KNF rusza z kolejną edycją kampanii „Oczarowani”
Ruszyła druga edycja „oczarowanej” kampanii informacyjnej, której celem jest zwróceni uwagi inwestorów na zagrożenia związane z angażowaniem środków pieniężnych w zakup condohoteli. Gwoździem programu kampanii jest nowo otworzony serwis internetowy zawierający ogólnodostępny katalog wskazówek i praktycznych porad skierowanych do zainteresowanych inwestorów.
Wczoraj, w poniedziałek 18 listopada, ruszyła druga edycja społecznej kampanii informacyjnej pt. „Oczarowani”. Projekt ma na celu zwrócenie uwagi konsumentów, a przede wszystkim inwestorów, na ryzyko związane z angażowaniem środków finansowych w zakup tak zwanych condohoteli. Kampania została przygotowana przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego przy współpracy z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Ministerstwem Inwestycji i Rozwoju.
W swym najnowszym komunikacie prasowym Komisja Nadzoru Finansowego tłumaczy, że nazwa kampanii, „Oczarowani”, nie została wybrana przypadkowo. Odnosi się ona do szerokiej grupy nieprofesjonalnych inwestorów, którzy z powodu nieposiadania odpowiedniej wiedzy lub doświadczenia do właściwej oceny dostępnych ofert podejmują decyzję o zaangażowaniu środków pieniężnych w niebezpieczne, choć z pozoru atrakcyjne i „czarujące”, inwestycje.
Jedną z tego typu inwestycji jest zakup condohoteli, czyli apartamentowców z mieszkaniami przeznaczonymi na krótkoterminowy najem. Komisja Nadzoru Finansowego zwraca uwagę na to, że komunikaty marketingowe promujące inwestycje w condohotele są tworzone przy zastosowaniu wielu technik manipulacyjnych i perswazyjnych. Często nie uwzględniają one takich aspektów, jak konieczności poniesienia wysokich kosztów utrzymania inwestycyjny czy też ryzyko braku wpływów ze względu na sezonowość najmu lub zwiększoną konkurencję w pobliżu.
Jak działają condohotele?
Condohotele to nic innego, jak budynki stanowiące swoiste połączenie condominium (zbioru prywatnych jednostek mieszkalnych) z hotelem. Mówiąc najprościej, jak to możliwe, condohotele to takie hotele, w których każdy z pokoi hotelowych (mieszkań, apartamentów itp.) jest własnością innego właściciela. Condohotelem może być więc tradycyjny blok lub apartamentowiec, w którym każde z prywatnych mieszkań przeznaczone jest nie na cele mieszkaniowe, lecz na wynajem krótkoterminowy, najcześciej liczony w dobach (jak w hotelu).
W praktyce większość condohoteli to obiekty z segmentu premium, co oznacza, iż standard lokali oddanych pod wynajem parahotelowy jest wysoki, liczony na 4 lub 5 gwiazdek jakości. Nic w tym dziwnego – na krótkoterminowy wynajem całego mieszkania (apartamentu) zwykle decydują się osoby zamożniejsze. Klienci z mniejszymi możliwościami finansowymi stawiają natomiast na typowe rozwiązania, to znaczy na skorzystanie z usług hotelowych i wynajem pokoju o wybranym standardzie.
Condohotele budowane są przez deweloperów, a następnie wystawiane na sprzedaż w częściach. Zainteresowani inwestorzy mogą kupić dowolny lokal (jednostkę mieszkalną) w obiekcie, by następnie uczynić z niego apartament na wynajem krótkoterminowy. Ryzyko inwestycji jest najmniejsze w przypadku condohoteli zlokalizowanych w popularnych i cenionych kurortach – o ile oczywiście nie wybudowano tam wcześniej wielu podobnych obiektów. Rentowność inwestycji w condohotele zwykle oscyluje miedzy poziomiem 5% a 8% w skali roku.
Pora zwiększyć zakres kampanii
Komisja Nadzoru Finansowego po raz pierwszy wydała oficjalne ostrzeżenie przestrzegające nieprofesjonalnych inwestorów w angażowanie swych środków w zakup condohoteli jeszcze we wrześniu bieżącego roku. Komunikat spotkał się z pozytywnym odbiorem wśród opinii publicznej i instytucji rynkowych, niemniej jednak liczba ofert inwestycji w condohotele pozostała na tyle duża, że KNF i UOKiK podjęły decyzję o zwiększeniu zasięgu kampanii informacyjnej.
W ramach drugiego etapu kampanii „Oczarowani” stworzono stronę internetową dedykowaną inwestorom. W serwisie znaleźć można katalog najistotniejszych wytycznych, które posłużą nieprofesjonalnym inwestorom w pozyskiwaniu przydatnej wiedzy w zakresie niebezpieczeństw inwestowania w condohotele. Co ciekawe, syntezę najważniejszych wskazówek i pytań opracowano również w formie jednego pliku, do którego zawsze łatwo wrócić i zasięgnąć pomocnych informacji.
Drugiej edycji kampanii informacyjnej towarzyszą utrzymane w „oczarowanej” konwencji spoty informacyjne – zarówno telewizyjne, jak i radiowe. Są one emitowane, począwszy od 18 listopada, w Telewizji Polskiej, na antenie Polsatu, w Polskim Radiu, RMF oraz Radiu Zet. Komisja Nadzoru Finansowego informuje również, że kampania w swej nowej odsłonie obecna jest również w mediach społecznościowych – na profilach podmiotów zaangażowanych, czyli UOKiK, MIiR i KNF.
Źródła:
https://www.knf.gov.pl/o_nas/komunikaty?articleId=67811&p_id=18
Wszystkie komentarze
To co mnie przekonało do zakupu apartamentu w Wisełka Apartamenty i Spa to ich szeroka baza udogodnień. Oprócz mieszkań, gdzie turyści (w tym również ja :)) będą mogli przenocować odwiedzając Wisłę istnieje możliwość by skorzystać z wielu atrakcji w samej Wisełce, np. ze stawu kąpielowego, basenu, strefy wellness, restauracji czy kawiarni. Dla mnie jako biznesmena istotna jest również sala konferencyjna. Standardowo robię raz w roku szkolenie dla pracowników, a dzięki temu będę mógł obok szkoleń robić wyjazdy integracyjne dla moich współpracowników.
Zanim oficjalnie ruszyła akcja “Oczarowani” sam zadałem masę pytań sprzedawcom, których oferty condohoteli przeglądałem. Część z nich mieszała się w tym aby udzielić mi jednoznacznych odpowiedzi. Jednak jeden sprzedawca wyróżnił się na tle innych - Agnieszka Duźniak z Wisełka Apartamenty i Spa. Jej odpowiedzi były jednoznaczne, a dodatkowo rozwiała ona wszelkie moje wątpliwości dotyczące tego kompleksu. Zdecydowałem się na podpytanie znajomych co sądzą o firmie InEstate Investments. I jak się okazało wiele osób ich kojarzy i poleca współpracę z nimi. Więc zdecydowałem się na razie na 10-letnią współpracę, ale nie wykluczam kolejnych wspólnych projektów ;)
Dodaj komentarz