Rząd wesprze finansowo wolontariuszy - w ramach nowego programu Korpus Solidarności na cele dobroczynne przeznaczone będzie w tym roku nawet 380 000 zł. W kolejnych latach kwoty mają sięgać nawet do 6 milionów złotych. Sprawdź wszystkie szczegóły dotyczące Korpusu Solidarności. 

Autor: Dominika Sobieraj
Dodano: 09.07.2018
Udostępnij:

Motorem działań były statystyki, z których wynikało, że Polacy bardzo chętnie pomagają innym, ale czynią to raczej jednorazowo, a nie w ramach długofalowego działania. Stała i systematyczna pomoc potrzebującym ma Polakom wejść w krew dzięki programowi wzorowanemu na popularnym norweskim "gap year" i niemieckim "roku socjalnym". 


 

Korpus Solidarności – najważniejsze informacje

Wyszukiwanie kandydatów: specjalna baza danych
Wiek kandydatów: 18-25 lat
Czas trwania wolontariatu: 12 miesięcy

Miejsce wolontariatu: wybrane placówki
Wyżywienie: tak
Zakwaterowanie: tak
Dodatkowe udogodnienia: kieszonkowe (na podstawowe potrzeby) 

Jak będzie działał Korpus Solidarności?

Póki co wiadomo, że program wolontariatu ma trwać rok i ma być czasem, w którym chętni będą mogli całkowicie poświęcić się pomocy potrzebującym. W tym celu będą mieli zapewnione zakwaterowanie, wyżywienie, a także środki finansowe na podstawowe potrzeby. 

Dwunastomiesięczny wolontariat będzie się odbywał w wybranych przez chętnego placówkach, które będą poszukiwały osób do pomocy. Wyszukiwanie osób chętnych i miejsc, w których tej pomocy potrzeba, będzie odbywało się za pomocą specjalnej platformy – stworzonej na potrzeby programu bazy danych. 

Z czego będzie finansowany Korpus Solidarności?

Środki na finansowanie programu mają pochodzić z 4% wpływów z gier objętych monopolem państwa. Środki te wpływają regularnie do Funduszu Wspierania Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Pieniądze mają być przeznaczone na:
– wsparcie wolontariuszy,
– wparcie organizatorów i koordynatorów wolontariatu,
– benefity dla wolontariuszy,
– staże i szkolenia dla koordynatorów. 

Na co mogą liczyć wolontariusze? 

Program zakłada specjalne traktowanie wolontariuszy. Mają mieć oni opłacone zakwaterowanie i wyżywienie na cały czas trwania wolontariatu, a ponadto benefity takie jak:
– zniżki na różne imprezy kulturalne,
– bilety na komunikację publiczną.  


 

Oceń:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
Średnia: 5 / 5, łącznie 1 ocen
Komentarze (0)

szkoda, ze szukają osob tylko od 18, z checia bym wzial udzial..