Ile osób zdało w tym roku maturę ?

Ile osób zdało w tym roku maturę ?

author
Aneta Jankowska
15 września 2017
Centralna Komisja Edukacyjna poinformowała, że tegoroczną maturę zdało 84,5% absolwentów szkół ponadgimnazjalnych. To wynik, który obejmuje zarówno tych zdających w maju, w czerwcu jak i w sierpniu.  

Maturzyści musieli obowiązkowo przystąpić do pięciu egzaminów: trzech pisemnych – z j. polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym oraz dwóch ustnych – z polskiego i języka obcego.

Co więcej, tegoroczni absolwenci musieli obowiązkowo przystąpić do jednego pisemnego egzaminu z przedmiotu do wyboru, chętni zaś mogli przystąpić do pięciu takich egzaminów na poziomie rozszerzonym. Maturzyści ze szkół dla mniejszości narodowych dodatkowo mieli jeszcze dwa obowiązkowe egzaminy – pisemny i ustny z języka narodowego.

Warunkiem zdania egzaminu było uzyskania co najmniej 30% punktów z przedmiotów obowiązkowych (polski, matematyka, język obcy). W przypadku przedmiotów do wyboru nie ma progu zaliczeniowego.

Matura w liczbach

Do egzaminów z wszystkich przedmiotów obowiązkowych w części ustnej i części pisemnej egzaminu maturalnego w maju oraz czerwcu br. przystąpiło 259 037 uczniów. Natomiast w sesji poprawkowej w sierpniu wzięło udział 47 897 absolwentów (to osoby, które w maju i/lub w czerwcu przystąpiły do egzaminu maturalnego ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych w części ustnej i części pisemnej i nie zdały egzaminu wyłącznie z jednego przedmiotu w części ustnej albo w części pisemnej). Jak podaje CKE, tegoroczni absolwenci – 34 062 osób – stanowili 71% wszystkich zdających egzamin w sesji poprawkowej. 

Maturzyści z liceów ogólnokształcących zdali egzamin w 89%, a absolwenci techników w 76%. Jak wygląda sytuacja w przypadku konkretnych przedmiotów? Egzamin pisemny:

  • z j. polskiego zdało 98% tegorocznych maturzystów (w liceach – 98%, w technikach – 97%)
  • z matematyki – 86% (w liceach – 90%, a w technikach – 79%)
  • z j. angielskiego – 95% (w liceach – 96%, a w technikach – 92%)
  • z j. francuskiego – 98% (w liceach – 99%, w technikach – 76%)
  • z j. hiszpańskiego – 99% (w liceach – 99%, w technikach – 89%)
  • z j. niemieckiego – 96% (w liceach – 97% w technikach – 94%)
  • z j. rosyjskiego – 93,5% (w liceach – 94%, w technikach – 93%)
  • z j. włoskiego – 98% (w liceach – 98%, w technikach – 94%)
     

Egzaminy z języków mniejszości narodowych, czyli j. białoruskiego, litewskiego i ukraińskiego zdało 100% przystępujących do nich.

W maju świadectwo dojrzałości uzyskało 78,5% tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych, a 14,8% abiturientów, którzy nie zdali jednego przedmiotu, miało prawo do poprawki w sierpniu.

Podział na typ szkoły

W liceach maturę zdało 84,4%, a prawo do poprawki w sierpniu miało 10,7%. W technikum natomiast egzamin zaliczyło 67,9% osób, a prawo do poprawki miało 22,4%.

Już za rok matura…

W przypadku maturzystów, którzy oblali więcej niż jeden przedmiot, szansa na poprawę egzaminu przypada dopiero za rok. Maturzyści, którzy oblali więcej niż jeden przedmiot, mogą poprawiać egzaminy dopiero za rok. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Santander Bank Polska w Raciborzu
Oddziały
author
Patryk Byczek
23 maja 2019

Santander Bank Polska w Raciborzu

Bank Pocztowy z kredytem na telefon
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
03 sierpnia 2020

Bank Pocztowy z kredytem na telefon

Pożyczka na wyprawkę szkolną
Pożyczki
author
Dominika Sobieraj
06 sierpnia 2022

Pożyczka na wyprawkę szkolną

Pożyczki pod zastaw nieruchomości
Pożyczki
autor wpisu
Dorota Cholewicka
15 lipca 2022

Pożyczki pod zastaw nieruchomości

Kredyt konsolidacyjny Pabianice
Kredyty miasta
author
Aleksandra Gościnna
25 stycznia 2022

Kredyt konsolidacyjny Pabianice

Biuro paszportowe w Gliwicach
Biura paszportowe
author
Patryk Byczek
13 lipca 2022

Biuro paszportowe w Gliwicach

Porównaj