Mój Prąd – nowy rządowy program

Mój Prąd – nowy rządowy program

author
Dominika Sobieraj
24 lipca 2019

“Mój prąd” to nowy rządowy program zapowiedziany przez Premiera Mateusza Morawieckiego. Tym razem pieniądze mają trafić do gospodarstw domowych jako dofinansowanie na zakup paneli fotowoltaicznych. Łączny budżet to aż 1 mld złotych. Sprawdzamy, kto może skorzystać z programu “Mój prąd” oraz jak otrzymać dofinansowanie.

Zapowiedź nowego programu

Szczegóły rządowego programu “Mój prąd” zostały zaprezentowane przez Premiera Mateusza Morawieckiego oraz Henryka Kowalczyka – ministra środowiska. Za cały projekt ma odpowiadać Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Dzięki nowemu programowi, w Polsce ma powstać blisko 200 tysięcy instalacji fotowoltaicznych (w skrócie PV). Do tej pory istnieje około 65 tysięcy takich instalacji.

W ramach dofinansowania do instalacji paneli fotowoltaicznych będzie można otrzymać zwrot aż 50% poniesionych kosztów. Dotyczy to paneli słonecznych, które są montowane na dachach np.: domów jednorodzinnych. Wysokość dotacji do jednej instalacji wyniesie do 5000 zł.

Ważna informacja: o dofinansowaniu decyduje kolejność zgłoszeń, aż do wyczerpania limitu 1 mld zł.

Mój prąd – ile można otrzymać?

Rząd ustalił jednak górną granicę zwrotu kosztów – 5000 zł. Najwyższe dofinansowanie otrzymamy zatem, jeżeli zakupimy panele fotowoltaiczne za równo 10 tysięcy złotych.

Niestety zakup i montaż paneli za taką kwotę jest niemalże nierealny. Przeciętny koszt tej instalacji waha się od 15 do 20 tysięcy (w zależności od powierzchni dachu oraz metrażu domu).

Rzeczywiste dofinansowanie rządowe pokryje zatem nie 50% kosztów, a w większości przypadków jedynie 25% kosztów.

“To dobre dla polskiego biznesu, gospodarstw domowych i środowiska. “Mój prąd” pozwoli nam również zrealizować zobowiązania klimatyczne wobec UE” – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas prezentacji nowego rządowego programu.

Jednorazowy wydatek na instalację paneli będzie natomiast skutkował znaczącym obniżeniem kosztów energii – rachunki za energię słoneczną są nawet kilkukrotnie niższe niż standardowe rachunki za prąd.

Minister Środowiska, Henryk Kowalczyk, szacuje, że dofinansowań starczy dla około 200 tysięcy wnioskujących: “Wypłatą pieniędzy na ten cel i obsługą programu “Mój prąd” zajmie się Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Przewidujemy że do jednej instalacji dopłacać będziemy po 5 tys zł, co wystarczy dla 200 tys. prosumentów, którzy dołączą do 60 tys. już działających”.

Program ma bowiem kosztować budżet państwa miliard złotych. Zdaniem premiera Polska dzięki programowi “Mój prąd” będzie się zazieleniać.

Mój prąd – jak otrzymać dofinansowanie?

Jedynym dokumentem, który ma uprawniać do uzyskania dofinansowania, ma być umowa z operatorem energetycznym, która będzie potwierdzała instalację specjalnego licznika służącego do obsługi instalacji fotowoltaicznej.

“W pierwszym kwartale tego roku aż 11 tys. gospodarstw domowych zainwestowało w takie instalacje. Ten program powinien ich dalsze powstawanie przyspieszyć. Tak jak i dotacja skraca oczekiwanie na zwrot z inwestycji” – wskazywał podczas zapowiedzi programu minister Tchórzewski.

Mój prąd – kto może otrzymać dofinansowanie?

Dofinansowanie przysługuje osobom, które spełnią wszystkie warunki:

  1. są osobami fizycznymi,
  2. nie zakończyły instalacji fotowoltaiki przed dniem ogłoszenia programu (23 lipca 2019 roku),
  3. złożą wniosek o uzyskanie dofinansowania.

O przyznaniu dofinansowania zdecyduje kolejność zgłoszeń. Z rządowych środków może skorzystać każda osoba fizyczna, która zawrze umowę o instalację fotowoltaiki w swoim domu.

Wniosek o dofinansowanie “Mój prąd”

Według niepotwierdzonych informacji, wniosek będzie dostępny na stronie internetowej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej: http://www.nfosigw.gov.pl/

Póki co formularz z wnioskiem nie został jeszcze opublikowany. Nabór wniosków ma ruszyć na przełomie sierpnia i września 2019.

Jakie instalacje otrzymają dofinansowanie?

Dotacje w ramach programu “Mój prąd”, obejmą instalacje fotowoltaiczne o mocy od 2 kW do 10 kW.


Źródła:

http://www.nfosigw.gov.pl/o-nfosigw/aktualnosci/art,1450,program-moj-prad-zalozenia-szczegolowe.html

https://doradztwo-energetyczne.gov.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

jacek
jacek
2019-08-02 13:38:26

a gdzie są te wnioski do pobrania ??

Podobne artykuły

Polacy wybierają kredyt hipoteczny z pomocą doradców
Bez kategorii
author
Aleksandra Gościnna
07 stycznia 2020

Polacy wybierają kredyt hipoteczny z pomocą doradców

Liczba banknotów i monet w obiegu – raport NBP
Bez kategorii
author
Sandra Tessmer
10 stycznia 2020

Liczba banknotów i monet w obiegu – raport NBP

Jak obliczyć ratę pożyczki pozabankowej?
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
04 marca 2020

Jak obliczyć ratę pożyczki pozabankowej?

Pożyczki bez zaświadczeń Ruda Śląska
Pożyczki miasta
author
Patryk Byczek
06 lipca 2017

Pożyczki bez zaświadczeń Ruda Śląska

Lombardy w Piotrkowie Trybunalskim
Lombardy
autor wpisu
Marta Janusz
10 grudnia 2022

Lombardy w Piotrkowie Trybunalskim

Kredyt hipoteczny Poznań
Kredyty miasta
author
Dominika Sobieraj
27 października 2017

Kredyt hipoteczny Poznań

Porównaj