Kapitałowy Fundusz Pożyczkowy wpisany na listę ostrzeżeń KNF

Kapitałowy Fundusz Pożyczkowy wpisany na listę ostrzeżeń KNF

author
10 grudnia 2019

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała o najnowszej pozycji na liście ostrzeżeń publicznych. W związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa z art. 178 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi pod lupę KNF-u trafił Kapitałowy Fundusz Pożyczkowy spółka z o.o. Sprawdzamy najważniejsze informacje w tej sprawie. 

Jak dowiadujemy się z oficjalnego źródła, Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego przystąpił do postępowania przeciwko Kapitałowemu Funduszowi Pożyczkowemu. Instytucja ta znalazła się na liście ostrzeżeń publicznych KNF z powodu zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 178 Ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi.Wiadomo także, iż postępowanie zainicjowane zostało przez podmiot trzeci, a prokuraturą właściwą do przeprowadzenia dochodzenia jest Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

"

Przewodniczący KNF przystąpił do postępowania zainicjowanego przez inny podmiot dotyczącego zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 178 (prowadzenie działalności w zakresie obrotu instrumentami finansowymi bez wymaganego zezwolenia KNF) ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi. Postępowanie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Warszawie

– czytamy w oficjalnym komunikacie Komisji Nadzoru Finansowego.

Kim jest podmiot wpisany na listę ostrzeżeń?

Postępowanie dotyczy Kapitałowego Funduszu Pożyczkowego spółka z o.o. Podmiot swą siedzibę posiada w Warszawie, a – według danych zawartych w Krajowym Rejestrze Sądowym – prezesem zarządu jest Marek Piotr Gołębiowski. Według klasyfikacji PKD Kapitałowy Fundusz Pożyczkowy zajmuje się „pozostałą działalnością wspomagającą usługi finansowe, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalnych”. Z kolei klasyfikacja SIC podaje „usługi związane z działalnością giełdową”. 

Co zarzuca się Kapitałowemu Funduszowi Pożyczkowemu? KNF informuje o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 178 Ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Zapis ten brzmi następująco:

§

PODSTAWA PRAWNA

Kto bez wymaganego zezwolenia lub upoważnienia zawartego wodrębnych przepisach albo nie będąc do tego uprawnionym winny sposób określony w ustawie, prowadzi działalność w zakresie obrotu instrumentami finansowymi, podlega grzywnie do 5 000 000 zł.


Ustawa o obrocie instrumentami finansowymi (Dz.U. 2005 nr 183 poz. 1538 z późn. zm.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Nowej pracy szukamy średnio 2 miesiące
Blog
author
08 października 2018

Nowej pracy szukamy średnio 2 miesiące

ING Bank Śląski ze Złotym Listkiem CSR
Bez kategorii
author
11 czerwca 2020

ING Bank Śląski ze Złotym Listkiem CSR

8 mln fałszywych zgłoszeń na 112
Wpisy
author
13 lutego 2018

8 mln fałszywych zgłoszeń na 112

Promocja: „Konto dla aktywnych” w BGŻ BNP Paribas
Bez kategorii
author
16 lutego 2019

Promocja: „Konto dla aktywnych” w BGŻ BNP Paribas

Wymówki przedsiębiorców-dłużników
Blog
author
30 sierpnia 2017

Wymówki przedsiębiorców-dłużników