Co jakiś czas słyszymy o katastrofach lotniczych lub wypadkach samochodowych. Czy istnieje miejsce, które zapewni nam bezpieczeństwo w trakcie wyjazdów? Jakie siedzenie wybierać w przypadku podróży samolotem, pociągiem i autokarem?

Autor: Aneta Filipkowska
Dodano: 15.11.2017
Udostępnij:

BEZPIECZNE MIEJSCA W ŚRODKACH TRANSPORTU

Samolot

Chociaż nic nie daje nam pewności bezpieczeństwa podróży, to statystyki pokazują obraz najmniej pechowych miejsc. Jak zapewniają specjaliści, w podróży samolotem najbardziej niebezpieczna jest właśnie droga na lotnisko. IATA (Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych) regularnie publikuje dane, które jednoznacznie wskazują, że samolot to forma transportu stwarzająca najmniejsze zagrożenie dla pasażerów.

Mimo takich statystyk, wiele osób nadal boi się latać, argumentując, że w razie nieszczęścia wszyscy skończą tak samo. To prawda, bo w tym środku transportu nie ma czegoś takiego jak fotel dający gwarancję przetrwania w razie wypadku.

Jednak analizy wyłaniają miejsca, które są bezpieczniejsze od innych. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez serwis Popular Mechanics, przewagę w samolocie pod względem bezpieczeństwa mają siedzenia z tyłu maszyny nad fotelami z przodu. Analizując wszystkie katastrofy lotnicze w USA od 1971 r., pasażerowie siedzący w pobliżu ogona samolotu mieli 69% na przeżycie wypadku. W przypadku osób, które zajęły miejsca z przodu, szanse wynosiły już tylko 49%. Potwierdzają to także eksperci, którzy na zlecenie tygodnika "Time" zbadali 17 katastrof lotniczych w ostatnich dwóch dekadach. Analiza pokazała, że pasażerowie klasy biznes pod względem bezpieczeństwa nie są w najbardziej komfortowej sytuacji. 

Jeśli obawiasz się latania, a musisz skorzystać z samolotu, kupując bilet zarezerwuj miejsce najbliżej ogona. Warto też wybrać fotel najbliżej wyjścia ewakuacyjnego. To zwiększy komfort psychiczny podróżujących tym środkiem transportu.

Pociąg

Ten środek transportu ma znacznie więcej zwolenników. Magazyn naukowy "Research in Transportation Economics" opublikował badania, które wskazują, że w pociągu najbezpieczniejsze są miejsca w wagonach środkowych. W przypadku wykolejenia oraz kolizji czołowej dają największą gwarancję przeżycia. Analizy pokazują, że lepiej jest także wybierać miejsca bliżej korytarza niż okna. W przypadku stłuczenia, jesteśmy mniej narażeni na dodatkowe obrażenia. 

Eksperci zwracają również uwagę na przesiadywanie w wagonie barowym. Stoliki i inne meble na wyposażeniu tego pomieszczenia mogą stanowić dodatkowe zagrożenie w przypadku wypadku. Co więcej, lepiej wybierać siedzenia ustawione w kierunku jazdy, bo w sytuacji nagłego hamowania w mniejszym stopniu narażają one podróżnych na wyrzucenie do przodu.

Autokar 

W przypadku tego pojazdu, największe zagrożenia czekają na podróżujących siedzących w dwóch pierwszych rzędach i na samym tyle – mowa tu o możliwości zderzenia z przedmiotami, które mogą wpaść przez duże szyby. Ocenia się, że najwięcej szans na wyjście z kolizji cało mają osoby na fotelach "od przejścia", bo podobnie jak w przypadku pociągów, są one mniej narażone na obrażenia od szkła. W krajach, w których obowiązuje ruch prawostronny lepiej jest wybierać fotele z prawej strony pojazdu, ponieważ są w największym stopniu oddalone od ruchu na jezdni.

Komentarze