Split payment gwarantuje przedsiębiorcom gromadzenie VAT-u na osobnym rachunku. Okazuje się, że pieniędzy z tego rachunku nie może zająć komornik. Czy zatem bankrutująca firma da radę uchronić się przed egzekucją? 

Autor: Dominika Sobieraj
Dodano: 13.07.2018
Udostępnij:

Firmy stosujące podzieloną płatność w przypadku płatności za zobowiązania z faktury wprowadzają środki na dwa konta:
– na jedno konto trafia kwota netto,
– na drugie konto trafia sam VAT. 

Pierwsze konto w całości podlega egzekucji komorniczej, ale drugie jest od niej w 100% chronione. Środki z drugiego konta mogą być ściągnięte tylko w przypadku zalegania w spłacie samego VAT-u. Nie ma prawnej możliwości, by komornik ściągnął z tego konta jakikolwiek inny podatek. 

Sposób na ratunek

Pojawiły się już spekulacje na temat tego, czy firmy będą mogły celowo uniknąć egzekucji komorniczej, żądając wpłaty całej kwoty na konto VAT. Prawo nie zabrania takiej operacji, a w dodatku – nie przewiduje nawet ewentualnych kar za tego typu czynności. 

Ponadto zadłużona osoba może złożyć do urzędu skarbowego wniosek o zwolenienie pieniędzy z konta VAT i ulokować je na zupełnie nowym – nieznanym komornikowi – koncie. Może to znacznie ułatwić proces uciekania od egzekucji komorniczej. 

Efekt zaskoczył rządzących

Wprowadzenie split payment miało być korzystne i dla przedsiębiorców i dla państwa. Nie przewidziano jednak tego, że podzielona płatność zostanie wykorzystana w taki sposób. Szczególnie często z takiej opcji korzystali przedsiębiorcy, którzy wpadli w pętlę zadłużenia. 

Jak to możliwe?

Okazuje się, że "oszukanie" systemu jest proste i całkowicie zgodne z prawem. Aby cała kwota należności wpłynęła na konto chronione przed komornikiem, wystarczy podczas wykonywania przelewu w pozycji brutto i w pozycji VAT wpisać dokładnie tę samą kwotę – daje to gwarancję, że wszystkie pieniędze trafią bezpośrednio na konto "VAT-owe". 


 

Oceń:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
Średnia: 5 / 5, łącznie 1 ocen
Komentarze (0)

no i bardzo dobrze, krótka piłka z komornikami!!!1!!!