Jak płacić mniej za prąd?

Jak płacić mniej za prąd?

author
Dominika Byczek
14 grudnia 2022
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Chcesz płacić mniejsze rachunki za prąd? Sprawdź poradnik, w którym wskazujemy, jak w prosty sposób można ograniczyć koszty zużywanej energii w swoim domostwie.

Z prądu korzystamy codziennie, często nie zdając nawet sobie sprawy z tego, które urządzenia pobierają go w znacznych ilościach. Rachunki za prąd nie należą w ostatnim czasie do najniższych, na co nie mamy większego wpływu. Mamo za to wpływ na nasze zachowanie i podejście do ekonomicznego korzystania ze sprzętów podłączonych do prądu i tym samym zmniejszenie zużycia energii elektrycznej.

I choć rośnie wysokość średniej krajowej , rosną też niestety ceny za prąd. Dla wielu gospodarstw to spore utrudnienie w zarządzaniu domowym budżetem. Warto zatem sprawdzić, w jaki sposób szybko obniżyć zużycie energii elektrycznej, a tym samym obniżyć nasze rachunki za prąd. Dla osób z niepewnymi wpisami w bazach przygotowaliśmy ranking pożyczek bez BIK.

Jak płacić mniej za prąd? Poradnik

1. Wybierz odpowiednią taryfę

Gospodarstwa domowe mają do wyboru głównie dwie taryfy: – G11, która ma stałą stawkę za prąd niezależnie od pory dnia, – G12, która ma wyższe stawki w godzinach szczytu (6:00-13:00 oraz 15:00-22:00), a niskie (lub nawet zerowe) w godzinach „dolin zużycia” (22:00-6:00 oraz 13:00-15:00).

Jeżeli jesteśmy w stanie pozwolić sobie na korzystanie z urządzeń, które pobierają szczególnie dużo prądu (np.: pralka, zmywarka) w nocy (22:00-6:00) albo w środku dnia (13:00-15:00), to korzystna dla nas będzie taryfa zmienna – G12. W niektórych ofertach firm prywatnych w tych godzinach cena prądu obniżana jest do 0 zł. Jeżeli natomiast w czasie dnia dużo korzystamy ze sprzętów pobierających prąd, to lepiej będzie zdecydować się na stałą taryfę G11.

2. Wymień żarówki na energooszczędne

Zwykłe żarówki kosztują kilka złotych, a energooszczędne kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt. Inwestycja jest jednak jednorazowa, a zwróci się już przy pierwszej płatności za prąd. Dlaczego? Ponieważ standardowa żarówka pobiera około 100 watów, a energooszczędna nawet 4 razy mniej.

3. Zainstaluj czujniki ruchu

Pomysł ten będzie szczególnie korzystny dla rodzin z dziećmi. Zazwyczaj podczas wieczornej wędrówki po mieszkaniu (np.: do łazienki) dzieci zaświecają wszystkie światła po drodze i zgaszają je dopiero w drodze powrotnej (spędzając niejednokrotnie w łazience kilkanaście minut). Przez cały ten czas prąd wykorzystywany jest zupełnie niepotrzebnie. Najłatwiejszym sposobem jest zainstalowanie czujników ruchu w miejscu, w którym najczęściej zostawia się niepotrzebnie włączone światło, dzięki czemu będzie ono gasło tuż po tym, jak przestanie być nam potrzebne.

Sprawdź najlepsze oferty:

Kredyt online – w całości przez Internet

Pożyczki dla zadłużonych – także dla zadłużonych

Pożyczki na dowód – minimum formalności

4. Trzymaj lodówkę i zamrażarkę z dala od źródła ciepła

Lodówka i zamrażarka powinny znajdować się z daleka od wszelkich źródeł ciepła. Nie chodzi tu jedynie o grzejnik, ale także o sprzęty, które wytwarzają ciepło okazyjnie, np.: kuchenka, piekarnik. W takim położeniu lodówka i zamrażarka będą musiały zużyć dużo więcej prądu, by utrzymać niską temperaturę.

5. Gaś niepotrzebne światło

Jeżeli nie chcemy inwestować w czujniki ruchu, możemy po prostu ograniczyć zużycie niepotrzebnego światła. Warto nauczyć tego również dzieci, ponieważ to im najczęściej zdarza się nie zgasić światła, kiedy na przykład wychodzą na chwilę z pokoju do łazienki.

6. Wyłączaj WIFI na noc i na wyjazd

Router WIFI w większości polskich mieszkań jest aktywny 24/7, ponieważ często ukryty jest gdzieś za szafą lub pod telewizorem. Warto jednak pamiętać, że stale pobiera on prąd. Router powinniśmy zatem trzymać w miejscu łatwo dostępnym i dbać o jego wyłączanie na każdy dłuższy wyjazd, a najlepiej na każdą noc i czas wyjścia domowników do pracy/szkoły.

7. Nie wkładaj do lodówki gorących potraw

Gorące dania powinny być najpierw odstawiane, by osiągnęły temperaturę pokojową, a dopiero potem wstawiane do lodówki. W przeciwnym przypadku temperatura w lodówce tuż po wstawieniu gorącego dania szybko się podniesie i urządzenie zużyje dużo więcej prądu, by doprowadzić ją do prawidłowej temperatury.

8. Nie używaj grzejnika elektrycznego jako podstawowego

W małych wnętrzach często używa się grzejników elektrycznych – warto jednak pamiętać, że o ile mogą być one miejscowym źródłem docieplenia, o tyle nie powinny być podstawowym źródłem ogrzewania pomieszczeń. Grzejniki takie zużywają dużo prądu, a ich moc i tak rzadko dorównuje tradycyjnym grzejnikom.

9. Odłączaj ładowarki po naładowaniu urządzenia

Wiele osób ma nawyk korzystania z ładowarki na stałe podpiętej w jednym miejscu. Musimy jednak mieć na uwadze to, że wpięta do kontaktu ładowarka, choć nie podłączona do urządzenia, stale pobiera z niego prąd. Najbardziej ekonomiczne jest podłączanie ładowarki do prądu tylko na czas ładowania urządzenia.

10. Korzystaj z lodówki tylko wtedy, kiedy potrzebujesz

Lodówka do zachowania optymalnego poboru prądu potrzebuje dobrego traktowania – powinniśmy z niej korzystać jedynie wtedy, kiedy potrzebujemy (a nie po to, by tylko popatrzeć, co mamy akurat do zjedzenia), a tuż po skorzystaniu szybko ją zamykać. Zapobiegnie to gwałtownemu odpływowi chłodnego powietrza z lodówki (a po każdym takim razie urządzenie to musi zwiększyć swą moc, by obniżyć temperaturę wewnątrz).

11. Używaj sprzętu o najwyższej klasie energetycznej

Im wyższa klasa sprzętu, tym mniej energii on zużywa. Jeżeli zatem kupujemy nową lodówkę, to choć ta o klasie A+++ będzie droższa od tej o klasie A, to finalnie poniesiemy dużo mniejsze koszty jej zużycia.

12. Korzystaj z programów ekonomicznych

Jeżeli mamy dość nowoczesną pralkę lub zmywarkę, to zapewne mają one programy ekonomiczne. Nie oznacza to, że w takim programie sprzęt będzie gorzej spełniał swoją funkcję, a po prostu będzie dłużej trwał. Dzięki wydłużonemu czasowi zużycie prądu będzie jednak dużo niższe.

13. Wyłączaj urządzenia, zamiast je usypiać

Większość urządzeń domowych można wprowadzić w tryb czuwania (stand-by). Uśpione telewizory i dekodery nie działają jednak za darmo – przez cały czas uśpienia pobierają mikrodawki energii tylko po to, by potem szybko wprowadzić się w stan wybudzenia. Dla oszczędności lepiej jest wyłączać je za każdym razem.

14. Zapełniaj pralkę

Nie trzeba chyba nikomu mówić, jak nieoszczędne jest pranie jednych spodni. O wiele lepiej jest – w razie nagłej potrzeby – przeprać pojedyncze rzeczy ręcznie, a pralkę zostawić na momenty, w których zbierze się pełny bęben.

15. Zainstaluj wyłączniki czasowe

Jeżeli mamy tendencję do zapominania, a chcemy, by prąd był regularnie oszczędzany, możemy zainwestować w wyłączniki czasowe. Pozwalają one na zaprogramowanie, o której godzinie codziennie dane gniazdko ma być odłączane od prądu. Na przykład osoby wcześnie chodzące spać mogą mieć ustawiony wyłącznik odłączający telewizor o północy.

16. Gotuj tylko tyle wody, ile potrzebujesz.

Nawykiem wielu osób jest wlewanie wody do czajnika „na oko”, przez co często po zalaniu np.: herbaty, jeszcze dużo wody w czajniku zostaje. Koszt zagotowania pół litra wody (minimalny próg w większości czajników elektrycznych) jest kilkukrotnie niższy niż koszt zagotowania pełnego dwulitrowego czajnika. Zważywszy na to, że wodę gotujemy kilka razy dziennie, a zatem około tysiąc razy rocznie, regularne gotowanie zbyt dużej ilości przyniesie nam niepotrzebny koszt liczony w setkach złotych.

17. Dokładnie zamykaj lodówkę

Jeżeli w naszym domu regularnie rozlega się pisk lodówki, to albo nie mamy nawyku jej szybkiego zamykania, albo po prostu puszczamy drzwi i nie upewniamy się, czy zamykają się one do samego końca. Niedomknięta lodówka zużywa dużo więcej prądu, ponieważ stały dopływ powietrza z mieszkania zwiększa temperaturę w jej wnętrzu.

18. Włączaj tylko pełną zmywarkę

Ile zdarza się przypadków, że włączamy zmywarkę tylko dlatego, że nie chcemy, aby zapachy po posiłku roznosiły się z niej przez kolejne kilka dni? W efekcie często zmywarka jest włączana dla umycia zaledwie kilku talerzy. W takiej sytuacji lepiej opłukać naczynia przed włożeniem ich do zmywarki (by pozbyć się przykrego zapachu) i poczekać z włączeniem prania aż do momentu zapełnienia wszystkich miejsc.

19. Wykorzystuj listwy z wyłącznikami

Listwy zasilające są bardzo popularne, ponieważ pozwalają „przeciągnąć” prąd z gniazdka do miejsca, w którym jest on szczególnie potrzebny. Listwy znajdują się zazwyczaj tam, gdzie mamy skupisko sprzętów, np.: przy komputerze lub przy telewizorze. Jeżeli będziemy mieli łatwy dostęp do listwy, to zamiast schylać się za komodę, możemy w prosty sposób odłączać i podłączać do prądu wszystkie sprzęty, które są nam akurat potrzebne. Najbardziej ekonomiczne są takie listwy, które posiadają osobny wyłącznik przy każdym gniazdku.

20. Nie stawiaj lodówki przy samej ścianie

Lodówka nie powinna stać przy samej ścianie – urządzenie to potrzebuje przestrzeni do zachowania odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Lodówka przysunięta do ściany będzie pobierać dużo więcej energii, a zatem warto zostawić jej choć kilka centymetrów przestrzeni z tyłu (producenci urządzeń zalecają około 8-10 centymetrów odstępu).

21. Dostosuj garnek do palnika

Garnek, w którym gotujemy, powinien swoim rozmiarem odpowiadać wielkości palnika – za mały garnek powoduje utratę nawet 1/3 energii. Jeżeli mamy taką możliwość, możemy użyć szybkowaru, który pozwala na zaoszczędzenie aż połowy energii zużywanej na gotowanie.

22. Ustaw optymalnie wysoką temperaturę w lodówce

Temperatura w lodówce powinna wahać się od 4 do 6 stopni, więc dla oszczędności lepiej zdecydować się na górną granicę. Każdy stopień mniej pozwala na oszczędność kilkunastu procent zużycia prądu.

23. Pierz w niskich temperaturach

Jeżeli posiadamy nowoczesną pralkę, która gwarantuje higieniczne pranie w niskich temperaturach, jak najbardziej możemy korzystać z tej funkcji i stale prać w ten sposób ubrania. Niska temperatura nie tylko przyniesie nam oszczędność finansową z powodu niższego zużycia energii, ale i pozwoli tkaninom zachować kolor.

24. Korzystaj z dobrych garnków

W celu oszczędności energii elektrycznej najlepiej jest korzystać z garnków dostosowanych do rodzaju kuchenki, którą posiadamy. Ponadto oszczędniejsze jest stosowanie garnków o płaskim dnie, ponieważ przepływ ciepła między płytą grzejną a garnkiem jest ułatwiony. Najbardziej oszczędnym materiałem, z którego mogą być wykonane garnki, jest aluminium lub miedź.

25. Korzystaj z odpowiedniego oświetlenia

Czyli innymi słowy: dopasuj sposób oświetlenia do wykonywanej czynności. Oszczędności nie sprzyja zaświecanie lampek nocnych i światła górnego jednocześnie – do wykonywania większości czynności wystarczy nam jedno konkretne źródło światła, np.: do czytania w łóżku przyda się jedynie światło punktowe, a do spożywania kolacji jedynie duże światło górne.

26. Regularnie rozmrażaj lodówkę

W każdej nierozmrażanej lodówce co jakiś czas zaczynają na ściankach pojawiać się warstwy szronu. Niestety każde 3 mm takiej warstwy zwiększają zużycie energii urządzenia o nawet 10%, dlatego warto tuż po zauważeniu znaczących zmian po prostu rozmrozić lodówkę.

27. Nie otwieraj piekarnika podczas pieczenia

Każde otwarcie piekarnika powoduje natychmiastową ucieczkę ciepła z jego wnętrza. Najlepiej zatem niepotrzebnie go nie otwierać i starać się obserwować stan pieczonej potrawy lub ciasta przez szybkę.

28. Przykrywaj garnki podczas gotowania

Przykrycie garnka dopasowaną pokrywką przyspieszy proces gotowania, ponieważ dzięki temu zmniejszy się ilość ciepła uciekającego pod postacią pary wodnej. Trzeba jednak uważać na ewentualne wykipienie wody, ponieważ odparowanie wody z kuchenki pochłonie mnóstwo energii.

29. Rozsądnie korzystaj z bojlera

Osoby korzystające z bojlerów elektrycznych powinny w szczególności zadbać o dokładną izolację wszystkich rur. Bojler należy wyłączać na wszystkie dłuższe wyjazdy, a przy ustawieniach codziennych kierować się zaleceniami producenta. Jeżeli przez większość dnia codziennie nie ma nas w domu, możemy zaprogramować bojler tak, by zaczął ogrzewać wodę dopiero np: 2 godziny przed naszym powrotem z pracy.

30. Zmień dostawcę energii

Jednym z najprostszych sposobów na obniżenie kosztów energii elektrycznej jest po prostu zmiana dostawcy – na rynku pojawia się coraz więcej konkurencji, dlatego zmieniając dostawcę możemy liczyć na szczególną ofertę. Należy jednak uważać na wszelkie promocje, w których proponowany jest podejrzanie niski koszt jednej kWh – zazwyczaj do tej ceny doliczany jest bardzo wysoki koszt samej dystrybucji prądu.

31. Ogranicz korzystanie z funkcji suszenia naczyń w zmywarce

Zmywanie naczyń w zmywarce to bez wątpienia duża oszczędność wody. W zmywarkach poza myciem dostępna jest również opcja suszenia naczyń. Wyłącznie tego trybu skróci czas działania urządzenia, a dzięki temu zmniejszy się zużycie prądu.

32. Dbaj o czystość elementów lodówki

Tylna ściana lodówki wyposażona jest w cewki, które często ulegają zabrudzeniu. Regularne ich czyszczenie pozwoli na zwiększenie efektywności urządzenia.

33. Zainwestuj w dobrą słuchawkę do prysznica

Podgrzewanie wody powoduje zwiększenie zużycia prądu. Aby temu zaradzić, należy przede wszystkim skrócić czas brania gorącego prysznica. Poza tym dobrym sposobem będzie także zakup dobrej słuchawki do prysznica, która będzie lepiej rozprowadzać wodę.

34. Podgrzewaj w mikrofalówce

Kuchenka mikrofalowa jest dobrą alternatywą do podgrzewania posiłków. Zużywa mniej prądu od piekarnika kuchennego czy płyty kuchennej.

35. Zamontuj fotowoltaikę

Instalacja fotowoltaiczna pozwala na zaoszczędzenie znacznej ilości prądu. Warto pamiętać, że takie rozwiązanie jest również bardzo ekologiczne. Inwestycja w fotowotlaikę ma więc wiele zalet.

Czy możliwe jest obniżenie rachunków za prąd?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta – tak. Wysokie rachunki za prąd można skutecznie obniżyć. Aby do tego doprowadzić, należy zastosować się do porad podanych powyżej. Oczywiście trudno będzie wykorzystać wszystkie, jednak już wprowadzenie w życie kilku z nich może spowodować, że w kolejnym miesiącu nasz rachunek będzie nieco niższy.

Zaoszczędzenie kilku złotych w skali miesiąca może wydawać się z pozoru grą niewartą świeczki. Warto jednak pamiętać, że nawet kilka złotych miesięcznie w skali roku może pozwolić nam zaoszczędzić kilkadziesiąt albo i kilkaset złotych. Najwydajniejszą metodą jest przejście na korzystanie z odnawialnych źródeł energii, ale wiadomo, że nie każdy ma taką możliwość. Odnawialne źródła energii to ogromne bogactwo, dlatego więc w coraz większej liczbie miejsc można zauważyć korzystanie z tego dobrodziejstwa.

Dlaczego mam wysokie rachunki za prąd?

Powodów wysokich rachunków za prąd może być wiele. Wiele zależy od wykupionej taryfy i warunków ustalonych przez dostawców oraz oczywiście ceny energii elektrycznej, która stale rośnie w związku z sytuacją na świecie. W przypadku, gdy nasz rachunek za prąd jest wyjątkowo wysoki, warto sprawdzić czy nasz licznik nie jest popsuty lub któryś ze sprzętów elektronicznych. Wysokie koszty za energię zależą także od źródeł ciepła, jakie są w mieszkaniach i domach. Pamiętajmy, że stare czy uszkodzone sprzęty elektroniczne mogą zużywać dużo więcej prądu. W zużyciu prądu, tym nadmiernym, oczywiście mamy swój gigantyczny udział. Jeżeli chcemy płacić mniej za prąd, wystarczy przeanalizować sobie swoją codzienność w domu i wyciągnąć odpowiednie wniosku. Aby płacić mniej za prąd trzeba być oszczędnym. Nie mówimy o skrajnościach, ale stosowanie się do powyższych rad powinno sprawić, że będziemy płacić mniej za prąd.

author
Dominika Byczek
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Darek Wołas
Darek Wołas
2019-12-30 16:59:17

Inwestując w środowisko - wystarczy kupić panele fotowoltaiczne i za pare lat zwrot inwestycji przez to, że płacimy zdecydowanie mniejsze rachunki. Jeśli szukasz zaufanej firmy to - Elektron PV

2019-08-15 13:57:03

23. Pierz w niskich temperaturach. W lodówce mam prać???

jan_opalka
jan_opalka
2019-01-09 12:23:51

o dzieki zastaawialem sie wlasnie ostatio jak moge zaoszczedziec, sprobuje z waszymi poradami pzdr

Podobne artykuły

WhatsApp Pay – płatność z aplikacji

Płacenie za zakupy bezpośrednio w aplikacji WhatsApp podczas konwersacji? Dla Polski to przyszłość, ale dla Brazylii już rzeczywistość. Płatności WhatsApp obsługiwane przez Facebook Pay zostały tam wdrożone już w połowie czerwca 2020 roku.

author
Dominika Byczek
19 czerwca 2020
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Płatności Apple Pay w Citi Handlowy

Citi Handlowy jest kolejnym bankiem w Polsce, który udostępnił swoim Klientom płatności Apple Pay. Usługa pozwala na podpięcie wszystkich kart debetowych i kredytowych z logo MasterCard.

author
Patryk Byczek
19 marca 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

PKO BP w Wałbrzychu

PKO BP jest największym bankiem w Polsce. Sprawdź placówki i oddziały w Wałbrzychu – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
28 sierpnia 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Santander Bank Polska Przyjaznym Bankiem

Tygodnik Newsweek w rankingu Bank Przyjazny nagrodził Santander Bank Polska pierwszym miejscem w kategorii bankowość tradycyjna oraz drugim miejscem w kategorii bankowość internetowa.

author
Patryk Byczek
26 lutego 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Bank Pekao w Białych Błotach

Bank Pekao jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Jeden z jego oddziałów mieści się w Białych Błotach – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę placówki.

author
Patryk Byczek
06 sierpnia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Indywidualny rachunek podatkowy VAT, CIT, PIT

Wszystko wskazuje na to, iż od 2020 roku każda firma działająca w Polsce będzie mogła rozliczać się z należności podatkowych przy użyciu indywidualnego rachunku bankowego. W dzisiejszym artykule sprawdzamy szczegóły tej nowości opracowanej przez resort finansów. 

author
Halszka Gronek
02 lipca 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.
Porównaj