Dziś ich liczba wzrosła już do 300

W wywiadzie dla portalu niepelnosprawi.pl bohater opisuje swoje początki z telefonem zaufania:

Kiedy kończyłem studia, miałem problemy ze znalezieniem pracy. W pewnym momencie wkurzyłem się i postanowiłem wziąć sprawy w swoje ręce. Napisałem do urzędu, że mógłbym pracować w telefonie zaufania. Takie rozwiązanie było też bardzo wygodne dla instytucji – nie musiałaby dzięki temu odpowiadać na liczne monity. Spotkaliśmy się w ścisłym gronie z przedstawicielami urzędu i zapadła decyzja o tym, że będę pracował przy telefonie. Ponieważ kończyłem studia pod kątem psychologii rewalidacyjnej (służącej terapii osób z niepełnosprawnością), to zaproponowałem zrobienie czegoś nowego – telefonu zaufania dla osób niepełnosprawnych. Zwłaszcza, że był to okres dość intensywnego ożywienia się środowiska osób z niepełnosprawnością. Inicjatywa się udała i 1 maja 1986 roku rozpoczął działanie mój telefon zaufania – wspomina.

Numer telefonu do Telefonu Zaufania Jana Arczewskiego: 81 747 98 21 

Numer infolinii zaufania dla osób niepełnosprawnych czynny jest od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-16:00. 

Z panem Janem można się kontaktować także przez pocztę elektroniczną pod adresem: [email protected]

Praca w Telefonie Zaufania to nie wszystko

Jan Arczewski zajmuje się także wolontariatem. Przez 16 lat w dwóch domach pomocy społecznej (też w tym, w którym sam mieszka), stworzył grupę wolontariuszy, którzy działają w swoim środowisku. Wolontariusze wychodzą z podopiecznymi DPS na zakupy, czytają gazety albo po prostu rozmawiają. Obecnie z DPS na Kalinowszczyźnie w Lublinie  współpracuje 40 wolontariuszy. Co więcej, od 20 lat kształci również praktykantów w różnych zawodach. Jan Arczewski opiekuje się studentami z pedagogiki, psychologii, pielęgniarstwa, fizjoterapii, rehabilitacji i przyszłymi pracownikami służb socjalnych. Po pracy, kiedy po 16 odkłada telefon, bohater wyrusza w drogę i odwiedza swoich podopiecznych.

Żyć pełnią życia i się nie poddawać

Jan Arczewski pytany o to jakie jest jego motto, powtarza: “Chorobo, nie oddam ci wszystkiego!”. Co popycha go do dalszej pracy ?

Dla mnie czymś takim są słowa Świętego Jana Pawła II: „Nie lękajcie się!”. To jest dla mnie taką podstawą, bo wiem, że z każdej problematycznej sytuacji można wyjść i zachęcam do takiego myślenia innych – tłumaczy.

author
Aneta Jankowska
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

2019-02-26 11:59:31

Zenujace. Nadal dzwonie - nikt nie odbiera. To sa powazni ludzie?

2019-02-26 11:57:41

Takie ten telefon - 81 747 98 21 ze nikt nie odbiera. Pica na wode niestety :/

maja
maja
2017-11-13 11:47:34

Niech Bóg wynagrodzi temu człowiekowi całe dobro, które daje innym.

Podobne artykuły

iPhone 6 na raty od T-Mobile Usługi Bankowe

Chcesz mieć nowego iPhona 6, ale nie masz pieniędzy ? T-Mobile Usługi Bankowe zachęca do wzięcia pożyczki gotówkowej na nowoczesnego smartfona.

author
Patryk Byczek
06 października 2014
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Kredyt konsolidacyjny Rawicz

Jesteś w trakcie poszukiwań kredytu konsolidacyjnego? W naszym rankingu zebraliśmy wszystkie oferty kredytów konsolidacyjnych, z których możesz skorzystać w Rawiczu. Maksymalna kwota możliwa do uzyskania to aż 200 000 zł.

author
Patryk Byczek
09 lipca 2022
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Kredyt konsolidacyjny Żory

Kredyt konsolidacyjny to sprawdzony sposób na obniżenie miesięcznych rat. Sprawdziliśmy, gdzie znajdziemy najlepszą konsolidację w Żorach. Najwyższa kwota to nawet 200 000 zł bez dodatkowych zabezpieczeń.

author
Aleksandra Gościnna
16 stycznia 2022
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Kredyt konsolidacyjny Lipno

Szukasz kredytu konsolidacyjnego spośród tych, które są dostępne dla osób mieszkających w Lipnie? Sprawdziliśmy, gdzie znajdziesz najlepszą konsolidację w swoim mieście. Maksymalna kwota to nawet 200 000 zł bez dodatkowych zabezpieczeń.

author
Patryk Byczek
25 czerwca 2022
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Tylko 838 osób skorzystało ze wsparcia dla zadłużonych

Przed ostatnimi wyborami Platforma Obywatelska wdrożyła program pomocy frankowiczom. Teraz to samo czyni PiS. Chce jednak pomóc zadłużonym w obcych walutach bardziej skutecznie, niż poprzednia władza - okazuje się, że z programu pomocy skorzystało jedynie niecałe 900 osób. 

author
Dominika Byczek
31 sierpnia 2018
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

CEO, CFO, CSO – kto to jest?

Dostałeś wizytówkę, na której tuż pod nazwiskiem reprezentowanej osoby widnieje dopisek „CEO”, i nie jesteś pewien, co to oznacza? A może natrafiłeś na profil społecznościowy znajomego sprzed lat i zauważyłeś, iż w rubryce „zatrudnienie” podane zostało niezrozumiałe dla Ciebie stanowisko „CMO”? Jeśli tak, koniecznie sprawdź nasz poradnik, w którym wyjaśniamy, co oznaczają takie skróty, jak CEO, CFO, CIO, CSO czy CMO. 

author
Halszka Gronek
04 lipca 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.
Porównaj