Polacy chcą korzystać z e-podpisu
Badanie Kantar zorganizowane dla KIR i ZBP potwierdza, że podpis elektroniczny cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród Polaków. Ta metoda autoryzacji, stworzona z myślą nie tylko o firmach, ale również o prywatnych użytkownikach, jest bardzo wygodnym i bezpiecznym rozwiązaniem.
Pandemia, związana z nią izolacja oraz ograniczenia dotyczące przemieszczania utrudniły Polakom załatwienie spraw urzędowych, finalizowanie transakcji bankowych itp. Dzięki e-podpisowi doprowadzenie do skutku tych spraw byłoby możliwe i niezwykle proste.
Podpis elektroniczny w Polsce
Kwalifikowany podpis elektroniczny pojawił się i funkcjonuje w Polsce od prawie 20 lat. Każdy podpis jest potwierdzony specjalnym certyfikatem. Szczególny wzrost zainteresowania tą formą uwierzytelniania przypada na lata 2018-2020.
Pod względem prawnym podpis elektroniczny jest tak samo ważny jak podpis tradycyjny. Normalizowanie rynku w Europie, które miało miejsce w 2016 roku, wpłynęło na rozpowszechnienie się tej formy podpisu. Elektroniczna alternatywa tradycyjnego podpisu jest prawnie ważna na terenie całej Unii Europejskiej.
Gdzie można posłużyć się e-podpisem?
Podpis elektroniczny jest respektowany wszędzie tam, gdzie wykorzystywane są tradycyjne pisma. Można go użyć między innymi:
– składając e-deklarację podatkową,
– do internetowych wniosków skierowanych do ZUS,
– w pismach do urzędów, w celu potwierdzenia swojej tożsamości,
– w celu zawarcia umowy o charakterze cywilno-prawnym w trybie zdalnym,
– do wysyłania e-faktur,
– podczas aukcji internetowych, do finalizacji przetargów
– aby otrzymać odpis aktu z urzędu,
– zgłosić narodziny dziecka,
– by podpisać dokumenty w banku.
Od niedawna można również wykorzystać podpis elektroniczny przy zawieraniu umowy leasingowej. Podpis elektroniczny jest wygodnym zamiennikiem podpisu własnoręcznego, stąd tak duże zainteresowanie nim. Elżbieta Włodarczyk, pełniąca funkcję dyrektora Linii biznesowej podpis elektroniczny z KIR, zaznacza, że:
Wśród badanych, 72 proc. zainteresowanych e-podpisem chce w ten sposób podpisywać umowy z bankiem, a 57 proc. – na dostawy prądu, gazu czy wywóz śmieci. Ankietowani widzą też użyteczność podpisu kwalifikowanego w kontaktach z operatorami telekomunikacyjnymi (54 proc.) oraz ubezpieczycielami (52 proc.). Badani chcą także wykorzystywać podpis elektroniczny do zawierania umów na usługi medyczne (43 proc.)
Co zyskujemy…
Dzięki e-podpisowi drukowanie dokumentów, by złożyć na nich własnoręczny podpis, nie będzie obligatoryjne. Jego rozpowszechnienie wpłynie także na zmniejszenie opłat związanych chociażby z zawieraniem umów na odległość (związana z tym opłata kurierska oraz koszty przechowywania dokumentów w archiwum). Jest to bardzo bezpieczna forma podpisywania dokumentów, która znacznie usprawnia ten proces.
Potrzebujesz dodatkowej gotówki? Sprawdź najlepsze:
Kredyty przez Internet – wypłata nawet w 1 dzień
Pożyczki dostępne w czasie pandemii – aktualne oferty firm
Do końca czerwca użyjesz e-podpisu za darmo!
Elżbieta Włodarczyk opowiada o nowej wersji e-podpisu ( mSzafir) wprowadzonej na rynek w marcu tego roku. Do końca czerwca każdy ma możliwość skorzystania z jednorazowego e-podpisu za darmo.
mSzafir – nowatorską wersję kwalifikowanego podpisu elektronicznego wykorzystującego technologię chmurową, która nie wymaga stosowania fizycznych urządzeń takich jak karty i czytniki. mSzafir umożliwia prowadzenie spraw prywatnych, biznesowych i urzędowych w sposób zdalny, przez Internet. Rozwiązanie jest bardzo wygodne i bezpieczne, znajduje swoje zastosowanie szczególnie teraz, w sytuacji, gdy ograniczamy do minimum kontakty zewnętrzne. Co istotne, w ramach solidarności i odpowiedzialności społecznej, do końca czerwca, mSzafir w wersji do jednorazowego podpisu jest dostępny bezpłatnie.
Potencjał na skalę światową
Elektroniczny podpis jest użytecznym narzędziem pracy przedsiębiorców na całym świecie. Jest niezwykle oszczędną formą zawierania umów i autoryzacji transakcji handlowych na skalę międzynarodową. Pozwala zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale przede wszystkim czas, co w obliczu dynamicznie zmieniającego się świata jest istotną kwestią. Dzięki zastosowaniu e-podpisu większe firmy mogą zaoszczędzić aż 22 tys. godzin pracy oraz od 11 do 20 USD na jednym piśmie.
Cyfrowy podpis ma w sobie ogromny potencjał, zwłaszcza pod względem zmniejszenia kosztów działalności przedsiębiorstw. Jest wielką szansą dla rozwoju gospodarki w Polsce.
Źródła:
https://www.kir.pl/kontakt/biuro-prasowe/komunikaty-prasowe/ip2020/juz-co-trzeci-uzytkownik-bankowosci-internetowej-chce-korzystac-z-e-podpisu,21.html
https://www.biznes.gov.pl/pl/firma/sprawy-urzedowe/chce-zalatwic-sprawe-w-urzedzie/dlaczego-warto-zalatwiac-sprawy-urzedowe-przez-biznes-gov-pl-i-jak-to-zrobic/podpis-kwalifikowany
Dodaj komentarz