Koronawirus a wakacje kredytowe – jakie banki?

Koronawirus a wakacje kredytowe – jakie banki?

author
Aneta Jankowska
14 kwietnia 2020
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Koronawirus sieje spustoszenie nie tylko w szpitalach, ale i w portfelach Polaków. Część z nas straciła pracę, która często była jedynym źródłem dochodów w rodzinie. Co zrobić w sytuacji, jeśli posiadamy kredyt? Warto skorzystać z opcji wakacji kredytowych. Sprawdzamy wszystkie najważniejsze informacje o odroczeniu spłat rat zobowiązania w dobie koronawirusa.

Sytuacja, którą spowodowała pandemia koronawirusa nie jest łatwa i dotyka ludzi na całym świecie. Wirus, chociaż nie bezpośrednio, wpłynął na każdego z nas i praktycznie każdy sektor naszej gospodarki. Wiele osób straciło pracę i ma problem z podstawowymi opłatami i wydatkami na życie. Jak w takim przypadku spłacać kredyt?

Banki w związku z zaistniałą sytuacją wprowadziły pewne udogodnienia. Jednym z nich jest pomoc klientom indywidualnym oraz firmowym. Mogą oni skorzystać z opcji przesunięcia terminów spłat swoich rat kredytowych, czyli z opcji wakacji kredytowych. To rozwiązanie, z którego mogą skorzystać zarówno posiadacze kredytu gotówkowego, kredytu online lub pożyczki na dowód.

Wakacje kredytowe – co to jest?

Wakacje kredytowe a koronawirus

Zgodnie z informacjami jakie podaje Związek Banków Polskich (ZBP), ze złożenia wniosku o przesunięcie spłat raty kredytu skorzystało już ponad 550 000 klientów indywidualnych (stan na 03.04.2020). Co więcej, ZBP informuje o pozytywnym rozpatrzeniu wniosków prawie 45 000 przedsiębiorcom.

Podania o wakacje kredytowe zostały złożone zarówno przez klientów indywidualnych, przedsiębiorców dużych firm, ale i MŚP oraz rolników, a także przedsiębiorców prowadzących działalność rolniczą.

Założenia ZBP są bardzo proste: Związek ma maksymalnie ułatwić kredytobiorcom, ale zgodnie z obowiązującymi przepisami, spłatę rat kapitałowo-odsetkowych. Wszystkie wprowadzone ułatwienia dotyczą różnego rodzaju zobowiązań, w tym:

  • kredytów mieszkaniowych
  • kredytów konsumpcyjnych
  • kredytów gotówkowych
  • kredytów dla przedsiębiorców
"

Banki umożliwiły zawieszenie (odraczanie) rat kapitałowo-odsetkowych lub rat kapitałowych kredytów hipotecznych na okres 3 miesięcy, a także ułatwienia w zawieszeniu (odroczeniu) rat kredytów konsumpcyjnych dla klientów indywidualnych. Ponadto banki wychodząc naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców, którzy mieli na koniec 2019 roku zdolność kredytową, a zostali dotknięci skutkami koronawirusa COVID – 19 zaproponowały firmom możliwość odroczenia rat.

– czytamy na oficjalnej stronie ZBP.

Wakacje kredytowe a koronawirus – na czym polegają?

Zgodnie z informacjami, jakie znajdziemy na stronie gov.pl, podmioty sektora ekonomii społecznej mogą skorzystać z nowych warunków spłaty:

  • klienci w przypadku nowych pożyczek oraz tych, których jeszcze spłata kapitału się nie rozpoczęła, mogą wydłużyć karencję w spłacie kapitału na maksymalnie 6 miesięcy
  • zainteresowani mogą skorzystać z maksymalnie 6-miesięcznych wakacji kredytowych
  • klienci mogą skorzystać z dwukrotnego obniżenia oprocentowania na czas maksymalnie 12 miesięcy (dla nowych pożyczek oraz już udzielonych)
  • w przypadku ekstremalnie trudnych sytuacji, w związku z koronawirusem, pośrednik finansowy może obniżyć oprocentowanie do 0% na maksymalnie rok
  • klienci mogą skorzystać z wydłużenia okresu spłaty pożyczek o maksymalnie 12 miesięcy (dla Pożyczki na start i Pożyczki Rozwojowej)

Analizując oferty wakacji kredytowych, które znajdziemy na polskim rynku, banki proponują różne rozwiązania swoim klientom. Wszystko zależy od konkretnej instytucji. Niektóre z nich proponują na przykład: zawieszenie spłaty części kapitałowej raty przy opłacaniu odsetek z wydłużeniem okresu kredytowania lub bez, a inne: zawieszenie spłaty części odsetkowej raty bez wydłużenia okresu spłaty kredytu.

Czas wakacji kredytowych również zależy od tego, w jakim banku posiadamy swoje zobowiązanie. Odroczenie spłaty rat waha się od 3 do 6 miesięcy.

Wakacje kredytowe a koronawirus – jakie banki?

Aktualnie, opcję wakacji kredytowych z powodu koronawirusa oferuje 10 banków:

  1. Bank Pekao
  2. Bank Millennium
  3. Bank Pocztowy
  4. Bank BNP Paribas,
  5. Alior Bank
  6. Idea Bank
  7. Citi Handlowy
  8. Santander Consumer Bank
  9. Credit Agricole
  10. PKO BP

Przeanalizujmy 2 przykłady skorzystania z opcji wakacji kredytowych z powodu koronawirusa.

Przykład 1:

Santander Consumer Bank

Czas zawieszenia spłaty: maksymalnie 3 miesiące

Czego dotyczy: części kapitałowej spłaty raty

Jakie kredyty: kredyt gotówkowy, kredyt ratalny, kredyt hipoteczny, kredyt samochodowy

Sposób zawieszenia spłaty: wniosek online

Kto może złożyć wniosek: każdy klient, który posiada kredyt w banku i uważa, że będzie miał problem ze spłata rat z powodu kornawirusa

Przykład 2:

Bank Pocztowy

Czas zawieszenia spłaty: maksymalnie 6 miesięcy

Czego dotyczy: odroczenie spłaty rat kapitałowych kredytu/pożyczki, a także odnowienie finansowania o charakterze odnawialnym na okres do 6 miesięcy

Jakie kredyty: kredyt gotówkowy, kredyt hipoteczny, pożyczka gotówkowa

Sposób zawieszenia spłaty: telefonicznie lub osobiście

Kto może złożyć wniosek: każdy klient banku z segmentu mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, który posida zobowiązanie w banku i boi się, że z powodu koronawirusa może mieć problem ze spłatą rat

Jak złożyć wniosek o wakacje kredytowe?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, w jakim banku posiadamy swoje zobowiązanie.

Procedury składania wniosku o wakacje kredytowe w dobie koronawirusa zostały jednak uproszczone. Część banków nie wymaga wizyty klienta w oddziale, bez konieczności dostarczania kopii różnych dokumentów. Banki udostępniają zazwyczaj  wnioski o odroczenie spłaty na swoich stronach WWW oraz w bankowości online.

Reasumując, banki umożliwiają składanie wniosku o wakacje kredytowe z powodu koronawirusa:

  • telefonicznie
  • za pomocą poczty elektronicznej
  • przy użyciu bankowości elektronicznej
  • osobiście

Kto może złożyć wniosek o wakacje kredytowe?

Sytuacja związana z koronawirusem zaskoczyła każdego z nas. Część Polaków już straciła pracę i stara się odbudować swój domowy budżet. Każdy klient, który odczuwa obawy przed możliwością spłacania rat na czas, może złożyć wniosek o wakacje kredytowe.

Ważne! Osoby zainteresowane skorzystaniem z opcji wakacji kredytowych muszą wiarygodnie uzasadnić swoje obawy. Klienci powinni dobrze uargumentować możliwe opóźnienia w spłacie rat z powodu koronawirusa.

Wakacje kredytowe w czasie koronawirusa – czy warto?

Granica pomiędzy płynnością finansową a popadnięciem w długi jest wbrew pozorom bardzo cienka. Kilka zaległy rat w przypadku dwóch, trzech zobowiązań finansowych, może spowodować popadnięcie w spiralę zadłużenia.

Osoby, które już teraz straciły pracę z powodu koronawirusa, a nie posiadają żadnych, dodatkowych źródeł dochodów powinny rozważyć opcję skorzystania z wakacji kredytowych.

Przed zdecydowaniem się na ten krok powinniśmy się jednak dobrze zastanowić, czy rzeczywiście tego potrzebujemy. Chociaż wakacje kredytowe wydają się być idealnym rozwiązaniem, to jak wiemy, życie nie lubi próżni. Wakacje kredytowe mogą doprowadzić do wydłużenia okresu spłaty zobowiązania, co może się wiązać ze zwiększeniem ogólnych kosztów zobowiązania. Po zakończeniu czasu odroczenia naszej spłaty, będziemy musieli regulować wyższe, miesięczne raty. Warto o tym pamiętać, bo w niektórych przypadkach różnica w ogólnym koszcie zobowiązania przed i po wakacjach kredytowych może wynosić nawet do kilku tysięcy złotych.

Trzy rzeczy, którym warto się przyjrzeć!

Zainteresowani wakacjami kredytowymi z powodu COVID-19, powinni przed podjęciem decyzji zwrócić uwagę przede wszystkim na:

  1. Fakt, ile mogą potrwać wakacje kredytowe w banku, w którym posiadają oni swoje zobowiązanie. Przypominamy, że taki czas może się wahać do maksymalnie 6 miesięcy.
  2. Kluczowe jest również to, jakie rozwiązanie zawieszenia rat zastosował bank – zawieszenie całej, części odsetkowej lub zawieszenie części kapitałowej raty.
  3. Ważne jest też, czy ogólny czas kredytowania zostanie wydłużony.


Źródła: https://www.zbp.pl/; https://pl.wikipedia.org/wiki/Wakacje_kredytowe; https://rf.gov.pl/aktualnosci-z-rynku/bankowosc-i-rynek-kapitalowy/Rzecznik_Finansowy_bierze_pod_lupe_____wakacje_kredytowe_____23182; https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-korzystniejsze-warunki-finansowania-dla-podmiotow-sektora-ekonomii-spolecznej

author
Aneta Jankowska
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Podstawowy rachunek płatniczy w Banku Pekao SA

Podstawowy rachunek płatniczy to bezpłatne konto przeznaczone dla osób nieposiadających innych rachunków bankowych. Unijna dyrektywa nakazuje wszystkim bankom wprowadzić taki produkt finansowy maksymalnie 8 sierpnia 2018 roku. Sprawdź ofertę podstawowego rachunku płatniczego w Banku Pekao SA.

author
Dominika Byczek
20 lipca 2018
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

ING Bank Śląski w Kędzierzynie-Koźlu

ING Bank Śląski jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Jeden z jego oddziałów mieści się w Kędzierzynie-Koźlu – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę placówki.

author
Dominika Byczek
01 sierpnia 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Jak złożyć reklamację w Toyota Bank Polska?

Jesteś niezadowolony z usług w Toyota Bank Polska? Złóż reklamację. Sprawdź, jak zrobić to szybko i skutecznie.

author
Dorota Grycko
22 lipca 2023
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

„Cyberatak na Twoją firmę?” – webinar w ING

ING Bank Śląski poprowadzi kolejny webinar, dotyczący ochrony firmy w Internecie. Wydarzenie rozpocznie się 16 marca 2021 roku o godzinie 10:00. Sprawdzamy szczegóły.

author
Patryk Byczek
14 marca 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

500 zł na start z internetowym iKontem Biznes w Alior Banku

Jeśli jako przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą zdecydujesz się otworzyć iKonto Biznes przez Internet, otrzymasz premię na dobry początek w wysokości 500 zł. Aby skorzystać z tej oferty, wystarczy złożyć wniosek o założenie konta, użyć kodu promocyjnego “PROMO500” i spełnić proste warunki. Ta atrakcyjna oferta jest dostępna do 15 sierpnia 2023 roku.

author
Patryk Byczek
12 lipca 2023
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Jak zalogować się do Banku Pocztowego? Nowe zasady logowania

Ważne zmiany w logowaniu do Banku Pocztowego. 14 września 2019 wchodzi w życie unijna dyrektywa PSD2, która wymusza na bankach dwuetapowy proces weryfikacji Klienta w czasie logowania się do bankowości internetowej. Sprawdzamy krok po kroku, jak zalogować się na konto w Banku Pocztowym – zobacz wszystkie zmiany.

author
Dominika Byczek
25 sierpnia 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Porównaj