Katastrofa demograficzna w Polsce?

Katastrofa demograficzna w Polsce?

author
Halszka Gronek
05 stycznia 2024
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Czy wobec coraz gorszych wyników, o których alarmują eksperci rynkowi i państwowe organy statystyczne, można mówić o katastrofie demograficznej w Polsce? I w jaki sposób kondycja polskiej populacji wpłynie na wydolność systemu emerytalnego?

Katastrofa demograficzna w Polsce

Sytuacja demograficzna w Polsce jest tematem, któremu poświęca się w ostatnim czasie sporo uwagi. Jak wskazują ostatnie raporty i prognozy GUS, sytuacja demograficzna kraju jest bardzo trudna. W Polsce panuje poważny niż demograficzny – odnotowuje się znacznie większą liczbę zgonów niż narodzin. Wielu obawia się, że obecni 20- i 30-latkowie, z tego powodu, nie będą mogli liczyć na otrzymanie godnej emerytury w przyszłości. Najnowsze dane nie pozostawiają wątpliwości, możemy śmiało mówić o katastrofie demograficznej. Spójrzmy na doniesienia z raportu GUS i opublikowane przez nich prognozy. 

Prognozy GUS dotyczące sytuacji demograficznej w Polsce w latach 2023-2060

W sierpniu 2023 roku Główny Urząd Statystyczny opublikował na swojej stronie internetowej raport “Prognoza ludności na lata 2023 – 2060”. Jest to szczegółowa prognoza demograficzna, którą Urząd regularnie aktualizuje. Jak wynika z jego analiz:

  • Będzie postępował proces starzenia się ludności Polski, co oznacza wzrost odsetka osób w wieku 65 lat i więcej oraz duży spadek liczby dzieci i młodzieży (0–17 lat). Jedynie w scenariuszu wysokim przewiduje się utrzymanie liczby osób poniżej 18 lat na poziomie zbliżonym do 2022 r.
  • Prognozowany jest (oprócz scenariusza wysokiego) wyraźny spadek liczby urodzeń, co związane będzie przede wszystkim ze spadkiem liczby kobiet w wieku prokreacyjnym. Przewiduje się, że pomiędzy 2022 r. a 2060 r. ich liczba spadnie z 8,7 do 6,3 mln w scenariuszu wysokim i do 4,8 mln w niskim.

Źródło: stat.gov.pl

Przewidywania nie są optymistyczne, jak widzimy, potwierdzają pogłębianie się nieciekawej sytuacji demograficznej Polski. Po pierwsze raporty jasno wskazują na to, iż znacznie wzrośnie liczba osób w wieku nieprodukcyjnym, natomiast współczynnik urodzeń pozostawać będzie na bardzo niskim poziomie.

We wszystkich trzech scenariuszach, zaprezentowanych przez GUS, można zauważyć, że w kolejnych latach zmniejszy się znacznie liczba kobiet w wieku prokreacyjnym, a co za tym idzie drastycznie spadnie liczba urodzeń. Liczba kobiet pomiędzy 15. a 49. rokiem życia w 2022 roku wynosiła 8,7 mln. Zgodnie ze scenariuszem wysokim za niecałe dwadzieścia lat liczba grupa ta zmniejszy się aż o 1,8 mln, według średniego o 1,9 mln, a niskiego o ponad 2 mln (2,1 mln).

Źródło: stat.gov.pl

Ograniczona liczebność potencjalnych matek to również mniejsza liczba urodzeń. W dłuższej perspektywie może to prowadzić do jeszcze większych problemów demograficznych oraz wpływać na zmiany w strukturze wiekowej społeczeństwa. W 1980 roku w Polsce odnotowano rekordową liczbę narodzin, które wyniosły około 699 000 dzieci. Porównując te dane do bardziej współczesnych, jak na przykład tych z 2022 roku, możemy zauważyć ogromną różnicę. W 2022 roku w Polsce urodziło się tylko 305,1 tys. dzieci. Warto dodać, iż jeszcze 10 lat temu współczynnik ten był na znacznie wyższym poziomie (w roku 2012 roku odnotowano 372 tys. narodzin).

Źródło: stat.gov.pl

Zupełnie odwrotnie wygląda sytuacja w przypadku zgonów. Wszystkie przewidywania i zgromadzone dane wskazują na znaczny przyrost liczby zgonów na przestrzeni następnych kilkudziesięciu lat. Nie rokuje to najlepiej.

Źródło: stat.gov.pl

GUS już w 2019 roku pisał:

Obserwowane zmiany demograficzne wskazują, że od kilkunastu lat sytuacja ludnościowa Polski nie zmienia się istotnie – jest nadal trudna. W najbliższej perspektywie także nie należy oczekiwać znaczących zmian zapewniających stabilny rozwój demograficzny. Nadal niska liczba zawieranych małżeństw oraz obserwowane od ćwierćwiecza zmiany w trendzie dzietności będą miały negatywny wpływ także na przyszłą liczbę urodzeń, ze względu na zdecydowanie mniejszą w przyszłości liczbę kobiet w wieku rozrodczym.

Źródło: stat.gov.pl

Sytuacja demograficzna Polski - przyczyny

Nie jest tajemnicą, iż od kilku lat obserwuje się tendencję spadkową w dziedzinie urodzeń. Niższe niż oczekiwane współczynniki urodzeń stawiają Polskę i rządzących przed poważnym wyzwania związanym z zapewnieniem i utrzymaniem równowagi demograficznej w państwie. Istnieje wiele różnych przyczyn, które doprowadziły do tej sytuacji. Eksperci wskazują, iż ogromne znaczenie mają w tym przypadku czynniki ekonomiczne, ale również społeczne. Do najczęściej wymienianych należą:

  • wzrastające koszty utrzymania,
  • problemy w odnalezieniu stabilności finansowej,
  • trudności w godzeniu ścieżki zawodowej z życiem rodzinnym,
  • zmieniające się, ewoluujące role społeczne.

To te elementy często bezpośrednio rzutują na to, jakie społeczeństwo podejmuje decyzje dotyczące zakładania rodziny. Coraz więcej osób w Polsce znajduje się w trudnej sytuacji finansowej, zmusza ich to do poszukiwania różnych form wsparcia. Wśród tych rozwiązań dużą popularnością cieszą się kredyty gotówkowe oraz chwilówki(ranking chwilówek znajdziesz w naszym wpisie – Ranking chwilówek),które są dobrą opcją zasilenia domowego budżetu. Warto zaznaczyć iż masa, zwłaszcza młodych, ludzi rezygnuje z rodzicielstwa właśnie z powodu braku stabilności finansowej. Młodzi, wykształceni coraz częściej szukają pracy poza granicami kraju, wskazując przede wszystkim, że czekają tam na nich lepszych perspektywy, zarówno pod względem zawodowym, jak i życiowym. Nie pozostaje to bez znaczenia dla rozwoju naszego państwa i sytuacji demograficznej.

Warto zwrócić uwagę również na proces starzenia się społeczeństwa, którego skutkiem jest również wzrost średniej długości życia. Na pierwszy rzut oka jest to zjawisko pozytywne. Wymaga ono jednak przede wszystkim tego, by osobom starszym zapewniona została właściwa i kompleksowa opieka zdrowotna. Zmieniająca się struktura wiekowa społeczeństwa polskiego ma również wpływ na rynki pracy, nie pozostaje obojętna dla systemu emerytalnego i ogólnego rozwoju gospodarki państwowej. 

Polska polityka demograficzna - wyzwania

W Polsce muszą zostać podjęte działania, które zachęcą obywateli do rodzicielstwa, ale również zwiększą atrakcyjność kraju dla młodych ludzi. W tej sytuacji warto pomyśleć nad większym wsparcie finansowym dla rodzin czy elastyczniejszymi formami zatrudnienia. Szybko starzejące się społeczeństwo generuje kolejne wyzwania, z którymi państwo będzie musiało się mierzyć w najbliższych latach. Wzrost liczby osób starszych tworzy przede wszystkim potrzebę dostosowania i ulepszania systemów opieki zdrowotnej oraz emerytalnej. 

Źródła:

stat.gov.pl

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Nnn
Nnn
2020-08-01 22:57:09

Mieszkam w Bykowie tu większość kobiet nie pracuje, nie dziwię się, że mają po jednym dziecku. Z jednej pensji trudno wyżyć.

Podobne artykuły

Nieprawidłowości w zajmowaniu rachunków bankowych

Rzecznik Praw Obywatelskich, profesor Irena Lipowicz, zwróciła się do Ministra Finansów z prośbą o zajęcia stanowiska w sprawie zajmowania rachunków bankowych przez organy egzekucyjne administracji publicznej (czyli nie przez komornika).

author
Patryk Byczek
12 września 2013
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Santander Bank Polska w Ziębicach

Santander Bank Polska to drugi w Polsce największy bank detaliczny pod względem wielkości aktywów. Sprawdzamy oddziały w Ziębicach – zobacz godzinę otwarcia, dane kontaktowe i ofertę.

author
Patryk Byczek
21 maja 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

PKO BP w Koronowie

PKO BP to największy bank w Polsce. Zobacz placówki i oddziały w Koronowie – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
16 września 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Podwyżki dla weterynarzy w 2019

Już od 1 sierpnia pracownicy inspekcji weterynaryjnej mają otrzymać podwyżki w wysokości około 630 zł brutto. Rząd ma zamiar przeznaczyć na ten cel około 20 mln zł z budżetu państwa.

author
Dominika Byczek
20 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Bank Spółdzielczy w Wąchocku sesje przychodzące i wychodzące

Chcesz sprawdzić, o której godzinie pieniądze dotrą na konto w Banku Spółdzielczym w Wąchocku ? A może chcesz wiedzieć, o jakiej porze przelew zostanie realnie wysłany z konta w tym banku? Sprawdź sesje przychodzące i wychodzące Elixir w Bank Spółdzielczym Wąchock.

author
Patryk Byczek
26 grudnia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Kredyt bez umowy o pracę

Wiele osób jest przekonanych, że umowa o pracę jest konieczna do tego, by ubiegać się o kredyt. Od dłuższego czasu już jednak coraz więcej ofert jest dostępnych także dla tych, którzy takiej umowy nie posiadają. Sprawdź ranking najlepszych aktualnie ofert kredytów bez wymogu posiadania umowy o pracę.

author
Dominika Byczek
22 listopada 2020
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Porównaj