Kapitałowy Fundusz Pożyczkowy wpisany na listę ostrzeżeń KNF

Kapitałowy Fundusz Pożyczkowy wpisany na listę ostrzeżeń KNF

author
Halszka Gronek
10 grudnia 2019

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała o najnowszej pozycji na liście ostrzeżeń publicznych. W związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa z art. 178 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi pod lupę KNF-u trafił Kapitałowy Fundusz Pożyczkowy spółka z o.o. Sprawdzamy najważniejsze informacje w tej sprawie. 

Jak dowiadujemy się z oficjalnego źródła, Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego przystąpił do postępowania przeciwko Kapitałowemu Funduszowi Pożyczkowemu. Instytucja ta znalazła się na liście ostrzeżeń publicznych KNF z powodu zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 178 Ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi.Wiadomo także, iż postępowanie zainicjowane zostało przez podmiot trzeci, a prokuraturą właściwą do przeprowadzenia dochodzenia jest Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

"

Przewodniczący KNF przystąpił do postępowania zainicjowanego przez inny podmiot dotyczącego zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 178 (prowadzenie działalności w zakresie obrotu instrumentami finansowymi bez wymaganego zezwolenia KNF) ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi. Postępowanie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Warszawie

– czytamy w oficjalnym komunikacie Komisji Nadzoru Finansowego.

Kim jest podmiot wpisany na listę ostrzeżeń?

Postępowanie dotyczy Kapitałowego Funduszu Pożyczkowego spółka z o.o. Podmiot swą siedzibę posiada w Warszawie, a – według danych zawartych w Krajowym Rejestrze Sądowym – prezesem zarządu jest Marek Piotr Gołębiowski. Według klasyfikacji PKD Kapitałowy Fundusz Pożyczkowy zajmuje się „pozostałą działalnością wspomagającą usługi finansowe, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalnych”. Z kolei klasyfikacja SIC podaje „usługi związane z działalnością giełdową”. 

Co zarzuca się Kapitałowemu Funduszowi Pożyczkowemu? KNF informuje o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 178 Ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Zapis ten brzmi następująco:

§

PODSTAWA PRAWNA

Kto bez wymaganego zezwolenia lub upoważnienia zawartego wodrębnych przepisach albo nie będąc do tego uprawnionym winny sposób określony w ustawie, prowadzi działalność w zakresie obrotu instrumentami finansowymi, podlega grzywnie do 5 000 000 zł.


Ustawa o obrocie instrumentami finansowymi (Dz.U. 2005 nr 183 poz. 1538 z późn. zm.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Bezpłatne konta – luty 2014
Wpisy
autor wpisu
Maciej_Stanko
10 lutego 2014

Bezpłatne konta – luty 2014

Polacy porównują oferty kredytowe
Blog
author
Aneta Jankowska
26 sierpnia 2017

Polacy porównują oferty kredytowe

Szybkie pożyczki Brodnica
Pożyczki miasta
author
Patryk Byczek
02 stycznia 2020

Szybkie pożyczki Brodnica

Kredyt samochodowy Otwock
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
21 listopada 2017

Kredyt samochodowy Otwock

Alior Bank w Zgierzu
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
02 lipca 2019

Alior Bank w Zgierzu

Samochody elektryczne w Poczcie Polskiej
Aktualności
author
Patryk Byczek
25 kwietnia 2018

Samochody elektryczne w Poczcie Polskiej

Porównaj