PKO BP tworzy Chmurę Krajową
Największy polski bank komercyjny wprowadza na rynek nowy pakiet usług. Chmura Krajowa ma być innowacyjnym, cyfrowym miejscem przechowywania i przetwarzania danych na ogólnokrajową skalę. Zdaniem samych twórców projektu – PKO Banku Polskiego i Polskiego Funduszu Rozwoju – nowy system to milowy krok w procesie cyfryzacji naszego kraju.
Za stworzenie Chmury Krajowej odpowiedzialne są dwie spółki: Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski S.A. oraz Polski Fundusz Rozwoju S.A. Oba podmioty obejmą po 50% udziałów w nowej inwestycji, która według planu do pierwszego użytku Klientów trafi już w pierwszych miesiącach 2019 roku.
Początkowo usługi cyfrowe trafią jedynie do wybranych Klientów strategicznych. W drugiej połowie 2019 roku Chmura udostępniona zostanie szerszej grupie odbiorców, a pełna oferta cyfrowej pamięci trafi do wszystkich grup użytkowników w 2020 roku.
Moda na cyfrową pamięć
Od kilku lat na ogólnoświatowym rynku IT (angielskie „information technology” – infotechnologia) zauważyć można ogromny wzrost zainteresowania cyfrową pamięcią i cybermagazynami danych. Większość ceniących się producentów z branży technologicznej już dawno przestała rozwijać swe systemy i oprogramowania w oparciu o tradycyjny model przechowywania danych.
Największe i najbardziej znaczące marki udostępniają do użytku Konsumentów nowe i całkowicie scyfryzowane wersje pamięci – zwykle w postaci internetowych chmur. Co istotne, udział tego typu usług w PKB w zauważalnie zrośnie i stanowi coraz stabilniejszy (niemal fundamentalny w dzisiejszych czasach!) nurt infotechnologii. Jak wynika z badań polskiego giganta z branży doradztwa cyber-technologicznego, spółki Intergrated Solutions, zaledwie do 2020 roku wartość usług „chmurowych” w skali całej Unii Europejskiej przekroczy pułap 40 mld euro.
Dostęp do technologii chmurowych umożliwia przedsiębiorcom uruchomienie wielu innowacyjnych usług. Dzięki cyfrowej pamięci wszelkie podmioty rynkowe mogą czerpać korzyści z synergii, czyli maksymalizacji zysku poprzez współdziałanie różnych czynników, co pozytywnie wpływa na koszty branży IT na poziomie całej gospodarki.
Chmura Krajowa – szczegóły projektu
Spoglądając na wszelkie korzyści, jakie niesie za sobą tak popularna w obecnych czasach cyfryzacja pamięci, nic w tym dziwnego, że największy polski bank komercyjny także zdecydowała się na wprowadzenie na krajowy rynek własnej wersji wirtualnej chmury pamięci.
Dzięki Chmurze Krajowej spółka PKO BP świadczyć będzie kompleksowe usługi przechowywania i przetwarzania danych w modelu subskrypcyjnym, jaki oparty jest na długofalowej sprzedaży lub udostępnianiu danego dobra. Dzięki wbudowanym modelom przetwarzania chmury, nowo powstający system umożliwi także pracę na przechowywanych danych za pomocą dedykowanych aplikacji i oprogramowań.
Warto także dodać, iż Chmura Krajowa świadczyła będzie nie tylko usługi przechowywania danych, lecz także szeroko zakrojone usługi wsparcia, migracji czy transformacji architektury infotechnogolicznej, a także usługi zwiększające poziom bezpieczeństwa danych – zarówno dla przedsiębiorców, jak i instytucji publicznych.
Chmura Krajowa oferować będzie usługi IAAS, PAAS oraz SAAS – czyli te oparte na trzech najpopularniejszych modelach chmury obliczeniowej:
IAAS to zewnętrzna usługa polegająca na dostarczaniu infrastruktury informatycznej (ang. „Infrastructure As A Service”). IAAS ułatwia i automatyzuje wszelkie zasadnia związane z administrowaniem chmury. Dzięki temu modelowi Chmura Krajowa będzie odpowiednio działać i spełniać swe funkcje.
PAAS to zewnętrzna usługa polegająca na dostarczaniu platformy informatycznej z całym jej asortymentem działań (ang. „Platform As A Service”). Dzięki PAAS nowo powstająca Chmura Krajowa będzie mogła w ogóle zaistnieć, a w ciągu swego działania – wykonywać wskazane prace i używać wskazanych oprogramowań.
SAAS jest natomiast taką usługą, dzięki konkretny której użytkownik chmury otrzymuje potrzebne mu funkcje oprogramowania od wybranego dostawcy (ang. Software As A Service). Dzięki modelowi SAAS klient Chmury Krajowej otrzyma możliwość korzystania z wszelkich niezbędnych mu narzędzi i programów. Mogą być to przykładowo aplikacje funkcjonalne typu rachunkowo-finansowego lub aplikacje do zarządzania kadrami.
Cyfryzacja Polski
Jak wspomnieliśmy już we wcześniejszej części naszego artykułu, cyfryzacja to jeden z najważniejszych i kluczowych trendów obecnej rewolucji technologicznej – i nie chodzi tu jedynie o chmury pamięciowe, lecz w ogóle – o wszelkie procedury unowocześniające niemal każdą branżę działającą na polskim światowym rynku.
Cyfryzacja staje się wyznacznikiem wielu cech wybranych branży – od konkurencyjności gospodarki, przez rozwój małych i średnich firm lub zarządzanie miastem, aż po usługi medyczne. Oparcie oferowanych usług o nowoczesną i scyfryzowaną infrastrukturę to większe bezpieczeństwo oraz niższe koszty dla danego przedsiębiorstwa.
Jak tłumaczył Zbigniew Jagiełło, Prezes PKO BP, zaangażowanie banku w projekt Chmury Krajowej to kolejny etap transformacji cyfrowej, która jest kluczem do realizacji strategii PKO Banku Polskiego "Wspieramy rozwój Polski i Polaków".
„Im wcześniej i lepiej przygotujemy lokalne, bezpieczne i nowoczesne rozwiązania w tym zakresie, tym większe korzyści możemy odnieść zarówno na poziomie poszczególnych podmiotów, jak i całej gospodarki” dodał Zbigniew Jagiełło.
Wszystkie komentarze
super! pko ide jak burza!
Dodaj komentarz