Polska gospodarka w najlepszym stanie od 1989 roku
Polska gospodarka z szybkim wzrostem PKB, niskim bezrobociem i wzrostem płac. To tylko niektóre z pozytywnych zjawisk dla naszej gospodarki – to był najlepszy rok od 1989 r.
Polska gospodarka w 2018 roku
Chociaż większość ośrodków i instytucji nie prognozowało wzrostu PKB na poziomie około 5% pod koniec 2017 roku, to rzeczywistość zaskoczyła wszystkich.
arcina Lipki, główny analityk Cinkciarz.pl, wyjaśnia, że to był wyjątkowy rok dla polskiej gospodarki.
Sprawdź progi podatkowe w 2019 roku
Wzrost PKB w 2018 roku był bardzo szybki, a z drugiej strony zbilansowany.
“(…) Deficyt sektora finansów publicznych prawdopodobnie będzie rekordowo niski i nie powinien przekroczyć 0,5% PKB. W porównaniu do poprzednich lat lekkiemu pogorszeniu uległo saldo rachunku bieżącego, ale jego ujemna wartość raczej nie wyjdzie poza granicę 0,5% w relacji do PKB, co ogólnie można uznać za stan zbilansowania zewnętrznego gospodarki” – czytamy.
Z oficjalnego komunikatu Cinkciarz.pl dowiadujemy się, że nigdy nie było równie niskiego bezrobocia, które wg GUS w kwartalnym badaniu BAEL wynosiło za III kw. br. 3,8% (wyrównane sezonowo).
“Niskie bezrobocie sprzyja wzrostowi wynagrodzeń w okolicach 7% r/r. Tyle wystarcza, by większość obywateli poczuła wzrost siły nabywczej swoich zarobków, a jednocześnie nie jest to na tyle dużo, aby zagrozić stabilności finansowej przedsiębiorstw. Nie widać też specjalnych ryzyk, np. na rynku nieruchomości. W przeciwieństwie do lat 2006-2007 kredyt rośnie w umiarkowanym tempie (3,3% r/r hipoteczny i 7,9% r/r konsumpcyjny w III kw. br.)“.
Co więcej, prawdopodobnie nastąpiło dodatnie saldo migracji. Takie wyniki w pewnym stopniu zmniejszają negatywne skutki starzenia się polskiego społeczeństwa.
“Dzięki napływowi do Polski Ukraińców czy Białorusinów mniejszy deficyt notuje również Fundusz Ubezpieczeń Społecznych“.
Plusy i minusy
Chociaż większość informacji, dotyczących polskiej gospodarki w minionym roku jest pozytywna, to nie można zapominać o jej ujemnych stronach.
Serwis zwraca uwagę na inwestycje prywatne:
“Cały czas skromnie wyglądają inwestycje prywatne, a to one są gwarantem trwałego wzrostu PKB. Brakuje strukturalnych reform na rynku pracy – promocji zatrudnienia osób młodych czy zbliżających się do wieku emerytalnego. Brakuje również rozwiązań korzystnych dla kobiet, które ułatwią godzenie życia rodzinnego z zawodowym (chodzi np. preferencyjne zatrudnienie na niepełny etat)“.
W efekcie, mimo bardzo niskiego bezrobocia, odsetek zatrudnionych w Polsce nadal jest wyraźnie poniżej poziomu liderów naszego regionu lub Europy Zachodniej.
Dodaj komentarz