Obniżony VAT na e-booki?
Aktualnie nad Wisłą do książek, gazet czy czasopism publikowanych online dolicza się podstawową stawkę VAT, czyli 23%. Kilka dni temu, UE przyjęła dyrektywę, zgodnie z którą stawka podatku VAT na książki i gazety elektroniczne powinna być taka sama jak na tradycyjne papierowe publikacje. W związku z tym, VAT na publikacje online zostanie obniżony już na początku przyszłego roku. Zmiany dotyczące e-publikacji mają również pomóc w walce z piractwem.
W oficjalnym komunikacie na stronie Ministerstwa czytamy:
„Rada ECOFIN przyjęła dyrektywę, która zrównuje stawki podatku stosowanego do książek, gazet i czasopism w wersji elektronicznej ze stawkami stosowanymi do publikacji w formie tradycyjnej – papierowej. Polska od początku popierała ideę ujednolicenia stawek VAT niezależnie od formy publikacji”.
Minister finansów, Teresa Czerwińska, wyjaśnia, że takie zmiany wpłyną pozytywnie na rozwój rynku książki czy publikacji, w tym także tych badawczo-naukowych. Wzrostowi ma ulec również legalny zasób książek cyfrowych, a piractwo internetowe powinno się zmniejszyć.
– Ministerstwo Finansów chce jak najszybciej przedstawić propozycję zmian, która będzie zakładać obniżenie stawek VAT na publikacje elektroniczne. Liczę, że to bardzo potrzebne i korzystne rozwiązanie wejdzie w życie jak najszybciej, już na początku 2019 roku – dodaje Teresa Czerwińska.
Czym jest e-book?
Mówiąc najprościej jest to książka elektroniczna. Treść konkretnej publikacji jest zapisana w formie elektronicznej i przeznaczona do odczytania za pomocą odpowiedniego oprogramowania zainstalowanego np. w komputerze lub telefonie.
Publikacją elektroniczną określa się również materiały elektroniczne niebędące książkami. W Polsce e-booki pojawiły się po 2010 roku. Wtedy firma Virtualo, specjalizująca się w rozwiązaniach IT do sprzedaży e-booków, została kupiona przez Empik.
Dodaj komentarz