Polska gospodarka w najlepszym stanie od 1989 roku

Polska gospodarka w najlepszym stanie od 1989 roku

author
01 stycznia 2019

Polska gospodarka z szybkim wzrostem PKB, niskim bezrobociem i wzrostem płac. To tylko niektóre z pozytywnych zjawisk dla naszej gospodarki – to był najlepszy rok od 1989 r.

Polska gospodarka w 2018 roku

Chociaż większość ośrodków i instytucji nie prognozowało wzrostu PKB na poziomie około 5% pod koniec 2017 roku, to rzeczywistość zaskoczyła wszystkich.

arcina Lipki, główny analityk Cinkciarz.pl, wyjaśnia, że to był wyjątkowy rok dla polskiej gospodarki.

Sprawdź progi podatkowe w 2019 roku

Wzrost PKB w 2018 roku był bardzo szybki, a z drugiej strony zbilansowany.

(…) Deficyt sektora finansów publicznych prawdopodobnie będzie rekordowo niski i nie powinien przekroczyć 0,5% PKB. W porównaniu do poprzednich lat lekkiemu pogorszeniu uległo saldo rachunku bieżącego, ale jego ujemna wartość raczej nie wyjdzie poza granicę 0,5% w relacji do PKB, co ogólnie można uznać za stan zbilansowania zewnętrznego gospodarki” – czytamy.

Z oficjalnego komunikatu Cinkciarz.pl dowiadujemy się, że nigdy nie było równie niskiego bezrobocia, które wg GUS w kwartalnym badaniu BAEL wynosiło za III kw. br. 3,8% (wyrównane sezonowo).

Niskie bezrobocie sprzyja wzrostowi wynagrodzeń w okolicach 7% r/r. Tyle wystarcza, by większość obywateli poczuła wzrost siły nabywczej swoich zarobków, a jednocześnie nie jest to na tyle dużo, aby zagrozić stabilności finansowej przedsiębiorstw. Nie widać też specjalnych ryzyk, np. na rynku nieruchomości. W przeciwieństwie do lat 2006-2007 kredyt rośnie w umiarkowanym tempie (3,3% r/r hipoteczny i 7,9% r/r konsumpcyjny w III kw. br.)“.

Co więcej, prawdopodobnie nastąpiło dodatnie saldo migracji. Takie wyniki w pewnym stopniu zmniejszają negatywne skutki starzenia się polskiego społeczeństwa.

Dzięki napływowi do Polski Ukraińców czy Białorusinów mniejszy deficyt notuje również Fundusz Ubezpieczeń Społecznych“.

Plusy i minusy

Chociaż większość informacji, dotyczących polskiej gospodarki w minionym roku jest pozytywna, to nie można zapominać o jej ujemnych stronach.

Serwis zwraca uwagę na inwestycje prywatne:

Cały czas skromnie wyglądają inwestycje prywatne, a to one są gwarantem trwałego wzrostu PKB. Brakuje strukturalnych reform na rynku pracy – promocji zatrudnienia osób młodych czy zbliżających się do wieku emerytalnego. Brakuje również rozwiązań korzystnych dla kobiet, które ułatwią godzenie życia rodzinnego z zawodowym (chodzi np. preferencyjne zatrudnienie na niepełny etat)“.

W efekcie, mimo bardzo niskiego bezrobocia, odsetek zatrudnionych w Polsce nadal jest wyraźnie poniżej poziomu liderów naszego regionu lub Europy Zachodniej.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Podobne artykuły

Deutsche Bank w Toruniu
Oddziały
author
15 listopada 2017

Deutsche Bank w Toruniu

List polecony na e-mail
Bez kategorii
author
27 kwietnia 2020

List polecony na e-mail

Idea Bank kontakt infolinia
Banki
author
05 maja 2019

Idea Bank kontakt infolinia

Bankomaty DN Series™ w Work/Cafe Santander Bank Polska
Bez kategorii
author
31 października 2019

Bankomaty DN Series™ w Work/Cafe Santander Bank Polska

Szybkie pożyczki Myszyniec
Pożyczki miasta
author
27 stycznia 2021

Szybkie pożyczki Myszyniec

Promocja: „Zbliż się do 200 zł” w Banku Millennium
Promocje bankowe
author
31 sierpnia 2018

Promocja: „Zbliż się do 200 zł” w Banku Millennium