Komornik nie zajmie konta split payment?

Komornik nie zajmie konta split payment?

author
Dominika Byczek
02 listopada 2023
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Split payment gwarantuje przedsiębiorcom gromadzenie VAT-u na osobnym rachunku. Okazuje się, że pieniędzy z tego rachunku nie może zająć komornik. Czy zatem bankrutująca firma da radę uchronić się przed egzekucją? Sprawdzamy szczegóły.

Split payment

Firmy stosujące podzieloną płatność w przypadku płatności za zobowiązania z faktury wprowadzają środki na dwa konta:

– na jedno konto trafia kwota netto,
– na drugie konto trafia sam VAT. 

Pierwsze konto w całości podlega egzekucji komorniczej, ale drugie jest od niej w 100% chronione. Środki z drugiego konta mogą być ściągnięte tylko w przypadku zalegania w spłacie samego VAT-u. Nie ma prawnej możliwości, by komornik ściągnął z tego konta jakikolwiek inny podatek.

Potrzebujesz dodatkowej gotówki? Sprawdź najlepsze:

Pożyczki z komornikiem

Pożyczki dla zadłużonych

Pożyczki bez BIK

Sposób na ratunek przed komornikiem

Pojawiły się już spekulacje na temat tego, czy firmy będą mogły celowo uniknąć egzekucji komorniczej, żądając wpłaty całej kwoty na konto VAT. Prawo nie zabrania takiej operacji, a w dodatku – nie przewiduje nawet ewentualnych kar za tego typu czynności.

Ponadto zadłużona osoba może złożyć do urzędu skarbowego wniosek o zwolenienie pieniędzy z konta VAT i ulokować je na zupełnie nowym – nieznanym komornikowi – koncie. Może to znacznie ułatwić proces uciekania od egzekucji komorniczej.

Możliwość oszukania systemu

Wprowadzenie split payment miało być korzystne i dla przedsiębiorców i dla państwa. Nie przewidziano jednak tego, że podzielona płatność zostanie wykorzystana w taki sposób. Szczególnie często z takiej opcji korzystali przedsiębiorcy, którzy wpadli w pętlę zadłużenia.

Jak to możliwe?

Okazuje się, że “oszukanie” systemu jest proste i całkowicie zgodne z prawem. Aby cała kwota należności wpłynęła na konto chronione przed komornikiem, wystarczy podczas wykonywania przelewu w pozycji brutto i w pozycji VAT wpisać dokładnie tę samą kwotę – daje to gwarancję, że wszystkie pieniędze trafią bezpośrednio na konto “VAT-owe”.

Podsumowanie

Wprowadzenie systemu podzielonej płatności (split payment) miało na celu ułatwienie gromadzenia podatku VAT dla przedsiębiorców oraz zwiększenie kontroli nad płatnościami. Ten system pozwala firmom składającym zobowiązania z faktur unikać egzekucji komorniczej, gromadząc VAT na osobnym, chronionym koncie bankowym. Kwota netto płatności trafia na jedno konto, natomiast kwota VAT-u trafia na drugie konto, które jest całkowicie chronione przed egzekucją komorniczą.

Jednakże, okazuje się, że niektóre firmy znalazły sposób na wykorzystanie tego systemu w celu uniknięcia egzekucji komorniczej, nawet jeśli są w trudnej sytuacji finansowej. Firmy, które wpadły w pętlę zadłużenia, wykorzystują podzieloną płatność w sposób umożliwiający uniknięcie egzekucji komorniczej poprzez specjalne manipulacje finansowe.

Przedsiębiorcy, którzy chcą uniknąć egzekucji komorniczej, stosują taktyki, takie jak żądanie wpłaty całej kwoty na konto VAT. Prawo nie zabrania takiej operacji, co otwiera drogę do “oszukania” systemu. W praktyce oznacza to, że cała kwota należności wpływa na konto chronione przed komornikiem. Wystarczy podczas wykonywania przelewu wpisać dokładnie tę samą kwotę zarówno w pozycji brutto, jak i w pozycji VAT. Taka manipulacja gwarantuje, że wszystkie pieniądze trafią bezpośrednio na konto “VAT-owe”, które jest w pełni chronione przed egzekucją komorniczą.

Nawet bardziej zaskakujące jest to, że zadłużona firma może złożyć do urzędu skarbowego wniosek o zwolnienie pieniędzy z konta VAT i przenieść je na zupełnie nowe, nieznane komornikowi konto. To rozwiązanie znacznie ułatwia proces uciekania przed egzekucją komorniczą, pozostawiając komornika bez dostępu do tych środków. Takie wykorzystywanie systemu podzielonej płatności jest legalne i skuteczne, co stanowi problem dla władz państwowych, które pierwotnie wprowadziły ten system w celu zwiększenia transparentności i kontrolowania płatności VAT. Efekt tego zaskoczył rządzących, którzy teraz muszą zmierzyć się z wykorzystaniem tego systemu w sposób, który pozwala firmom unikać egzekucji komorniczej.

Ostatecznie, podzielona płatność, która miała być narzędziem wspierającym przedsiębiorców i państwo, stała się sposobem dla niektórych firm na uchronienie się przed egzekucją komorniczą. To pokazuje, że nawet dobrze przemyślane i z pozoru korzystne rozwiązania mogą być podważane przez kreatywne interpretacje przepisów prawnych i wykorzystywanie luk w systemie

Pytania i odpowiedzi

Podzielona płatność to system, w którym płatność za zobowiązania z faktury jest rozdzielana na dwie części: kwotę netto i kwotę VAT. Obie te sumy trafiają na osobne konta bankowe.

Przedsiębiorcy stosują podzieloną płatność, aby gromadzić podatek VAT na osobnym rachunku, który jest chroniony przed egzekucją komorniczą.

Podzielona płatność pozwala przedsiębiorcom zabezpieczyć środki przeznaczone na podatek VAT przed egzekucją komorniczą, co może pomóc w sytuacji trudności finansowych.

Egzekucja komornicza nie może obejść podzielonej płatności, ponieważ środki z konta VAT są w pełni chronione przed takimi działaniami.

Tak, istnieją legalne sposoby uniknięcia egzekucji komorniczej poprzez podzieloną płatność, na przykład przeniesienie środków na nowe konto VAT, które nie jest znane komornikowi.

Tak, przedsiębiorcy mają prawo żądać wpłaty całej kwoty na konto VAT, co może pomóc w ochronie środków przed egzekucją komorniczą.

Obecnie prawo nie przewiduje kar za żądanie wpłaty całej kwoty na konto VAT, co może być wykorzystane przez przedsiębiorców w celu uniknięcia egzekucji.

Rząd może być zaskoczony tym, że podzielona płatność jest wykorzystywana w taki sposób, ponieważ pierwotnie system ten został wprowadzony w celu zwiększenia transparentności i kontrolowania płatności VAT.

Obecnie nie ma prawnych konsekwencji dla przedsiębiorców stosujących podzieloną płatność w celu uniknięcia egzekucji komorniczej. Jednakże, prawo może być zmienione w przyszłości w odpowiedzi na te praktyki.

Oprócz podzielonej płatności, przedsiębiorcy mogą skonsultować się z prawnikiem w celu znalezienia innych legalnych środków ochrony przed egzekucją komorniczą, takich jak restrukturyzacja zadłużenia czy wniosek o upadłość.

author
Dominika Byczek
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

wlodek711
wlodek711
2018-07-20 07:15:49

no i bardzo dobrze, krótka piłka z komornikami!!!1!!!

Podobne artykuły

Jak płacić BLIKiem w Banku Pocztowym?

Chcesz zapłacić BLIKIEM w Banku Pocztowym, ale nie wiesz, jak to zrobić? Zapoznaj się z naszym poradnikiem, w którym krok po kroku wskazujemy, jak wykonać wszystkie działania związane z BLIKIEM w Banku Pocztowym.

author
Dorota Grycko
23 kwietnia 2023
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Najlepsze produkty finansowe – luty 2015

Kolejna odsłona subiektywnego rankingu najlepszych produktów finansowych. Sprawdźcie kto zwyciężył w poszczególnych kategoriach. 

author
Patryk Byczek
31 stycznia 2015
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Credit Agricole w Świnoujściu

Credit Agricole jest jednym z największych banków uniwersalnych w Polsce. Jeden z jego oddziałów mieści się w Świnoujściu – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę placówki.

author
Patryk Byczek
05 sierpnia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Polacy chcą podwyższenia minimalnego wynagrodzenia

Partia rządząca – Prawo i Sprawiedliwość tuż przed wyborami parlamentarnymi, które odbędą się 13 października zapowiedziała skokowe zwiększanie minimalnego wynagrodzenia. Do roku 2023 najniższa krajowa ma wynosić 4 000 zł brutto. Jak wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie „Super Expressu”, Polacy zdają się być za takimi zmianami.

author
Alicja Hirsekorn
22 września 2019
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

Szybkie pożyczki Chełmno

Szukasz dobrej pożyczki w Chełmnie? Sprawdź ranking z najlepszymi ofertami przez Internet. Maksymalnie możemy otrzymać nawet 200 000 zł ze spłatą do 10 lat. Pieniądze dostępne są od ręki.

author
Aleksandra Gościnna
20 stycznia 2021
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Konkurs „Etyka w finansach” – VII edycja

VII edycja konkursu „Etyka w finansach” wystartowała. Komisja Etyki Bankowej należąca do Związku Banków Polskich ogłosiła start konkursu, w którym udział wziąć mogą wszyscy zainteresowani tematem etyki w sektorze finansowym.

author
Patryk Byczek
30 stycznia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj