Polacy chcą korzystać z e-podpisu

Polacy chcą korzystać z e-podpisu

author
Dominika Sobieraj
23 maja 2020

Badanie Kantar zorganizowane dla KIR i ZBP potwierdza,  że podpis elektroniczny cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród Polaków. Ta metoda autoryzacji, stworzona z myślą nie tylko o firmach, ale również o prywatnych użytkownikach, jest bardzo wygodnym i bezpiecznym rozwiązaniem.

Pandemia, związana z nią izolacja oraz ograniczenia dotyczące przemieszczania utrudniły Polakom załatwienie spraw urzędowych, finalizowanie transakcji bankowych itp. Dzięki e-podpisowi doprowadzenie do skutku tych spraw byłoby możliwe i niezwykle proste.

Podpis elektroniczny w Polsce

Kwalifikowany podpis elektroniczny pojawił się i funkcjonuje w Polsce od prawie 20 lat. Każdy podpis jest potwierdzony specjalnym certyfikatem. Szczególny wzrost zainteresowania tą formą uwierzytelniania przypada na lata 2018-2020.

Pod względem prawnym podpis elektroniczny jest tak samo ważny jak podpis tradycyjny. Normalizowanie rynku w Europie, które miało miejsce w 2016 roku, wpłynęło na rozpowszechnienie się tej formy podpisu. Elektroniczna alternatywa tradycyjnego podpisu jest prawnie ważna na terenie całej Unii Europejskiej.

Gdzie można posłużyć się e-podpisem?

Podpis elektroniczny jest respektowany wszędzie tam, gdzie wykorzystywane są tradycyjne pisma. Można go użyć między innymi:

– składając e-deklarację podatkową,
– do internetowych wniosków skierowanych do ZUS,
– w pismach  do urzędów, w celu potwierdzenia swojej tożsamości,
– w celu zawarcia umowy o charakterze cywilno-prawnym w trybie zdalnym,
– do wysyłania e-faktur,
– podczas aukcji internetowych, do finalizacji przetargów
– aby otrzymać odpis aktu z urzędu,
– zgłosić narodziny dziecka,
– by podpisać dokumenty w banku.

Od niedawna można również wykorzystać podpis elektroniczny przy zawieraniu umowy leasingowej. Podpis elektroniczny jest wygodnym zamiennikiem podpisu własnoręcznego, stąd tak duże zainteresowanie nim. Elżbieta Włodarczyk, pełniąca funkcję dyrektora Linii biznesowej podpis elektroniczny z KIR, zaznacza, że:

Wśród badanych, 72 proc. zainteresowanych e-podpisem chce w ten sposób podpisywać umowy z bankiem, a 57 proc. – na dostawy prądu, gazu czy wywóz śmieci. Ankietowani widzą też użyteczność podpisu kwalifikowanego w kontaktach z operatorami telekomunikacyjnymi (54 proc.) oraz ubezpieczycielami (52 proc.). Badani chcą także wykorzystywać podpis elektroniczny do zawierania umów na usługi medyczne (43 proc.)

Co zyskujemy…

Dzięki e-podpisowi drukowanie dokumentów, by złożyć na nich własnoręczny podpis, nie będzie obligatoryjne. Jego rozpowszechnienie wpłynie także na zmniejszenie opłat związanych chociażby z zawieraniem umów na odległość (związana z tym opłata kurierska oraz koszty  przechowywania dokumentów w archiwum). Jest to bardzo bezpieczna forma podpisywania dokumentów, która znacznie usprawnia ten proces.

Potrzebujesz dodatkowej gotówki? Sprawdź najlepsze:

 

Kredyty przez Internet – wypłata nawet w 1 dzień

 

Pożyczki dostępne w czasie pandemii – aktualne oferty firm

Do końca czerwca użyjesz e-podpisu za darmo!

Elżbieta Włodarczyk opowiada o nowej wersji e-podpisu ( mSzafir) wprowadzonej na rynek w marcu tego roku. Do końca czerwca każdy ma możliwość skorzystania z jednorazowego e-podpisu za darmo.

mSzafir – nowatorską wersję kwalifikowanego podpisu elektronicznego wykorzystującego technologię chmurową, która nie wymaga stosowania  fizycznych urządzeń takich jak karty i czytniki. mSzafir umożliwia prowadzenie spraw prywatnych, biznesowych i urzędowych w sposób zdalny, przez Internet. Rozwiązanie jest bardzo wygodne i bezpieczne, znajduje swoje zastosowanie szczególnie teraz, w sytuacji, gdy ograniczamy do minimum kontakty zewnętrzne. Co istotne, w ramach solidarności i odpowiedzialności społecznej, do końca czerwca, mSzafir w wersji do jednorazowego podpisu jest dostępny bezpłatnie.

Potencjał na skalę światową

Elektroniczny podpis jest użytecznym narzędziem pracy przedsiębiorców na całym  świecie. Jest niezwykle oszczędną formą zawierania umów i autoryzacji transakcji handlowych na skalę międzynarodową. Pozwala zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale przede wszystkim czas, co w obliczu dynamicznie zmieniającego się świata jest istotną kwestią. Dzięki zastosowaniu e-podpisu większe firmy mogą zaoszczędzić aż 22 tys. godzin pracy oraz od 11 do 20 USD na jednym piśmie.

Cyfrowy podpis ma w sobie ogromny potencjał, zwłaszcza pod względem zmniejszenia kosztów działalności przedsiębiorstw. Jest wielką szansą dla rozwoju gospodarki w Polsce.


Źródła:

https://www.kir.pl/kontakt/biuro-prasowe/komunikaty-prasowe/ip2020/juz-co-trzeci-uzytkownik-bankowosci-internetowej-chce-korzystac-z-e-podpisu,21.html

https://www.biznes.gov.pl/pl/firma/sprawy-urzedowe/chce-zalatwic-sprawe-w-urzedzie/dlaczego-warto-zalatwiac-sprawy-urzedowe-przez-biznes-gov-pl-i-jak-to-zrobic/podpis-kwalifikowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Darmowa pożyczka Alfa Kredyt do 1500 zł
Wpisy
autor wpisu
m_szydlowski
13 kwietnia 2016

Darmowa pożyczka Alfa Kredyt do 1500 zł

PKO BP w Ozimku
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
17 września 2019

PKO BP w Ozimku

Konto Lubię to z darmowym kinem
Wpisy
autor wpisu
Marek_Rutkowski
17 sierpnia 2015

Konto Lubię to z darmowym kinem

Kredyt hipoteczny Dzierżoniów
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
08 sierpnia 2017

Kredyt hipoteczny Dzierżoniów

Oszustwo na wygraną w Radio ZET
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
16 kwietnia 2020

Oszustwo na wygraną w Radio ZET

Rzecznik Finansów ostrzega przed wyższą ratą
Wpisy
author
Aneta Jankowska
02 października 2017

Rzecznik Finansów ostrzega przed wyższą ratą

Porównaj