Obniżony VAT na e-booki?

Obniżony VAT na e-booki?

author
Aneta Jankowska
05 października 2018
Będziemy płacić mniej za e-booki i e-gazety? Wszystko na to wskazuje - Ministerstwo Finansów zapowiedziało, że jak najszybciej chce przedstawić propozycję obniżenia stawek VAT na publikacje elektroniczne. 

Aktualnie nad Wisłą do książek, gazet czy czasopism publikowanych online dolicza się podstawową stawkę VAT, czyli 23%. Kilka dni temu, UE przyjęła dyrektywę, zgodnie z którą stawka podatku VAT na książki i gazety elektroniczne powinna być taka sama jak na tradycyjne papierowe publikacje. W związku z tym, VAT na publikacje online zostanie obniżony już na początku przyszłego roku. Zmiany dotyczące e-publikacji mają również pomóc w walce z piractwem.

W oficjalnym komunikacie na stronie Ministerstwa czytamy:

Rada ECOFIN przyjęła dyrektywę, która zrównuje stawki podatku stosowanego do książek, gazet i czasopism w wersji elektronicznej ze stawkami stosowanymi do publikacji w formie tradycyjnej – papierowej. Polska od początku popierała ideę ujednolicenia stawek VAT niezależnie od formy publikacji”. 

Minister finansów, Teresa Czerwińska, wyjaśnia, że takie zmiany wpłyną pozytywnie na rozwój rynku książki czy publikacji, w tym także tych badawczo-naukowych. Wzrostowi ma ulec również legalny zasób książek cyfrowych, a piractwo internetowe powinno się zmniejszyć.

Ministerstwo Finansów chce jak najszybciej przedstawić propozycję zmian, która będzie zakładać obniżenie stawek VAT na publikacje elektroniczne. Liczę, że to bardzo potrzebne i korzystne rozwiązanie wejdzie w życie jak najszybciej, już na początku 2019 roku – dodaje Teresa Czerwińska.

Czym jest e-book?

Mówiąc najprościej jest to książka elektroniczna. Treść konkretnej publikacji jest zapisana w formie elektronicznej i przeznaczona do odczytania za pomocą odpowiedniego oprogramowania zainstalowanego np. w komputerze lub telefonie.

Publikacją elektroniczną określa się również materiały elektroniczne niebędące książkami. W Polsce e-booki pojawiły się po 2010 roku. Wtedy firma Virtualo, specjalizująca się w rozwiązaniach IT do sprzedaży e-booków, została kupiona przez Empik.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Promocja: „Postaw na konto” w BNP Paribas
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
20 stycznia 2021

Promocja: „Postaw na konto” w BNP Paribas

Szybkie pożyczki Rabka-Zdrój
Pożyczki miasta
author
Aleksandra Gościnna
20 stycznia 2021

Szybkie pożyczki Rabka-Zdrój

Nowa strategia grupy BPS S.A.
Wpisy
autor wpisu
Maciej_Stanko
20 stycznia 2014

Nowa strategia grupy BPS S.A.

Kredyt samochodowy Poznań
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
27 października 2017

Kredyt samochodowy Poznań

Polacy łatwo zadłużają się na tle mieszkańców Europy
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
03 grudnia 2019

Polacy łatwo zadłużają się na tle mieszkańców Europy

Porównaj