Szef MSWiA Mariusz Błaszczak poinformował 18 grudnia 2017 roku o wdrożeniu pilotażowego programu kamer na mundurach policjantów. Pierwsze urządzenia otrzymają policjanci z trzech garnizonów - podlaskiego, dolnośląskiego i stołecznego. 

Autor: Dominika Sobieraj
Dodano: 28.12.2017
Udostępnij:

"To jest dla mnie symbol modernizacji służb mundurowych. Jak państwo wiecie, od początku tego roku obowiązuje ustawa – Program modernizacji służb mundurowych. To są konkretne pieniądze – 9 mld 200 mln zł dla służb, nadzorowanych przez MSWiA w ciągu czterech lat, przeznaczonych na infrastukturę" – mówił na konferencji prasowej Mariusz Błaszczak.

Tuż po zakończeniu konferencji na ulice Warszawy wyruszyły już pierwsze patrole wyposażone w kamery przypięte do munduru. 

Bezpieczne święta

W tegoroczne święta na ulicach polskich miast pojawiło się 30% więcej patroli. Jednocześnie na służbie w okresie świątecznym było 4000 policjantów w ciągu doby. Podczas konferencji szef MSWiA poinformował jasno: "Zwróciłem się do komendantów o to, żeby podkreślali, że oczekujemy od policjantów postawy pomocy wobec ludzi. Chodzi oto, żeby policjanci zareagowali zawsze wtedy, kiedy dzieje się coś złego"

Trzy typy kamer 

Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinspektor Helena Michalak przedstawiła trzy typy kamer, które otrzymają polscy policjancji. Są to:

– kamery z wyświetlaczem,
– kamery bez wyświetlacza,
– kamery z podglądem online. 

Helena Michalak dodała także, że trzy garnizony otrzymają dwa typy kamer, a także wytłumaczyła ich sposób działania: 
"Kamery mogą pracować w trybie ciągłym do 10 godzin. Będą przekazywać obraz i dźwięk w systemie szyfrowanym. Również moment rejestracji zdarzenia będzie pozwalał na identyfikację funkcjonariusza, który ją obsługuje. Również będzie pozwalał na ustalenie daty i godziny interwencji".
 

Komentarze