zadluzenia.com
zamknij

Jaki jest najlepszy bank dla rolnika ?

Jak wynika z drugiej edycji rankingu “Bank Najlepszy dla Rolnika”, najatrakcyjniejszą ofertę skierowaną do rolników ma BGŻ BNP Paribas. Zestawienie zaś zamyka Alior Bank. Ranking przygotowała firma Martin&Jacob Ekspert Rynku Rolnego.

 

 

To pierwszy taki ranking w Polsce, który różni się głównie zastosowaną metodologią oraz ekspertami. Przebadano 12 jednostek, które w swojej ofercie proponują produkty dedykowane rolnikom. Wspomnianymi ekspertami, którzy tworzyli ten ranking byli klienci ocenianych banków. 

 

Badania jakościowe i ilościowe

 

Pierwszy etap badania (badanie jakościowe) polegał na wyłonieniu przez ekspertów-rolników 26 cech, które są dla nich jako klientów istotne. Natępnie (w badaniu ilościowym) klienci ocenili banki w zakresie każdej z wyłonionych cech. Eksperci oddawali swoje głosy w skali od 1 do 10 (najniższa ocena - najwyższa ocena). Na samym końcu, specjalny algorytm przygotowany przez analityków Martin&Jacob nadał ocenom odpowiednią wagę. 


W badaniu pierwsze miejsce zajął BGŻ BNP Paribas. Zaraz za nim uplasowała się SGB Spółdzielcza Grupa Bankowa i Grupa BPS Bank Polskiej Spółdzielczości.

 

Ranking

 

1. BGŻ BNP Paribas 
2. SGB Spółdzielcza Grupa Bankowa 
3. BPS Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. 
4. Bank Zachodni WBK 
5. Credit Agricole
6. mBank 
7. PKO Bank Polski
8. Bank Pekao/UniCredito
9. ING Bank Śląski 
10. Getin Bank 
11. BOŚ Bank Ochrony Środowiska 
12. Alior Bank


 

Wśród ocenianych aspektów działalności znalazły się między innymi: oferta bankowa, jakość obsługi, warunki lokalowe czy ogólna opinia na temat banku, a także ilość produktów bankowych dla rolnika, możliwość wypłaty z bankomatów, korzystanie z bankowości internetowej jak i wysokość prowizji i opłat. Podobnie jak w latach poprzednich w czołówce rankingu znalazły się banki, które są rdzennie związane z sektorem rolnym.

 

Bankowość internetowa istotna dla rolników

 

Tegoroczne badania pokazują, że rolnicy nadal skupiają się na bezpośrednim kontakcie z doradcą. Ważne, aby miał on odpowiednie kompetencje. Rolnicy cenią sobie również dyskrecję obsługi, indywidualne podejście do klienta, ale i prostą, klarowną komunikację. Mimo, że wolą bankowość tradycyjną, to wyniki badania świadczą o tym, że nie obce im są usługi internetowe tj. przelewy czy wgląd do historii konta.  

 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY